FB pixel

Marťan

Sympatické sci-fi dobrodružstvo, v ktorom nie je núdza ani o humor. Taký je Marťan od legendárneho režiséra Ridleyho Scotta. Posádka na Marse sa dostane do silnej búrky a je nútená narýchlo odísť. Nalodiť sa však nestihne astronaut Mark Wattney (Matt Damon), ktorý ostáva sám na Marse. A musí tu prežiť. Kvalitná réžia, dobrý scenár podľa románu Andyho Weira a kvalitní herci (okrem Damona aj Jessica Chastain, Jeff Daniels či Kate Mara) sú zárukou toho, že sa nudiť nebudete.

Moon

Výborné minimalistické sci-fi režiséra Duncana Jonesa s fantastickým Samom Rockwellom v hlavnej úlohe. Sam Bell je jediným zamestnancom na mesačnej základni firmy Lunar. Všadeprítomná samota nepriaznivo vplýva na jeho psychiku a aby toho nebolo málo, uvedomí si, že na Mesiaci nie je úplne sám. Jonesov film má výbornú atmosféru, Rockwell v hlavnej úlohe je bezchybný a scenár obsahuje aj niekoľko pomerne prekvapivých zvratov. Rozhodne odporúčame.

Kontakt

Famózne a inteligentné sci-fi Roberta Zemeckisa podľa nás v istom zmysle predbehlo dobu. Hlavnou postavou je doktorka Ellie Arroway (Jodie Foster), ktorá sa zaoberá hľadaním inteligentného mimozemského života. Po mnohých neúspešných pokusoch sa jej podarí zachytiť tajomný a silný signál, ktorý zrejme naozaj pochádza od neznámej vesmírnej civilizácie. Kontakt je výborne napísaný a herecky brilantný film, ktorému nechýba mnoho strhujúcich scén a mrazivých momentov. Fantastická záležitosť.

Sunshine

Slnko vyhasína a skupina astronautov a vedcov je vyslaná do vesmíru, aby ho prostredníctvom špeciálnej atómovej nálože znovu „nakopla“. Ich cesta však nebude taká jednoduchá. Kvalitná sci-fi dráma okorenená thrillerom sa môže spoľahnúť na kvalitný vizuál, pevnú režisérsku ruku Dannyho Boylea a kvalitných hercov (Cillian Murphy, Chris Evans, Rose Byrne či Michelle Yeoh). Film síce finančne prepadol, ide však o kvalitný kúsok, takže by ste ho rozhodne nemali vynechať.

Europa Report

Menej známy sci-fi nezávislák od Sebestiána Cordera rozpráva o posádke, ktorá má ako prvá doraziť na mesiac Európa, jeden zo štyroch mesiacov Jupitera. Ako však iste tušíte, jednoduchá misia to nebude. Europa Report je dobre natočeným sci-fi dobrodružstvom, ktorému nechýba pôsobivé napätie a niekoľko výborných silných scén. Možno nejde o tak známy titul ako niektoré iné z tohto zoznamu, ale za pozornosť určite stojí.

2001: Vesmírna odysea

Klasika z dielne majstra Stanleyho Kubricka. Komplexné, pre mnohých náročné umelecké dielo má ohromnú filozofickú hĺbku a zaoberá sa mnohými podnetnými témami (zrod ľudstva, umelej inteligencie či možnosti mimozemského života). V čase premiéry si snímky odniesla skôr zmiešané recenzie a až nasledujúce generácie dokázali Vesmírnu odyseu patrične doceniť. Dnes je považovaná za majstrovské dielo a jeden z najlepších science-fiction filmov všetkých čias.

Horizont udalostí

V roku 2047 sa podarí Zemi zachytiť núdzový signál vesmírnej lode Horizont udalostí, ktorá bez stopy zmizla v blízkosti planéty Neptún v roku 2040. Na záchrannú misiu sa vydáva niekoľko vedcov. To, čo však v lodi objavia, prekoná aj ich najdesivejšie nočné mory. Pôsobivý horor Horizont udalostí je možno vôbec najlepším filmom Paula W. S. Andersona. Dominuje mu brutálne temná atmosféra a niekoľko naozaj znepokojivých krvavých výjavov. Vo svojej dobe išlo o finančný prepadák, ale dnes si Horizont udalostí užíva kultového statusu.

