FB pixel

M*A*S*H

V tomto prípade vám odporúčame skôr seriál, hoci rovnomenný film od Roberta Altmana tiež nie je zlý. Skutočnou legendou sa však stal až jeho seriálový brat. Každodenné zážitky lekárov z pojazdnej nemocnice uprostred kórejskej vojny boli plné sympatických postáv a výborného humoru. Priestor si tu však našli aj vážnejšie okamihy a emócie. Právom ide o jeden z vôbec najlepších seriálov histórie.

Hlava 22

Román Hlava 22 od Josepha Hellera patrí do zlatého fondu svetovej literatúry a mnohými je považovaný za nesfilmovateľný. Režisér Mike Nichols sa však o filmovú adaptáciu pokúsil a dopadlo to zrejme najlepšie ako mohlo. Iste, viacero príbehových línií bolo vyškrtnutých, ale snímka si zachoval originálny čierny humor predlohy, mala skvelých hercov (okrem iných aj Orson Welles v jednej z vedľajších úloh) a celkovo išlo o pôsobivú obžalobu neľudskosti vojny.

Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu

Stanleyho Kubricka si s komédiami príliš nespájame, jeho satira Dr. Divnoláska však patrí k starým známym klasikám. Film vznikol uprostred prebiehajúcej studenej vojny a o to väčšia sila to je. Dodnes ide o precízne zrežírovaný a herecky brilantný (Peter Sellers v trojúlohe!) film, ktorý parádne pobaví. Zároveň ide o inteligentnú snímku, ktorá sa dokáže na hroziaci apokalyptický vojnový konflikt pozrieť bez príkras, ale zároveň veľmi vtipne.

Traja králi

V Troch kráľoch sme sa nevšednými očami pozreli na vojnu v Perzskom zálive. Hviezdne obsadená (George Clooney, Matt Damon, Mark Wahlberg, Ice Cube) snímka od oceňovaného Davida O. Russella. Ten si aj sám napísal scenár a ide o naozaj originálny mix vojnovej drámy a poriadne čiernej komédie. Traja králi dokážu byť veľmi odľahčení (najmä v úvode), ale nešetria ani ostrými šľahmi voči vojnovej mašinérii.

Dobré ráno, Vietnam

Dobré ráno, Vietnam predstavil Robina Williamsa v ďalšej nezabudnuteľnej úlohe. Jeho rozhlasový hlásateľ Adrian Cronauer, ktorý vysiela v armádnom rozhlase počas vojny vo Vietname, určite patrí k jedným z vrcholov jeho kariéry. Snímku režíroval Barry Levinson, ktorý bol v tej dobe v najväčšej forme a je to aj patrične vidieť. Vtipné, pravdivé, originálne.

Mariňák

Skvelá biografická dráma s čiernohumornými prvkami. Príbeh mariňáka Anthonyho Swofforda a jeho snahy stať sa plnohodnotným vojakom v konflikte na Blízkom východe. Výborný Jake Gyllenhaal v titulnej úlohe, skvele napísané dialógy a presne vystihnutá absurdita, krutosť a nezmyselnosť vojny ako takej. Prirovnanie ku kultovej Olovenej-veste od Stanleyho Kubricka vôbec nie je prepálené, hoci americkí diváci snímku v čase premiéry úplne nedocenili.

Politické kruhy

Výborná satira s tradičným na kosť vyschnutým britským humorom, okoreneným o nejaké tie čiernohumorné tóny. Ak ste chceli vidieť ako sa asi rozpútavajú vojny na politickej úrovni, tak film Armanda Iannucciho vám to názorne ukáže. A ani nebudete mať pocit, že príliš zveličuje alebo si zbytočne vymýšľa. Skvelé postavy, ostré dialógy a výborný humor. Satira ako má byť.

Muži, čo čumia na kozy

Muži, čo čumia na kozy od režiséra Granta Heslova sa dočkali skôr chladnejšieho prijatia, ale stále ide o solídnu satiru, ktorú sa oplatí vidieť. Herecky si niet na čo sťažovať (George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges, Kevin Spacey a ďalší), hoci po scenáristickej stránke nám tvorcovia doručili trochu väčší úlet, než je väčšina divákov schopná a ochotná akceptovať. Napriek tomu stojí za skúšku.

Biloxi Blues

Mike Nichols po druhýkrát. Biloxi Blues možno nepatrí v našich končinách k najznámejším kúskom, ale za zhliadnutie určite stojí. Príbeh sa odohráva na samom konci druhej svetovej vojny, teda v roku 1945 a prostredníctvom hlavného hrdinu Matthewa Brodericka zobrazuje vojny a úzkosť z blízkosti smrti s eleganciou, ľahkosťou a humorom. Sympatická snímka.

Velký diktátor

Rozlúčime sa s jednou z najväčších klasík filmového plátna. Velký diktátor v réžii Charlieho Chaplina sa zrodil priamo uprostred inferna druhej svetovej vojny a dokonale si vystrelil z Hitlera, fašizmu a diktátorských režimov. Charlie Chaplin si napísal scenár a stvárnil aj hlavnú dvojúlohu (okrem diktátora Adenoida Hynkela stvárnil aj židovského holiča). Výsledkom je pecka, ktorá aj dnes rozosmeje a v závere spoľahlivo chytí za srdce.

10 skvelých vojnových satír, ktoré pobavia aj zamrazia  |  Tipy na film  |  před 2 měsíci  |  125 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 skvelých vojnových satír, ktoré pobavia aj zamrazia

Ďalšie články ako 10 skvelých vojnových satír, ktoré pobavia aj zamrazia

Tipy na film  |  15. 7. 2019

10 menej známych, ale skvelých filmov od Netflixu

O týchto nenápadných snímkach ste možno ani nepočuli. Ide pritom o filmy, ktoré sa oplatí vidieť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  10. 7. 2019

Máte radi Stranger Things? Potom si nesmiete nechať ujsť týchto 10 filmov

Ďalšia séria Stranger Things je za nami. Pokiaľ však hľadáte niečo podobné vo filmovom svete, prinášame vám 10 snímok, ktoré vás zaručene dostanú. Koniec-koncov, niektoré z nich slúžili bratom Dufferovcom ako inšpirácia. čítaj ďalej

Tipy na film  |  7. 7. 2019

7 faktov o filmových Spider-Manoch

V kinách práve premiéruje európsky Spider-Man: Ďaleko od domova a my sme si pri tejto príležitosti pripravili týchto sedem faktov, ktoré ste možno o filmových spajďákoch netušili. Pozrieme sa na trilógiu s Maguirom, na menej zaujímavého Garfielda a nezabudneme ani na obľúbenca Hollanda. čítaj ďalej

Tipy na film  |  4. 7. 2019

10 hudobných komédií, ktoré si užijete, ak sa vám páčilo Yesterday

Hudobná komédia Yesterday je už v našich kinách. Pokiaľ sa vám páčila, tak rozhodne vyskúšajte aj filmy z nášho zoznamu. čítaj ďalej

Tipy na film  |  2. 7. 2019

10 menej známych, avšak fantastických seriálov na HBO

HBO patrí ku garantom spoľahlivej a kvalitnej televíznej zábavy. V tomto článku sa pozrieme na projekty, ktoré podľa nás nezaslúžene zapadli v diváckom záujme. čítaj ďalej