FB pixel

Cloverfield

Vydarený sci-fi thriller, ktorý umne skombinoval formát found footage s monster hororom. Cloverfield nám predstavil skupinu priateľov, ktorí si užívajú výbornú párty. Potom však na New York zaútočí záhadná obrovská príšera a začne sa boj o holý život. Vo filme fungovalo napätie, akcia a herci podali solídne výkony. Cloverfield naštartoval aj rovnomenné univerzum. Zatiaľ sme sa dočkali výborného 10 Cloverfield Lane a skôr podpriemerného Cloverfield Paradox.

Kronika

Zaujímavá variácia na komiksové originy. Kronika sa točí okolo troch tínedžerov, ktorí po kontakte s mimozemským artefaktom, získajú nadprirodzené schopnosti. Budú ich využívať na konanie dobra alebo sa z nich stanú záporáci? Solídny nápad, svižná réžia Josha Tranka a slušní herci znamenali, že nuda v tomto prípadne rozhodne nehrozila. Snímka sa tak právom stala kultovkou a ukázala, že na veľkolepé dobrodružstvo nepotrebujete nutne obrovské rozpočty.

V/H/S

Výborná hororová antológia rôznych krátkych poviedok, ktoré sú zastrešené jedným rámcovým príbehom. V ňom sa skupina delikventov vláme do rodinného domu, kde majú nájsť jednu špeciálnu VHS kazetu. Objavia však nahrávky s mimoriadne znepokojivými príbehmi. Ako to už pri podobných projektoch chodí, kvalita jednotlivých segmentov je rôzna, avšak ako celok môžeme V/H/S fanúšikom hororov vrelo odporúčať. Výborne tiež dopadol aj druhý diel, tretiemu sa však radšej vyhnite.

Denník mŕtvych

George A. Romero svoj život zasvätil najmä zombie tematike, avšak vždy do nej prinášal nejaké originálne prvky. V roku 2007 tak naskočil na vlnu found footage a skombinoval tento populárny žáner so zombie tematikou. Výsledkom bola slušná žánrovka, ktorá mala plno skvelých scén, napätia a nejakého toho gore. Slušná hororová zábava.

Záhada Blair Witch

No áno, kto by Záhadu Blair Witch nepoznal? Režisér Eduardo Sánchez a Daniel Myrick v roku 1999 vypustili do kín za pár šupiek natočený horor o troch ľuďoch v lese a spôsobili hotové šialenstvo. Traja študenti sa vydávajú do lesov v blízkosti mestečka Burkittsville, aby tu natočili dokument o miestnej legende – čarodejnici z Blair. A ako iste tušíte, veľmi rýchlo to oľutujú. Na Blair Witch treba vyzdvihnúť skvelú fiktívnu mytológiu, surové herectvo a poriadne napínavé scény. Svoje tiež iste zohrala aj marketingová kampaň, ktorá lákala na skutočne nájdené zábery. Fanúšikovia sa dočkali aj otrasného pokračovania a s odstupom rokov aj trochu lepšej trojky v réžii Adama Wingarda.

Odobrať z priateľov

Hororový experiment, ktorý mohol vypáliť veľmi zlé, ale v tomto prípade sa to (našťastie) nestalo. Experiment je to preto, pretože sa počas celého filmu nepohneme z plochy počítača hlavnej hrdinky, ktorá si skajpuje s kamarátmi. Do ich konverzácie sa však votrie niekto neznámy. A možno je to niekto, kto by mal byť dávno mŕtvy. Na Odobrať z priateľov zaujmú dobre obsadení herci, vcelku suverénne zvládnuté prevedenie a pozorohuodné režisérske nápady. Stojí za skúšku.

Paranormal Activity

Paranormal Activity v roku 2009 spôsobila tak trochu podobný poprask ako Blair Witch v roku 1999. Oren Peli natočil vo svojom dome skromnú žánrovku s dvomi hercami a diváci po celom svete šaleli. Kritici boli tiež spokojný a časom tento príbeh o zlovestnom poltergeistovi prerástol do finančne úspešnej filmovej série. Niektoré časti boli vydarenejšie, ale celkovo mala franchise skôr zostupnú kvalitu. Minimálne prvý diel by vám však nemal uniknúť.

Trollhunter

Zábavný mix fantasy, hororu a čiernej komédie Trollhunter bol postavený na poriadne strelenom nápade. Filmový štáb totiž natáčal lovca, ktorý sa živil ako lovec trollov. Snímka Andrého Ovredala vás pravdepodobne príliš nevydesí, ale skôr dobre pobaví. Režisér veľmi dobre využil škandinávske mýty a legendy a dal im solídny moderný kabát.

The Visit

M. Night Shyamalana už skoro všetci odpísali a už dávno sa o ňom nehovorilo ako o zázračnom režisérskom talente. Po strašných prepadákoch sa vrátil ku skromným hororovým koreňom a za pár dolárov natočil found footage The Visit. A hneď sa katapultoval späť do diváckeho a kritického záujmu. Príbeh dvoch súrodencov, ktorí sa vydajú na návštevu k svojim podivným starým rodičom, bol atmosférický, napínavý aj vtipný. Pre Shyamalana zároveň išlo o vytúžený návrat do formy.

10 výborných found footage filmov, ktoré by ste mali vidieť  |  Tipy na film  |  2019  |  77 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 výborných found footage filmov, ktoré by ste mali vidieť

Ďalšie články ako 10 výborných found footage filmov, ktoré by ste mali vidieť

Tipy na film  |  4. 6. 2020

29 vynikajúcich filmov, ktoré od 1. júna pribudli na Netflixe

Začiatok júna je v podaní Netflixu naozaj pestrým mesiacom. Za tú krátku dobu stihlo na streamovacej službe pribudnúť hneď niekoľko ikonických klasík z minulého storočia, ale aj novších titulov zasluhujúcich si vašu dávku pozornosti. čítaj ďalej

Tipy na film  |  2. 6. 2020

45 najlepších komédií, ktoré sú aktuálne na Netflixe s českými titulkami

Máte chuť na nejakú dobrú komédiu? Nie je nič jednoduchšie! Zapnite si Netflix a vyberte si z jeho bohatej ponuky. V tomto článku vám prinášame 45 skvelých komédií, ktoré si môžete užiť s českými titulkami. čítaj ďalej

Tipy na film  |  1. 6. 2020

50 najlepších sci-fi filmov od roku 2010 do súčasnosti

Dobrých sci-fi nikdy nie je dosť. V tomto článku vám prinášame tie najlepšie vedecko-fantastické kúsky, ktoré na filmovom poli vznikli od roku 2010 až do súčasnosti. Pevne veríme, že si vyberiete vlastného favorita. čítaj ďalej

Tipy na film  |  29. 5. 2020

10 filmových a seriálových noviniek, ktoré musíte vidieť cez tento víkend

Koniec mája je tu a s ním aj pestrá ponuka streamovacích služieb. Netflix priniesol očakávaný sitkom Space Force a sci-fi Snowpiercer, zatiaľ čo HBO mu kontruje muzikálom Cats a mnohými ďalšími novinkami. čítaj ďalej

Tipy na film  |  25. 5. 2020

55 najlepších filmov dlhších než tri hodiny

Aký máte vzťah k dlhým filmom? Možno ich vyhľadávate, možno sa im vyhýbate. V tomto článku v každom prípade nájdete tipy na perfektné snímky, pri ktorých ich dlhá stopáž vôbec neprekáža. čítaj ďalej