FB pixel

Cloverfield

Solídny nápad, suverénne spracovanie. Režisér Matt Reeves s producentským dohľadom J.J. Abrams spojili found footage s monster filmom a výsledkom bola zábavná jazda s originálnou potvorou. Všetko fungovalo, mali sme tu aj sympatické postavy a pár skutočne zapamätateľných scén. Trocha toho klišé sa tu síce našla, ale nijako zvlášť to nevadilo. Cloverfield následne získal akési „duchovné“ pokračovanie Ulica Cloverfield 10 a zatiaľ posledným dielom bol Cloverfield Paradox.

Godzilla

Gareth Edwards svojou Godzillou v roku 2014 spôsobil tak trochu kontroverziu. Kritici sa viac-menej zhodovali, že ide o kvalitný kúsok, ale divácke reakcie boli trochu rozpačité. Neortodoxný Edwardsov prístup iste nesadol každému, ale musíme uznať, že sa mu podarilo vytvoriť snímku s neoddiskutovateľnou a dosť špecifickou atmosférou. Navyše to bola práve Godzilla, ktorá odštartovala súčasné MonsterVerse.

Kong: Ostrov lebiek

Kong: Ostrov lebiek bol druhým dielom v spomínanom MonsterVerse a postaral sa oň režisér Jordan Vogt-Roberts. Kritici boli spokojní a diváci tiež, takže sa z filmu stal solídny hit. V kinách sme dostali vizuálne perfektné dobrodružstvo s kvalitnými hercami (Tom Hiddleston, Brie Larson, Samuel L. Jackson či John Goodman) a výbornými efektami. King Kong a Godzilla sa na plátnach stretnú vo vzájomnom dueli, ktorý uvidíme budúci rok.

King Kong

Vysnívaný projekt Petera Jacksona, ktorý pôvodný film z roku 1933 absolútne miloval. Jeho verzia z roku 2005 je kvalitne natočená jazda s (ne)dokonalými efektami. Tými Jackson miestami až zbytočne hýri, ale dokáže vyčarovať aj poriadne epické scény. Okrem hlavného opičiaka sa nestratili ani ľudské postavy v podaní Adriena Brodyho, Naomi Watts či Jacka Blacka.

Jurský park

Nesmrteľná kultovka z roku 1993 patrí k povinnej jazde každého milovníka filmov. Nepochybujeme, že ste ju už videli mnohokrát. Steven Spielberg oživil román Michaela Crichtona naozaj famóznym spôsobom a natočil film, ktorý bol, minimálne z hľadiska vizuálnych efektov, skutočne revolučný. Svoje však zohral aj síce jednoduchý, ale funkčný príbeh a fajn postavy v podaní skvelých hercov. Jurský park dostal ešte dve pokračovania a v roku 2015 naň nadviazal kvalitný Jurský svet.

Predátor

V kategórii monster filmov patrí Predátor k zaslúžilým veteránom. Legendárna postava maskovaného vesmírneho lovca so zmyslom pre fair play si okamžite získal nadšené zástupy fanúšikov. Brilantný akčný horor Johna McTiernana je dnes právom považovaný za klasiku žánru, vo svojej dobe ho však kritici prijali pomerne chladne. Okrem ústredného mimozemšťana zaujme aj poriadne hustá atmosféra, brutalita a akcia.

Votrelec

Ďalší monster matador v našom rebríčku. Spolu s Predátorom si napokon dali do nosa aj v spoločnom filme. Votrelec Ridleyho Scotta patrí k tým filmom, ku ktorým je dnes zbytočné čokoľvek dodávať. Film videli snáď všetci a už dlhé roky patrí k neoddeliteľným klasikám sci-fi hororu. Na Scottovu prácu brilantne nadviazal James Cameron vo Votrelcoch. Tretí a štvrtý diel už zaznamenali zostup v kvalite, avšak stále išlo o pozerateľné kúsky. Scott sa k značne následne vrátil v prequeloch Prometheus a Votrelec: Covenant.

