FB pixel

Nech je svetlo

Začneme najčerstvejším príspevkom, a síce vydarenou drámou Nech je svetlo od Marka Škopa. Tú ste si mohli v slovenských kinách užiť od 26. septembra 2019. Civilná snímka rozpráva príbeh štyridsiatnika Milana, ktorý pracuje v Nemecku, ale na Vianoce sa vracia do svojej rodnej dediny. Dozvedá sa však, že jeho syn vstúpil do polovojenskej organizácie a možno má aj prsty v jednej mimoriadne tragickej udalosti. Snímka je výborne natočená, herecky perfektná a veľmi emotívna. S úspechom sa premietala aj na festivale v Karlových Varoch a odniesla si odtiaľ ocenenie za najlepší mužský herecký výkon (pre Milana Ondríka).

Piata loď

Vynikajúca dráma Ivety Grófovej vznikla podľa oceňovaného románu od Moniky Kompaníkovej. Rozpráva príbeh dvoch opustených detí, ktoré sa rozhodnú nahradiť rodičov dvom batoľatám. Svet detskej fantázie a citlivosti sa stretáva s chladom a cynizmom okolitej reality. Výborne natočený, tak trochu magicko-realistický príbeh vás dostane najmä fantastickými výkonmi ústrednej detskej hereckej dvojice a podmanivou atmosférou. Snímka sa premietala aj na festivale Berlinale a odniesla si odtiaľ ocenenie v kategórii Generation KPLUS.

Eva Nová

Ešte pred Nech je svetlo natočil Marko Škop silnú drámu Eva Nová s Emíliou Vášáryovou v hlavnej úlohe. Tá si tu strihla kedysi známu herečku Evu, ktorej sláva však už dávno vyprchala. Po dlhom čase sa vracia z protialkoholického liečenia a snaží sa opäť nájsť cestu k svojmu synovi. Civilná, presná a kvalitne napísaná dráma sa vám svojím realizmom zažerie pod kožu. Rozhodne ide o jeden z najlepších slovenských filmov posledných rokov. Ocenili ho aj na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte, odkiaľ si Marko Škop odniesol cenu kritikov pre objav roku.

Čiara

Divácky aj kriticky úspešný thriller Čiara nás zaviedol do slovensko-ukrajinského pohraničia, kde sa mimoriadne darí kriminálnym gangom a mafii. Adam Krajňák sa do týchto nelegálnych kruhov zamotáva stále viac a uvedomuje si, že sa mu to môže stať osudným. Film režíroval zručný Peter Bebjak, ktorý doručil svižnú, dobre napísanú, natočenú a herecky solídnu kriminálku. Na festivale v Karlových Varoch si Bebjak odniesol aj ocenenie pre najlepšieho režiséra.

Môj pes Killer

Slušná dráma Miry Fornayovej rozpráva príbeh 18-ročného neonacistu Mareka, ktorý žije v chudobnej slovenskej dedinke. Marekovým životom však otrasie jedno skryté tajomstvo. Veľmi dobre a realisticky natoćený film o sociálnej vykorenenosti, rasizme, predsudkoch, ale aj o túžbe niekam patriť. Snímka sa s úspechom predstavila na medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame.

Zázrak

Pozoruhodná dráma Juraja Lehotského rozpráva o 15-ročnej Ele, ktorá skončí v nápravnom zariadení. Napriek tomu sa však nevzdáva a je odhodlaná žiť svoj źivot naplno. Film je kvalitne natočený a má schopných hercov (najmä Michaela Bendulová v hlavnej úlohe, ale aj Robert Roth, Venuša Kalejová či Lenka Habrunová), takže dokáže emocionálne rezonovať. Film si odniesol pozitívne kritiky aj z festivalu v Karlových Varoch.

Koza

Trochu nenápadná road-movie od Ivana Ostrochovského rozpráva príbeh bývalého olympijského boxera Petra Baláža, ktorý žije so svojou priateľkou v chudobných pomeroch. Keď mu partnerka oznámi, že čaká dieťa a chce potrat, Peter sa rozhodne zarobiť peniaze, aby ju presvedčil nech si dieťa nechajú. Po dlhom čase sa tak postaví do ringu. Koza je realistická, s prehľadom zrežírovaná dráma, ktorá by si rozhodne zaslúžila priazeň širšieho publika. Z festivalu vo Varšave si Ivan Ostrochovský odniesol cenu za najlepší film.

