FB pixel

Pulp Fiction je možné sledovať chronologicky

Pulp Fiction je možné sledovať chronologicky

Aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá, pravdepodobne najväčší a najúspešnejších titul z pera geniálneho Tarantina je možné sledovať chronologicky tak, ako jednotlivé udalosti za sebou nasledujú. To, že je dejová linka filmu roztrúsená viac ako poliaci po svete radia viacerí neznalí diváci za veľké mínus, no existuje logická mapa, rozdeľujúca film do siedmych veľkých kategórií - prológ, dve predohry, tri časti tvoriace jadro príbehu a epilóg. Snáď vám tieto štyri ikonické príbehy, nám znalým už neodmysliteľne rozhádzané po celú minutáž filmu budú po preštudovaní tejto mapy dávať väčší zmysel.


John Travolta v Pulp Fiction pôvodne vôbec nemal byť

John Travolta v Pulp Fiction pôvodne vôbec nemal byť

Nie je veľkým tajomstvom, že Tarantino si zvykne ešte pred slávnostným odprezentovaní scenára vytvoriť viaceré verzie. Súčasťou tohto procesu je aj písanie rolí pre špecifických hercov, čo sa stalo aj v prípade natáčania historiek z podsvetia. Geniálna rola v tejto čierno-komedickej gangsterke Vincenta Vegy mala byť prvotne obsadená úplne niekým iným, ako finálnym Travoltom. Rolu dlhovlasého sympaťáka napísal Quentin pôvodne pre Michaela Madsena, ktorého ako môžeme vidieť, Tarantino obsadzuje s veľkou obľubou. Musíme však povedať, že Madsena v aute, ako odstreľuje hlavu Marvinovi si predstaviť vieme!


Inglourious Basterds a Django Unchained tvoria časť trilógie

Inglourious Basterds a Django Unchained tvoria časť trilógie

Oba spomínané počiny patria medzi novšie snímky Tarantina a oba zdieľajú viacero rovnakých znakov. Jedným z nich je aj spoločná zápletka postavená na pomste hlavných postáv. Podľa všetkého, tieto dva príbehy kde hlavnú rolu hrá rasizmus a, pre tarantinovky ikonické prepojenie humoru a "over-the-top" akčných scén sú len dvoma tretinami pripravovanej trilógie. Aby sa tento kruh zameraný na pomstu a rasové utláčanie uzavrel, snáď sa dočkáme aj tretej časti, ktorá by podľa všetkého mala niesť názov Black Crow. Avšak, keď prejdeme k desiatemu faktu uvidíte, prečo je tento film nie príliš pravdepodobný.


V Tarantinových filmoch sa nadáva. A nadáva sa veľa

V Tarantinových filmoch sa nadáva. A nadáva sa veľa

Tarantinovský debut z roku 1992 patrí medzi naše najobľúbenejšie počiny aj mimo repertoára tohto režiséra či scenáristu. Aj keď film nezískal žiadne významné ocenenia a na jeho odkaz sa rýchlo zabudlo, film obsahoval, dnes už klasické hlášky a zmysluplné dialógy, často obsahujúce pestrofarebný dialekt. Spolu s hitom Pulp Fiction, Reservoir Dogs sa držali na popredných priečkach filmovej tvorby, obsahujúcej nadávku "fuck". V Reservoir Dogs sa slovo fuck použije 269-krát a v Pulp Fiction "len" 265-krát.


Myšlienka Kill Bill sa zrodila zároveň v hlavách Umy Thurman a Quentina

Myšlienka Kill Bill sa zrodila zároveň v hlavách Umy Thurman a Quentina

Veľkú rolu a nie len hereckú, mala vo výslednej podobe Kill Billu aj Uma Thurman, ktorá stála pri vzniku prvotnej myšlienky tejto tarantinovky z roku 2003. Tá sa zrodila v ich hlavách už pri natáčaní Pulp Fiction v roku 1994 a obaja tvrdia, že celú zápletku dokázali vymyslieť za pár minút. Samotné natáčanie už tak jednoduché nebolo. Uma po narodení jej vlastnej dcéry trvala na tom, aby film obsahoval viac "rodinných" scén. Takisto náročnou scénou na spracovanie bola aj legendárna bojová scéna medzi The Bride a O-Ren, v ktorej japonská bojovníčka príde o vrch svojej hlavy. Natočenie tejto dvadsaťminútovej pasáže trvalo dlhých osem týždňov.


