FB pixel

For Owen

For Owen

Nenápadné dielko For Owen sa vcelku vymyká jeho ostatnému dielu. Ide totiž o báseň napísanú voľným veršom. Je venovaná Kingovmu synovi Owenovi a popisuje jeho deň v škole, v ktorom sa objavujú výjavy bizarného antropomorficky stvárneného ovocia. Aj tematicky ide o tak trochu úlet, ktorý je skôr takou rozcvičkou imaginácie. Toto dielko by sa možno dalo adaptovať do podoby krátkeho filmu, ale na strieborných plátnach ho určite nikdy neuvidíme.


Ucle Otto’s Truck

Ucle Otto’s Truck

Poviedka Ucle Otto’s Truck patrí už k tomu druhu diel, pre ktoré si Kinga zamilovali milióny čitateľov na svete. Rozpráva príbeh Otta Schencka, ktorý so svojím nákladným autom zabil človeka. Potom však začne prepadať pocitu, že nákladné auto na jeho dvore ho chce zabiť. A napokon ho jeho synovec naozaj nájde mŕtveho a utopeného v motorovom oleji. Celkom zaujímavá poviedka má fajn atmosféru a je klasicky dobre napísaná, ale na celovečerné spracovanie je predsa len trochu diétna. Jej ústredný nápad sa navyše nemusí každému pozdávať.


Here There Be Tygers

Here There Be Tygers

Nenápadná minipoviedka rozpráva o školákovi Charlesovi. Uprostred vyučovacej hodiny sa hanbí vypýtať od učiteľky na záchod, ale keď tak napokon urobí, na toaletách stretne živého tigra. Podarí sa mu utiecť do triedy. Učiteľka s ním ide skontrolovať toalety a Charles sa sám vráti do triedy. Poviedka nie je hororom, ale skôr takou jemne surreálnou scénkou, ktorú by sme síce rozhodne chceli vidieť adaptovanú aspoň do podoby krátkeho filmu, ale na celovečerák príliš skromný titul. Navyše nejde ani o príbeh v pravom slova zmysle.


A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

Novelu A Face in the Crowd napísal King v spoluprácii so spisovateľom Stewartom O’Nanom. Rozpráva príbeh muža, ktorý uvidí svojho mŕtveho kamaráta z detstva v televízii. Vída ho v dave na športových prenosoch na štadionóch po celom svete. Potom začne v dave rozoznávať aj ďalšie znepokojivé tváre. Solídny nápad, ale v prípade adaptácie by vystačil možno tak na jednu znepokojivú scénu.


Survivor Type

Survivor Type

Survivor Type je rozhodne poriadne drsná záležitosť. Hlavným hrdinom je chirurg Richard Pine, ktorý stroskotá na malom opustenom ostrove. Nič na ňom nerastie a Richard musí prísť na to, ako prežiť. Napokon sa uchýli ku kanibalizmu... svojho vlastného tela. Práve prílišná brutalita a celková krátkosť by zrejme bola hlavnou prekážkou pri adaptovaní do filmovej podoby. Napriek tomu na motívy poviedky vznikli hneď tri krátke filmy.


Rage

Rage

Kontroverzný román Rage Stephen King vydal pod pseudonymom Richard Bachman. Príbeh sa točí okolo Charlieho, študenta, ktorý na svojej strednej škole spácha strašný masaker. Román vyšiel v roku 1977 a kritici poukazovali na to, že mohol zohrať rolu pri skutočných masových streľbách na školách v 80. a 90. rokoch. Čo sa týka príbehu, rozhodne by nebol problém dať mu tvar celovečerného filmu. Kvôli svojej tematike sa ho však zrejme nikdy nedočkáme. Sám King v minulosti oľutoval, že román vôbec vydal a je znepokojený, že si potenciálni páchatelia stále môžu kúpiť.


The Blue Air Compressor

The Blue Air Compressor

Poviedka The Blue Air Compressor predstavuje ako hlavného hrdinu spisovateľa Gerarda Natelyho. Ten píše poviedku o extrémne obéznej manželke svojho priateľa. Tá však jeho poviedku objaví a Natelymu sa vysmeje. Ten jej strčí vzduchový kompresor do úst a pumpuje do nej vzduch, až kým nevybuchne. Zvyšky jej tela pochová , utečie a napokon spácha samovraždu. Aj tento príbeh je na adaptáciu príliš krátky, navyše sa spolieha skôr na vyvolanie fyzickej nechutnosti než na skutočnú atmosféru strachu.


