FB pixel

Cloverfield

Solídny nápad, suverénne spracovanie. Režisér Matt Reeves s producentským dohľadom J.J. Abrams spojili found footage s monster filmom a výsledkom bola zábavná jazda s originálnou potvorou. Všetko fungovalo, mali sme tu aj sympatické postavy a pár skutočne zapamätateľných scén. Trocha toho klišé sa tu síce našla, ale nijako zvlášť to nevadilo. Cloverfield následne získal akési „duchovné“ pokračovanie Ulica Cloverfield 10 a zatiaľ posledným dielom bol Cloverfield Paradox.

Godzilla

Gareth Edwards svojou Godzillou v roku 2014 spôsobil tak trochu kontroverziu. Kritici sa viac-menej zhodovali, že ide o kvalitný kúsok, ale divácke reakcie boli trochu rozpačité. Neortodoxný Edwardsov prístup iste nesadol každému, ale musíme uznať, že sa mu podarilo vytvoriť snímku s neoddiskutovateľnou a dosť špecifickou atmosférou. Navyše to bola práve Godzilla, ktorá odštartovala súčasné MonsterVerse.

Kong: Ostrov lebiek

Kong: Ostrov lebiek bol druhým dielom v spomínanom MonsterVerse a postaral sa oň režisér Jordan Vogt-Roberts. Kritici boli spokojní a diváci tiež, takže sa z filmu stal solídny hit. V kinách sme dostali vizuálne perfektné dobrodružstvo s kvalitnými hercami (Tom Hiddleston, Brie Larson, Samuel L. Jackson či John Goodman) a výbornými efektami. King Kong a Godzilla sa na plátnach stretnú vo vzájomnom dueli, ktorý uvidíme budúci rok.

King Kong

Vysnívaný projekt Petera Jacksona, ktorý pôvodný film z roku 1933 absolútne miloval. Jeho verzia z roku 2005 je kvalitne natočená jazda s (ne)dokonalými efektami. Tými Jackson miestami až zbytočne hýri, ale dokáže vyčarovať aj poriadne epické scény. Okrem hlavného opičiaka sa nestratili ani ľudské postavy v podaní Adriena Brodyho, Naomi Watts či Jacka Blacka.

Jurský park

Nesmrteľná kultovka z roku 1993 patrí k povinnej jazde každého milovníka filmov. Nepochybujeme, že ste ju už videli mnohokrát. Steven Spielberg oživil román Michaela Crichtona naozaj famóznym spôsobom a natočil film, ktorý bol, minimálne z hľadiska vizuálnych efektov, skutočne revolučný. Svoje však zohral aj síce jednoduchý, ale funkčný príbeh a fajn postavy v podaní skvelých hercov. Jurský park dostal ešte dve pokračovania a v roku 2015 naň nadviazal kvalitný Jurský svet.

Predátor

V kategórii monster filmov patrí Predátor k zaslúžilým veteránom. Legendárna postava maskovaného vesmírneho lovca so zmyslom pre fair play si okamžite získal nadšené zástupy fanúšikov. Brilantný akčný horor Johna McTiernana je dnes právom považovaný za klasiku žánru, vo svojej dobe ho však kritici prijali pomerne chladne. Okrem ústredného mimozemšťana zaujme aj poriadne hustá atmosféra, brutalita a akcia.

Votrelec

Ďalší monster matador v našom rebríčku. Spolu s Predátorom si napokon dali do nosa aj v spoločnom filme. Votrelec Ridleyho Scotta patrí k tým filmom, ku ktorým je dnes zbytočné čokoľvek dodávať. Film videli snáď všetci a už dlhé roky patrí k neoddeliteľným klasikám sci-fi hororu. Na Scottovu prácu brilantne nadviazal James Cameron vo Votrelcoch. Tretí a štvrtý diel už zaznamenali zostup v kvalite, avšak stále išlo o pozerateľné kúsky. Scott sa k značne následne vrátil v prequeloch Prometheus a Votrelec: Covenant.

