FB pixel

Gosford Park

Výborná detektívka a zároveň do istej miery paródia na detektívky. Taký je Gosford Park od režisérskeho génia Roberta Altmana. Skupina boháčov sa stretáva na luxusnom sídle, kde dôjde k vražde. Podozriví sú všetci. Klasická schéma detektívky je tu narúšaná jemným ironickým humorom a parodickými prvkami. Tie však vôbec nepôsobia rušivo, ale dotvárajú celkovú skvelú mozaiku. Okrem toho je film aj zaujímavou sociálnou sondou do života boháčov a ich chudobných služobníkov. Netreba snáď zdôrazňovať, že všetci herci hviezdneho castingu ( Miranda Richardson, Michael Gambon, Clive Owen, Stephen Fry...) podávajú famózne výkony. Pokiaľ máte radi detektívky, rozhodne to s Gosford Parkom skúste.

Vražda v Orient Exprese

Klasický román Agathy Christie bol sfilmovaný hneď niekoľkokrát a dnes už patrí do zlatého fondu detektívneho žánru. V tomto prípade vám odporučíme najnovšiu verziu, ktorú v roku 2017 natočil Kenneth Branagh. Ten si zároveň aj zahral hlavnú rolu detektíva Herculea Poirota, ktorý musí vypátrať vraha v luxusnom vlaku Orient Expres. Prednosťou filmu je skvelá atmosféra, nadhľad a výborné herecké výkony hviezdneho obsadenia (Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Daisy Ridley, Penélope Cruz, Willem Dafoe, Judi Dench...). Stojí za pozretie. Tento rok sa navyše dočkáme ďalšieho filmu s Poirotom, a síce adaptácie knihy Smrť na Níle.

Sedem

Pochmúrna kriminálka Davida Finchera nám predstaví dvoch detektívov v podaní Morgana Freemana a Brada Pitta. Tí sú na stope brutálnemu sériovému vrahovi, ktorý svoje obete vraždí podľa biblických siedmich smrteľných hriechov. O snímke Sedem sa toho popísalo už dosť a pokiaľ ste ju z nejakých dôvodov doteraz nevideli, mali by ste to napraviť. Čaká vás totiž ohromne temná a drsná atmosféra, skvelí herci (okrem zmienených aj Kevin Spacey či Gwyneth Paltrow) a prepracovaný scenár, ktorý vás emocionálne rozdupe. Pecka.

Čínska štvrť

Čínska štvrť je dnes už overeným majstrovským dielom režiséra Romana Polanského. Kriminálka z roku 1975 je často citovaná, ako film s absolútne najlepším scenárom všetkých čias. Hlavným hrdinom je súkromný detektív Jake Gittes, ktorého si najme krásna Evelyn, aby vypátral neveru jej manžela. Jake sa však postupne začne zaplietať do oveľa nebezpečnejšej hry. Skvelý Jack Nicholson v hlavnej úlohe, ako aj ďalší herci (Faye Dunway, John Hillerman či John Huston) a spomínaný dokonalý scenár sú zárukou výnimočného zážitku. Snímka si odniesla Oscara za scenára a okrem toho získala aj ďalších 10 nominácií.

Zvyčajní podozriví

Zvyčajní podozriví už tiež patria do zlatého fondu kriminálnych filmov. Premyslená pecka Bryan Singer rozpráva o skupine zlodejov, ktorí mali ukradnúť vzácne smaragdy. To je však len jedna línia tohto spletitého príbehu. Snímke dominuje výborná atmosféra, postupné odkrývanie záhady a v neposlednom rade aj perfektná a mrazivá pointa (ktorá je dnes už dosť sprofanovaná). Výborné výkony tiež predvádzajú Gabriel Byrne, Stephen Baldwin, Kevin Pollak, Benicio Del Toro a hlavne Kevin Spacey, ktorý si aj právom odniesol Oscara. Okrem toho sa Singerovmu filmu podarilo ukoristiť sošku aj za najlepší pôvodný scenár.

Tajomná rieka

Fantastická kriminálka Clinta Eastwooda podľa románu Dennisa Lehaneho rozpráva príbeh štyroch najlepších priateľov Jimmyho, Seana a Davea. V detstve Davea unesie dvojica pedofilov. Chlapcovi sa síce podarí po štyroch dňoch utiecť, ale táto udalosť poznamená jeho aj jeho priateľov na celý život. V dospelosti sú stále priateľmi, ale ich vzťah bude otestovaný brutálnou vraždou dcéry jedného z nich. Výborne napísaná, herecky precízna a režijne dokonalá snímka si odniesla šesť nominácií na Oscara, pričom premenila dve sošky (cenu si odniesli herci Sean Penn a Tim Robbins). Temná, pochmúrna a baladicky ladená záležitosť, ktorá sa vám určite dostane pod kožu.

Zbohom, baby

V roku 2007 si predlohu od Dennisa Lehaneho vyhliadol aj Ben Affleck. Ten sa v prípade Zbohom, baby vôbec prvýkrát posadil na režisérske kreslo. Dvojica súkromných detektívov Patrick Kenzie a Angie Gennaro pátrajú po nezvestnej 4-ročnej Amande. Tá sa zrejme stala obeťou únosu, ale na oboch detektívov čaká ešte nejedno nepríjemné prekvapenie. Výborne natočená a miestami poriadne mrazivá kriminálka ponúka hneď niekoľko nečakaných zvratov a neľahkých morálnych volieb. Divák tak bude mať o čom premýšľať aj počas záverečných titulkov. Perfektné výkony podali Morgan Freeman, Casey Affleck, Michelle Monaghan, Amy Ryan či Ed Harris. Ryan si za svoj výkon odniesla nomináciu na Oscara aj Zlatý glóbus.

