FB pixel

Mexická jazda

Fantastická letná road-movie od geniálneho Alfonsa Cuaróna má skrátka všetko. Sympatické postavy, perfektných hercov, humor, ale aj nefalšované emócie. Režisér nám vyrozprával realistický príbeh o ceste k dospelosti, ktorý má v závere melancholickú príchuť, hoci drvivá väčšina filmu sa nesie v uvoľnenej atmosfére. Niekomu by snáď mohla prekážať určitá sexuálna otvorenosť, ale treba uznať (pokiaľ nie ste prehnane prudérni), že to do príbehu výborne zapadá.

Príbeh Alvina Straighta

David Lynch sa do povedomia divákov zapísal skôr temnými, surreálne ladenými filmami. Príbeh Alvina Straighta však nemôže byť od jeho ostatnej tvorby odlišnejší. A je sympatické vidieť, že Lynch dôkladne zvláda aj takýto, na prvý pohľad obyčajný film zo života. Pozornému divákovi pritom neujde, že svoje trademarky si režisér ponechal aj v tomto prípade. Skutočnými udalosťami inšpirovanému filmu samozrejme dominuje brilantný Richard Farnsworth v hlavnej úlohe.

Bezstarostná jazda

Kultová záležitosť a základný kameň Nového Hollywoodu. Dennisovi Hopperovi (réžia a jedna z hlavných úloh) sa podarilo vytvoriť dokonalý prototyp takzvaného generačného filmu. Aj napriek svojmu jednoduchému príbehu je Bezstarostná jazda hlavne svedectvom o dobe búrlivých 60. rokov, ohromnej túžbe po slobode, vzbure proti konvenciám a spoločnosti. Dodnes ide o famózny film, ktorý má potenciál oslovovať ďalšie a ďalšie generácie divákov.

Jízda

Vynikajúca česká road-movie je učebnicovým feel good filmom. Dostane vás svojou nádherne podmanivou letnou atmosférou, uvoľnenými hereckými výkonmi a príjemným humorom. V závere potom nechýbajú ani emócie. Nemenej legendárny je aj soundtrack od kapely Buty (ich frontman Radek Pastrňák hrá vo filme jednu z hlavných úloh). Jízda je skrátka famózna a právom ide o kultové dielo modernej českej kinematografie.

Little Miss Sunshine

Výborná dramédia od režisérskej dvojice Jonathan Dayton a Valerie Faris to dotiahla až do oscarovej súťaže a odniesla si aj dve sošky (pre najlepšieho vedľajšieho herca a pôvodný scenár). Little Miss Sunshine je skvele obsadená a svižne napísaná road-movie, ktorá boduje hlavne sympatickými postavami a humorom. Nechýba jej aj nápaditosť a solídne režijné uchopenie. Priaznivci skvelých road-movie by si tento film v žiadnom prípade nemali nechať ujsť.

Amrican Honey

Andrea Arnold rozhodne patrí k pozoruhodným režisérkam na súčasnej nezávislej scéna. Dokázala to už svojimi dielami ako Fish Tank či Búrlivé výšiny. American Honey je jej zatiaľ posledným filmom a určite stojí za pozornosť. Ide totiž o uvoľnenú a fajn road-movie, ktorej nechýba spontánnosť, poriadna dávka nefalšovanej slobody a autenticity. Niekomu snáď môže prekážať dĺžka (163 minút), ale pokiaľ sa na štýl Arnold naladíte, tak vám film ubehne šialene rýchlo.

Bokovka

Aj z témy, ako kríza stredného veku sa dá vykresať úsmevná a úprimná road-movie, ktorá vás poriadne pozitívne nabije. Hlavný podiel na tom nesie samozrejme výborný scenár a perfektní Paul Giamatti a Thomas Haden Church v hlavných úlohách, ktorých skvele dopĺňajú Virginia Madsen a Sandra Oh. Church a Madsen si dokonca za svoje výkony odniesli nominácie na Oscara. Celkovo sa ich filmu ušlo päť a premenil jednu (najlepší adaptovaný scenár).

