FB pixel

Piata loď

Vynikajúca adaptácia románu Moniky Kompaníkovej, ktorú na strieborné plátna suverénne preniesla Iveta Grófová. Snímka sa môže pýšiť skvelou magicko-realistickou atmosférou, originálnym príbehom a hlavne absolútne špičkovými výkonmi dvojice detských hercov v hlavných úlohách (Vanessa Szamuhelová, Matúš Bačišin). Citlivý, melancholický a zasnený príbeh o jednom detskom dobrodružstve a úteku z neutešeného sveta dospelých. Film okrem iného bodoval aj na filmovom festivale Berlinale, odkiaľ si odniesol jedno ocenenie.

Čiara

Kvalitná Čiara patrila nielen k divácky úspešným titulom, ale spokojní s ňou väčšinou boli aj kritici. Kriminálna dráma Petra Bebjaka si odniesla aj niekoľko ocenení, napríklad z filmového festivalu v Karlových Varoch, kde Bebjak získal ocenenie za réžiu. Kvalitne nakrútený a zaujímavý príbeh, solídne herecké výkony a dobre napísané dialógy. Za Čiaru sa naša domána kinematografia rozhodne hanbiť nemusí.

Ostrým nožom

Mladý režisér Teodor Kuhn už svojimi krátkometrážnymi filmami dokázal, že v ňom drieme veľký talent. Jeho celovečerná dráma Ostrým nožom, ktorú inšpirovali skutočné udalosti, to len a len potvrdzuje. Emocionálne silný príbeh otca, ktorému neonacisti zavraždia syna, vás pohltí a zároveň naplní silným hnevom a zmarom nad tým, v akom stave sa nachádza naša spoločnosť. Výborný herecký výkon predviedol najmä Roman Luknár v hlavnej úlohe.

Eva Nová

Dokumentarista Marko Škop sa vydal do vôd hraného filmu a dopadlo to výborne. Eva Nová je silná festivalová dráma, ktorej dominuje absolútne fantastická Emília Vášáryová v hlavnej úlohe. Film oplýva množstvom silných scén, ako aj funkčnou pochmúrnou a bezvýchodiskovou atmosférou. Snímke sa podarilo bodovať na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte, odkiaľ si Marko Škop odniesol cenu za objav roku.

Nina

Režisér Juraj Lehotský po svojom celovečernom debute Zázrak dorazil s ďalšou pozoruhodnou drámou. Jeho film Nina nás zavedie do dysfunkčnej rodiny 12-ročného dievčaťa, ktoré svoju jedinú lásku nachádza v závodnom plávaní. Vo filme sa parádne predviedla hlavne neznáma Bibiana Nováková, ktorá stvárnila titulnú postavu. Zaujali ale aj Petra Fornayová či Robo Roth. Druhý menovaný si odniesol aj ocenenie Slnko v sieti pre najlepšieho vedľajšieho herca.

Špina

Mladá Tereza Nvotová už dokázala divákov zaujať svojimi dokumentárnymi filmami Ježíš je normální! či Mečiar. Špina je jej celovečerným hraným debutom a my jej musíme vyseknúť veľkú poklonu. O mimoriadne citlivej téme znásilnenia a vlastného sebaprijatia dokázala rozprávať neprikrášlene a emocionálne zdrvujúco. Pokiaľ bude podobných debutov vznikať viac, o budúcnosť slovenského filmu sa skutočne nemusíme báť.

Pokoj v duši

Aj snímka Vladimíra Balka Pokoj v duši sa v roku 2009 na Slovensku stretla s úspechom. Väčšinou jej priali aj kritici, ktorí oceňovali realistické vykreslenie slovenskej dediny, slušné herecké výkony, kvalitné dialógy a niekoľko ukážkovo silný a skutočne emocionálnych scén. Pokoj v duši súťažil na festivale v Karlových Varoch v hlavnej kategórii a okrem toho si odniesol a päť ocenení Slnko v sieti. Škoda, že Balko odvtedy žiadny nový celovečerný film nenatočil.

