FB pixel

Mexická jazda

Fantastická letná road-movie od geniálneho Alfonsa Cuaróna má skrátka všetko. Sympatické postavy, perfektných hercov, humor, ale aj nefalšované emócie. Režisér nám vyrozprával realistický príbeh o ceste k dospelosti, ktorý má v závere melancholickú príchuť, hoci drvivá väčšina filmu sa nesie v uvoľnenej atmosfére. Niekomu by snáď mohla prekážať určitá sexuálna otvorenosť, ale treba uznať (pokiaľ nie ste prehnane prudérni), že to do príbehu výborne zapadá.

Príbeh Alvina Straighta

David Lynch sa do povedomia divákov zapísal skôr temnými, surreálne ladenými filmami. Príbeh Alvina Straighta však nemôže byť od jeho ostatnej tvorby odlišnejší. A je sympatické vidieť, že Lynch dôkladne zvláda aj takýto, na prvý pohľad obyčajný film zo života. Pozornému divákovi pritom neujde, že svoje trademarky si režisér ponechal aj v tomto prípade. Skutočnými udalosťami inšpirovanému filmu samozrejme dominuje brilantný Richard Farnsworth v hlavnej úlohe.

Bezstarostná jazda

Kultová záležitosť a základný kameň Nového Hollywoodu. Dennisovi Hopperovi (réžia a jedna z hlavných úloh) sa podarilo vytvoriť dokonalý prototyp takzvaného generačného filmu. Aj napriek svojmu jednoduchému príbehu je Bezstarostná jazda hlavne svedectvom o dobe búrlivých 60. rokov, ohromnej túžbe po slobode, vzbure proti konvenciám a spoločnosti. Dodnes ide o famózny film, ktorý má potenciál oslovovať ďalšie a ďalšie generácie divákov.

Jízda

Vynikajúca česká road-movie je učebnicovým feel good filmom. Dostane vás svojou nádherne podmanivou letnou atmosférou, uvoľnenými hereckými výkonmi a príjemným humorom. V závere potom nechýbajú ani emócie. Nemenej legendárny je aj soundtrack od kapely Buty (ich frontman Radek Pastrňák hrá vo filme jednu z hlavných úloh). Jízda je skrátka famózna a právom ide o kultové dielo modernej českej kinematografie.

Little Miss Sunshine

Výborná dramédia od režisérskej dvojice Jonathan Dayton a Valerie Faris to dotiahla až do oscarovej súťaže a odniesla si aj dve sošky (pre najlepšieho vedľajšieho herca a pôvodný scenár). Little Miss Sunshine je skvele obsadená a svižne napísaná road-movie, ktorá boduje hlavne sympatickými postavami a humorom. Nechýba jej aj nápaditosť a solídne režijné uchopenie. Priaznivci skvelých road-movie by si tento film v žiadnom prípade nemali nechať ujsť.

Amrican Honey

Andrea Arnold rozhodne patrí k pozoruhodným režisérkam na súčasnej nezávislej scéna. Dokázala to už svojimi dielami ako Fish Tank či Búrlivé výšiny. American Honey je jej zatiaľ posledným filmom a určite stojí za pozornosť. Ide totiž o uvoľnenú a fajn road-movie, ktorej nechýba spontánnosť, poriadna dávka nefalšovanej slobody a autenticity. Niekomu snáď môže prekážať dĺžka (163 minút), ale pokiaľ sa na štýl Arnold naladíte, tak vám film ubehne šialene rýchlo.

Bokovka

Aj z témy, ako kríza stredného veku sa dá vykresať úsmevná a úprimná road-movie, ktorá vás poriadne pozitívne nabije. Hlavný podiel na tom nesie samozrejme výborný scenár a perfektní Paul Giamatti a Thomas Haden Church v hlavných úlohách, ktorých skvele dopĺňajú Virginia Madsen a Sandra Oh. Church a Madsen si dokonca za svoje výkony odniesli nominácie na Oscara. Celkovo sa ich filmu ušlo päť a premenil jednu (najlepší adaptovaný scenár).

