FB pixel

CGI efekty sa im vážne nevydarili

V momentoch, kedy vidíme veľkolepé bojové scény poslednej série ale aj napríklad v časti Battle of the Bastards pár rokov dozadu, máme nutkanie si klásť otázku, kde všetky tie milióny presne idú? CGI efekty v takýchto bojoch v rámci seriálu GOT vyzerajú naozaj hnusne a ani zďaleka sa nedajú porovnať s, takmer dve dekády starým, The Lord of the Rings.

Prezieravo napísané postavy

Seriál disponuje nespočetným množstvom postáv, ktoré v porovnaní so svojou knižnou predlohou nedisponujú hlbším príbehovým pozadím. Nielen hlavné postavy sú napísané nejednoznačne, ich činy sú predvídateľné a rovnako to sú na tom aj ich osudmi. V počiatkoch seriálu, sme si užívali debaty ak sa autori zbavili našich obľúbených hrdinov, no povedzme si na rovinu, čakal niekto, že dejová linka Daenerys dopadne inak?


Neustále hluché miesta

Neustále hluché miesta

HBO má vo svojej knižnici viaceré počiny plné plnohodnotných, zábavných a zapamätateľných rozhovorov. Telenovela s drakmi sa však medzi tieto seriály neradí. Seriál je neustále vyplňovaný prázdnymi rozhovormi, nedokončenými myšlienkami a dlhočiznými pauzami medzi replikami protagonistov. The Wire sa môže v rohu kľudne usmievať aj naďalej.

Jednotlivé série sú slabo zapamätateľné

Povedzme si na rovinu, pamätá si niekto, čo sa udialo v piatej sérii? A v šiestej? Najväčšia škoda spočíva v samotnej podstate dávkovania obsahu autormi. Teraz nenarážame na dlhé odmlky medzi sériám, ale na podobnosť dejových línií jednotlivých sezón, obrovské množstvo nepodstatných vedľajších postáv a rádovo nudných častí, v ktorých sa nič nedialo.


Posledná séria pôsobí ako nezvládnutá služba fanúšikom

Posledná séria pôsobí ako nezvládnutá služba fanúšikom

Predstavte si situáciu, v ktorej dostanete tú česť, že môžete sfilmovať jednu z najpopulárnejších knižných sérií, avšak získate na to takmer dekádu času. Na začiatku si tvorcovia David Benioff a D. B. Weiss takýto dlhý časový horizont užívali pridávaním stále nových a nových postáv po vzore knihy. No v posledných častiach, keď sa ručička na hodine blížila k dvanástke a prišla potreba uzatvárať ich príbehy, sa im to akosi vymklo z pod kontroly. Nevedeli určiť dôležitosť ich príbehov, nezmyselne ich preplietali a ešte horšie završovali. Takíto spokojní fanúšikovia teda vyvesili na internet petíciu, aby sa finálna séria pretočila ešte raz. Good job!

Konštante kolísajúce tempo naprieč celým seriálom

Jedným z najväčších mínusov seriálovej ságy Game of Thrones je neschopnosť udržať našu pozornosť. To je spôsobené neuveriteľne nudnými, z pravidla prvými časťami v sérii. Nasleduje ich ďalšie, avšak ešte nerozbehnuté časti, ktoré bývajú zábavné už o niečo viac. To všetko za prítomnosti sústavného prerušovania línie ostatnými dejovými linkami iných postáv, vo väčšine prípadov cestujúcich niekam aj päť častí vkuse.

Nekonštantne napísané postavy

Okrem toho, že sú postavy vyobrazené neskutočne plytko, sú ešte aj napísané podľa určeného vzorca s vopred stanoveným výsledkom. Seriály sa nám páčia najmä preto, lebo v porovnaní s filmami dokážu poskytnúť priestor pre akýsi vývoj charakteru hlavných činiteľov. V tomto počine avšak postavy menia svoju mienku často medzi samotnými časťami, čo sa potvrdilo aj vo finále. Našim problémom v tejto oblasti je nemožnosť pochopiť ich náhle zmeny správania, ktoré by správny seriál mal vedieť vysvetliť. Nie, teraz nenarážame na finálnu podobu Daenerys.


