FB pixel

M*A*S*H

V tomto prípade vám odporúčame skôr seriál, hoci rovnomenný film od Roberta Altmana tiež nie je zlý. Skutočnou legendou sa však stal až jeho seriálový brat. Každodenné zážitky lekárov z pojazdnej nemocnice uprostred kórejskej vojny boli plné sympatických postáv a výborného humoru. Priestor si tu však našli aj vážnejšie okamihy a emócie. Právom ide o jeden z vôbec najlepších seriálov histórie.

Hlava 22

Román Hlava 22 od Josepha Hellera patrí do zlatého fondu svetovej literatúry a mnohými je považovaný za nesfilmovateľný. Režisér Mike Nichols sa však o filmovú adaptáciu pokúsil a dopadlo to zrejme najlepšie ako mohlo. Iste, viacero príbehových línií bolo vyškrtnutých, ale snímka si zachoval originálny čierny humor predlohy, mala skvelých hercov (okrem iných aj Orson Welles v jednej z vedľajších úloh) a celkovo išlo o pôsobivú obžalobu neľudskosti vojny.

Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu

Stanleyho Kubricka si s komédiami príliš nespájame, jeho satira Dr. Divnoláska však patrí k starým známym klasikám. Film vznikol uprostred prebiehajúcej studenej vojny a o to väčšia sila to je. Dodnes ide o precízne zrežírovaný a herecky brilantný (Peter Sellers v trojúlohe!) film, ktorý parádne pobaví. Zároveň ide o inteligentnú snímku, ktorá sa dokáže na hroziaci apokalyptický vojnový konflikt pozrieť bez príkras, ale zároveň veľmi vtipne.

Traja králi

V Troch kráľoch sme sa nevšednými očami pozreli na vojnu v Perzskom zálive. Hviezdne obsadená (George Clooney, Matt Damon, Mark Wahlberg, Ice Cube) snímka od oceňovaného Davida O. Russella. Ten si aj sám napísal scenár a ide o naozaj originálny mix vojnovej drámy a poriadne čiernej komédie. Traja králi dokážu byť veľmi odľahčení (najmä v úvode), ale nešetria ani ostrými šľahmi voči vojnovej mašinérii.

Dobré ráno, Vietnam

Dobré ráno, Vietnam predstavil Robina Williamsa v ďalšej nezabudnuteľnej úlohe. Jeho rozhlasový hlásateľ Adrian Cronauer, ktorý vysiela v armádnom rozhlase počas vojny vo Vietname, určite patrí k jedným z vrcholov jeho kariéry. Snímku režíroval Barry Levinson, ktorý bol v tej dobe v najväčšej forme a je to aj patrične vidieť. Vtipné, pravdivé, originálne.

Mariňák

Skvelá biografická dráma s čiernohumornými prvkami. Príbeh mariňáka Anthonyho Swofforda a jeho snahy stať sa plnohodnotným vojakom v konflikte na Blízkom východe. Výborný Jake Gyllenhaal v titulnej úlohe, skvele napísané dialógy a presne vystihnutá absurdita, krutosť a nezmyselnosť vojny ako takej. Prirovnanie ku kultovej Olovenej-veste od Stanleyho Kubricka vôbec nie je prepálené, hoci americkí diváci snímku v čase premiéry úplne nedocenili.

Politické kruhy

Výborná satira s tradičným na kosť vyschnutým britským humorom, okoreneným o nejaké tie čiernohumorné tóny. Ak ste chceli vidieť ako sa asi rozpútavajú vojny na politickej úrovni, tak film Armanda Iannucciho vám to názorne ukáže. A ani nebudete mať pocit, že príliš zveličuje alebo si zbytočne vymýšľa. Skvelé postavy, ostré dialógy a výborný humor. Satira ako má byť.