Solaris

Legendárne artové sci-fi Solaris od Andreja Tarkovského podľa románu Stanisława Lema asi nemusíme príliš predstavovať. Snímka rozpráva o psychológovi Krisovi Kelvinovi (Donatas Banionis), ktorý sa vydáva na stanicu v blízkosti záhadnej planéty Solaris. Zdá sa, že Solaris na pracovníkov stanice vplýva a dokáže sa pohrávať s ich myšlienkami. Snímka rozoberá náročné témy racionality, ľudského podvedomia a spomienok. V roku 2002 sme sa dočkali aj amerického remaku v réžii Stevena Soderbergha. Ten síce na originál nedosiahol, čo ale neznamená, že ide o zlý film.

Gravitácia

Parádny sci-fi survival thriller od režisérskeho génia Alfonsa Cuaróna. Snímka rozpráva o skupine astronautov, ktorí na orbite Zeme opravujú vesmírny teleskop. Behom zdanlivo rutinnej operácie však dôjde k nehode a spojenie so Zemou sa preruší. Dokážu astronauti prežiť v chladnom a neľútostnom vesmíre? Gravitácia je vizuálne strhujúca bomba, ktorá síce nemá takú myšlienkovú podnetnosť ako napríklad Solaris či 2001: Vesmírna odysea, ale aj tak ide o pecku, ktorá vás na hodinu a pol priklincuje k sedačke.

Prvý človek

V tomto rebríčku síce dominujú sci-fi filmy, v tomto prípade si však dáme odbočku smerom k biografickej dráme. Prvý človek od mladého génia Damiena Chazelleho vám totiž fascinujúcim spôsobom vyrozpráva dôležitú históriu operácie Apolla 11. Snímka však nie je nijakým suchým výcucom z učebníc dejepisu, ale strhujúcou drámou, ktorá veľmi dobre ukazuje, aké veľké obete museli všetci zúčastnení priniesť. Perfektní herci na čele s Ryanom Goslingom a Claire Foy sú potom už len čerešničkou na torte.

10 úžasných vesmírnych filmov, ktoré si užiješ, ak sa ti páčil Ad Astra  |  Tipy na film  |  před 4 měsíci  |  183 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 úžasných vesmírnych filmov, ktoré si užiješ, ak sa ti páčil Ad Astra

Ďalšie články ako 10 úžasných vesmírnych filmov, ktoré si užiješ, ak sa ti páčil Ad Astra

Tipy na film  |  27. 2. 2020

110 najlepších sci-fi filmov všetkých čias

Máte radi sci-fi? V tom prípade vám iste dobre padne vhod náš masívny rebríček, do ktorého sme zaradili tie vôbec najlepšie filmy, ktoré v tomto žánri vznikli. Pevne veríme, že si vyberiete svojich favoritov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  24. 2. 2020

100 najlepších hororov všetkých čias podľa filmových kritikov

Skvelých hororov máme toľko, že by sme ich mohli prehadzovať vidlami. Pokiaľ máte pocit, že ste už všetko videli a hľadáte nejakú inšpiráciu, možno vám pomôže tento článok. Zhrnuli sme v ňom pre vás 100 hororov, ktoré sú podľa kritikov najlepšími žánrovkami všetkých čias. čítaj ďalej

Tipy na film  |  21. 2. 2020

Posledný Terminátor (vážne!) a ďalšie novinky, ktoré musíte vidieť

Netflix nám po Valentíne trošku vydychuje a chystá sa na príval nových titulov pre nadchádzajúci týždeň. Aj tak si ale pripravil návraty známych seriálov ako Cudzinka či Narcos. Slabší týždeň na Netflixe pre zmenu balansuje príval noviniek na iných kanáloch. čítaj ďalej

Tipy na film  |  20. 2. 2020

Netflix predstavil 5 trailerov na svoje najočakávanejšie seriály

Netflix nestráca dych a uverejňuje novinky ako na bežiacom páse. K ním však patria aj pokračovania zabehnutých seriálov a hneď niekoľko z nich dostalo uplynulé dni aj trailer. Ak si náhodou niektorý z nich zmeškal, my ti ich ponúkame na jednom mieste. čítaj ďalej

Tipy na film  |  19. 2. 2020

10 filmov, ktoré v januári najviac bodovali na HBO GO

Prvý mesiac roku 2020 je úspešne za nami. Aké filmy sa tešili najväčšej priazni divákov na HBO GO? To vám prezradíme práve v tomto článku. Zároveň tieto tituly berte ako naše odporúčanie, ak váhate, čo si najbližšie pustiť. čítaj ďalej