FB pixel

10) Lego Batman Film

Spojenie lega a zábavného priemyslu siaha až niekoľko rokov do minulosti, z čoho v roku 2017 vznikol aj celovečerák s temným rytierom v hlavnej úlohe. Ako pre tieto filmy zostavené z lego kociek je zvykom, aj v tomto prípade sa dôraz kladie na streštený humor, rôzne ďalekosiahle referencie a komixové univerzum. Film je plný narážok na kultové batmanovské filmy ale aj na Pulp Fiction, Pána Prsteňov alebo Matrix.

9) Lovecká sezóna

CGI spracovanie dodáva tvorcom voľnú ruku azda vo všeličom, a preto je mnoho animovaných rozprávok zasadených práve do zvieracej ríše. Inak tomu nie je ani v titule Lovecká sezóna, kde do pohodlného života udomácneného medveďa Booga vtrhne charakterovo úplne odlišný jeleň Elliot. Ten mu s dobrým úmyslom ochotne ukáže krásy života divočiny, no v nie príhodnú dobu loveckej sezóny. Aj keď kvalitami film konkurenčné tituly moc neohrozuje, Lovecká sezóna disponuje viacerými, dobre premyslenými humornými scénkami.

8) Oblačno, miestami fašírky

Môže byť film, kde pokorný a v celku neúspešný vedec vynájde prístroj, ktorý dokáže meniť vodu na jedlo vôbec zlý? Animák z dielne Sony v roku 2009 zožal pomerne veľký komerčný úspech, na svoj žáner, originálnym príbehom a skvelým CGI spracovaním. Hodnotenia fašírok sa pohybujú vo vysokom priemere, čo zabezpečilo filmu úspešné pokračovanie o niekoľko rokov neskôr.

7) Lego príbeh

Všeobecnejšie poňatá komédia zo sveta skladačiek je špecifická tým, že nejde o žiadne zažité univerzum a ani o žiadnu referenciu na známu sériu, ale o každodenný život bežného robotníka v Lego svete. Práve tento celovečerák nastavil laťku vtipu celkom vysoko, z čoho neskôr vzišiel aj vyššie spomínaný Batman. Animák sa môže pýšiť zvučnými menami v dabingovej sekcii ako Will Ferrell, Chris Pratt alebo Morgan Freeman či Liam Neeson vo vedľajších úlohách.

6) Za plotom

DreamWorks nie je len priama konkurencia Pixaru, ale najmä kvalitatívne veľmi vysoko hodnotená firma, známa svojimi extrémne humornými, remeselne vynikajúco prevedenými titulmi. Jednou z nich je aj táto vynikajúca komédia, zasadená opäť do zvieracej ríše, v ktorej sa zase raz jedinec snaží presvedčiť väčšinu, že život mimo ich komfortnej zóny je lepší. To vytvorí priestor pre rôzne komplikácie a humorné gagy, obohatené o množstvo popkultúrnych referencií, v štýle DreamWorksu. A extrémne rýchla, na kofeíne závislá veverička Hammy je len čerešničkou na torte.

5) Ja zloduch

Príbeh o roztomilých mimoňoch bol v roku, keď tento humorný skvost vyšiel, pre nás asi najväčším prekvapením v rámci žánru. Vynikajúce herecké výkony na čele s dabingom Steve Carella a roztomilý, no prešpekulovaný humor, tvoria základné piliere po celú minutáž snímky. Animák po svojej premiére zanechal dostatočne širokú stopu v rámci žánru, z čoho vznikli viaceré pokračovania a príbehové odbočky, nehovoriac o komerčnom zábere ikonických mimoňov aj mimo filmovú komunitu.

4) Kung fu panda

Príbeh o škaredom káčatku, s orientálnym podtónom, bojovými umeniami pod taktovkou DreamWorks Animation. Aj takto by sa dala opísať základná kostra tejto animovanej rozprávky, nasledujúcej úspechy viacerých skorších titulov neúprosne talentovanej dielne pod krídlami Paramountu. Premisa filmu sleduje osudy nešikovnej pandy a jej vysneného cieľa stať sa kung fu mastrom. Samozrejme, cesta za takýmto titulom nie je pre predavača rezancov ľahkou úlohou.

3) Doba ľadová

Doba ľadová prišla v dobe veľkého boomu animovaných filmov, kedy sa početnosť týchto rozprávok začala zvyšovať extrémnym tempom. Zápletka sa zameriava na dobrodružnú cestu ikonickej, samozrejme charakterovo protipólnej skupinky mamuta, tigra a leňocha, do ktorej sa navyše pripletie aj batoľa. Animák je známy takisto svojou sekundárnou dejovou linkou v podobe vtipných skečov s veveričkou a jej túžbou po objavení jadra lieskového orechu. Originálne zasadenie a kvalitné prevedenie nápadu zabezpečili Dobe ľadovej nesmierny komerčný úspech, zabezpečujúci niekoľké pokračovania, početné spin-offy a videoherné adaptácie.

