FB pixel

Letec

Vo fantastickej biografickej dráme Letec si Leonardo DiCaprio zahral Howarda Hughesa, obchodného magnáta, letca, režiséra a producenta. Hughes bol nepochybne muž mnohých talentov, ale zároveň mal aj mnoho osobných démonov. Jeho život na strieborné plátna previedol majster Martin Scorsese a Leonardo DiCaprio v ňom podal jeden zo svojich vôbec najlepších výkonov. Odniesol si zaň nomináciu na Oscara (a podľa nás mal tú sošku dostať).

Čo žerie Gilberta Grapea

Vôbec prvú nomináciu na Oscara si Leonardo DiCaprio odniesol za vedľajšiu rolu v čarovnej dramédii Čo žerie Gilberta Grapea. Pôsobivý príbeh Gilberta (Johnny Depp) a jeho prvej lásky by veľa stratil, ak by neobsahoval postavu Arnieho (DiCaprio), Gilbertovho mentálne postihnutého brata. DiCaprio predviedol bez preháňania herecký koncert a aj vďaka nemu je snímka dojemná, silná a nezabudnuteľná.

Revenant: Zmŕtvychvstanie

V prípade Revenanta sa Leonardo DiCaprio konečne dočkal vytúženej oscarovej sošky. Niektorí síce tvrdili, že za svoje iné úlohy by si ju zaslúžil viac, ale my s tým nemôžeme súhlasiť. Rola drsného zálesáka Hugha Glassa a jeho súboj o prežitie v drsnej divočine bola jednou z tých, do ktorej dal DiCaprio všetko. Za pozornosť však stojí aj réžia Alejandra G. Inárrituho a neprekonateľná kamera Emmanuela Lubezkiho. Snímka si odniesla 12 nominácií na Oscara, pričom si odniesla tri sošky.

Vlk z Wall Street

Ďalšia z viacerých spoluprácii Martina Scorseseho a Leonarda DiCapria dopadla aj v prípade Vlka z Wall Street na jednotku s hviezdičkou. Skutočný príbeh morálne pochybného investora Jordana Belforta bol dynamický, dravý a prekliato zábavný. DiCaprio si rolu užil, ale nezaostávali ani jeho kolegovia Jonah Hill (odniesol si nomináciu na Oscara) či Margot Robbie.

Skrytá identita

Pri Skrytej identite spojili Scorsese a DiCaprio sily znovu a tentokrát sa z vytúženej oscarovej sošky tešil režisér. Martin Scorsese čakal na ocenenie dlhé roky, avšak žiadnu nomináciu nedokázal pretaviť v konečný úspech. Napokon sa to v roku 2006 konečne zlomilo a je nutné povedať, že oprávnene. Skrytá identita je výborne napísaná kriminálka so skvelými hercami, kde okrem DiCapria hviezdili aj Jack Nicholson, Matt Damon, Mark Wahlberg či Martin Sheen.

Núdzový východ

Máme tak trochu pocit, že intenzívnej rodinnej dráme Sama Mendesa sa nedostalo až takej silnej pozornosti ako by si zaslúžila. Kritické ohlasy boli síce väčšinou pozitívne a film si odniesol aj niekoľko cien, ale celkovo máme dojem, že film ostáva tak trochu v tieni na prvý pohľad atraktívnejších projektov. A to je ohromná škoda. Leonardo DiCaprio sa tu stretol so svojou kolegyňou Kate Winslet z Titanicu a obaja predviedli absolútne fenomenálny herecký koncert. Oscarovu nomináciu si však napokon odniesol Michael Shannon za brilantné stvárnenie psychicky narušeného vedca.

Prekliaty ostrov

Keď sa Martin Scorsese a Leonardo DiCaprio zídu pri novom projekte, filmoví fanúšikovia by mali okamžite spozornieť. Vždy je to totiž predzvesťou výnimočného zážitku. Inak tomu nebolo ani pri Prekliatom ostrove, temnom mysterióznom thrilleri, v ktorom DiCaprio predviedol ďalší zo svojich bezchybných výkonov. Kritické prijatie síce nebolo také jednoznačné ako v prípade iných DiCapriových, resp. Scorseseho titulov, ale za pozretie tento kúsok rozhodne stojí.