Geniálny improvizovaný výstup Lea DiCapria

Geniálny improvizovaný výstup Lea DiCapria

V roku 2012 sme sa dočkali vynikajúcej drámy, zameranej ako sme už v tomto článku raz spomínali na pomstu a rasizmus. V nej, jednu z popredných, negatívne orientovaných postáv hral Leonardio DiCaprio. Calvin Candie, ktorého hrá práve Leo, v jednej scéne udrie po stole a rozbije pohár, na ktorom si poreže celú dlaň. Herec ale nezaháľa a pokračuje vo svoje postave aj naďalej, pred kamerami si utiera krv a sype zo seba jednu nahnevanú repliku za druhou. Krv bola reálna, scéna improvizovaná a vybraná pre finálnu snímku. Leo je proste herecký boh, zvládajúci aj takého nečakané situácie.


Tarantino plánuje natočiť maximálne desať filmov

Tarantino plánuje natočiť maximálne desať filmov

Quentin Tarantino, jeho filmy a rôzne herecké výstupy aj v ostatných audiovizuálnych projektoch sa radia medzi tie viac neortodoxné. Quentin špecificky pristupuje snáď ku všetkému nevynímajúc jeho kariéru, kedy sa neraz nechal počuť, že natočí desať filmov a tak končí. Keďže o desiatom titule sa už v kuloároch filmových fanúšikov hovorí nejaký ten piatok, neveríme tomu, žeby Tarantino do dôchodku odišiel tak skoro. To sa avšak dozvieme až po premiére jeho pripravovanej snímky Helter Skelter.

7 faktov, ktoré ste nevedeli o filmovej tvorbe Quentin Tarantina  |  Tipy na film  |  před 4 měsíci  |  79 přečtení

Marek Pillár

Seriály začal milovať ešte na strednej škole ku ktorým sa dostal skrz Prison Break. Postupne ako s kamošmi fičali na South Parku a iných uletených záležitostiach sa dostal až ku svojej modle a podľa neho vrcholu kinematografie – Breaking Bad. Vtedy objavil pravé čaro moderných seriálov a začal ich sledovať ako na bežiacom páse. Pomimo ich sledovania veľkú porciu času venuje videohrám, ktoré stavia minimálne na takú úroveň, ako jeho obľúbené seriály.

Komentáre k článku 7 faktov, ktoré ste nevedeli o filmovej tvorbe Quentin Tarantina

Ďalšie články ako 7 faktov, ktoré ste nevedeli o filmovej tvorbe Quentin Tarantina

Tipy na film  |  5. 12. 2019

TOP 10 najsledovanejších HBO seriálov v novembri

December je v plnom prúde, a ty máš teda posledných pár dní dohnať tohtoročné seriálové resty. K tomu by ti mohol pomôcť zoznam toho, čo v novembri fičalo napríklad na takom HBO Go. Schválne, ku sledovanosti čoho si minulý mesiac prispel aj ty? čítaj ďalej

Tipy na film  |  4. 12. 2019

Páčil sa vám The Irishman? Potom si nesmiete nechať ujsť týchto 10 filmov

Fantastická gangsterka The Irishman od Martina Scorseseho je už konečne na Netflixe. Pokiaľ ste ju videli a stále nemáte dosť, možno by ste mali siahnuť po podobne ladených filmoch. V tomto rebríčku vám prinášame 10 majstrovských gangsteriek. čítaj ďalej

Tipy na film  |  2. 12. 2019

13 dôvodov, prečo si v decembri predplatiť HBO GO

Predsviatočné decembrové obdobie iste mnohí strávite pred televíznymi obrazovkami. V tomto článku vám prinášame 13 silných filmových a seriálových dôvodov, vďaka ktorým by ste mali dať šancu práve HBO GO. čítaj ďalej

Tipy na film  |  29. 11. 2019

The Irishman a ďalších 9 noviniek, ktoré musíte vidieť tento víkend

Neviem na čo sa tu hráme. Všetci vieme, že posledný novembrový týždeň bude u každého na obrazovke vycapený Martin Scorsese. Filmová legenda totiž konečne na Netflixe vydala svoju gangsterku. Ak si však už tento 3,5 hodinový kolos videl, máme pre teba ďalších 9 noviniek. čítaj ďalej

Tipy na film  |  28. 11. 2019

10 najlepších filmov, ktoré sme v roku 2019 videli v kinách

Do konca roka nám síce ešte nejaký ten čas ostáva, ale väčšina tých ambicióznejších kúskov si už svoju premiéru odbila (možno s výnimkou nových Star Wars). Preto sme sa rozhodli začať bilancovať a prinášame vám 10 najlepších kúskov, ktoré sme na plátnach kín mohli vidieť. čítaj ďalej