Trhlina

Žánrovým filmom sa na Slovensku (zatiaľ) príliš nedarí, preto musíme byť vďační za každý pokus. Trhlina rozpútala hotové šialenstvo, ktoré bolo zapríčinené aj obľúbenosťou knižnej predlohy Jozefa Kariku. Na režisérskej stoličke sedel Peter Bebjak a doručil nám naozaj pozoruhodný, atmosférický a pochmúrny mysteriózny thriller. Ten, pravdaže, nebol bez chýb, ale vzhľadom na to, že podobné filmy sa u nás prakticky netočia, išlo o zaslúžený úspech.

Zlo

Ešte chvíľu pri Bebjakovi ostaneme. Ten totiž patrí zrejme k najlepším súčasným slovenským režisérom. Potvrdil to aj sympatickou hororovou jednohubkou Zlo. Tú nakrútil v obľúbenom formáte found footage a ukázal, že aj za málo peňazí sa dá zahrať veľa hororovej muziky. Máme tu kvalitný príbeh, solídne postavy a fungujúce napätie. Zlo rozhodne stojí za pozornosť!

Červený kapitán

Svojej prvej filmovej adaptácie sa dočkal aj mimoriadne obľúbený slovenský spisovateľ Dominik Dán. Človek sa až diví, prečo to trvalo tak dlho. Červený kapitán vznikol pod taktovkou Michala Kollára a pokiaľ hľadáte napínavú kriminálku, tak ste na správnej adrese. Iste, ešte to stále nie je bez chýb, ale Kollárova snímka rozhodne patrí k tomu najlepšiemu, čo u nás (nielen) v tomto žánri v posledných rokoch vzniklo.

10 najlepších slovenských filmov poslednej dekády  |  Tipy na film  |  před 2 měsíci  |  7 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších slovenských filmov poslednej dekády

Ďalšie články ako 10 najlepších slovenských filmov poslednej dekády

Tipy na film  |  24. 5. 2019

10 najočakávanejších seriálov, ktoré k nám dorazia už toto leto

Letná sezóna sa bude niesť v znamení nových sérií overených titulov, ale k divákom sa dostane aj niekoľko noviniek. čítaj ďalej

Tipy na film  |  21. 5. 2019

10 skvelých vojnových satír, ktoré pobavia aj zamrazia

Spojenie humoru s peklom vojny nie je úplne časté. Napriek tomu však nájdeme viacero skvelých čiernych komédií či satirických vojnových diel. A keďže sa v týchto dňoch chystá seriálová premiéra novej adaptácie románu Hlava 22, prinášame vám výber 10 skvelých podobných filmov (a seriálov). čítaj ďalej

Tipy na film  |  19. 5. 2019

10 parádnych filmov o pomste, ktoré vás dostanú akciou aj emóciami

Tretí diel fantasticky rozbehnutej série John Wick už klope na dvere kinosál. Podľa recenzií sa veru máme na čo tešiť. Pri tejto príležitosti si však predstavíme 10 ďalších skvelých filmov, v ktorých hrá pomsta hlavnú úlohu. čítaj ďalej

Tipy na film  |  14. 5. 2019

7 zaujímavých faktov o nesmierne úspešnom Avengers: Endgame

Poďme ešte trošku využiť vlnu ohľadom najnovšieho diela odohrávajúceho sa v MCU. Dnes sme si pre vás pripravili 7 faktov, ktoré ste o jednom z najúspešnejších filmov v kinematografickom priemysle možno nevedeli. čítaj ďalej

Tipy na film  |  10. 5. 2019

10 skvelých komédií s hereckým sympaťákom Ryanom Reynoldsom

Tento týždeň sa do našich kín dostáva zábavne vyzerajúca rodinná komédia Pokémon: Detektív Pikachu. Obľúbeného pokémona vo filme nadaboval Ryan Reynolds. Pri tejto príležitosti vám prinášame ďalších 10 skvelých komédií s týmto sympatickým hercom. čítaj ďalej