FB pixel

Pulp Fiction je možné sledovať chronologicky

Pulp Fiction je možné sledovať chronologicky

Aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá, pravdepodobne najväčší a najúspešnejších titul z pera geniálneho Tarantina je možné sledovať chronologicky tak, ako jednotlivé udalosti za sebou nasledujú. To, že je dejová linka filmu roztrúsená viac ako poliaci po svete radia viacerí neznalí diváci za veľké mínus, no existuje logická mapa, rozdeľujúca film do siedmych veľkých kategórií - prológ, dve predohry, tri časti tvoriace jadro príbehu a epilóg. Snáď vám tieto štyri ikonické príbehy, nám znalým už neodmysliteľne rozhádzané po celú minutáž filmu budú po preštudovaní tejto mapy dávať väčší zmysel.


John Travolta v Pulp Fiction pôvodne vôbec nemal byť

John Travolta v Pulp Fiction pôvodne vôbec nemal byť

Nie je veľkým tajomstvom, že Tarantino si zvykne ešte pred slávnostným odprezentovaní scenára vytvoriť viaceré verzie. Súčasťou tohto procesu je aj písanie rolí pre špecifických hercov, čo sa stalo aj v prípade natáčania historiek z podsvetia. Geniálna rola v tejto čierno-komedickej gangsterke Vincenta Vegy mala byť prvotne obsadená úplne niekým iným, ako finálnym Travoltom. Rolu dlhovlasého sympaťáka napísal Quentin pôvodne pre Michaela Madsena, ktorého ako môžeme vidieť, Tarantino obsadzuje s veľkou obľubou. Musíme však povedať, že Madsena v aute, ako odstreľuje hlavu Marvinovi si predstaviť vieme!


Inglourious Basterds a Django Unchained tvoria časť trilógie

Inglourious Basterds a Django Unchained tvoria časť trilógie

Oba spomínané počiny patria medzi novšie snímky Tarantina a oba zdieľajú viacero rovnakých znakov. Jedným z nich je aj spoločná zápletka postavená na pomste hlavných postáv. Podľa všetkého, tieto dva príbehy kde hlavnú rolu hrá rasizmus a, pre tarantinovky ikonické prepojenie humoru a "over-the-top" akčných scén sú len dvoma tretinami pripravovanej trilógie. Aby sa tento kruh zameraný na pomstu a rasové utláčanie uzavrel, snáď sa dočkáme aj tretej časti, ktorá by podľa všetkého mala niesť názov Black Crow. Avšak, keď prejdeme k desiatemu faktu uvidíte, prečo je tento film nie príliš pravdepodobný.


V Tarantinových filmoch sa nadáva. A nadáva sa veľa

V Tarantinových filmoch sa nadáva. A nadáva sa veľa

Tarantinovský debut z roku 1992 patrí medzi naše najobľúbenejšie počiny aj mimo repertoára tohto režiséra či scenáristu. Aj keď film nezískal žiadne významné ocenenia a na jeho odkaz sa rýchlo zabudlo, film obsahoval, dnes už klasické hlášky a zmysluplné dialógy, často obsahujúce pestrofarebný dialekt. Spolu s hitom Pulp Fiction, Reservoir Dogs sa držali na popredných priečkach filmovej tvorby, obsahujúcej nadávku "fuck". V Reservoir Dogs sa slovo fuck použije 269-krát a v Pulp Fiction "len" 265-krát.


Myšlienka Kill Bill sa zrodila zároveň v hlavách Umy Thurman a Quentina

Myšlienka Kill Bill sa zrodila zároveň v hlavách Umy Thurman a Quentina

Veľkú rolu a nie len hereckú, mala vo výslednej podobe Kill Billu aj Uma Thurman, ktorá stála pri vzniku prvotnej myšlienky tejto tarantinovky z roku 2003. Tá sa zrodila v ich hlavách už pri natáčaní Pulp Fiction v roku 1994 a obaja tvrdia, že celú zápletku dokázali vymyslieť za pár minút. Samotné natáčanie už tak jednoduché nebolo. Uma po narodení jej vlastnej dcéry trvala na tom, aby film obsahoval viac "rodinných" scén. Takisto náročnou scénou na spracovanie bola aj legendárna bojová scéna medzi The Bride a O-Ren, v ktorej japonská bojovníčka príde o vrch svojej hlavy. Natočenie tejto dvadsaťminútovej pasáže trvalo dlhých osem týždňov.