Zodiac

Temný kriminálny thriller Davida Finchera rozpráva o skutočnom brutálnom sériovom vrahovi s prezývkou Zodiac. Ten bol aktívny v San Franciscu a pripisujú sa mu desiatky obetí. Novinám posielal výsmešné listy a šifry a jeho pátranie bolo prioritou číslo jedna. Napriek tomu sa ho však nikdy nepodarilo odhaliť. Fincherova snímka má skvelú dobovú atmosféru a veľmi presne sa drží skutočných udalostí. Informácií na spracovanie je možno na prvý pohľad príliš veľa, ale Fincher je našťastie skúsený režisér a vďaka jeho talentu si tento majstrovský kúsok dokonale vychutnáte. Výborne sa predviedli aj herci na čele s Jakeom Gyllenhaalom, Markom Ruffalom či Robertom Downeym Jr.

Memento

Memento nesporne patrí k najoriginálnejším kriminálkam vôbec a podľa mnohých ide tiež o jeden z vrcholov režiséra Christophera Nolana. Ten nám vo svojom filme rozpovedal príbeh Leonarda Shelbyho, ktorý trpí stratou krátkodobej pamäti. Nové informácie si pamätá len niekoľko minút. Aj napriek tomu sa snaží nájsť muža, ktorý zabil jeho manželku a jemu samému nenávratne poškodil pamäť. Snímka je rozprávaná skutočne netradične, a to odzadu. Tento fakt dodáva filmu na napätí a zároveň núti zapnúť mozgové závity. Riešenie celého príbehu je napokon slušne zamotané a diváci tak rozhodne majú mnoho námetov na premýšľanie. Guy Pearce v hlavnej úlohe navyše absolútne žiari. Memento si odnieslo dve nominácie na Oscara (za strih a najlepší originálny scenár).

Stratené dievča

Článok zakončíme ďalšou chuťovkou z dielne Davida Finchera. Jeho kriminálna dráma Stratené dievča podľa románu Gillian Flynn, ktorá napísala aj scenár, je skutočne premysleným a majstrovsky odrozprávaným kusom filmárčiny. Príbeh sa točí okolo Nicka, ktorý zistí, že jeho manželka Amy záhadne zmizla. Rozbieha sa pátranie, ale žiadne stopy sa vyšterovateľom nepodarí nájsť. Podozrenie navyše padá na samotného Nicka. Snímka sa môže pochváliť perfektnou réžiou, hercami (hlavne Ben Affleck a Rosamund Pike) a najmä prepracovaným a do posledného detailu vychytaným scenárom. Rosamund Pike si za svoj výkon odniesla nomináciu na Oscara.

10 skvelých detektívok a kriminálnych thrillerov, ktoré musíte vidieť  |  Tipy na film  |  před 3 měsíci  |  280 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 skvelých detektívok a kriminálnych thrillerov, ktoré musíte vidieť

Ďalšie články ako 10 skvelých detektívok a kriminálnych thrillerov, ktoré musíte vidieť

Tipy na film  |  9. 4. 2020

24 najlepších seriálov od Netflixu v prvej štvrtine roka 2020

Ak by sme si mali predplácať jednu službu v prvej štvrtine roka 2020, bol by to určite Netflix. Ten nám priniesol mnoho originálnych noviniek ale aj očakávaných pokračovaní, ktoré rozdrvili konkurenciu na plnej čiare. Toto je 24 najlepších seriálov od Netflixu v prvých troch mesiacoch roka 2020. čítaj ďalej

Tipy na film  |  8. 4. 2020

10 dôvodov, prečo si aj v apríli zaplatiť Netflix

Aj v apríli si na Netflixe budete môcť vybrať z pestrej ponuky nových seriálov či filmov. V tomto článku sme pre vás vybrali 10 najzaujímavejších kúskov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  7. 4. 2020

15 skvelých filmov na HBO, ktoré kvalitou prekonávajú konkurenciu

HBO GO je miestom mnohých skrytých klenotov, ktorý svojou kvalitou dokážu veľmi príjemne prekvapiť. Toto je 15 vynikajúcich filmov na tejto streamovacej službe, ktoré vás dokážu vtiahnuť do deja natoľko, že na známejšie tituly rázom zabudnete. čítaj ďalej

Tipy na film  |  6. 4. 2020

10 dôvodov, prečo si aj v apríli zaplatiť HBO GO

Aj tento mesiac vám prinášame 10 filmových a seriálových dôvodov, prečo si predplatiť službu HBO GO. Pevne veríme, že v tomto pestrom výbere si nájdete svojho favorita. čítaj ďalej

Tipy na film  |  3. 4. 2020

Money Heist, Korisť a mnohé iné online tipy na ďalší víkend v karanténe

Ďalší víkend s obmedzenými možnosťami pohybu je pred nami, no a neexistuje lepší čas, kedy si predplácať či už Netflix alebo HBO GO. Oba z nich prinášajú mnohé očakávané hity, no najviac sa tešia asi fanúšikovia Money Heist, ktorí sa konečne dočkali štvrtej série. Tu však ponuka rozhodne nekončí. čítaj ďalej