FB pixel

Piata loď

Vynikajúca adaptácia románu Moniky Kompaníkovej, ktorú na strieborné plátna suverénne preniesla Iveta Grófová. Snímka sa môže pýšiť skvelou magicko-realistickou atmosférou, originálnym príbehom a hlavne absolútne špičkovými výkonmi dvojice detských hercov v hlavných úlohách (Vanessa Szamuhelová, Matúš Bačišin). Citlivý, melancholický a zasnený príbeh o jednom detskom dobrodružstve a úteku z neutešeného sveta dospelých. Film okrem iného bodoval aj na filmovom festivale Berlinale, odkiaľ si odniesol jedno ocenenie.

Čiara

Kvalitná Čiara patrila nielen k divácky úspešným titulom, ale spokojní s ňou väčšinou boli aj kritici. Kriminálna dráma Petra Bebjaka si odniesla aj niekoľko ocenení, napríklad z filmového festivalu v Karlových Varoch, kde Bebjak získal ocenenie za réžiu. Kvalitne nakrútený a zaujímavý príbeh, solídne herecké výkony a dobre napísané dialógy. Za Čiaru sa naša domána kinematografia rozhodne hanbiť nemusí.

Ostrým nožom

Mladý režisér Teodor Kuhn už svojimi krátkometrážnymi filmami dokázal, že v ňom drieme veľký talent. Jeho celovečerná dráma Ostrým nožom, ktorú inšpirovali skutočné udalosti, to len a len potvrdzuje. Emocionálne silný príbeh otca, ktorému neonacisti zavraždia syna, vás pohltí a zároveň naplní silným hnevom a zmarom nad tým, v akom stave sa nachádza naša spoločnosť. Výborný herecký výkon predviedol najmä Roman Luknár v hlavnej úlohe.

Eva Nová

Dokumentarista Marko Škop sa vydal do vôd hraného filmu a dopadlo to výborne. Eva Nová je silná festivalová dráma, ktorej dominuje absolútne fantastická Emília Vášáryová v hlavnej úlohe. Film oplýva množstvom silných scén, ako aj funkčnou pochmúrnou a bezvýchodiskovou atmosférou. Snímke sa podarilo bodovať na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte, odkiaľ si Marko Škop odniesol cenu za objav roku.

Nina

Režisér Juraj Lehotský po svojom celovečernom debute Zázrak dorazil s ďalšou pozoruhodnou drámou. Jeho film Nina nás zavedie do dysfunkčnej rodiny 12-ročného dievčaťa, ktoré svoju jedinú lásku nachádza v závodnom plávaní. Vo filme sa parádne predviedla hlavne neznáma Bibiana Nováková, ktorá stvárnila titulnú postavu. Zaujali ale aj Petra Fornayová či Robo Roth. Druhý menovaný si odniesol aj ocenenie Slnko v sieti pre najlepšieho vedľajšieho herca.

Špina

Mladá Tereza Nvotová už dokázala divákov zaujať svojimi dokumentárnymi filmami Ježíš je normální! či Mečiar. Špina je jej celovečerným hraným debutom a my jej musíme vyseknúť veľkú poklonu. O mimoriadne citlivej téme znásilnenia a vlastného sebaprijatia dokázala rozprávať neprikrášlene a emocionálne zdrvujúco. Pokiaľ bude podobných debutov vznikať viac, o budúcnosť slovenského filmu sa skutočne nemusíme báť.

Pokoj v duši

Aj snímka Vladimíra Balka Pokoj v duši sa v roku 2009 na Slovensku stretla s úspechom. Väčšinou jej priali aj kritici, ktorí oceňovali realistické vykreslenie slovenskej dediny, slušné herecké výkony, kvalitné dialógy a niekoľko ukážkovo silný a skutočne emocionálnych scén. Pokoj v duši súťažil na festivale v Karlových Varoch v hlavnej kategórii a okrem toho si odniesol a päť ocenení Slnko v sieti. Škoda, že Balko odvtedy žiadny nový celovečerný film nenatočil.

