FB pixel

V zajatí démonov

James Wan patrí ku kráľom súčasného hororu a V zajatí démonov je toho najlepším dôkazom. Skutočnými udalosťami inšpirovaný film rozpráva príbeh paranormálnych vyšetrovateľov Eda a Lorraine Warrenovcov (Patrick Wilson a Vera Farmiga). Tých vyhľadá zúfalá rodina Perronovcov, ktorej členovia sa stali terčom temných nadprirodzených síl. Filmu nechýba skvelá napínavá atmosféra, sympatické postavy a výborná gradácia. Záverečné zúčtovanie je potom naozaj strhujúce.

Babadook

Babadook patrí k tým hororom, ktoré si užijú skôr priaznivci pomalšie rozprávaných hororov s dôrazom na psychológiu a prepracované postavy. Amelia (Essie Davis) sa sama stará o svojho veľmi problematického syna (Noah Wiseman), čo ju nesmierne vyčerpáva. Skutočné problémy však začnú, keď jej syn začne tvrdiť, že ich dom obýva tajomná obluda. Babadook je poriadne temným hororom, ktorý sa nespolieha na ľakačky, ale skôr postupne budovanú nervozitu a napätie.

Insidious

Ďalší zásah Jamesa Wana, ktorý nám opäť predstavil tému strašidelného domu trochu inou optikou. Vo filme sledujeme príbeh rodiny, ktorá sa prisťahuje do nového obydlia. Tam ale nie je všetko s kostolným poriadkom. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že téma strašidelných domov je už vysušená na kosť, ale Insidious aj tak oplýva istou originalitou, nečakaným scenáristickými riešeniami a hlavne skvelou pochmúrnou atmosférou.

Prekliate dedičstvo

Debut Ariho Astera minulý rok veru poriadne osviežil hororový žáner, hoci nie všetci diváci jeho víziu dokázali doceniť. Režisér sa vo filme zameral na rodinu, ktorej najstaršia členka - babička Ellen - zomrela a zdá sa, že skrývala viacero temných tajomstiev. A tie sa postupne začínajú vyplavovať na povrch. Pokiaľ hľadáte majstrovsky natočený, poriadne temný, psychologicky prepracovaný a desivý horor, ktorý je zároveň myšlienkovo podnetný, tak ste rozhodne na správnej adrese.

Čarodejnica

Parádny historický kúsok nás zavedie do temného 17. storočia. Rodina farmára Williama (Ralph Ineson) odchádza po nezhodách z mesta a usadí sa na samote v blízkosti veľkého lesa. Potom však zmizne najmladší syn Samuel, ktorého unesie čarodejnica. Snímka Roberta Eggersa zaujme historickou presnosťou, realistickým vykreslením doby, desivými scénami, ako aj mrazivou hudbou. Hororoví fajnšmekri si v tomto prípade rozhodne prídu na svoje.

Muž v temnote

Rozhodnutie vykradnúť dom obývaný nevidiacim vojnovým veteránom (Stephen Lang) vyjde skupinu zlodejíčkov poriadne draho. Muž v temnote pracuje s originálnym nápadom, ktorý je vyťažený až na dreň. Réžia je sústredená a bez chyby, tempo je parádne, napätie funguje priam ukážkovo a po celú stopáž vám nedá vydýchnuť. Scenár si navyše pre divákov pripraví aj nejedno prekvapenie.

To

Adaptácia kultového románu Stephena Kinga k nám doputuje v dvoch častiach. Tú prvú sme už mali možnosť vidieť a musíme uznať, že sa vydarila perfektne. Nechýba jej skvelá atmosféra (nielen hororová, ale aj dobová), vynikajúca chémia medzi detskými hercami a samozrejme desivý klaun Pennywise v podaní Billa Skarsgarda. Príbeh sa odohráva v roku 1989, kedy skupina detí musí v mestečku Derry vybojovať súboj so záhadnou desivou entitou prezývanou "To". Tá na seba najčastejšie berie podobu vraždiaceho klauna. Sme veľmi zvedaví, či sa režisérovi Andymu Muschiettimu podarí udržať vysoko nastavenú latku kvality aj pri druhej časti, ktorá dorazí už tento rok.