Finálna bitka s nočným kráľom

Finálna bitka s nočným kráľom

Synonymom seriálu sa stalo neustále opakované slovné spojenie "Winter is Coming". To reprezentovalo príchod nemŕtvej armády zo severu, ktorá podľa viacerých proroctiev mala vyčistiť kontinent Westeros od ľudskej rasy. Ako to v takýchto prípadoch býva, k zvráteniu plánov nočného kráľa došlo v časti The Long Night. Bitka bola neskutočná, bavila nás a po dvoch rokoch čakania a viacerých nudnejších častiach priniesla niečo, čo v časoch prvých sérií robilo seriál zábavným. Žiaľ po hodine a pol je celému divadlu koniec, úhlavní nepriatelia omieľaní desať rokov sú mŕtvi. To podľa nás nie je dostatočne teatrálne ukončenie kapitoly a na pomery takéhoto popkultúrneho pojmu ako GOT ide o veľkú hanbu.

Hlúpo napísané a nezmyselné súboje

Túto oblasť vieme rozdeliť na viacero častí, takže začnime pri samotných bitkách. Tie sú vyobrazené opäť skrz CGI, vyzerajú hlúpo a pôsobia dojmom "kto má prežiť, tak prežije a naopak". Seriál, až na určité výnimky (v nich sága boduje) nás na odchod postáv pripravoval a tak sme vedeli, kto a kedy nás opustí. Druhá podstatná časť bitiek je prítomnosť drakov. Tí by mali byť hrôzostrašní a nesmierne silní, no ako sa ukázalo, dokážu ich (presne!) trafiť z lode hneď niekoľkokrát a tým aj zabiť. Takýmito nezmyslami je seriál žiaľ poprepletaný konštante, čo v konečnom dôsledku kazí jeho budovanú suverenitu. A navyše, draky vyobrazené v seriáli nie sú draky ale wyverny!

Cieľom tohto článku nie je zahrabať snahu autorov pod čiernu zem. Skôr nám je ľúto, aké povznesenie sa okolo tejto, na pomery seriálovej scény priemernej ságy vytvorilo. Samotné HBO poskytuje viaceré, omnoho zábavnejšie počiny s lepšou technikou písania, dramatickejším dejom a omnoho ikonickejšími postavami. To sú faktory, ktoré si seriál osvojil, no v s pribúdajúcimi časťami na ne zanevrel.

9 dôvodov, prečo GoT nie je až tak skvelý seriál, ako si všetci myslia  |  Tipy na film  |  2019  |  116 přečtení

Marek Pillár

Seriály začal milovať ešte na strednej škole ku ktorým sa dostal skrz Prison Break. Postupne ako s kamošmi fičali na South Parku a iných uletených záležitostiach sa dostal až ku svojej modle a podľa neho vrcholu kinematografie – Breaking Bad. Vtedy objavil pravé čaro moderných seriálov a začal ich sledovať ako na bežiacom páse. Pomimo ich sledovania veľkú porciu času venuje videohrám, ktoré stavia minimálne na takú úroveň, ako jeho obľúbené seriály.

Komentáre k článku 9 dôvodov, prečo GoT nie je až tak skvelý seriál, ako si všetci myslia

Ďalšie články ako 9 dôvodov, prečo GoT nie je až tak skvelý seriál, ako si všetci myslia

Tipy na film  |  10. 7. 2020

10 vynikajúcich titulov, ktoré vám cez víkend nemôžu ujsť

Ďalší víkend je pred nami a streamovacie služby si pre nás pripravili hneď niekoľko trhákov, ktoré rozhodne stoja za vašu pozornosť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  9. 7. 2020

TOP 10 filmov na HBO GO, ktoré Slováci posledné dni pozerali najviac

Hľadáte inšpiráciu na nasledujúce večery? Toto sledovali Slováci v minulých dňoch, takže predsa len musí ísť o kvalitný obsah, nemyslíte? čítaj ďalej

Tipy na film  |  8. 7. 2020

11 dôvodov, prečo si predplatiť Netflix aj v júli

Aj tento mesiac vám prinášame niekoľko pozoruhodných seriálových a filmových noviniek, ktoré si budete môcť od júla užiť na Netflixe. Na svoje si prídu milovníci tajomna, horor, dokumentov, ale aj humoru a romantiky. čítaj ďalej

Tipy na film  |  7. 7. 2020

20 vynikajúcich filmov na HBO GO, ktoré ste možno nevideli, a to je chyba

Kedy ste poslednýkrát uprednostnili HBO GO pred Netflixom? Možno práve nasledujúce dni sú tie pravé pre doháňanie dávnych restov, keďže služba v sebe skrýva aj niekoľko starších legiend, ktoré ste mohli v dobe ich vzniku prehliadnuť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  6. 7. 2020

10 romantických komédií, ktoré musíte vidieť

Romantika a humor odjakživa idú ruka v ruke. V nasledovnom článku vám predstavíme desiatku skvelých filmov, v ktorých okrem romantiky a emócií funguje na jednotku aj humor. Zaručene sa pri nich teda dobre pobavíš. čítaj ďalej