2) Madagaskar

Cesta je cieľ alebo ako sa to je? Hlavným osadenstvom je aj v prípade animovaného Madagaskaru skupinka zvierat, ktorí sú opäť raz držaní pod ľudským dohľadom, tentokrát v New Yorkskej ZOO. Špirála udalostí však naloží s osudom protagonistov svojským spôsobom, čo im zabezpečí nechcenú dovolenku v divočine Madagaskaru. Animovaná komédia vyčnieva nad ostatnými konkurenčnými titulmi na tomto zozname najmä dospelejším prístupom, ako k exekúcií zápletky tak aj samotnému humoru.

1) Shrek

Prvenstvo na tomto zozname si nemohol získať nikto iný, ako legendárny Shrek. V žánrových kruhoch taktiež známy ako záchranca nielen DreamWorks, ale aj ostatných animátorských štúdií pred kvalitatou, monopolne pôsobiacim Pixarom. Stredoveká komédia, plná moderných referencií, licencovaného soundtracku a dnes už kultových hlášok ukázala kalifornskému štúdiu, že na trhu existuje aj iná, rovnako kvalitná produkcia. Shrek je plný humorných scén, na ktorých sa zub času od roku 2001, kedy vyšiel, podpísal len minimálne. Komu by sa málilo, aj táto animovaná modla disponuje viacerými kvalitnými pokračovaniami a sezónnymi špeciálmi.

Top 10 animovaných rozprávok, nevytvorených spoločnosťou Pixar  |  Tipy na film  |  2019  |  58 přečtení

Marek Pillár

Seriály začal milovať ešte na strednej škole ku ktorým sa dostal skrz Prison Break. Postupne ako s kamošmi fičali na South Parku a iných uletených záležitostiach sa dostal až ku svojej modle a podľa neho vrcholu kinematografie – Breaking Bad. Vtedy objavil pravé čaro moderných seriálov a začal ich sledovať ako na bežiacom páse. Pomimo ich sledovania veľkú porciu času venuje videohrám, ktoré stavia minimálne na takú úroveň, ako jeho obľúbené seriály.

Komentáre k článku Top 10 animovaných rozprávok, nevytvorených spoločnosťou Pixar

Ďalšie články ako Top 10 animovaných rozprávok, nevytvorených spoločnosťou Pixar

Tipy na film  |  14. 8. 2020

10 noviniek (nielen) na Netflixe, ktoré vám cez víkend nemôžu ujsť

Máme tu pre vás ďalšiu várku tipov na pozoruhodné nové filmy a seriály na Netflixe! Pokiaľ teda neviete, čo si pustiť, v tom prípade by vám náš článok mal pomôcť. Sme presvedčení, že si vyberiete. čítaj ďalej

Tipy na film  |  13. 8. 2020

10 dôvodov, prečo si zaplatiť Netflix aj v auguste

Aj tento mesiac sme pre vás pripravili zoznam lákavých filmov a seriálov, ktoré si môžete od augusta užívať na Netflixe. Zaplatiť si ďalší mesiac sa tak rozhodne oplatí! čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 8. 2020

Toto je 10 najpopulárnejších filmov na Netflixe posledných týždňov

Ktoré filmy sa tešili najväčšej popularite na Netflixe v rámci Slovenska za minulý mesiac? To vám prezradíme práve v našom článku! Jednotlivé filmy sme zoradili od posledného miesta po prvé. Objavil sa v rebríčku aj nejaký váš favorit? čítaj ďalej

Tipy na film  |  11. 8. 2020

Oslavujme! Netflix vracia 20 filmov, ktorým v júli skončila licencia

Netflix síce na prelome júla a augusta stratil na niektoré filmy licenciu, ale len nakrátko. Rozhodol sa ju totiž predĺžiť úspešným filmom, ktoré majú potenciál nalákať ďalších divákov. V tomto článku vám prinesieme hneď 20 snímok, ktoré sa vracajú do portfólia streamovacieho giganta. čítaj ďalej

Tipy na film  |  10. 8. 2020

10 najpopulárnejších seriálov na HBO za mesiac júl

Aké seriály sa tešili najväčšiemu záujmu divákov na Slovensku počas júla? Na to sa pozrieme práve v tomto článku. Vidno, že Slováci majú naozaj rozmanitý vkus, v rebríčku tak nechýbajú overené klasiky, ale aj zaujímavé novinky. Seriály sme zoradili od najmenej sledovaného po najsledovanejší. čítaj ďalej