FB pixel

Fakty o samotnom železnom tróne

Fakty o samotnom železnom tróne

Ikona celého filmu, nachádzajúca sa na všetkých rôznych plagátoch a dokonca aj v názve je železný trón. Trón, o ktorý tak všetci bojovali v doterajších siedmich sériách má cez dva metre a jeho výroba trvala takmer tri mesiace. Zarytí fanúšikovia si taktiež stihli všimnúť maličký detail. Jeden z mečov vsadených do tohto trónu je aj Gandalfov meč, Glamdring z Tolkienových fantasy príbehov. Ak by ste takúto maličkosť privítali aj vo svojej obývačke potešíme vás. Za viac ako 20 tisíc eur môžete mať vlastnú repliku aj vy.


Iba traja ľudia vedia, ako seriál skončí

Iba traja ľudia vedia, ako seriál skončí

Momentálne na svete existujú (oficiálne) tri osoby, ktoré vedia, ako fantasy sága skončí. Prvou z nich je pochopiteľne samotný autor knižnej predlohy George Raymond Richard Martin a hneď za ním nasledujú producenti David Benioff a Daniel Brett Weiss. Jediná výnimka, kedy niekto videl seriál skôr ako ostatní bola udelená pri vydaní šiestej série. Tú v roku 2016 videl prednostne vtedajší americký prezident a obrovský fanúšik Barack Obama.


George R.R. Martin trval na obsadení Petra Dinklagea ako Tyriona

George R.R. Martin trval na obsadení Petra Dinklagea ako Tyriona

Jednou z najlepšie napísaných postáv v celom údolí Westeros je nepochybne trpaslík Tyrion Lannister. Ten nepatrí len medzi obľúbencov diváckej strany Game of Thrones, ale je aj obľúbenou postavou samotného autora. Navyše, pri obsadzovaní rolí pri počiatkoch nakrúcania, George R.R. Martin požadoval, aby Tyriona stvárnil Peter Dinklage. Martin na tom tak trval, že iných hercov pri výbere ani nezvažoval. Drobný fakt ohľadom seriálového trpaslíka - Peter je vegetarián, takže všetky mäsové pokrmy v seriáli sú vytvorené zo sóje.


Varys neustále niečo ukrýva

Varys neustále niečo ukrýva

Vedľajšou postavou, ktorú si mnohí z nás obľúbili, najmä kvôli ľahko humornejšiemu podaniu, je eunuch Varys. Ten je známy skrz svoju nekonečnú múdrosť, večnú tichosť a všeobecnú záhadnosť. Conleth Hill avšak spôsobuje starosti autorom seriálu aj v skutočnosti. Vo svojich dlhých rukávoch, ktoré sú súčasťou jeho seriálového oblečenia skrýva Contleth sladkosti. Tie tam má permanentne odložené aj napriek zákazu zo strany producentov. Jeho výhovorka? Ževraj takto dokáže lepšie znázorniť ako ukrýva tajomstvo.


Zvuky drakov v seriáli majú úsmevný pôvod

Zvuky drakov v seriáli majú úsmevný pôvod

Trvalo určitý čas, kedy sme sa v seriáli dočkali plnohodnotných scén s drakmi. Predsa len, v prvej sérií ich Daenerys držala ešte v podobe dračích vajec. Keď sa po pár rokoch objavili aj v seriáli, všetci sme výskali od radosti a pozorovali ich neskutočné prepracovanie najmä po vizuálnej stránke. Nejeden z nás si k nim vytvoril aj emočné puto, ktoré bolo vo viacerých momentoch skúšané autormi. Vedeli ste však, ako sú vytvárané zvuky týchto mýtických stvorení v Hre o tróny? Bájne vŕčanie Drogona, Rhaegala a Viseriona sú presamplované nahrávky páriacich sa korytnačiek.