Slepé lásky

Skvelý dokumentárny film Juraja Lehotského to v roku 2008 dotiahol až na prestížny filmový festival v Cannes, kde sa stretol s pozitívnym kritickým a diváckym prijatím, Snímka rozpráva štyri príbehy zo života nevidiacich ľudí a rôznymi podobami lásky medzi nimi. Silný, citlivý a zručne zrealizovaný dokument vás určite emocionálne dostane.

Až do mesta Aš

Zaujímavá dráma Až do mesta Aš od Ivety Grófovej rozpráva príbeh mladej Doroty s východného Slovenska, ktorá prichádza pracovať na česko-nemecké pohraničie. Tvrdá realita však veľmi rýchlo zničí jej naivné sny. Až do mesta Aš je veľmi dobre natočeným kúskom, ktorý verne odzrkadľuje neutešenú realitu súčasnosti. Režisérke v tom pomáhajú aj kvalitní herci a surová a realistická atmosféra. Snímka sa premietala na viacerých festivaloch, napríklad v Karlových Varoch, ale aj na Tofifeste v Poľsku.

Kto je ďalší?

Dramatický thriller Kto je ďalší? sa do slovenských kín dostal koncom augusta tohto roku, ale už predtým stihol absolvovať púť po najrôznejších festivaloch po celom svete. Okrem chvály si odtiaľ odniesol dokonca aj nejaké tie ceny (v Rusku a Bielorusku ho ocenili ako najlepší film festivalu). Režisér a scenárista Miro Drobný sa inšpiroval tromi skutočnými príbehmi, ktoré sa stali na Slovensku, v Rusku a v Kanade. Výraznú rolu v celom filme hrá internet a moderné sociálne média, ktoré ovplyvňujú mladých ľudí a môžu prispieť aj k mimoriadne negatívnym spoločenským javom.

10 výborných slovenských filmov, ktoré dokázali uspieť v zahraničí  |  Tipy na film  |  před 10 dny  |  121 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 výborných slovenských filmov, ktoré dokázali uspieť v zahraničí

Ďalšie články ako 10 výborných slovenských filmov, ktoré dokázali uspieť v zahraničí

Tipy na film  |  21. 11. 2019

10 filmovych hitov, ktoré v decembri uvidíš na obrazovkách HBO

Čoskoro je tu posledný mesiac v roku a okrem Vianoc budú mať filmoví fanúšikovia ďalší sviatok. Na HBO sa totiž dočkajú celej rady fantastických snímok. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich. čítaj ďalej

Tipy na film  |  20. 11. 2019

30 filmov, ktoré z teba urobia zaručeného hipstera

Vybrali sme pre vás týchto 30 filmov, ktoré či už svojou premisou, zasadením alebo rokom vydania zchádzajú zo zabehnutého chodníka filmového priemyslu. Presne tak ako všetci hipsteri sťažujúci sa na všetko moderné, zub času bál dotknúť väčšiny filmov z tejto tridsiatky. čítaj ďalej

Tipy na film  |  18. 11. 2019

10 najlepších filmov uplynulej dekády

Vyberať tie najlepšie filmy z najlepších je vždy ošemetné. Obzvlášť, keď za jeden rok musíte vybrať len jeden film. Berte však tento rebríček skôr, ako naše odporúčanie toho, čo si z rokov 2010-2019 pozrieť. Ste s výberom spokojní? čítaj ďalej

Tipy na film  |  16. 11. 2019

10 noviniek, ktoré by ste mali stihnúť cez víkend

Ďalší víkend je opäť tu a to znamená znovu kopu času na doháňanie restov. Siahnete po legendárnej českej Kolji alebo modernejších superhrdinských záležitostiach? Ak patríš medzi ľudí vykonávajúcich kompromisy všade kde sa dá, tak Jack Ryan od Amazonu bude pre teba to pravé. čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 11. 2019

10 filmových a seriálových dôvodov, prečo si v novembri predplatiť Netflix

Aj v novembri má pre nás streamovací gigant pripravenú štedrú zásobu lákavých seriálov a filmov. Pozrite sa spoločne s nami na tie najlákavejšie tituly. čítaj ďalej