FB pixel

10) Lego Batman Film

Spojenie lega a zábavného priemyslu siaha až niekoľko rokov do minulosti, z čoho v roku 2017 vznikol aj celovečerák s temným rytierom v hlavnej úlohe. Ako pre tieto filmy zostavené z lego kociek je zvykom, aj v tomto prípade sa dôraz kladie na streštený humor, rôzne ďalekosiahle referencie a komixové univerzum. Film je plný narážok na kultové batmanovské filmy ale aj na Pulp Fiction, Pána Prsteňov alebo Matrix.

9) Lovecká sezóna

CGI spracovanie dodáva tvorcom voľnú ruku azda vo všeličom, a preto je mnoho animovaných rozprávok zasadených práve do zvieracej ríše. Inak tomu nie je ani v titule Lovecká sezóna, kde do pohodlného života udomácneného medveďa Booga vtrhne charakterovo úplne odlišný jeleň Elliot. Ten mu s dobrým úmyslom ochotne ukáže krásy života divočiny, no v nie príhodnú dobu loveckej sezóny. Aj keď kvalitami film konkurenčné tituly moc neohrozuje, Lovecká sezóna disponuje viacerými, dobre premyslenými humornými scénkami.

8) Oblačno, miestami fašírky

Môže byť film, kde pokorný a v celku neúspešný vedec vynájde prístroj, ktorý dokáže meniť vodu na jedlo vôbec zlý? Animák z dielne Sony v roku 2009 zožal pomerne veľký komerčný úspech, na svoj žáner, originálnym príbehom a skvelým CGI spracovaním. Hodnotenia fašírok sa pohybujú vo vysokom priemere, čo zabezpečilo filmu úspešné pokračovanie o niekoľko rokov neskôr.

7) Lego príbeh

Všeobecnejšie poňatá komédia zo sveta skladačiek je špecifická tým, že nejde o žiadne zažité univerzum a ani o žiadnu referenciu na známu sériu, ale o každodenný život bežného robotníka v Lego svete. Práve tento celovečerák nastavil laťku vtipu celkom vysoko, z čoho neskôr vzišiel aj vyššie spomínaný Batman. Animák sa môže pýšiť zvučnými menami v dabingovej sekcii ako Will Ferrell, Chris Pratt alebo Morgan Freeman či Liam Neeson vo vedľajších úlohách.

6) Za plotom

DreamWorks nie je len priama konkurencia Pixaru, ale najmä kvalitatívne veľmi vysoko hodnotená firma, známa svojimi extrémne humornými, remeselne vynikajúco prevedenými titulmi. Jednou z nich je aj táto vynikajúca komédia, zasadená opäť do zvieracej ríše, v ktorej sa zase raz jedinec snaží presvedčiť väčšinu, že život mimo ich komfortnej zóny je lepší. To vytvorí priestor pre rôzne komplikácie a humorné gagy, obohatené o množstvo popkultúrnych referencií, v štýle DreamWorksu. A extrémne rýchla, na kofeíne závislá veverička Hammy je len čerešničkou na torte.

5) Ja zloduch

Príbeh o roztomilých mimoňoch bol v roku, keď tento humorný skvost vyšiel, pre nás asi najväčším prekvapením v rámci žánru. Vynikajúce herecké výkony na čele s dabingom Steve Carella a roztomilý, no prešpekulovaný humor, tvoria základné piliere po celú minutáž snímky. Animák po svojej premiére zanechal dostatočne širokú stopu v rámci žánru, z čoho vznikli viaceré pokračovania a príbehové odbočky, nehovoriac o komerčnom zábere ikonických mimoňov aj mimo filmovú komunitu.

4) Kung fu panda

Príbeh o škaredom káčatku, s orientálnym podtónom, bojovými umeniami pod taktovkou DreamWorks Animation. Aj takto by sa dala opísať základná kostra tejto animovanej rozprávky, nasledujúcej úspechy viacerých skorších titulov neúprosne talentovanej dielne pod krídlami Paramountu. Premisa filmu sleduje osudy nešikovnej pandy a jej vysneného cieľa stať sa kung fu mastrom. Samozrejme, cesta za takýmto titulom nie je pre predavača rezancov ľahkou úlohou.

3) Doba ľadová

Doba ľadová prišla v dobe veľkého boomu animovaných filmov, kedy sa početnosť týchto rozprávok začala zvyšovať extrémnym tempom. Zápletka sa zameriava na dobrodružnú cestu ikonickej, samozrejme charakterovo protipólnej skupinky mamuta, tigra a leňocha, do ktorej sa navyše pripletie aj batoľa. Animák je známy takisto svojou sekundárnou dejovou linkou v podobe vtipných skečov s veveričkou a jej túžbou po objavení jadra lieskového orechu. Originálne zasadenie a kvalitné prevedenie nápadu zabezpečili Dobe ľadovej nesmierny komerčný úspech, zabezpečujúci niekoľké pokračovania, početné spin-offy a videoherné adaptácie.