Geniálny improvizovaný výstup Lea DiCapria

Geniálny improvizovaný výstup Lea DiCapria

V roku 2012 sme sa dočkali vynikajúcej drámy, zameranej ako sme už v tomto článku raz spomínali na pomstu a rasizmus. V nej, jednu z popredných, negatívne orientovaných postáv hral Leonardio DiCaprio. Calvin Candie, ktorého hrá práve Leo, v jednej scéne udrie po stole a rozbije pohár, na ktorom si poreže celú dlaň. Herec ale nezaháľa a pokračuje vo svoje postave aj naďalej, pred kamerami si utiera krv a sype zo seba jednu nahnevanú repliku za druhou. Krv bola reálna, scéna improvizovaná a vybraná pre finálnu snímku. Leo je proste herecký boh, zvládajúci aj takého nečakané situácie.


Tarantino plánuje natočiť maximálne desať filmov

Tarantino plánuje natočiť maximálne desať filmov

Quentin Tarantino, jeho filmy a rôzne herecké výstupy aj v ostatných audiovizuálnych projektoch sa radia medzi tie viac neortodoxné. Quentin špecificky pristupuje snáď ku všetkému nevynímajúc jeho kariéru, kedy sa neraz nechal počuť, že natočí desať filmov a tak končí. Keďže o desiatom titule sa už v kuloároch filmových fanúšikov hovorí nejaký ten piatok, neveríme tomu, žeby Tarantino do dôchodku odišiel tak skoro. To sa avšak dozvieme až po premiére jeho pripravovanej snímky Helter Skelter.

7 faktov, ktoré ste nevedeli o filmovej tvorbe Quentin Tarantina  |  Tipy na film  |  před 9 dny  |  67 přečtení

Marek Pillár

Seriály začal milovať ešte na strednej škole ku ktorým sa dostal skrz Prison Break. Postupne ako s kamošmi fičali na South Parku a iných uletených záležitostiach sa dostal až ku svojej modle a podľa neho vrcholu kinematografie – Breaking Bad. Vtedy objavil pravé čaro moderných seriálov a začal ich sledovať ako na bežiacom páse. Pomimo ich sledovania veľkú porciu času venuje videohrám, ktoré stavia minimálne na takú úroveň, ako jeho obľúbené seriály.

Komentáre k článku 7 faktov, ktoré ste nevedeli o filmovej tvorbe Quentin Tarantina

Ďalšie články ako 7 faktov, ktoré ste nevedeli o filmovej tvorbe Quentin Tarantina

Tipy na film  |  22. 8. 2019

10 najlepších animákov štúdia Pixar, ktoré vás spoľahlivo dojmú a pobavia

Kiná momentálne valcuje štvrtý diel Toy Story a hovorí sa o ňom ako o jednej z najlepších pixaroviek. Pravdou ale je, že toto štúdio má na konte omnoho viac geniálnych kúskov. Vybrali sme pre vás 10 z nich. čítaj ďalej

Tipy na film  |  19. 8. 2019

10 najlepších seriálových noviniek, ktoré nám tento rok zatiaľ priniesol

V tomto článku sa zameriame na seriály, ktoré sa začali vysielať začiatkom tohto roku. Bližšie si preklepneme hlavne Netflix a HBO. Rok síce ešte ani zďaleka nie je za nami, ale už jeho prvá polovica nám priniesla mnoho kvalitných seriálov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  15. 8. 2019

10 najlepších hereckých výkonov Leonarda DiCapria

Leonardo DiCaprio momentálne hviezdi v očakávanom thrilleri Vtedy v Hollywoode od Quentina Tarantina. Za sebou však má poriadne pestrú hereckú kariéru, takže sme sa rozhodli priniesť vám výber jeho 10 najpozoruhodnejších výkonov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 8. 2019

10 mrazivých sektárskych drám a hororov, ktoré vám zabrnkajú na nervy

V kinách máme od 1. augusta novinku Ariho Astera, sektársky horor s názvom Slnovrat. Pri tejto príležitosti vám prinášame ďalších 10 pozoruhodných filmov, ktoré sa odohrávajú v sektárskom prostredí. čítaj ďalej

Tipy na film  |  8. 8. 2019

10 filmov, ktoré si najlepšie užijete, ak o nich viete čo najmenej

Pri viacerých filmoch platí, že čím menej o nich viete, tým viac si ich užijete. Rozprávajú totiž také skvelé príbehy, že by bola škoda pripraviť sa o prekvapenie. Vybrali sme pre vás 10 z nich. čítaj ďalej