FB pixel

Cloverfield

Solídny nápad, suverénne spracovanie. Režisér Matt Reeves s producentským dohľadom J.J. Abrams spojili found footage s monster filmom a výsledkom bola zábavná jazda s originálnou potvorou. Všetko fungovalo, mali sme tu aj sympatické postavy a pár skutočne zapamätateľných scén. Trocha toho klišé sa tu síce našla, ale nijako zvlášť to nevadilo. Cloverfield následne získal akési „duchovné“ pokračovanie Ulica Cloverfield 10 a zatiaľ posledným dielom bol Cloverfield Paradox.

Godzilla

Gareth Edwards svojou Godzillou v roku 2014 spôsobil tak trochu kontroverziu. Kritici sa viac-menej zhodovali, že ide o kvalitný kúsok, ale divácke reakcie boli trochu rozpačité. Neortodoxný Edwardsov prístup iste nesadol každému, ale musíme uznať, že sa mu podarilo vytvoriť snímku s neoddiskutovateľnou a dosť špecifickou atmosférou. Navyše to bola práve Godzilla, ktorá odštartovala súčasné MonsterVerse.

Kong: Ostrov lebiek

Kong: Ostrov lebiek bol druhým dielom v spomínanom MonsterVerse a postaral sa oň režisér Jordan Vogt-Roberts. Kritici boli spokojní a diváci tiež, takže sa z filmu stal solídny hit. V kinách sme dostali vizuálne perfektné dobrodružstvo s kvalitnými hercami (Tom Hiddleston, Brie Larson, Samuel L. Jackson či John Goodman) a výbornými efektami. King Kong a Godzilla sa na plátnach stretnú vo vzájomnom dueli, ktorý uvidíme budúci rok.

King Kong

Vysnívaný projekt Petera Jacksona, ktorý pôvodný film z roku 1933 absolútne miloval. Jeho verzia z roku 2005 je kvalitne natočená jazda s (ne)dokonalými efektami. Tými Jackson miestami až zbytočne hýri, ale dokáže vyčarovať aj poriadne epické scény. Okrem hlavného opičiaka sa nestratili ani ľudské postavy v podaní Adriena Brodyho, Naomi Watts či Jacka Blacka.

Jurský park

Nesmrteľná kultovka z roku 1993 patrí k povinnej jazde každého milovníka filmov. Nepochybujeme, že ste ju už videli mnohokrát. Steven Spielberg oživil román Michaela Crichtona naozaj famóznym spôsobom a natočil film, ktorý bol, minimálne z hľadiska vizuálnych efektov, skutočne revolučný. Svoje však zohral aj síce jednoduchý, ale funkčný príbeh a fajn postavy v podaní skvelých hercov. Jurský park dostal ešte dve pokračovania a v roku 2015 naň nadviazal kvalitný Jurský svet.

Predátor

V kategórii monster filmov patrí Predátor k zaslúžilým veteránom. Legendárna postava maskovaného vesmírneho lovca so zmyslom pre fair play si okamžite získal nadšené zástupy fanúšikov. Brilantný akčný horor Johna McTiernana je dnes právom považovaný za klasiku žánru, vo svojej dobe ho však kritici prijali pomerne chladne. Okrem ústredného mimozemšťana zaujme aj poriadne hustá atmosféra, brutalita a akcia.

Votrelec

Ďalší monster matador v našom rebríčku. Spolu s Predátorom si napokon dali do nosa aj v spoločnom filme. Votrelec Ridleyho Scotta patrí k tým filmom, ku ktorým je dnes zbytočné čokoľvek dodávať. Film videli snáď všetci a už dlhé roky patrí k neoddeliteľným klasikám sci-fi hororu. Na Scottovu prácu brilantne nadviazal James Cameron vo Votrelcoch. Tretí a štvrtý diel už zaznamenali zostup v kvalite, avšak stále išlo o pozerateľné kúsky. Scott sa k značne následne vrátil v prequeloch Prometheus a Votrelec: Covenant.