Thelma & Louise

Ridley Scott je špičkový režisér, ktorý má za sebou plno dnes už kultových filmov. Road-movie Thelma & Louise sa už tiež stihla zapísať do filmovej histórie. V tomto subžánri ide pravdepodobne o jednu z vôbec najlepších snímok. Treba tiež spomenúť výbornú Susan Sarandon a Geenu Davis v hlavných úlohách, ako aj výborne obsadené vedľajšie úlohy (Harvey Keitel, Michael Madsen či Brad Pitt). Kriminálny prvok dodáva príbehu na napínavosti a jeho rozuzlenie vás rozhodne nenechá chladnými.

Motocyklové denníky

Road-movie z mladosti kubánskeho revolucionára Che Guevaru sa stretla s pozitívnym prijatím kritikov aj divákov a odniesla si aj dve nominácie na Oscara (z čoho jednu premenila, za najlepšiu pieseň). Režisérovi Walterovi Sallesovi sa obratne podarilo vyhnúť tlačeniu na politiku a prináša proste príbeh dvoch mladíkov na ich ceste po Latinskej Amerike. Filmu nechýbajú skvelé herecké výkony, výborne sa predviedol najmä Gael García Bernal v hlavnej úlohe, originálna a špecifická atmosféra, ako aj emócie.

Divočina

Výborne natočený skutočný príbeh o odhodlaní, túžbe prekonať samú seba a vykročiť do ďalšieho života s novou nádejou. O tom všetkom je Divočina s Reese Witherspoon v hlavnej úlohe. Na svojej ceste sa stretne s niekoľkými mierne dramatickými prekážkami, ale tá hlavná dráma sa v tomto prípade odohráva vo vnútri hlavnej hrdinky. Reese ju zahrala výborne a za svoj výkon si odniesla nomináciu na Oscara. Okrem nej bola nominovaná aj Laura Dern za najlepšiu vedľajšiu herečku.

Dostala vás Zelená kniha? Potom si určite užijete aj týchto 10 skvelých road-movie  |  Tipy na film  |  před 16 dny  |  4 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku Dostala vás Zelená kniha? Potom si určite užijete aj týchto 10 skvelých road-movie

Ďalšie články ako Dostala vás Zelená kniha? Potom si určite užijete aj týchto 10 skvelých road-movie

Tipy na film  |  20. 3. 2019

10 seriálov od Netflixu, ktorých nové epizódy k nám dorazia už tento rok

Streamovací gigant si pre nás prichystal skutočne výživnú dávku nových epizód obľúbených seriálov. Dočkáme sa návratu Stranger Things, The OA či Mindhunter. čítaj ďalej

Tipy na film  |  18. 3. 2019

10 animovaných seriálov pre dospelých na Netflixe

Všetko to začalo pred troma desaťročiami, keď sa na televíznych obrazovkách objavili legendárny Simpsonovci. S ich príchodom sa pohľad na animované seriály zmenil a ľudia si začali uvedomovať, že aj takto spracované tituly majú čo ponúknuť dospelému publiku. Dnes si ich ukážeme desať. čítaj ďalej

Tipy na film  |  16. 3. 2019

10 najlepších hororových seriálov, pri ktorých vás bude zaručene mraziť

Možno sa to nezdá, ale dobrý hororových seriálov zase tak veľa nie je. Horor stále viac dominuje na strieborných plátnach, to ale neznamená, že by sme na malých obrazovkách nedostali kvalitné projekty. Pozrime sa na 10 tých (podľa nás) najlepších. čítaj ďalej

Tipy na film  |  13. 3. 2019

10 najlepších slovenských filmov poslednej dekády

Slovenská sa kinematografia konečne po rokoch preberá z polospánku. V nasledujúcom článku vám ponúkneme 10 tipov na výborné hrané snímky, ktoré sa v našich končinách urodili za posledných 10 rokov. Hanbu sme si nimi rozhodne neurobili. čítaj ďalej

Tipy na film  |  11. 3. 2019

7 zaujímavých faktov o Game of Thrones

V tomto krátkom článku sa pozrieme na fakty o jednom z najznámejších seriálov súčasnosti. Fantasy záležitosť podľa knižnej predlohy, Game of Thrones patrí medzi najlepšie, najdrahšie a najsledovanejšie seriály vôbec. Aby sme vás navnadili na poslednú sériu, pripravili sme si pre vás týchto 7 faktov. čítaj ďalej