Predstaviteľ seriálového Aemona Targaryena bol aj v reáli slepý

Predstaviteľ seriálového Aemona Targaryena bol aj v reáli slepý

Málokto vie, že jednou z najzásadnejších postáv v celom univerze je Maester Aemon. Tento múdry starec pôsobiaci na Castle Black je potomkom rodu Targaryen a ako vieme, ten už dávno až na pár výnimiek vymrel. Pomaly sa to stáva už stereotypom, že najmúdrejší muž zo skupiny, najmä takej ako je Nights Watch je slepec. V tomto prípade ide o dvakrát takúto zaujímavosť, pretože aj jeho predstaviteľ Peter Vaughan bol v posledných rokoch svojho života slepý.

Autori bežne vytvárali falošné scenáre

GOT je známe svojím prístupom k násiliu a nerobí mu problém sa z ničoho nič zbaviť aj najobľúbenejších postáv. Popravde, to je jeden z faktorov, ktorým sa fantasy sága preslávila asi najviac. Aby autori seriálu hereckému obsadeniu zavarili ešte viac, vytvárali im falošné katastrofické scenáre len aby im pomiatli hlavy. Kto vie ako by sa seriál vyvíjal, keby sa takáto spleť výmyslov dostala na natáčanie.


Toto je sedem faktov, o ktorých možno ani tí najzásadnejší fanúšikovia nevedeli. Dúfame, že sme vás týmto navnadili na megalomanské finále, alebo si aspoň zrekapitulujete predchádzajúcich sedem sezón. A čo sa týka poslednej ôsmej série, tej sa dočkáme už 14. apríla na HBO GO.

7 zaujímavých faktov o Game of Thrones  |  Tipy na film  |  před 12 dny  |  6 přečtení

Marek Pillár

Seriály začal milovať ešte na strednej škole ku ktorým sa dostal skrz Prison Break. Postupne ako s kamošmi fičali na South Parku a iných uletených záležitostiach sa dostal až ku svojej modle a podľa neho vrcholu kinematografie – Breaking Bad. Vtedy objavil pravé čaro moderných seriálov a začal ich sledovať ako na bežiacom páse. Pomimo ich sledovania veľkú porciu času venuje videohrám, ktoré stavia minimálne na takú úroveň, ako jeho obľúbené seriály.

Komentáre k článku 7 zaujímavých faktov o Game of Thrones

Ďalšie články ako 7 zaujímavých faktov o Game of Thrones

Tipy na film  |  20. 3. 2019

10 seriálov od Netflixu, ktorých nové epizódy k nám dorazia už tento rok

Streamovací gigant si pre nás prichystal skutočne výživnú dávku nových epizód obľúbených seriálov. Dočkáme sa návratu Stranger Things, The OA či Mindhunter. čítaj ďalej

Tipy na film  |  18. 3. 2019

10 animovaných seriálov pre dospelých na Netflixe

Všetko to začalo pred troma desaťročiami, keď sa na televíznych obrazovkách objavili legendárny Simpsonovci. S ich príchodom sa pohľad na animované seriály zmenil a ľudia si začali uvedomovať, že aj takto spracované tituly majú čo ponúknuť dospelému publiku. Dnes si ich ukážeme desať. čítaj ďalej

Tipy na film  |  16. 3. 2019

10 najlepších hororových seriálov, pri ktorých vás bude zaručene mraziť

Možno sa to nezdá, ale dobrý hororových seriálov zase tak veľa nie je. Horor stále viac dominuje na strieborných plátnach, to ale neznamená, že by sme na malých obrazovkách nedostali kvalitné projekty. Pozrime sa na 10 tých (podľa nás) najlepších. čítaj ďalej

Tipy na film  |  13. 3. 2019

10 najlepších slovenských filmov poslednej dekády

Slovenská sa kinematografia konečne po rokoch preberá z polospánku. V nasledujúcom článku vám ponúkneme 10 tipov na výborné hrané snímky, ktoré sa v našich končinách urodili za posledných 10 rokov. Hanbu sme si nimi rozhodne neurobili. čítaj ďalej

Tipy na film  |  7. 3. 2019

Dostala vás Zelená kniha? Potom si určite užijete aj týchto 10 skvelých road-movie

Oscarová Zelená kniha už dorazila aj do slovenských kín, takže sme sa pri tejto príležitosti rozhodli upozorniť vás aj na ďalšie skvelé road-movie. Nech sa páči. čítaj ďalej