FB pixel

Nech je svetlo

Začneme najčerstvejším príspevkom, a síce vydarenou drámou Nech je svetlo od Marka Škopa. Tú ste si mohli v slovenských kinách užiť od 26. septembra 2019. Civilná snímka rozpráva príbeh štyridsiatnika Milana, ktorý pracuje v Nemecku, ale na Vianoce sa vracia do svojej rodnej dediny. Dozvedá sa však, že jeho syn vstúpil do polovojenskej organizácie a možno má aj prsty v jednej mimoriadne tragickej udalosti. Snímka je výborne natočená, herecky perfektná a veľmi emotívna. S úspechom sa premietala aj na festivale v Karlových Varoch a odniesla si odtiaľ ocenenie za najlepší mužský herecký výkon (pre Milana Ondríka).

Piata loď

Vynikajúca dráma Ivety Grófovej vznikla podľa oceňovaného románu od Moniky Kompaníkovej. Rozpráva príbeh dvoch opustených detí, ktoré sa rozhodnú nahradiť rodičov dvom batoľatám. Svet detskej fantázie a citlivosti sa stretáva s chladom a cynizmom okolitej reality. Výborne natočený, tak trochu magicko-realistický príbeh vás dostane najmä fantastickými výkonmi ústrednej detskej hereckej dvojice a podmanivou atmosférou. Snímka sa premietala aj na festivale Berlinale a odniesla si odtiaľ ocenenie v kategórii Generation KPLUS.

Eva Nová

Ešte pred Nech je svetlo natočil Marko Škop silnú drámu Eva Nová s Emíliou Vášáryovou v hlavnej úlohe. Tá si tu strihla kedysi známu herečku Evu, ktorej sláva však už dávno vyprchala. Po dlhom čase sa vracia z protialkoholického liečenia a snaží sa opäť nájsť cestu k svojmu synovi. Civilná, presná a kvalitne napísaná dráma sa vám svojím realizmom zažerie pod kožu. Rozhodne ide o jeden z najlepších slovenských filmov posledných rokov. Ocenili ho aj na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte, odkiaľ si Marko Škop odniesol cenu kritikov pre objav roku.

Čiara

Divácky aj kriticky úspešný thriller Čiara nás zaviedol do slovensko-ukrajinského pohraničia, kde sa mimoriadne darí kriminálnym gangom a mafii. Adam Krajňák sa do týchto nelegálnych kruhov zamotáva stále viac a uvedomuje si, že sa mu to môže stať osudným. Film režíroval zručný Peter Bebjak, ktorý doručil svižnú, dobre napísanú, natočenú a herecky solídnu kriminálku. Na festivale v Karlových Varoch si Bebjak odniesol aj ocenenie pre najlepšieho režiséra.

Môj pes Killer

Slušná dráma Miry Fornayovej rozpráva príbeh 18-ročného neonacistu Mareka, ktorý žije v chudobnej slovenskej dedinke. Marekovým životom však otrasie jedno skryté tajomstvo. Veľmi dobre a realisticky natoćený film o sociálnej vykorenenosti, rasizme, predsudkoch, ale aj o túžbe niekam patriť. Snímka sa s úspechom predstavila na medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame.

Zázrak

Pozoruhodná dráma Juraja Lehotského rozpráva o 15-ročnej Ele, ktorá skončí v nápravnom zariadení. Napriek tomu sa však nevzdáva a je odhodlaná žiť svoj źivot naplno. Film je kvalitne natočený a má schopných hercov (najmä Michaela Bendulová v hlavnej úlohe, ale aj Robert Roth, Venuša Kalejová či Lenka Habrunová), takže dokáže emocionálne rezonovať. Film si odniesol pozitívne kritiky aj z festivalu v Karlových Varoch.

Koza

Trochu nenápadná road-movie od Ivana Ostrochovského rozpráva príbeh bývalého olympijského boxera Petra Baláža, ktorý žije so svojou priateľkou v chudobných pomeroch. Keď mu partnerka oznámi, že čaká dieťa a chce potrat, Peter sa rozhodne zarobiť peniaze, aby ju presvedčil nech si dieťa nechajú. Po dlhom čase sa tak postaví do ringu. Koza je realistická, s prehľadom zrežírovaná dráma, ktorá by si rozhodne zaslúžila priazeň širšieho publika. Z festivalu vo Varšave si Ivan Ostrochovský odniesol cenu za najlepší film.

