FB pixel

V zajatí démonov

James Wan patrí ku kráľom súčasného hororu a V zajatí démonov je toho najlepším dôkazom. Skutočnými udalosťami inšpirovaný film rozpráva príbeh paranormálnych vyšetrovateľov Eda a Lorraine Warrenovcov (Patrick Wilson a Vera Farmiga). Tých vyhľadá zúfalá rodina Perronovcov, ktorej členovia sa stali terčom temných nadprirodzených síl. Filmu nechýba skvelá napínavá atmosféra, sympatické postavy a výborná gradácia. Záverečné zúčtovanie je potom naozaj strhujúce.

Babadook

Babadook patrí k tým hororom, ktoré si užijú skôr priaznivci pomalšie rozprávaných hororov s dôrazom na psychológiu a prepracované postavy. Amelia (Essie Davis) sa sama stará o svojho veľmi problematického syna (Noah Wiseman), čo ju nesmierne vyčerpáva. Skutočné problémy však začnú, keď jej syn začne tvrdiť, že ich dom obýva tajomná obluda. Babadook je poriadne temným hororom, ktorý sa nespolieha na ľakačky, ale skôr postupne budovanú nervozitu a napätie.

Insidious

Ďalší zásah Jamesa Wana, ktorý nám opäť predstavil tému strašidelného domu trochu inou optikou. Vo filme sledujeme príbeh rodiny, ktorá sa prisťahuje do nového obydlia. Tam ale nie je všetko s kostolným poriadkom. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že téma strašidelných domov je už vysušená na kosť, ale Insidious aj tak oplýva istou originalitou, nečakaným scenáristickými riešeniami a hlavne skvelou pochmúrnou atmosférou.

Prekliate dedičstvo

Debut Ariho Astera minulý rok veru poriadne osviežil hororový žáner, hoci nie všetci diváci jeho víziu dokázali doceniť. Režisér sa vo filme zameral na rodinu, ktorej najstaršia členka - babička Ellen - zomrela a zdá sa, že skrývala viacero temných tajomstiev. A tie sa postupne začínajú vyplavovať na povrch. Pokiaľ hľadáte majstrovsky natočený, poriadne temný, psychologicky prepracovaný a desivý horor, ktorý je zároveň myšlienkovo podnetný, tak ste rozhodne na správnej adrese.

Čarodejnica

Parádny historický kúsok nás zavedie do temného 17. storočia. Rodina farmára Williama (Ralph Ineson) odchádza po nezhodách z mesta a usadí sa na samote v blízkosti veľkého lesa. Potom však zmizne najmladší syn Samuel, ktorého unesie čarodejnica. Snímka Roberta Eggersa zaujme historickou presnosťou, realistickým vykreslením doby, desivými scénami, ako aj mrazivou hudbou. Hororoví fajnšmekri si v tomto prípade rozhodne prídu na svoje.

Muž v temnote

Rozhodnutie vykradnúť dom obývaný nevidiacim vojnovým veteránom (Stephen Lang) vyjde skupinu zlodejíčkov poriadne draho. Muž v temnote pracuje s originálnym nápadom, ktorý je vyťažený až na dreň. Réžia je sústredená a bez chyby, tempo je parádne, napätie funguje priam ukážkovo a po celú stopáž vám nedá vydýchnuť. Scenár si navyše pre divákov pripraví aj nejedno prekvapenie.

To

Adaptácia kultového románu Stephena Kinga k nám doputuje v dvoch častiach. Tú prvú sme už mali možnosť vidieť a musíme uznať, že sa vydarila perfektne. Nechýba jej skvelá atmosféra (nielen hororová, ale aj dobová), vynikajúca chémia medzi detskými hercami a samozrejme desivý klaun Pennywise v podaní Billa Skarsgarda. Príbeh sa odohráva v roku 1989, kedy skupina detí musí v mestečku Derry vybojovať súboj so záhadnou desivou entitou prezývanou "To". Tá na seba najčastejšie berie podobu vraždiaceho klauna. Sme veľmi zvedaví, či sa režisérovi Andymu Muschiettimu podarí udržať vysoko nastavenú latku kvality aj pri druhej časti, ktorá dorazí už tento rok.

