FB pixel

V zajatí démonov

James Wan patrí ku kráľom súčasného hororu a V zajatí démonov je toho najlepším dôkazom. Skutočnými udalosťami inšpirovaný film rozpráva príbeh paranormálnych vyšetrovateľov Eda a Lorraine Warrenovcov (Patrick Wilson a Vera Farmiga). Tých vyhľadá zúfalá rodina Perronovcov, ktorej členovia sa stali terčom temných nadprirodzených síl. Filmu nechýba skvelá napínavá atmosféra, sympatické postavy a výborná gradácia. Záverečné zúčtovanie je potom naozaj strhujúce.

Babadook

Babadook patrí k tým hororom, ktoré si užijú skôr priaznivci pomalšie rozprávaných hororov s dôrazom na psychológiu a prepracované postavy. Amelia (Essie Davis) sa sama stará o svojho veľmi problematického syna (Noah Wiseman), čo ju nesmierne vyčerpáva. Skutočné problémy však začnú, keď jej syn začne tvrdiť, že ich dom obýva tajomná obluda. Babadook je poriadne temným hororom, ktorý sa nespolieha na ľakačky, ale skôr postupne budovanú nervozitu a napätie.

Insidious

Ďalší zásah Jamesa Wana, ktorý nám opäť predstavil tému strašidelného domu trochu inou optikou. Vo filme sledujeme príbeh rodiny, ktorá sa prisťahuje do nového obydlia. Tam ale nie je všetko s kostolným poriadkom. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že téma strašidelných domov je už vysušená na kosť, ale Insidious aj tak oplýva istou originalitou, nečakaným scenáristickými riešeniami a hlavne skvelou pochmúrnou atmosférou.

Prekliate dedičstvo

Debut Ariho Astera minulý rok veru poriadne osviežil hororový žáner, hoci nie všetci diváci jeho víziu dokázali doceniť. Režisér sa vo filme zameral na rodinu, ktorej najstaršia členka - babička Ellen - zomrela a zdá sa, že skrývala viacero temných tajomstiev. A tie sa postupne začínajú vyplavovať na povrch. Pokiaľ hľadáte majstrovsky natočený, poriadne temný, psychologicky prepracovaný a desivý horor, ktorý je zároveň myšlienkovo podnetný, tak ste rozhodne na správnej adrese.

Čarodejnica

Parádny historický kúsok nás zavedie do temného 17. storočia. Rodina farmára Williama (Ralph Ineson) odchádza po nezhodách z mesta a usadí sa na samote v blízkosti veľkého lesa. Potom však zmizne najmladší syn Samuel, ktorého unesie čarodejnica. Snímka Roberta Eggersa zaujme historickou presnosťou, realistickým vykreslením doby, desivými scénami, ako aj mrazivou hudbou. Hororoví fajnšmekri si v tomto prípade rozhodne prídu na svoje.

Muž v temnote

Rozhodnutie vykradnúť dom obývaný nevidiacim vojnovým veteránom (Stephen Lang) vyjde skupinu zlodejíčkov poriadne draho. Muž v temnote pracuje s originálnym nápadom, ktorý je vyťažený až na dreň. Réžia je sústredená a bez chyby, tempo je parádne, napätie funguje priam ukážkovo a po celú stopáž vám nedá vydýchnuť. Scenár si navyše pre divákov pripraví aj nejedno prekvapenie.

To

Adaptácia kultového románu Stephena Kinga k nám doputuje v dvoch častiach. Tú prvú sme už mali možnosť vidieť a musíme uznať, že sa vydarila perfektne. Nechýba jej skvelá atmosféra (nielen hororová, ale aj dobová), vynikajúca chémia medzi detskými hercami a samozrejme desivý klaun Pennywise v podaní Billa Skarsgarda. Príbeh sa odohráva v roku 1989, kedy skupina detí musí v mestečku Derry vybojovať súboj so záhadnou desivou entitou prezývanou "To". Tá na seba najčastejšie berie podobu vraždiaceho klauna. Sme veľmi zvedaví, či sa režisérovi Andymu Muschiettimu podarí udržať vysoko nastavenú latku kvality aj pri druhej časti, ktorá dorazí už tento rok.

