FB pixel

Na prelome desaťročia, storočia a zároveň aj tisícročia dochádzalo k mnohým zásadným udalostiam, udávajúcim trendy nasledujúcich rokov. Mnohí z vás mali vtedy vo vrecku už farebný GameBoy, z mobilných telefónov sa staval pomaličky mainstream, všetci nevedeli čo majú očakávať od Y2K a do kín v marci 1999 prišiel Matrix. Nápad naň sa zrodil v hlavách dvoch geniálnych milovníkov komixov a science fiction tématiky, súrodencov Wachovských. Práve tieto záujmy pretavili do ich pripravovaného titulu, ktorý následne predstavili Warner Bros. Chlapíci z Warneru v roku 96 rozhodli nad osudom pripravovanej futuristickej hatlaniny a tá, aj keď jej nikto prvotne nerozumel, dostala zelenú. Lana a Lilly Wachovskí sa teda pustili do produkcie Matrixu.


Režiséri následne požiadali Warner Bros. o 60 miliónov dolárov. Dnes to môže pripadať ako smiešna čiastka, no vtedy šlo o riadnu pálku. Autori si odniesli však iba šestinu celkovej sumy, vďaka ktorej dokázali natočiť... No úvodných desať minút. Áno, tú ikonickú minutáž s Trinity a desiatkami kamier okolo nej. Avšak, keď túto scénu ukázali Warneru zbytok dostali lusknutím prsta. Hlavní protagonisti si takisto museli prejsť výdatnou prípravou. Pred začatím natáčania niekoľko mesiacov intenzívne trénovali bojové umenia so známym čínskym choreografom bojových umení Yuen Woo-pingom. Okrem vytrvalého fyzického tréningu všetci herci museli pochopiť scenár a vedieť vysvetliť, čo to vlastne ten Matrix je. Ako to pri obrovských trhákoch podobného kalibru býva aj v prípade Matrixu boli oslovení mnohí hviezdni herci. Samotného vyvoleného si mal zahrať napríklad Nicolas Cage alebo Will Smith, ktorý rolu odmietol, lebo absolútne nechápal scenáru. Postavu Morphea odmietol napríklad Samuel L. Jackson a rolu Trinity mala pôvodne stvárniť aj Sandra Bullock. Teraz vieme že roly Nea sa zhostil (vďakabohu) Keanu Reeves, Morfphea geniálne stvárnil Laurence Fishburne a Trinity Carrie-Anne Moss.


Povieme to hneď na začiatku nech to máme za sebou. Pôvodný Matrix je najlepší film z trilógie a to aj napriek tomu, že Wachovski nekládli až tak veľký dôraz na príbeh, skôr chceli ukázať ich počítačovú šikovnosť. Využijem tento oslí mostík a nasmerujem tento článok k počítačovým efektom. To je práve to, na čom film staval, v čom bol jedinečný a široko-ďaleko rozpoznateľný. Efektov je vo filme neúrekom, no najikonickejší zo všetkých dostal aj svoj názov. Bullet-time je niečo, čo pohlo nielen filmovým priemyslom ale zasiahol pravdepodobne všetky odvetvia popkultúry. Ide o spomalený záber vytvorený špeciálne pre tento film. Predstavuje kombináciu špecificky vyrátaného rozmiestnenia kamier a CGI efektov. Početné kamery snímajú objekt v reálnom čase a následne vyskladajú snímku z mnohých malých frakcií sekúnd do jednej finálnej podoby. V konečnom dôsledku poznáme záber, v ktorom sa objekt pohybuje spomalene, ale kamera plnou rýchlosťou. Ako sme spomínali vyššie, herci si prešli výcvikom. Tým dosiahli reálnosť skvelých akčných scén rozlezených po celom filme. Dalo by sa povedať, že práve na prestrelkách a bojových scénach je postavený celý film, no to by sme mu len krivdili. Za Matrixom je aj (obrovitánsky) kúsok posolstva a nesmierne širokej mytologickej základne. Takisto snímka skvele odkazuje na rôzne formy vtedajšej hackerskej kultúry, kyberpunk, anime a mnoho ďalšieho.