Thelma & Louise

Ridley Scott je špičkový režisér, ktorý má za sebou plno dnes už kultových filmov. Road-movie Thelma & Louise sa už tiež stihla zapísať do filmovej histórie. V tomto subžánri ide pravdepodobne o jednu z vôbec najlepších snímok. Treba tiež spomenúť výbornú Susan Sarandon a Geenu Davis v hlavných úlohách, ako aj výborne obsadené vedľajšie úlohy (Harvey Keitel, Michael Madsen či Brad Pitt). Kriminálny prvok dodáva príbehu na napínavosti a jeho rozuzlenie vás rozhodne nenechá chladnými.

Motocyklové denníky

Road-movie z mladosti kubánskeho revolucionára Che Guevaru sa stretla s pozitívnym prijatím kritikov aj divákov a odniesla si aj dve nominácie na Oscara (z čoho jednu premenila, za najlepšiu pieseň). Režisérovi Walterovi Sallesovi sa obratne podarilo vyhnúť tlačeniu na politiku a prináša proste príbeh dvoch mladíkov na ich ceste po Latinskej Amerike. Filmu nechýbajú skvelé herecké výkony, výborne sa predviedol najmä Gael García Bernal v hlavnej úlohe, originálna a špecifická atmosféra, ako aj emócie.

Divočina

Výborne natočený skutočný príbeh o odhodlaní, túžbe prekonať samú seba a vykročiť do ďalšieho života s novou nádejou. O tom všetkom je Divočina s Reese Witherspoon v hlavnej úlohe. Na svojej ceste sa stretne s niekoľkými mierne dramatickými prekážkami, ale tá hlavná dráma sa v tomto prípade odohráva vo vnútri hlavnej hrdinky. Reese ju zahrala výborne a za svoj výkon si odniesla nomináciu na Oscara. Okrem nej bola nominovaná aj Laura Dern za najlepšiu vedľajšiu herečku.

Dostala vás Zelená kniha? Potom si určite užijete aj týchto 10 skvelých road-movie  |  Tipy na film  |  2019  |  5 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku Dostala vás Zelená kniha? Potom si určite užijete aj týchto 10 skvelých road-movie

Ďalšie články ako Dostala vás Zelená kniha? Potom si určite užijete aj týchto 10 skvelých road-movie

Tipy na film  |  18. 9. 2019

10 mrazivých a silných drám z obdobia druhej svetovej vojny

V našich kinách si už môžete zájsť na očakávanú drámu z druhej svetovej vojny Pomaľované vtáča od Václava Marhoula. Tá dokonca súťažila na festivale v Benátkach v hlavnej kategórii. Pokiaľ však hľadáte tipy na podobne silné a emotívne filmy z obdobia druhej svetovej vojny, tak rozhodne čítajte ďalej. Týchto 10 filmov by vám nemalo ujsť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  16. 9. 2019

Netflix a slovenské titulky - kompletný zoznam lokalizovaných titulov

Konečné číslo vás možno prekvapí, ale áno. Netflix z tej neuveriteľnej ponuky 5000 titulov ponúka u niektorých aj slovenské titulky. Toto je kompletný zoznam všetkých titulov, ktorým by sme mali aspoň čiastočne rozumieť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 9. 2019

10 famóznych, vtipných a dojemných filmov o dospievaní

V slovenských kinách môžete naraziť na pozoruhodnú coming-of-age dramédiu Deväťdesiate od herca a režiséra Jonaha Hilla. Pokiaľ sa vám film páčil a hľadáte nejaké podobne zamerané snímky, tak je tento článok určený presne pre vás. čítaj ďalej

Tipy na film  |  5. 9. 2019

Top 10 animovaných rozprávok, nevytvorených spoločnosťou Pixar

V kinách vedľa Once Upon a Time in Hollywood boduje aj takmer dekádu očakávané pokračovanie pixarovského Toy Story. Keďže rebríček s najlepšími filmami z tejto dielne sme si už prešli, pozrime sa aj na ostatné štúdia venujúce sa animákom, z pravidla orientovaným na najmladšie publikum. čítaj ďalej

Tipy na film  |  2. 9. 2019

10 krimi seriálov, ktoré si užijete, ak sa vám páčil Mindhunter

Druhá séria Mindhuntera už je nejaký čas dostupná na Netflixe. Pokiaľ ste ju už videli a stále nemáte dosť, možno práve vám sa bude hodiť tento rebríček desiatich podobných kúskov. čítaj ďalej