V zajatí démonov 2

Aj pod druhým dielom V zajatí démonov je podpísaný James Wan a opäť išlo o obrovský úspech. Ed a Lorraine Warrenovci tentokrát vycestovali do Anglicka, aby pomohli rodine, ktorú mali trýzniť nadprirodzené sily. Je však toto tvrdenie pravdivé? Wan sa inšpiroval ďalším skutočným príbehom a opäť doručil skvelú žánrovku. Prvý diel je možno predsa len lepší, ale pokiaľ sa vám páčil, tak dvojka je pre vás povinnosťou. Tretí diel zrežíruje Michael Chaves a samotný Wan bude dohliadať ako producent.

Uteč

Hororový hit, ktorý to dotiahol až do oscarovej súťaže, z ktorej si odniesol jednu sošku (zo štyroch nominácií). Černošský fotograf Chris (Daniel Kaluuya) sa so svojou priateľkou Rose (Allison Williams) vyberie navštíviť jej rodičov. Tí ale netušia, že je Chris černoch. Môže však niečo také byť v dnešnej dobe problémom? Peele stavil na dôsledne budovanú atmosféru nervozity a znepokojenia. Navyše pridal aj štedrú porciu satiry, čierneho humoru, ako aj niekoľko provokatívnych myšlienok.

Tiché miesto

Režisér John Krasinski sa predviedol najlepšie ako mohol a doručil nám skutočne parádny hororový zážitok. Príbeh nás zaviedol do post-apokalyptickej budúcnosti, v ktorej Zem ovládli smrtiace (pravdepodobne mimozemské) obludy. Tie veľmi citlivo reagujú na zvuk, takže ak chcú postavy v tomto svete prežiť, musia sa správať maximálne potichu. Tiché miesto jednoznačne patrí medzi tie najlepšie horory, aké sme minulý rok mohli vidieť.

10 najlepších hororov poslednej dekády  |  Filmové novinky  |  před 2 měsíci

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších hororov poslednej dekády

Ďalšie články ako 10 najlepších hororov poslednej dekády

Filmové novinky  |  19. 4. 2019

Ďalšej série True Detective sa tak skoro nedočkáme

True Detective sa radí medzi tie tragickejšie počiny od megalomanských HBO. Seriál je postavený na troch rozličných príbehoch, rozdelených do svojich vlastných, nenadväzujúcich sérií. Žiaľ, ani druhá a tretia sezóna nedokázali ísť po vyšliapanej ceste úspechu excelentnej jednotky. čítaj ďalej

Filmové novinky  |  16. 4. 2019

Trailer na hororovku The Perfection prezrádza dátum vydania

Knižnica Netflixu sa o pár dní dočká ďalšieho originálneho počinu a opäť raz pôjde o hororovo ladený titul. Už v máji sa dočkáme thrilleru The Perfection, ktorý sa nám predstavuje v novej ukážke. Tá pôsobí naozaj kvalitným, ale najmä znepokojivým dojmom. čítaj ďalej

Filmové novinky  |  15. 4. 2019

Ďalšia séria The Grand Tour sa bude uberať iným smerom

Finále tretej série je na konci a veruže išlo o riadne ukončenie. Jeremy Clarkson dokonca pôsobil značne dojato keď ohlásil, že The Grand Tour, tak ako ho poznáme končí. Aj keď na prvý pohľad môže ísť o riadne zarmucujúcu správu, pravda sa nachádza niekde úplne inde. čítaj ďalej

Filmové novinky  |  12. 4. 2019

Disney+ príde v novembri, zatiaľ však iba v USA

Konečne sme sa dočkali oficiálneho vyhlásenia od samotného Disney, ktoré prezradilo dátum príchodu ich novinky na poli streamovacích služieb. Tomuto ohláseniu predchádzali tony špekulácií o povahe samotnej služby, cene a v neposlednom rade aj štartovacej ponuky. čítaj ďalej

Filmové novinky  |  12. 4. 2019

Štvrtá séria Lucifera dostala trailer

Pôvodné FOXácka záležitosť si to už o pár piatkov namieri na Netflix. Lucifer, ktorý sa doteraz dočkal troch sérií si za svoju krátku životnosť dokázal nazberať vcelku peknú fanúšikovskú základňu. A to aj napriek tomu, že seriál by sa dal označiť maximálne ako priemerný. čítaj ďalej