Trhlina

Žánrovým filmom sa na Slovensku (zatiaľ) príliš nedarí, preto musíme byť vďační za každý pokus. Trhlina rozpútala hotové šialenstvo, ktoré bolo zapríčinené aj obľúbenosťou knižnej predlohy Jozefa Kariku. Na režisérskej stoličke sedel Peter Bebjak a doručil nám naozaj pozoruhodný, atmosférický a pochmúrny mysteriózny thriller. Ten, pravdaže, nebol bez chýb, ale vzhľadom na to, že podobné filmy sa u nás prakticky netočia, išlo o zaslúžený úspech.

Zlo

Ešte chvíľu pri Bebjakovi ostaneme. Ten totiž patrí zrejme k najlepším súčasným slovenským režisérom. Potvrdil to aj sympatickou hororovou jednohubkou Zlo. Tú nakrútil v obľúbenom formáte found footage a ukázal, že aj za málo peňazí sa dá zahrať veľa hororovej muziky. Máme tu kvalitný príbeh, solídne postavy a fungujúce napätie. Zlo rozhodne stojí za pozornosť!

Červený kapitán

Svojej prvej filmovej adaptácie sa dočkal aj mimoriadne obľúbený slovenský spisovateľ Dominik Dán. Človek sa až diví, prečo to trvalo tak dlho. Červený kapitán vznikol pod taktovkou Michala Kollára a pokiaľ hľadáte napínavú kriminálku, tak ste na správnej adrese. Iste, ešte to stále nie je bez chýb, ale Kollárova snímka rozhodne patrí k tomu najlepšiemu, čo u nás (nielen) v tomto žánri v posledných rokoch vzniklo.

10 najlepších slovenských filmov poslednej dekády  |  Tipy na film  |  před 10 dny  |  7 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších slovenských filmov poslednej dekády

Ďalšie články ako 10 najlepších slovenských filmov poslednej dekády

Tipy na film  |  20. 3. 2019

10 seriálov od Netflixu, ktorých nové epizódy k nám dorazia už tento rok

Streamovací gigant si pre nás prichystal skutočne výživnú dávku nových epizód obľúbených seriálov. Dočkáme sa návratu Stranger Things, The OA či Mindhunter. čítaj ďalej

Tipy na film  |  18. 3. 2019

10 animovaných seriálov pre dospelých na Netflixe

Všetko to začalo pred troma desaťročiami, keď sa na televíznych obrazovkách objavili legendárny Simpsonovci. S ich príchodom sa pohľad na animované seriály zmenil a ľudia si začali uvedomovať, že aj takto spracované tituly majú čo ponúknuť dospelému publiku. Dnes si ich ukážeme desať. čítaj ďalej

Tipy na film  |  16. 3. 2019

10 najlepších hororových seriálov, pri ktorých vás bude zaručene mraziť

Možno sa to nezdá, ale dobrý hororových seriálov zase tak veľa nie je. Horor stále viac dominuje na strieborných plátnach, to ale neznamená, že by sme na malých obrazovkách nedostali kvalitné projekty. Pozrime sa na 10 tých (podľa nás) najlepších. čítaj ďalej

Tipy na film  |  11. 3. 2019

7 zaujímavých faktov o Game of Thrones

V tomto krátkom článku sa pozrieme na fakty o jednom z najznámejších seriálov súčasnosti. Fantasy záležitosť podľa knižnej predlohy, Game of Thrones patrí medzi najlepšie, najdrahšie a najsledovanejšie seriály vôbec. Aby sme vás navnadili na poslednú sériu, pripravili sme si pre vás týchto 7 faktov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  7. 3. 2019

Dostala vás Zelená kniha? Potom si určite užijete aj týchto 10 skvelých road-movie

Oscarová Zelená kniha už dorazila aj do slovenských kín, takže sme sa pri tejto príležitosti rozhodli upozorniť vás aj na ďalšie skvelé road-movie. Nech sa páči. čítaj ďalej