2) Madagaskar

Cesta je cieľ alebo ako sa to je? Hlavným osadenstvom je aj v prípade animovaného Madagaskaru skupinka zvierat, ktorí sú opäť raz držaní pod ľudským dohľadom, tentokrát v New Yorkskej ZOO. Špirála udalostí však naloží s osudom protagonistov svojským spôsobom, čo im zabezpečí nechcenú dovolenku v divočine Madagaskaru. Animovaná komédia vyčnieva nad ostatnými konkurenčnými titulmi na tomto zozname najmä dospelejším prístupom, ako k exekúcií zápletky tak aj samotnému humoru.

1) Shrek

Prvenstvo na tomto zozname si nemohol získať nikto iný, ako legendárny Shrek. V žánrových kruhoch taktiež známy ako záchranca nielen DreamWorks, ale aj ostatných animátorských štúdií pred kvalitatou, monopolne pôsobiacim Pixarom. Stredoveká komédia, plná moderných referencií, licencovaného soundtracku a dnes už kultových hlášok ukázala kalifornskému štúdiu, že na trhu existuje aj iná, rovnako kvalitná produkcia. Shrek je plný humorných scén, na ktorých sa zub času od roku 2001, kedy vyšiel, podpísal len minimálne. Komu by sa málilo, aj táto animovaná modla disponuje viacerými kvalitnými pokračovaniami a sezónnymi špeciálmi.

Top 10 animovaných rozprávok, nevytvorených spoločnosťou Pixar  |  Tipy na film  |  před 2 měsíci  |  58 přečtení

Marek Pillár

Seriály začal milovať ešte na strednej škole ku ktorým sa dostal skrz Prison Break. Postupne ako s kamošmi fičali na South Parku a iných uletených záležitostiach sa dostal až ku svojej modle a podľa neho vrcholu kinematografie – Breaking Bad. Vtedy objavil pravé čaro moderných seriálov a začal ich sledovať ako na bežiacom páse. Pomimo ich sledovania veľkú porciu času venuje videohrám, ktoré stavia minimálne na takú úroveň, ako jeho obľúbené seriály.

Komentáre k článku Top 10 animovaných rozprávok, nevytvorených spoločnosťou Pixar

Ďalšie články ako Top 10 animovaných rozprávok, nevytvorených spoločnosťou Pixar

Tipy na film  |  20. 11. 2019

30 filmov, ktoré z teba urobia zaručeného hipstera

Vybrali sme pre vás týchto 30 filmov, ktoré či už svojou premisou, zasadením alebo rokom vydania zchádzajú zo zabehnutého chodníka filmového priemyslu. Presne tak ako všetci hipsteri sťažujúci sa na všetko moderné, zub času bál dotknúť väčšiny filmov z tejto tridsiatky. čítaj ďalej

Tipy na film  |  18. 11. 2019

10 najlepších filmov uplynulej dekády

Vyberať tie najlepšie filmy z najlepších je vždy ošemetné. Obzvlášť, keď za jeden rok musíte vybrať len jeden film. Berte však tento rebríček skôr, ako naše odporúčanie toho, čo si z rokov 2010-2019 pozrieť. Ste s výberom spokojní? čítaj ďalej

Tipy na film  |  16. 11. 2019

10 noviniek, ktoré by ste mali stihnúť cez víkend

Ďalší víkend je opäť tu a to znamená znovu kopu času na doháňanie restov. Siahnete po legendárnej českej Kolji alebo modernejších superhrdinských záležitostiach? Ak patríš medzi ľudí vykonávajúcich kompromisy všade kde sa dá, tak Jack Ryan od Amazonu bude pre teba to pravé. čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 11. 2019

10 filmových a seriálových dôvodov, prečo si v novembri predplatiť Netflix

Aj v novembri má pre nás streamovací gigant pripravenú štedrú zásobu lákavých seriálov a filmov. Pozrite sa spoločne s nami na tie najlákavejšie tituly. čítaj ďalej

Tipy na film  |  11. 11. 2019

10 výborných slovenských filmov, ktoré dokázali uspieť v zahraničí

Slovenská kinematografia je v najlepšej forme za posledné roky a všimli si to aj v zahraničí. V tomto článku sme pre vás vybrali 10 výborných filmov z domácej produkcie, ktorým sa podarilo preraziť za našimi hranicami. čítaj ďalej