V zajatí démonov 2

Aj pod druhým dielom V zajatí démonov je podpísaný James Wan a opäť išlo o obrovský úspech. Ed a Lorraine Warrenovci tentokrát vycestovali do Anglicka, aby pomohli rodine, ktorú mali trýzniť nadprirodzené sily. Je však toto tvrdenie pravdivé? Wan sa inšpiroval ďalším skutočným príbehom a opäť doručil skvelú žánrovku. Prvý diel je možno predsa len lepší, ale pokiaľ sa vám páčil, tak dvojka je pre vás povinnosťou. Tretí diel zrežíruje Michael Chaves a samotný Wan bude dohliadať ako producent.

Uteč

Hororový hit, ktorý to dotiahol až do oscarovej súťaže, z ktorej si odniesol jednu sošku (zo štyroch nominácií). Černošský fotograf Chris (Daniel Kaluuya) sa so svojou priateľkou Rose (Allison Williams) vyberie navštíviť jej rodičov. Tí ale netušia, že je Chris černoch. Môže však niečo také byť v dnešnej dobe problémom? Peele stavil na dôsledne budovanú atmosféru nervozity a znepokojenia. Navyše pridal aj štedrú porciu satiry, čierneho humoru, ako aj niekoľko provokatívnych myšlienok.

Tiché miesto

Režisér John Krasinski sa predviedol najlepšie ako mohol a doručil nám skutočne parádny hororový zážitok. Príbeh nás zaviedol do post-apokalyptickej budúcnosti, v ktorej Zem ovládli smrtiace (pravdepodobne mimozemské) obludy. Tie veľmi citlivo reagujú na zvuk, takže ak chcú postavy v tomto svete prežiť, musia sa správať maximálne potichu. Tiché miesto jednoznačne patrí medzi tie najlepšie horory, aké sme minulý rok mohli vidieť.

10 najlepších hororov poslednej dekády  |  Filmové novinky  |  před 16 dny

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších hororov poslednej dekády

Ďalšie články ako 10 najlepších hororov poslednej dekády

Filmové novinky  |  15. 2. 2019

10 filmov a seriálov, ktoré odporúčame pozerať spolu s partnerom

Spoznávate sa v situácií kedy váhate či vaša nežnejšia polovička váš obľúbený seriál ocení? My vám teda pomôžeme v nasledujúcom článku. Náš zoznam pozostáva z piatich celovečerákov a piatich seriálov, ktoré odporúčame pozerať s vašou nežnejšou polovičkou a to nielen na Valentína. číst více

Filmové novinky  |  15. 2. 2019

Dočkáme sa animovaného Transformers seriálu

Zhodneme sa, že jednou z najobľúbenejších hračiek každého chlapca boli multifunkčné automobily, ktoré sa jednoduchým pohybom dokázali zmeniť v ničiacich kolosov. Áno reč je nesmierne známych Transformeroch, ktorí sa po riadne dlhej dobe objavia aj v animovanej podobe. číst více

Filmové novinky  |  13. 2. 2019

Netflix začal pracovať na prvom holandskom seriáli

Vzhľadom na to, že streamingový gigant má už od roku 2015 európsku centrálu priamo v Holandsku, historicky prvým titulom tohto pôvodu bude miniseriál Ares. Ten sa natáča v Amsterdame a na platforme by sme ho mohli spozorovať koncom tohto roka. číst více

Filmové novinky  |  12. 2. 2019

Filmový Deadwood z produkcie HBO vyjde čoskoro

Jeden z menej známych ale zato vynikajúcich seriálov vychádzajúcich pod gigantom HBO bol aj western Deadwood. Počas svojich troch existencie sa seriál nestihol dostať na výslnie medzi ostatné, pre tú dobu ikonické počiny. Snáď to napraví pripravovaný film s rovnomenným názvom. číst více

Filmové novinky  |  11. 2. 2019

10 najlepších seriálov, ktoré si na Netflixe môžete vychutnať s českými titulkami

Rozhodli sme sa vám priniesť výber tých najlepších seriálov, ktoré majú českú lokalizáciu a ktorým sa pre ich kvality rozhodne oplatí venovať pozornosť. číst více