FB pixel

Favoritka

Yorgos Lanthimos je bezpochyby ohromne talentovaným tvorcom a na jeho Favoritku sme sa veľmi tešili. Skvelé herecké obsadenie na čele s Emmou Stone, Rachel Weisz a Oliviou Colman, vďačné prostredie Anglicka 18. storočia a nadaný režisér. Napokon sme sklamaní rozhodne neboli, ale po všetkých tých ováciách z festivalov a 10 nomináciám na Oscara sme asi čakali ešte väčšiu šupu. Vo výsledku sa teda dá povedať, že Favoritka je rozhodne vysokým nadpriemerom, ale Lanthimos má podľa nás na konte oveľa lepšie kúsky.

Leví kráľ

Čo si budeme hovoriť, Leví kráľ bola pohroma, ktorá naplno obnažila nulovú kreativitu štúdia Disney. To sa ani len nesnažilo maskovať, že mu ide o tučné prachy a tak v podstate režisér Jon Favreau kultového Levieho kráľa pretočil záber po zábere. Rozdiel je len v tom, že tentokrát je celý film digitálny a postavy dabujú iní herci. Katastrofálnym rozhodnutím však bolo Levieho kráľa poňať vo fotorealistickom štýle, čím sa dokonale zabil humor aj emócie. Disneyho vztýčený prostredník a výsmech akejkoľvek kreativite v akomkoľvek zmysle. Tie milióny štúdiu tentokrát neprajeme.

Avengers: Endgame

Oukej, bratia Russovci to určite nemali jednoduché. Mali k dispozícii plno postáv, milión zápletiek a podzápletiek a celé to museli ukočírovať tak, aby sa všetko uspokojivo uzavrelo. V tomto ohľade sa im Endgame podarilo. Problémom skôr bolo, že výkriky o najlepšej komiksovke dekády či storočia sú, povedzme si to priamo, prehnané. Áno, Avengers: Endgame sa podarilo dôstojne zakončiť jednu éru, ale nemôžeme si pomôcť. Už na nás skrátka dýchala určitá únava (zo strany hercov aj tvorcov) a nejako si nevieme predstaviť, kam ďalej to chce Marvel so svojimi filmami stupňovať.

The Irishman

The Irishman bol vysnívaným projektom legendárneho Martina Scorseseho. Ten ho plánoval viac ako desať rokov, ale náročný príbeh sa nikomu nechcelo zafinancovať. Do hry však vstúpil Netflix a Martinovi dodal štedré financie, ktoré mali byť okrem iného použité aj na digitálne omladenie hlavných hercov (Robert De Niro, Joe Pesci či Al Pacino). Ako to dopadlo? Asi nebudeme preháňať, keď povieme, že sme dostali slušnú gangsterku. Digitálne omladenie síce malo viaceré muchy, ale celkovo išlo o kvalitný film. Problém je skôr v tom, že je v ňom len málo nového. Ide v zásade len o ďalšiu variáciu na Mafiánov či Casino. V Scorseseho filmografii sa nestratí, ale aj tak máme pocit, že nič moc originálneho neprináša.

Green Book

Road movie Green Book od Petera Farrellyho to dotiahla až na udeľovanie Oscarov, odkiaľ si rovno odniesla aj sošku za najlepší film. A my sme sa len udivene škrabali na hlave. Nechápte nás zle, Green Book je fajn snímka s dobrými hercami, ale dnes si už skoro ani nepamätáme, že sme ju vôbec videli. Hladivá, nekonfliktná polievka pre masy. Taký BlackKklansman si sošku z nášho pohľadu zaslúžil viac.

Joker

Aby bolo jasné: Joker je kvalitný film a určite ide o jednu z najzaujímavejších komiksoviek posledných rokov. Napriek tomu je ale to šialenstvo, ktoré sa okolo neho strhlo, tak trochu nepatričné. Od umelých kontroverzií zahraničných kritikov, cez 87 % hodnotenie na CSFD, až po 11 nominácií na Oscara. Todd Phillips zase takú ťažkú prácu nemal a v mnohom za úspech vďačí snímkam Taxikár či Kráľ komédie (z ktorých otvorene čerpal). Joaquin Phoenix je famózny, Phillips režíruje suverénne, ale filmovú udalosť v Jokerovi skrátka nevidíme. Je to kvalitný film, ale s jeho chválou sa to už trochu preháňa.

Sklenený

Sklenený bol celkom očakávaný kúsok. M. Nigh Shyamalan svojimi snímkami The Visit a Rozpoltený dokázal, že na to stále má. Sklenený mal byť posledným dielom do skladačky trilógie, ktorá začala Vyvoleným a pokračovala Rozpolteným. Trailery vyzerali dobre, ale v kinách sme napokon dostali smiešne fiasko. Oddaní fanúšikovia film síce podržali a našlo sa aj mnoho takých, ktorí ním boli nadšení, ale my sa k nim nezaradíme. Shyamalan totiž z nášho pohľadu doručil nechcene smiešnu, herecky a scenáristicky biednu kašu, ktorá nemá nič z kvalít predchádzajúcich dielov. James McAvoy to sám zachrániť nedokázal.