Čeľuste

Nestarnúca klasika, v ktorej sa hlavní hrdinovia vydávajú uloviť obrovského ľudožravého žraloka. Steven Spielberg natočil thriller, ktorý sa stal prototypom úspešného blockbusteru. Snímka za skromných 9 miliónov zarobila závratných 470,7 miliónov a diváci sa po jej pozretí vyhýbali moru ako čert krížu. Napínavé a strhujúce. Samostatnou kapitolou je geniálna hudba Johna Williamsa, ktorá sa sama o sebe stala kultovou.

Mucha

Vydarený sci-fi horor od Davida Cronenberga s Jeffom Goldblumom a Geenou Davis v hlavných úlohách. Predstavil nám klasický príbeh vedca, ktorého experimenty sa „tak trochu“ zvrtnú a on sa začne meniť na nechutnú muche podobnú potvoru. Film bol medzi kritikmi prijatý vrelo, časom sa mu dostalo statusu milovanej klasiky a išlo o zatiaľ najväčší finančný úspech v Cronenbergovej kariére.

Vec

John Carpenter je právom považovaný za kráľa hororov. Hoci má na svojom konte aj niekoľko slabučkých diel, všetci ho budú už navždy milovať minimálne pre Halloween a pre Vec. Výborný sci-fi horor podľa románu Johna W. Campbella Jr. ponúkol stiesňujúcu atmosféru plnú paranoje a vzájomnej nedôvery. Na svoje si prišli aj priaznivci krvavej brutality. Vo svojej dobe kritici snímku odpísali ako odpad a finančne išlo o poriadne sklamanie. Časom sa však názor na film začal meniť a dnes je Vec v pravom slova zmysle kultovou záležitosťou.

10 skvelých monster filmov, ktoré si užijete ak sa vám páčila nová Godzilla  |  Tipy na film  |  2019  |  94 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 skvelých monster filmov, ktoré si užijete ak sa vám páčila nová Godzilla

Ďalšie články ako 10 skvelých monster filmov, ktoré si užijete ak sa vám páčila nová Godzilla

Tipy na film  |  28. 5. 2020

45 najlepších komédií, ktoré sú akrtuálne na Netflixe s českými titulkami

Máte chuť na nejakú dobrú komédiu? Nie je nič jednoduchšie! Zapnite si Netflix a vyberte si z jeho bohatej ponuky. V tomto článku vám prinášame 45 skvelých komédií, ktoré si môžete užiť s českými titulkami. čítaj ďalej

Tipy na film  |  25. 5. 2020

55 najlepších filmov dlhších než tri hodiny

Aký máte vzťah k dlhým filmom? Možno ich vyhľadávate, možno sa im vyhýbate. V tomto článku v každom prípade nájdete tipy na perfektné snímky, pri ktorých ich dlhá stopáž vôbec neprekáža. čítaj ďalej

Tipy na film  |  20. 5. 2020

12 najlepších aprílových seriálov Netflixu a HBO, ktoré by ste mali vidieť

Kvalitných seriálov nikdy nie je dosť. Našťastie tu máme platformy ako Netflix či HBO, ktoré sa výbornými titulmi len hemžia. V nasledovnom článku sme pre vás dali dohromady 12 skvelých seriálov z minulého mesiaca. čítaj ďalej

Tipy na film  |  18. 5. 2020

25 najnovších seriálov na Netflixe s českým dabingom

Asi viete, že okrem originálneho znenia si viaceré seriály z dielne Netflixu môžete pozrieť aj s českým dabingom. V článku sme pre vás vybrali 25 kvalitných titulov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  15. 5. 2020

Harry Potter a ďalšie vynikajúce tituly, ktoré musíte vidieť cez víkend

Ďalší víkend je pred nami a opäť máme z čoho vyberať. Netflix tento víkend trošku stagnuje s novinkami, ktoré však kompenzuje celou ságou Harryho Pottera. HBO mu protirečí seriálovou novinkou s Markom Ruffalom a na iTunes dorazil nedávny kinohit, Bad Boys for Life. čítaj ďalej