Slepé lásky

Skvelý dokumentárny film Juraja Lehotského to v roku 2008 dotiahol až na prestížny filmový festival v Cannes, kde sa stretol s pozitívnym kritickým a diváckym prijatím, Snímka rozpráva štyri príbehy zo života nevidiacich ľudí a rôznymi podobami lásky medzi nimi. Silný, citlivý a zručne zrealizovaný dokument vás určite emocionálne dostane.

Až do mesta Aš

Zaujímavá dráma Až do mesta Aš od Ivety Grófovej rozpráva príbeh mladej Doroty s východného Slovenska, ktorá prichádza pracovať na česko-nemecké pohraničie. Tvrdá realita však veľmi rýchlo zničí jej naivné sny. Až do mesta Aš je veľmi dobre natočeným kúskom, ktorý verne odzrkadľuje neutešenú realitu súčasnosti. Režisérke v tom pomáhajú aj kvalitní herci a surová a realistická atmosféra. Snímka sa premietala na viacerých festivaloch, napríklad v Karlových Varoch, ale aj na Tofifeste v Poľsku.

Kto je ďalší?

Dramatický thriller Kto je ďalší? sa do slovenských kín dostal koncom augusta tohto roku, ale už predtým stihol absolvovať púť po najrôznejších festivaloch po celom svete. Okrem chvály si odtiaľ odniesol dokonca aj nejaké tie ceny (v Rusku a Bielorusku ho ocenili ako najlepší film festivalu). Režisér a scenárista Miro Drobný sa inšpiroval tromi skutočnými príbehmi, ktoré sa stali na Slovensku, v Rusku a v Kanade. Výraznú rolu v celom filme hrá internet a moderné sociálne média, ktoré ovplyvňujú mladých ľudí a môžu prispieť aj k mimoriadne negatívnym spoločenským javom.

10 výborných slovenských filmov, ktoré dokázali uspieť v zahraničí  |  Tipy na film  |  2019  |  126 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 výborných slovenských filmov, ktoré dokázali uspieť v zahraničí

Ďalšie články ako 10 výborných slovenských filmov, ktoré dokázali uspieť v zahraničí

Tipy na film  |  3. 7. 2020

Toto je 10 noviniek nielen Netflixu, s ktorými sa ukryjete pred horúčavami

V streamovacom segmente pribudla ďalšia nálož kvalitného obsahu. Zvážte teda posledného Terminátora, očakávanú Hannu alebo ďalších 8 titulov, ktoré vás rozhodne prenesú ďalším víkendom. čítaj ďalej

Tipy na film  |  2. 7. 2020

30 najlepších filmov, ktoré sa v júni objavili na Netflixe

Netflix priebežne dopĺňa svoju ponuku filmov, za poslednú dobu pridal viac ako 120 filmov, takže rozhodne je z čoho vyberať. Nižšie vám prinášame 30 pozoruhodných tipov, ktoré streamovací gigant pridal minulý mesiac, teda v júni. Na svoje si prídu milovníci humor, akcie aj sci-fi. čítaj ďalej

Tipy na film  |  30. 6. 2020

25 najlepších sci-fi trhákov o apokalypse, ktoré musíte vidieť

Viete, ako sa máte správať počas krízových situácií? Nevadí, po pozretí aspoň tretiny z nasledujúcej dvadsaťpätky môžete ísť rovno za veliteľa preživšej skupiny. Pozor! Zoznam obsahuje ako zásadné klasiky, tak aj menej známe filmy, ktoré by vám rozhodne nemali ujsť! čítaj ďalej

Tipy na film  |  29. 6. 2020

22 drsňáckych celovečerákov na Netflixe, ktoré sršia testosterónom

Riadne chlapský večer sa dá zažiť aj v pohodlí Netflixu. A to nie je ani potrebné dlho hľadať v útrobách služby, keďže hity ako John Wick alebo Faster sú už rokmi overené béčka, ktoré by mal každý správny fanúšik osemdesiatkových akčňákov vidieť aspoň raz. čítaj ďalej

Tipy na film  |  26. 6. 2020

Dark a 9 ďalších vynikajúcich titulov, ktoré vám cez víkend nemôžu ujsť

Ďalší víkend je pred nami, no tentokrát bude voľba podstatne zložitejšia ako v prípade iných týždňov. Streamovacie služby si pre nás pripravili hneď niekoľko trhákov, na ktorých pokračovania sme čakali dlho, respektíve absolútne novinky, ktoré rozhodne stoja za vašu pozornosť. čítaj ďalej