Čeľuste

Nestarnúca klasika, v ktorej sa hlavní hrdinovia vydávajú uloviť obrovského ľudožravého žraloka. Steven Spielberg natočil thriller, ktorý sa stal prototypom úspešného blockbusteru. Snímka za skromných 9 miliónov zarobila závratných 470,7 miliónov a diváci sa po jej pozretí vyhýbali moru ako čert krížu. Napínavé a strhujúce. Samostatnou kapitolou je geniálna hudba Johna Williamsa, ktorá sa sama o sebe stala kultovou.

Mucha

Vydarený sci-fi horor od Davida Cronenberga s Jeffom Goldblumom a Geenou Davis v hlavných úlohách. Predstavil nám klasický príbeh vedca, ktorého experimenty sa „tak trochu“ zvrtnú a on sa začne meniť na nechutnú muche podobnú potvoru. Film bol medzi kritikmi prijatý vrelo, časom sa mu dostalo statusu milovanej klasiky a išlo o zatiaľ najväčší finančný úspech v Cronenbergovej kariére.

Vec

John Carpenter je právom považovaný za kráľa hororov. Hoci má na svojom konte aj niekoľko slabučkých diel, všetci ho budú už navždy milovať minimálne pre Halloween a pre Vec. Výborný sci-fi horor podľa románu Johna W. Campbella Jr. ponúkol stiesňujúcu atmosféru plnú paranoje a vzájomnej nedôvery. Na svoje si prišli aj priaznivci krvavej brutality. Vo svojej dobe kritici snímku odpísali ako odpad a finančne išlo o poriadne sklamanie. Časom sa však názor na film začal meniť a dnes je Vec v pravom slova zmysle kultovou záležitosťou.

10 skvelých monster filmov, ktoré si užijete ak sa vám páčila nová Godzilla  |  Tipy na film  |  před 13 dny  |  93 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 skvelých monster filmov, ktoré si užijete ak sa vám páčila nová Godzilla

Ďalšie články ako 10 skvelých monster filmov, ktoré si užijete ak sa vám páčila nová Godzilla

Tipy na film  |  17. 6. 2019

10 najlepších filmových trilógií, ktoré sa zapísali do filmovej histórie

Filmové série či trilógie sú často ošemetná vec. Nie často sa tvorcom podarí udržať nastavenú latku kvality. Niekedy to však vyjde a práve na tie filmy vás chceme upozorniť v tomto článku. čítaj ďalej

Tipy na film  |  13. 6. 2019

10 hudobných drám, ktoré by ste mali vidieť, ak sa vám páčil Rocketman

Rocketman, ktorý rozpráva životný a profesijný život Eltona Johna, je už v našich kinách. Pokiaľ sa vám páčil a máte chuť na ďalšie podobne ladené filmy, prinášame vám 10 tipov na biografické hudobné drámy, ktoré by ste nemali minúť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  10. 6. 2019

10 mrazivých a napínavých thrillerov o sériových vrahoch

V Amerike je na Netflixe už dostupná novinka Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile, ktorá sa v júni dostala aj do našich kín. Zac Efron si v nej zahral vraha Teda Bundyho. Pri tejto príležitosti vám prinášame desiatku ďalších mrazivých filmov, kde o sériových vrahov nie je núdza. čítaj ďalej

Tipy na film  |  31. 5. 2019

10 hraných verzií disneyovských animákov, na ktoré sa najviac tešíme

Minulý týždeň sa do našich kín vrútila hraná verzia animovanej disneyovky Aladin v režisérskom podaní Guya Ritchieho. V štúdiu sa však už chystá viacero ďalších hraných remakov, takže sme pre vás dali dokopy tie, ktoré nás oslovujú najviac. čítaj ďalej

Tipy na film  |  27. 5. 2019

9 dôvodov, prečo GoT nie je až tak skvelý seriál, ako si všetci myslia

Rozrušenie okolo ukončenia seriálu opadá a my si poďme pripomenúť, čo sa nám na ňom až tak nepáčilo. Naservírovali sme si teda 9 dôvodov, prečo si myslíme, že Game of Thrones nie je to najlepšie, čo z dielne HBO vyšlo. čítaj ďalej