Vtedy v Hollywoode

Nový film Quentina Tarantina už klasicky znamená povinnú návštevu kina. Inak tomu nebolo ani v prípade Vtedy v Hollywoode. A treba hneď povedať, že kultový režisér nesklamal. Doručil zaujímavý a herecky výborný kúsok, ktorý dokonale zachytáva atmosféru Hollywoodu konca 60. rokov. Pozitívne kritiky aj divácky úspech je zaslúžený, lenže milión nominácií na rôzne ceny a reči o najlepšom Tarantinovom scenári sú podľa nás tak trochu mimo. Opäť platí prípad ako pri Lanthimosovi. Vtedy v Hollywoode je super, ale Tarantino má na konte aj lepšie filmy.

Terminátor: Temný osud

Producent a režisér prvých dvoch Terminátorov James Cameron sa síce kasal, že Temný osud bude vymodleným návratom ku koreňom, ale napokon to na žiadne fanfáry nebolo. Áno, do istej miery naozaj išlo o návrat k atmosfére pôvodných filmov, ale na úspech to stále nestačilo. Temný osud predviedol, že sága je vyčerpaná a už skrátka nie je kam ďalej postupovať. Na to by sa musel zmeniť celý koncept a optika rozprávania. Fanúšikovia Temný osud v kinách odignorovali, takže Terminátor sa zrejme vydá na zaslúžený odpočinok. A my mu to aj prajeme.

Ad Astra

Ambiciózne sci-fi Ad Astra síce divákom príliš nevoňalo, ale kritici o ňom básnili ako o majstrovskom diele. Nepochybne ide o kvalitný kúsok, ktorý stojí za pozretie, ale s tou chválou by sme predsa len brzdili. Režisér James Gray síce do kín poslal vizuálne podmanivú a herecky bezchybnú snímku, ale klady zabil zbytočným voice-overom a pomerne banálnym myšlienkovým pozadím. Porovnávať teda Ad Astru s takými titánskymi dielami ako 2001: Vesmírna odysea od Stanleyho Kubricka je teda prinajmenšom úsmevné.

10 najpreceňovanejších filmov roku 2019  |  Tipy na film  |  před 2 měsíci  |  169 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najpreceňovanejších filmov roku 2019

Ďalšie články ako 10 najpreceňovanejších filmov roku 2019

Tipy na film  |  3. 4. 2020

Money Heist, Korisť a mnohé iné online tipy na ďalší víkend v karanténe

Ďalší víkend s obmedzenými možnosťami pohybu je pred nami, no a neexistuje lepší čas, kedy si predplácať či už Netflix alebo HBO GO. Oba z nich prinášajú mnohé očakávané hity, no najviac sa tešia asi fanúšikovia Money Heist, ktorí sa konečne dočkali štvrtej série. Tu však ponuka rozhodne nekončí. čítaj ďalej

Tipy na film  |  2. 4. 2020

20 najlepších oscarových filmov podľa hodnotenia filmových kritikov

Ako si viedli oscaroví víťazi v kategórii najlepší film od roku 2000 v očiach filmových recenzentov? Na to sa spoločne pozrieme v tomto článku. čítaj ďalej

Tipy na film  |  1. 4. 2020

16 najlepších filmov od Netflixu, ktoré vyšli v prvej štvrtine roka 2020

Čas beží ako voda a prvé tri mesiace roku 2020 sú už za nami. Netflix v konkurenčnom boji vytiahol tie najväčšie kalibre, ktoré rozhodne stoja za pozornosť každého diváka. Toto je 16 najlepších filmov od Netlfixu, ktoré svojou žánrovou rozmanitosťou naplnia očakávania filmového fanúšika každého druhu. čítaj ďalej

Tipy na film  |  31. 3. 2020

Aj v apríli sa bude na čo pozerať! Toto je 7 trailerov na ponuku Netflixu

Ako už titulok napovedá, apríl bude mesiacom, kedy by mal každý zvážiť predplatenie Netflixu. Streamovacia služba predstavila trailer na 7 titulov, ktoré svojou rôznorodosťou zaujmú snáď každého. čítaj ďalej

Tipy na film  |  30. 3. 2020

40 komédií na Netflixe, ktoré vám zlepšia náladu v čase karantény

Život v karanténe počas pandémie koronavírusu môže byť poriadna nuda. Navyše človek môže ľahko podľahnúť pesimizmu a čiernym myšlienkam. Na rozptýlenie preto dobre padne kvalitná komédia! V našom článku si určite niekoľko titulov vyberiete. čítaj ďalej