Muži, čo čumia na kozy

Muži, čo čumia na kozy od režiséra Granta Heslova sa dočkali skôr chladnejšieho prijatia, ale stále ide o solídnu satiru, ktorú sa oplatí vidieť. Herecky si niet na čo sťažovať (George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges, Kevin Spacey a ďalší), hoci po scenáristickej stránke nám tvorcovia doručili trochu väčší úlet, než je väčšina divákov schopná a ochotná akceptovať. Napriek tomu stojí za skúšku.

Biloxi Blues

Mike Nichols po druhýkrát. Biloxi Blues možno nepatrí v našich končinách k najznámejším kúskom, ale za zhliadnutie určite stojí. Príbeh sa odohráva na samom konci druhej svetovej vojny, teda v roku 1945 a prostredníctvom hlavného hrdinu Matthewa Brodericka zobrazuje vojny a úzkosť z blízkosti smrti s eleganciou, ľahkosťou a humorom. Sympatická snímka.

Velký diktátor

Rozlúčime sa s jednou z najväčších klasík filmového plátna. Velký diktátor v réžii Charlieho Chaplina sa zrodil priamo uprostred inferna druhej svetovej vojny a dokonale si vystrelil z Hitlera, fašizmu a diktátorských režimov. Charlie Chaplin si napísal scenár a stvárnil aj hlavnú dvojúlohu (okrem diktátora Adenoida Hynkela stvárnil aj židovského holiča). Výsledkom je pecka, ktorá aj dnes rozosmeje a v závere spoľahlivo chytí za srdce.

10 skvelých vojnových satír, ktoré pobavia aj zamrazia  |  Tipy na film  |  před 5 měsíci  |  125 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 skvelých vojnových satír, ktoré pobavia aj zamrazia

Ďalšie články ako 10 skvelých vojnových satír, ktoré pobavia aj zamrazia

Tipy na film  |  16. 10. 2019

TOP 10 titulov, ktoré nás v roku 2019 milo prekvapili

Občas na našich domovských obrazovkách Netflixu, HBO GO ale aj Prime Videu pristanú neznáme záležitosti, o ktorých sme počuli len máločo. Toto je TOP 10 titulov, ktoré nás tento rok svojimi kvalitami dokázali milo prekvapiť, a to najmä kvôli tomu, že sme naše očakávania držali na uzde. čítaj ďalej

Tipy na film  |  14. 10. 2019

10 najdrahších filmov Netflixu

Streamovací gigant sa často nebojí riskovať a naliať peniaze do originálnych, hoci možno komerčne nie úplne vďačných projektov. Prinášame vám desať doteraz najdrahších filmov Netflixu. čítaj ďalej

Tipy na film  |  10. 10. 2019

TOP 10 titulov, ktoré v roku 2019 nesplnili naše očakávania

Každý fanúšik filmov alebo seriálov si v hlave pomyselne vytvára zoznam, na ktoré novinky sa v danom roku teší najviac. V takýchto prípadoch však dochádza k chronickým sklamaniam. Toto je Top 10 titulov, z ktorých sme v roku 2019 mali aj my zmiešané pocity. čítaj ďalej

Tipy na film  |  9. 10. 2019

Čiara a ďalších 10 filmov na Netflixe, pochádzajúcich z Česka a Slovenska

Ako sme prisľubovali, Netflix bude svoju ponuku rozšírovať o filmy z naších končím čím ďalej, tým viac. V minulých dňoch na Netflix pristáli nasledujúcich 11 filmov, ktorých pôvod siaha do našich končín, a to konkrétne do Česka a Slovenska. čítaj ďalej

Tipy na film  |  7. 10. 2019

6 hercov, ktorí si zahrali v koži Jokera

Internetové fóra, recenzentov, ale hlavné kiná v posledných dňoch terorizuje najnovší Joker v podaní Joaquina Phoenixa. My si teda pri tejto príležitosti pripomeňme nielen 6 najznámejších záporakov komixového sveta, ale najmä hercov, ktorí si zahrali v koži Jokera. čítaj ďalej