FB pixel

Jack stavia dom

Dánsky provokatér Lars von Trier sa na začiatku roka vrátil svojou novinkou aj do slovenských kín. Jack stavia dom rozpráva príbeh sériového vraha Jacka, ktorý sa odohráva na ploche 12 rokov. Ako sme si už pri Larsovi mohli zvyknúť, aj tentokrát ide o poriadne kontroverznú záležitosť. Snímka bola prijatá rozporuplne, ale podľa nás je rozhodne kvalitná. Matt Dillon v hlavnej úlohe je perfektný, zaujme aj Bruno Ganz, Riley Keough či Uma Thurman. Vo výsledku tu tak máme film, ktorý sa vám usadí v hlave a budete o ňom ešte dlho premýšľať.

Gloria Bell

Novinka uznávaného režiséra Sebastiána Lelia je vlastne anglickým remakom jeho staršej snímky Gloria z roku 2013. Hlavnou postavou je Gloria Bell, slobodomyseľná rozvedená žena, ktorá na jednej tanečnej párty stretne charizmatického Arnolda. Výborne natočená love story so skvelými hereckými výkonmi ( Julianne Moore, John Turturro, Sean Astin, Michael Cera), kvalitným scenárom a nepateticky podanými emóciami. V našich končinách síce snímka prefrčala pod diváckym radarom, ale rozhodne sa oplatí splatiť jej dlh.

The Beach Bum

Svojím novým filmom sa prihlásil aj kontroverzný režisér Harmony Korine. Jeho feel good komédia The Beach Bum nám predstaví excentrického Moondoga. Ten je síce uznávaný básnik, ale momentálne svoj čas trávi skôr chľastaním, húlením (a braním iných drog) a náhodnými sexuálnymi zážitkami. Potom však prameň jeho financií vyschne a pred Moondogom sa vynorí otázka, čo ďalej so životom. Filmu dominuje výborný Matthew McConaughey v hlavnej úlohe, ale zahanbiť sa nedali ani herci vo vedľajších úlohách (Isla Fisher, Snoop Dogg, Jonah Hill či Zac Efron). Skôr než na nejaký dramatický príbeh Korine stavia na pohodovej, uvoľnenej atmosfére a všadeprítomnej pohode. Mnohých jeho snímka úplne minie, ale stojí za skúšku.

Parazit

V decembri na plátna kín dorazí aj jeden z najchválenejších filmov roku. Temná satira Parazit od Bonga Joon-hoa je výborne premyslenou peckou, ktorá rozpráva o chudobnej rodine, ktorá sa vďak podvodu votrie do domácnosti bohatého biznismena a začne si užívať život. Nič však netrvá večne. Snímka si nadšené reakcie odniesla úplným právom. Ide o zábavnú, myšlienkovo podnetnú a herecky brilantnú satiru, ktorá je navyše precízne natočená. Režisér si za ňu odniesol Zlatú palmu v Cannes a tipujeme, že zamieša kartami aj v oscarovej súťaži.

Arctic: Ľadové peklo

Priaznivci survivalových drám si tento rok tiež prišli na svoje. Režisér Joe Penna totiž do kín poslal kvalitnú drámu Arctic. Hlavným hrdinom je muž menom Overgard, ktorý havaruje s lietadlom uprostred nehostinnej ľadovej pustiny. Aby prežil, bude musieť siahnuť až na dno svojich síl. Film do veľkej miery ťahá famózny Mads Mikkelsen v titulnej úlohe, kvalitne navodená atmosféra a režisérsky minimalizmus. Škoda, že sa filmu nedostalo trochu väčšej pozornosti. Celkom určite by si ju zaslúžil.

Rocketman

Režisér Dexter Fletcher už minulý rok pracoval na jednej hyper úspešnej biografickej dráme. Bohemian Rhapsody to vtedy dotiahla až na udeľovanie Oscarov a nejaké tie ceny aj pozbierala. V Rocketmanovi nám Fletcher predstavil životný príbeh ďalšej významnej ikony populárnej hudby, a síce Eltona Johna. Toho s absolútnou presnosťou stvárnil výborný Taron Egerton. Rocketman je nápaditá, kreatívna a životom pulzujúca biografická dráma, ktorá do víru zatuchnutých a strnulých životopisov prináša vítanú šťavu a sviežosť.

Sirota Brooklyn

Edwarda Nortona poznáme hlavne ako výborného herca, v prípade Siroty Brooklyn si však už po druhýkrát sadol aj za kameru. Kriminálna dráma podľa románu Jonathana Lethema rozpráva o súkromnom detektívovi Lionelovi Essrogovi (v podaní samotného Nortona), ktorý trpí Tourettovým syndrómom. Keď Lionelovho priateľa a mentora niekto zavraždí, vydáva sa po stopách vraha. Sirota Brooklyn to v kinách nemala jednoduché. Na amerických trhoch film finančne vybuchol a kritici boli tiež skôr zdržanliví. Pritom ale vôbec nejde o zlý kúsok. Má pôsobivú retro atmosféru, zaujímavého hlavného hrdinu a kvalitných hercov vo vedľajších úlohách (Bobby Cannavale, Willem Dafoe či Gugu Mbatha-Raw).