V zajatí démonov 2

Aj pod druhým dielom V zajatí démonov je podpísaný James Wan a opäť išlo o obrovský úspech. Ed a Lorraine Warrenovci tentokrát vycestovali do Anglicka, aby pomohli rodine, ktorú mali trýzniť nadprirodzené sily. Je však toto tvrdenie pravdivé? Wan sa inšpiroval ďalším skutočným príbehom a opäť doručil skvelú žánrovku. Prvý diel je možno predsa len lepší, ale pokiaľ sa vám páčil, tak dvojka je pre vás povinnosťou. Tretí diel zrežíruje Michael Chaves a samotný Wan bude dohliadať ako producent.

Uteč

Hororový hit, ktorý to dotiahol až do oscarovej súťaže, z ktorej si odniesol jednu sošku (zo štyroch nominácií). Černošský fotograf Chris (Daniel Kaluuya) sa so svojou priateľkou Rose (Allison Williams) vyberie navštíviť jej rodičov. Tí ale netušia, že je Chris černoch. Môže však niečo také byť v dnešnej dobe problémom? Peele stavil na dôsledne budovanú atmosféru nervozity a znepokojenia. Navyše pridal aj štedrú porciu satiry, čierneho humoru, ako aj niekoľko provokatívnych myšlienok.

Tiché miesto

Režisér John Krasinski sa predviedol najlepšie ako mohol a doručil nám skutočne parádny hororový zážitok. Príbeh nás zaviedol do post-apokalyptickej budúcnosti, v ktorej Zem ovládli smrtiace (pravdepodobne mimozemské) obludy. Tie veľmi citlivo reagujú na zvuk, takže ak chcú postavy v tomto svete prežiť, musia sa správať maximálne potichu. Tiché miesto jednoznačne patrí medzi tie najlepšie horory, aké sme minulý rok mohli vidieť.

10 najlepších hororov poslednej dekády  |  Filmové novinky  |  před 5 měsíci  |  1039 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších hororov poslednej dekády

Ďalšie články ako 10 najlepších hororov poslednej dekády

Filmové novinky  |  20. 7. 2019

Witcher dostal prvý trailer! Netflix vraj odsúhlasil tri série

S netflixovským Witcherom je to ako na kolotoči. Raz fanúšikovia seriálovú podobu ich obľúbeného fantasy príbehu s európskymi koreňmi zatracujú, no inokedy sa idú z nových informácií zblázniť. Podľa novo vyplávaných informácií, minimálne tri série máme, podľa všetkého, zaručené. čítaj ďalej

Filmové novinky  |  19. 7. 2019

WeekToro #6: Nový Terminátor bude aj s pôvodným John Connorom

V San Diegu práve prebieha najväčší sviatok filmovej kultúry, čo sa odráža aj v našom WeekTore. Opäť raz tu máme škandalóznu Euphoriu, Chris Evans sa objaví v nečakanom titule od Netflixu a Comic-Con priniesol minimálne dve, históriou poznačené prekvapenia. čítaj ďalej

Filmové novinky  |  17. 7. 2019

Nové rozšírenie Chromu vám umožní tajne sledovať Netflix v práci

Poznáte to, prechádzate si facebookom v práci a narážate na spoilery z amerických webov, odkazujúce na novinku, ktorá sa u nás vysielala niekedy o štvrtej ráno. Nedokážete sa im vyhnúť a tak beriete pol dňa dovolenku, len aby ste pozreli najnovší Mindhunter? Vďaka prídavku do Chromu už nemusíte! čítaj ďalej

Filmové novinky  |  16. 7. 2019

The Rock, Gal Gadot a detektív Pikachu bok po boku v thrilleri od Netflixu

Najúspešnejšia streamovacia platforma pokračuje vo svojom trende akčných trhákov a spolu s talentovaným režisérom Rawson Marshall Thurberom nám prinesú nervy drásajúci, hviezdne obsadený thriller. Pripravovaný Red Notice sa bude okrem dvoch, dávno známych hviezd pýšiť aj fanúšikmi obľúbeným hercom. čítaj ďalej

Filmové novinky  |  12. 7. 2019

WeekToro #6: Fanúšikovia Witchera nepoznajú knihy

Opäť raz tu máme Stranger Things, ktoré trhalo rekordy výnosnosti a pozeranosti. Na druhej strane je Netflix sklamaný z výnosov Triple Frontier, známa videohra dostane kreslený seriál a fanúšikovia Zaklínača by sa mali hanbiť, že svoju modlu nepoznajú dostatočne. čítaj ďalej