FB pixel

Sin City - mesto hriechu

Výborná a vizuálne strhujúca adaptácia komiksov Franka Millera, ktorý sa spolu s Robertom Rodriguezom podieľal aj na réžii. Doručili nám tri štýlové, krvavé a pomerne brutálne poviedky, v ktorých nebola núdza o drsných frajerov, nebezpečné sexy krásky či vyšinutých psychopatov. Výbornú prácu navyše odviedli aj skvelí herci na čele s Bruceom Willisom, Jessicou Alba či Mickeym Rourkeom.

V ako Vendeta

Adaptáciám komiksových románov Alana Moora sa doteraz príliš nedarilo. Ale práve V ako Vendeta Jamesa McTeiguea patrí rozhodne k tomu najlepšiemu, čo podľa Moorových komiksov vzniklo. Príbeh nás zavedie do blízkej budúcnosti do fašistickej Veľkej Británie. Filmu dominujú kvalitné herecké výkony, skvelé akčné scény, ale aj inteligentný scenár z pera súrodencov Wachowských.

Strážcovia

Pri Moorovi ešte chvíľu ostaneme. Jeho legendárny komiks Strážcovia bol dlhé roky považovaný za nesfilmovateľný. Napokon sa náročnej látky chopil Zack Snyder a dopadlo to výborne. Film sa je dekonštrukciou klasického superhrdinského žánru a na maskovaných bojovníkov sa pozerá drsne, realisticky a bez príkras. Snyderovi a scenáristom slúži ku cti, že sa predlohy držali verne a podarilo sa im preniesť na plátno viacero z jej pozoruhodných myšlienok.

Cesta do zatratenia

Gangsterská dráma Sama Mendesa patrí k filmu o ktorých mnoho divákov ani len netušilo, že má komiksovú predlohu. Pochmúrna a veľmi dobre natočená gangsterka boduje skvelým vizuálom, atmosférou, hereckými výkonmi (Tom Hanks, Jude Law, Paul Newman) a výbornými akčnými scénami. Snímka si odniesla 6 nominácií na Oscara, pričom si odniesla sošku za najlepšiu kameru.

Vrana

Kultová snímka Alexa Proyasa podľa komiksového románu Jamesa O'Barra sa zapísala do povedomia divákov najmä tragickým úmrtím Brandona Leeho. Jeho život vyhasol priamo na pľaci, tvorcovia sa však napriek tomu rozhodli film dokončiť. Temná odysea Erica Dravena, ktorého duša sa vráti, aby pomstila násilnú smrť svojej snúbenice, je dodnes mimoriadne silným zážitkom.

Dejiny násilia

Dejiny násilia od Davida Cronenberga tiež patria k filmom, o ktorých by človek na prvý pohľad netipoval, že majú oporu v komiksovej predlohe. Napínavá kriminálna dráma s výborným Viggom Mortensenom v hlavnej úlohe si vás podmaní šikovne napísaným scenárom, hereckými výkonmi, ale aj štedrou porciou brutality či erotiky. Rozhodne stojí za vyskúšanie.

Logan

Hugh Jackman kultového mutanta Wolverina hral neuveriteľných 16 rokov, takže bolo jasné, že skôr či neskôr mu bude musieť dať zbohom. A Logan je asi tou najlepšou možnou rozlúčkou. Drsný a temný príbeh je určený výhradne dospelým, keďže túto porciu depresie, špiny a brutality, by deti asi nerozdýchali. Okrem skvelého Jackmana hviezdi aj Patrick Stewart a hlavne mladučká Dafne Keen.

300

Ďalší Zack Snyder v našom výbere. Tentokrát si vybral dejovo jednoduchú, ale poriadne krvavú predlohu 300 od Franka Millera. Výsledkom bol vizuálne úchvatný epos, ktorý si podmanil kiná a odniesol si aj vcelku pozitívne recenzie. Je pravdou, že 300 je skôr vizuálnou a akčnou atrakciou, ale na pôsobivosti to Snyderovmu filmu vôbec neuberá.