No a ako to je s tým upozadeným príbehom na margo efektov? Ten je geniálne napísaný, rozložený na viaceré roviny s kopou vrcholových momentov. Matrix sám o sebe (nie film) je skvelé vymyslené univerzum. Ide v podstate o počítačovú simuláciu, v ktorej je každý z nás súčasťou niečoho vyššieho, vo forme z vrchu ovládanej bábky futuristickými strojmi. Realita sa nachádza niekoľko rokov v budúcnosti, je zdevastovaná a ľudstvo je pod nadvládou diabolských strojov. Každý jedinec je do Matrixu napájaný z úľu - obrovitánska podzemná farma, v ktorej sú ľudia vytváraní ako na bežiacom páse za jediným účelom. To však hlavný hrdina, programátor Thomas Anderson zatiaľ nevie a na základe pokynov na počítačovej obrazovke nasleduje bieleho králika - po príbehu Alice v krajine zázrakov. Následne unesený Thomas sa dozvedá nepeknú pravdu a má na výber medzi dvoma ikonickými pilulkami - červenou a modrou. Natiahne sa za pravdou a zhltne červenú pilulku. Nasleduje niekoľko desiatok skvelých scén plných bullet-timu, kaskadérskych kúskov, strieľania a výbuchov. Sporadicky skrz film sa objavujú agenti ochraňujúci Matrix pred rebelmi z lode Nebuchadnezzar, obývanú okrem iných aj Neom. Dočkáme sa pár príbehových zvratov, úmrtí postáv, ale najmä sa hlavný protagonista dozvedá pravdu o svojom pôvode. Keanu Reeves si zahral vyvoleného, ktorý extrémne rýchlo pochopil pravidlá zeleného kódu a ako jediný dokáže poraziť big bossa agentov - Smitha, vyobrazeného úžasným Hugom Weavingom . Samozrejme, príbeh je oveľa hlbší ako sme ho popísali tu a s najväčšou pravdepodobnosťou ho nikto na prvý pokus nepochopí stopercentne.

Okrem legendárnych scén, mýtického príbehu plného neustálych otázok, sci-fi prvotina disponuje aj prvotriednym soundtrackom. Obsahuje niekoľko vynikajúcich skladieb použitých v mnohých ďalších odvetviach, nielen filmového priemyslu. Dosah hudobného podkladu diela je nesmierne široký a dovolíme si tvrdiť, že napríklad skladbu Spybreak poznajú aj nováčikovia neznalý pravdy o simulácii, v ktorej žijeme.


Matrix je pre nás modla. Považujeme ho vrchol kinematografie, plný úžasných odkazov na ostatné formy zábavy, poprípade na filmy legendárneho Johna Woo. Titul zmenil spôsob akým vnímame sci-fi filmy a aj po dvadsiatich rokoch v nás dokázal zanechať nezodpovedané otázky. To, čo dokázali vytvoriť, vtedy ešte The Wachowski Brothers spolu s Warner Bros. je neskutočné. Chorobne zelenou čerešničkou na torte je vynikajúce herecké obsadenie a náladová hudba. Ako asi viete, Matrix z roku 1999 je debutom nasledujúcej trilógie. Opakujeme sa, ale ide o najvydarenejší počin v ságe po stránke príbehu, efektov, scén a v podstate všetkého, čo robí dobrý film dobrým. Reloaded, čo je vlastne priame pokračovanie odkaz jednotky preberá s úctou, avšak trpí klasickými problémami sequelov. K odpadu s podtitulom Revolutions sa radšej vyjadrovať nebudeme. Na záver by sme sa iba chceli poďakovať autorom za jedinečný filmový zážitok a popriať filmu všetko najlepšie k jeho dvadsatinám.

RETRO: Matrix oslavuje 20 rokov a my sme plní nostalgie  |  Filmové recenze  |  před 3 měsíci  |  32 přečtení

Marek Pillár

Seriály začal milovať ešte na strednej škole ku ktorým sa dostal skrz Prison Break. Postupne ako s kamošmi fičali na South Parku a iných uletených záležitostiach sa dostal až ku svojej modle a podľa neho vrcholu kinematografie – Breaking Bad. Vtedy objavil pravé čaro moderných seriálov a začal ich sledovať ako na bežiacom páse. Pomimo ich sledovania veľkú porciu času venuje videohrám, ktoré stavia minimálne na takú úroveň, ako jeho obľúbené seriály.

Komentáre k článku RETRO: Matrix oslavuje 20 rokov a my sme plní nostalgie