Divoký Django

Keď dostal Leonardo DiCaprio svojho času možnosť spolupracovať s Quentinom Tarantinom, ani na sekundu neváhal. Objavil sa v jeho svojráznom westerne Divoký Django, kde si zahral sadistického plantážnika Calvina Candieho. Medzi skvelými výkonmi Christoph Waltz, ktorý si pripísal ďalšieho Oscara, a Jamieho Foxxa sa určite nestratil. Naopak. Svojho záporáka si Leo dokonale vychutnal a oprávnene si pre seba ukradol väčšinu scén.

Počiatok

V pozoruhodnom sci-fi Počiatok od Christophera Nolana stvárnil Leonardo DiCaprio profesionálneho zlodeja, ktorý svoje obete okradne tak, že sa so svojimi kumpánmi dostane do ich podvedomia počas spánku. Tento originálny nápad poslúžil Nolanovi na rozohranie veľmi komplexného a dômyselného príbehu, ktorý ponúka hneď niekoľko zaujímavých interpretácií. Výborné herecké výkony podali aj Tom Hardy, Ellen Page, Marion Cotillard či Joseph Gordon-Levitt. Snímka si odniesla osem nominácií na Oscara a získala štyri sošky.

Krvavý diamant

Vojnový thriller Edwarda Zwicka Krvavý diamant patrí k ďalším titulom, za ktoré si Leonardo DiCaprio odniesol nomináciu na Oscara. Vo filme si zahral pašeráka diamantov Dannyho Archera, ktorý musí spojiť sily s rybárom Solomonom (Djimon Hounsou) a uprostred občianskej vojny v Sierra Leone sa pokúsiť získať vzácny ružový diamant ohromnej hodnoty. Snímka si celkovo odniesla päť nominácií na Oscara, nomináciu si pripísal aj DiCapriov herecký kolega Djimon Hounsou.

10 najlepších hereckých výkonov Leonarda DiCapria  |  Tipy na film  |  před 4 měsíci  |  104 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších hereckých výkonov Leonarda DiCapria

Ďalšie články ako 10 najlepších hereckých výkonov Leonarda DiCapria

Tipy na film  |  7. 12. 2019

10 noviniek, ktoré musíte vidieť druhý adventový týždeň

Vianoce sú stále bližšie a bližšie. Spestriť svoju ponuku sa tak snažia aj streamovacie služby, ktoré do svojho repertoáru zahŕňajú stále väčšie a väčšie pecky. Toto je 10 vynikajúcich noviniek v rámci streamovania, ktoré ti zaručene spríjemnia tento víkend. čítaj ďalej

Tipy na film  |  5. 12. 2019

TOP 10 najsledovanejších HBO seriálov v novembri

December je v plnom prúde, a ty máš teda posledných pár dní dohnať tohtoročné seriálové resty. K tomu by ti mohol pomôcť zoznam toho, čo v novembri fičalo napríklad na takom HBO Go. Schválne, ku sledovanosti čoho si minulý mesiac prispel aj ty? čítaj ďalej

Tipy na film  |  4. 12. 2019

Páčil sa vám The Irishman? Potom si nesmiete nechať ujsť týchto 10 filmov

Fantastická gangsterka The Irishman od Martina Scorseseho je už konečne na Netflixe. Pokiaľ ste ju videli a stále nemáte dosť, možno by ste mali siahnuť po podobne ladených filmoch. V tomto rebríčku vám prinášame 10 majstrovských gangsteriek. čítaj ďalej

Tipy na film  |  2. 12. 2019

13 dôvodov, prečo si v decembri predplatiť HBO GO

Predsviatočné decembrové obdobie iste mnohí strávite pred televíznymi obrazovkami. V tomto článku vám prinášame 13 silných filmových a seriálových dôvodov, vďaka ktorým by ste mali dať šancu práve HBO GO. čítaj ďalej

Tipy na film  |  29. 11. 2019

The Irishman a ďalších 9 noviniek, ktoré musíte vidieť tento víkend

Neviem na čo sa tu hráme. Všetci vieme, že posledný novembrový týždeň bude u každého na obrazovke vycapený Martin Scorsese. Filmová legenda totiž konečne na Netflixe vydala svoju gangsterku. Ak si však už tento 3,5 hodinový kolos videl, máme pre teba ďalších 9 noviniek. čítaj ďalej