Deadpool

Tohto sympatického hláškujúceho anti-hrdinu sme jednoducho nemohli vynechať. Rovno vám odporúčame aj dvojku, ktorá latku kvality nastavenú prvým dielom rozhodne nepodliezla. V Deadpoolovi na vás čaká plno čierneho humoru, ale aj meta humoru, ktorý si berie na paškál iné komiksovky či štúdiovú politiku. Navyše sa nevyhýba ani poriadne krvavým akčným scénam. Zábava je tak zaručená.

Prízračný svet

Komiksový román Ghost World od Daniela Clowesa je mimoriadne cenená záležitosť a film, ktorý vznikol pod taktovkou Terryho Zwigoffa mu rozhodne hanbu nerobí. Čierna komédia o problémoch dvoch dievčat, ktoré čerstvo zmaturovali a teraz nevedia, čo so svojimi životmi ďalej, síce finančne nezahviezdila, ale postupne sa stala kultom. Odniesla si aj dve nominácie na Oscara.

Old Boy

Krvavý akčný thriller podľa rovnomennej mangy natočil Chan-wook Park a dnes už právom patrí medzi kultové filmy. Nejde však len o bezbrehú akčnú nálož (hoci tej sa dočkáte tiež), ale aj o myšlienkovo podnetné dielo s nečakanou pointou, o ktorej budete ešte dlho premýšľať. Zaujme aj netradičné režisérske uchopenie, ktoré síce nesadne každému, ale pokiaľ sa vám podarí naladiť sa na Old Boyovu vlnu, budete odmenení skvelým zážitkom.

10 temných, krvavých a myšlienkovo podnetných komiksoviek pre dospelých  |  Tipy na film  |  před 3 dny

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 temných, krvavých a myšlienkovo podnetných komiksoviek pre dospelých

Ďalšie články ako 10 temných, krvavých a myšlienkovo podnetných komiksoviek pre dospelých

Tipy na film  |  20. 4. 2019

10 perfektných duchárskych hororov plných mrazenia a desivej atmosféry

Do našich kín sa dostal nový horor Kliatba kvíliacej ženy (La Llorona) a zdá sa, že tento duchársky horor z produkcie Jamesa Wana bude solídnym úspechom. Ak ste už film videli, možno vás zaujme aj nasledovných 10 kvalitných duchárskych hororov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  13. 4. 2019

Pobavil vás Shazam? Aj týchto 10 komiksoviek vás spoľahlivo rozosmeje

Komiksová komédia Shazam! z dielne DC slávi úspechy všade po svete. Pokiaľ ste si ju aj vy užili a hľadáte nejaké kvalitné komiksové komédie, tak ste na správnej adrese. S touto desiatkou totiž nuda nehrozí. čítaj ďalej

Tipy na film  |  10. 4. 2019

10 najlepších adaptácií desivých aj emotívnych diel Stephena Kinga

Už tento týždeň sa do našich kín dostane nová adaptácia hororu Cintorín zvierat (v slovenskom preklade Cyntoryn zvieratiek) od Stephena Kinga, takže je vhodný čas zrekapitulovať si doterajšie adaptácie tohto hororového majstra. Táto desiatka filmov zaručene Kingovým dielam hanbu nerobí. čítaj ďalej

Tipy na film  |  9. 4. 2019

7 faktov o geniálnom seriáli Rick a Morty

Animáky určené pre dospelé publikum pred pár rokmi prijali do svojho kruhu Rick a Mortyho. Teraz už máme k dispozície tri série, plné ako neslušného, tak aj inteligentného humoru. Ak ste sa k titulu ešte nedostali, snáď vás naladia tieto fakty. čítaj ďalej

Tipy na film  |  8. 4. 2019

10 fantastických slovenských dokumentov, ktoré vás zasiahnu

Nielen hraný film u nás vstáva z popola. Čo sa týka dokumentárnych filmov, tak sa Slovensko rozhodne nemá za čo hanbiť. Vznikalo a vzniká množstvo skvelých titulov. Dali sme pre vás dohromady 10 z tých, ktoré by vám nemali ujsť. čítaj ďalej