Beautiful Boy

Životopisná dráma Beautiful Boy rozpráva skutočný príbeh 18-ročného Nica Sheffa, ktorý prepadne drogovej závislosti. Jeho otec David ho však nemieni opustiť a snaží sa mu pomôcť a byť mu oporou. Snímka Felixa Van Groeningena má hlavne dva veľké tromfy v podobe Stevea Carella a Timothéeho Chalameta. Obaja sú totiž perfektní herci a aj v tomto filme to dokazujú v každom políčku. Samotný príbeh je dostatočne emotívny (možno na slzy divákov tlačí až príliš) a šancu si určite zaslúži.

Kursk

Filmového spracovanie skutočnej katastrofickej udalosti, ku ktorej došlo v roku 2000 na palube jadrovej ponorky Kursk, sa chopil uznávaný Thomas Vinterberg. Údajne nezničiteľnou ponorkou ruského námorníctva otriasli 12. augusta 2000 mohutné výbuchy. Ponorka následne začala smerovať priamo na dno Barentsovho mora. Záchranné operácie 118 členov posádky ale neboli vôbec jednoduché. Snímka skutočnej udalosti hanbu rozhodne neurobila, naopak. Diváci sa dočkali napínavého príbehu, ktorý hnali dopredu aj skvelí herci (Colin Firth, Matthias Schoenaerts, Léa Seydoux) a atmosféra.

Mária, kráľovná škótska

Historickej dráme Mária, kráľovná škótska sa u nás veľkej pozornosti nedostalo, ale to koniec-koncov platí aj pre zvyšok sveta. Napriek tomu je snímka Josie Rourke hodná vašej pozornosti. Príbeh sa zameriava na rivalstvo škótskej kráľovnej Márie s kráľovnou anglicka Alžbetou. V prvom rade je Mária, kráľovná škótska hereckým koncertom Saoirse Ronan a Margot Robbie, ktoré v hlavných úlohách skutočne žiaria a je radosť ich sledovať. Dobová atmosféra sa tiež podarila, pre väčšinu divákov ale bude zrejme tento výlet do ďalekej minulosti Anglicka a jeho politiky tak trochu vzdialený. Napriek tomu však za pozretie stojí.

10 najlepších nenápadných filmov, ktoré sme videli v roku 2019  |  Tipy na film  |  2019  |  332 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších nenápadných filmov, ktoré sme videli v roku 2019

Ďalšie články ako 10 najlepších nenápadných filmov, ktoré sme videli v roku 2019

Tipy na film  |  14. 8. 2020

10 noviniek (nielen) na Netflixe, ktoré vám cez víkend nemôžu ujsť

Máme tu pre vás ďalšiu várku tipov na pozoruhodné nové filmy a seriály na Netflixe! Pokiaľ teda neviete, čo si pustiť, v tom prípade by vám náš článok mal pomôcť. Sme presvedčení, že si vyberiete. čítaj ďalej

Tipy na film  |  13. 8. 2020

10 dôvodov, prečo si zaplatiť Netflix aj v auguste

Aj tento mesiac sme pre vás pripravili zoznam lákavých filmov a seriálov, ktoré si môžete od augusta užívať na Netflixe. Zaplatiť si ďalší mesiac sa tak rozhodne oplatí! čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 8. 2020

Toto je 10 najpopulárnejších filmov na Netflixe posledných týždňov

Ktoré filmy sa tešili najväčšej popularite na Netflixe v rámci Slovenska za minulý mesiac? To vám prezradíme práve v našom článku! Jednotlivé filmy sme zoradili od posledného miesta po prvé. Objavil sa v rebríčku aj nejaký váš favorit? čítaj ďalej

Tipy na film  |  11. 8. 2020

Oslavujme! Netflix vracia 20 filmov, ktorým v júli skončila licencia

Netflix síce na prelome júla a augusta stratil na niektoré filmy licenciu, ale len nakrátko. Rozhodol sa ju totiž predĺžiť úspešným filmom, ktoré majú potenciál nalákať ďalších divákov. V tomto článku vám prinesieme hneď 20 snímok, ktoré sa vracajú do portfólia streamovacieho giganta. čítaj ďalej

Tipy na film  |  10. 8. 2020

10 najpopulárnejších seriálov na HBO za mesiac júl

Aké seriály sa tešili najväčšiemu záujmu divákov na Slovensku počas júla? Na to sa pozrieme práve v tomto článku. Vidno, že Slováci majú naozaj rozmanitý vkus, v rebríčku tak nechýbajú overené klasiky, ale aj zaujímavé novinky. Seriály sme zoradili od najmenej sledovaného po najsledovanejší. čítaj ďalej