The Jaunt

The Jaunt

The Jaunt je Kingovým výletom do sfér sci-fi a výsledok rozhodne nie je taký kvalitný ako v prípade jeho hororových diel. Istú pôsobivosť mu ale uprieť nemožno. Príbeh sa odohráva v 24. storočí, v ktorom sa rozmohlo takzvané jauntovanie (teleportácia). Zákazníkom je umožnené v okamihu sekundy precestovať ohromné vzdialenosti na iné planéty či do iných solárnych systémov. Poviedka je však celkom statická a postavená hlavne na dialógoch. Jej záver síce zamrazí, ale pokiaľ by sa adaptovala do filmu, muselo by sa okolo nej vymyslieť ešte nemalé množstvo príbehových línií.


The Ballad of Flexible Bullet

The Ballad of Flexible Bullet

The Ballad of Flexible Bullet nám predstaví literárneho editora, ktorý obdrží geniálnu poviedku. Potom však zistí, že jej autor trpel silnými paranoidnými fantáziami. Editor zisťuje, že sa postupne tiež prepadá do šialenstva a poviedka nie je ničím viac než popisom jeho postupného psychického rozkladu. Výrazným motívom tohto dielka však sú aj písacie stroje a bytosti menom Fornits, ktoré v nich žijú. Vzhľadom na to, že písacie stroje dnes už používa málokto, museli by sa v tomto ohľade v adaptácii urobiť zmeny. Zároveň je to takzvaný „príbeh v príbehu“, čo síce nie je nemožné zachytiť, ale riziko zlyhania je v tomto prípade dosť veľké.


L.T.’s Theory of Pets

L.T.’s Theory of Pets

Poviedka L.T.’s Theory of Pets rozpráva o manželoch, ktorí sa kvôli svojim novým domácim miláčikom, dostanú do hádky. Žena následne vezme psa, ktorý mal byť darčekom pre jej manžela na prechádzku, ale zmizne. Nájde sa len jej prázdne auto a pes zabitý sekerou. Čitateľ sa dozvie, že ide o prácu sériového vraha. Príbeh je výborne napísaný a má atmosféru, ale obávame sa, že pri prenose do filmovej reči, by sa väčšina z nej stratila. Navyše by sa muselo domyslieť viac príbehu, aby sa vôbec mohla naplniť celovečerná stopáž.


Mister Yummy

Mister Yummy

Hlavnými hrdinami poviedky Mister Yummy sú priatelia Dave a Ollie. Ollie jedného dňa stretne v nočnom klube podivného mladíka s prezývkou Mister Yummy. Následne začne tohto mladíka vídať ako istého zvestovateľa smrti. Vždy, keď ho Ollie uvidí, je Mister Yummy bližšie k nemu. Ollie sa snaží presvedčiť Davea, že smrť si preňho čoskoro príde, ale ten Ollieho obavy neberie vážne. Ollie napokon ale skutočne zomiera. Poviedka má zaujímavý príbeh, s ktorým by sa určite dalo pracovať. Poviedka samotná však neposkytuje dostatok materiálu na plnohodnotnú celovečernú adaptáciu. Tá by bola možná len za cenu viacerých úprav.

10 príbehov Stephena Kinga, ktoré v kinách určite nikdy neuvidíme  |  Zajímavosti  |  před 4 měsíci  |  98 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 príbehov Stephena Kinga, ktoré v kinách určite nikdy neuvidíme

Ďalšie články ako 10 príbehov Stephena Kinga, ktoré v kinách určite nikdy neuvidíme

Zajímavosti  |  5. 8. 2019

Ako sa natáčal Votrelec z roku 1979?

Votrelec na konci sedemdesiatych rokov zožal úspech nielen v rámci svojho žánru, ale doteraz je považovaný za jeden z najlepších filmov v histórií. K takémuto titulu mu dopomohli aj nadčasové špeciálne efekty a skvelý výber hercov. Zaujímalo vás niekedy, ako sa Votrelec natáčal? čítaj ďalej