Čeľuste

Nestarnúca klasika, v ktorej sa hlavní hrdinovia vydávajú uloviť obrovského ľudožravého žraloka. Steven Spielberg natočil thriller, ktorý sa stal prototypom úspešného blockbusteru. Snímka za skromných 9 miliónov zarobila závratných 470,7 miliónov a diváci sa po jej pozretí vyhýbali moru ako čert krížu. Napínavé a strhujúce. Samostatnou kapitolou je geniálna hudba Johna Williamsa, ktorá sa sama o sebe stala kultovou.

Mucha

Vydarený sci-fi horor od Davida Cronenberga s Jeffom Goldblumom a Geenou Davis v hlavných úlohách. Predstavil nám klasický príbeh vedca, ktorého experimenty sa „tak trochu“ zvrtnú a on sa začne meniť na nechutnú muche podobnú potvoru. Film bol medzi kritikmi prijatý vrelo, časom sa mu dostalo statusu milovanej klasiky a išlo o zatiaľ najväčší finančný úspech v Cronenbergovej kariére.

Vec

John Carpenter je právom považovaný za kráľa hororov. Hoci má na svojom konte aj niekoľko slabučkých diel, všetci ho budú už navždy milovať minimálne pre Halloween a pre Vec. Výborný sci-fi horor podľa románu Johna W. Campbella Jr. ponúkol stiesňujúcu atmosféru plnú paranoje a vzájomnej nedôvery. Na svoje si prišli aj priaznivci krvavej brutality. Vo svojej dobe kritici snímku odpísali ako odpad a finančne išlo o poriadne sklamanie. Časom sa však názor na film začal meniť a dnes je Vec v pravom slova zmysle kultovou záležitosťou.

10 skvelých monster filmov, ktoré si užijete ak sa vám páčila nová Godzilla  |  Tipy na film  |  před 2 měsíci  |  94 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 skvelých monster filmov, ktoré si užijete ak sa vám páčila nová Godzilla

Ďalšie články ako 10 skvelých monster filmov, ktoré si užijete ak sa vám páčila nová Godzilla

Tipy na film  |  22. 8. 2019

10 najlepších animákov štúdia Pixar, ktoré vás spoľahlivo dojmú a pobavia

Kiná momentálne valcuje štvrtý diel Toy Story a hovorí sa o ňom ako o jednej z najlepších pixaroviek. Pravdou ale je, že toto štúdio má na konte omnoho viac geniálnych kúskov. Vybrali sme pre vás 10 z nich. čítaj ďalej

Tipy na film  |  19. 8. 2019

10 najlepších seriálových noviniek, ktoré nám tento rok zatiaľ priniesol

V tomto článku sa zameriame na seriály, ktoré sa začali vysielať začiatkom tohto roku. Bližšie si preklepneme hlavne Netflix a HBO. Rok síce ešte ani zďaleka nie je za nami, ale už jeho prvá polovica nám priniesla mnoho kvalitných seriálov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  15. 8. 2019

10 najlepších hereckých výkonov Leonarda DiCapria

Leonardo DiCaprio momentálne hviezdi v očakávanom thrilleri Vtedy v Hollywoode od Quentina Tarantina. Za sebou však má poriadne pestrú hereckú kariéru, takže sme sa rozhodli priniesť vám výber jeho 10 najpozoruhodnejších výkonov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  14. 8. 2019

7 faktov, ktoré ste nevedeli o filmovej tvorbe Quentin Tarantina

Aj keď Tarantinova tvorba sa radí medzi tie viac kontroverzné, nejeden z jeho filmov získal titul kultu. Keďže momentálne slovenské kiná obsadzuje jeho novinka Once Upon a Time in Hollywood, pripravili sme si pre vás sedmičku faktov, približujúcich vám jeho fantastickú tvorbu. čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 8. 2019

10 mrazivých sektárskych drám a hororov, ktoré vám zabrnkajú na nervy

V kinách máme od 1. augusta novinku Ariho Astera, sektársky horor s názvom Slnovrat. Pri tejto príležitosti vám prinášame ďalších 10 pozoruhodných filmov, ktoré sa odohrávajú v sektárskom prostredí. čítaj ďalej