FB pixel

Letec

Vo fantastickej biografickej dráme Letec si Leonardo DiCaprio zahral Howarda Hughesa, obchodného magnáta, letca, režiséra a producenta. Hughes bol nepochybne muž mnohých talentov, ale zároveň mal aj mnoho osobných démonov. Jeho život na strieborné plátna previedol majster Martin Scorsese a Leonardo DiCaprio v ňom podal jeden zo svojich vôbec najlepších výkonov. Odniesol si zaň nomináciu na Oscara (a podľa nás mal tú sošku dostať).

Čo žerie Gilberta Grapea

Vôbec prvú nomináciu na Oscara si Leonardo DiCaprio odniesol za vedľajšiu rolu v čarovnej dramédii Čo žerie Gilberta Grapea. Pôsobivý príbeh Gilberta (Johnny Depp) a jeho prvej lásky by veľa stratil, ak by neobsahoval postavu Arnieho (DiCaprio), Gilbertovho mentálne postihnutého brata. DiCaprio predviedol bez preháňania herecký koncert a aj vďaka nemu je snímka dojemná, silná a nezabudnuteľná.

Revenant: Zmŕtvychvstanie

V prípade Revenanta sa Leonardo DiCaprio konečne dočkal vytúženej oscarovej sošky. Niektorí síce tvrdili, že za svoje iné úlohy by si ju zaslúžil viac, ale my s tým nemôžeme súhlasiť. Rola drsného zálesáka Hugha Glassa a jeho súboj o prežitie v drsnej divočine bola jednou z tých, do ktorej dal DiCaprio všetko. Za pozornosť však stojí aj réžia Alejandra G. Inárrituho a neprekonateľná kamera Emmanuela Lubezkiho. Snímka si odniesla 12 nominácií na Oscara, pričom si odniesla tri sošky.

Vlk z Wall Street

Ďalšia z viacerých spoluprácii Martina Scorseseho a Leonarda DiCapria dopadla aj v prípade Vlka z Wall Street na jednotku s hviezdičkou. Skutočný príbeh morálne pochybného investora Jordana Belforta bol dynamický, dravý a prekliato zábavný. DiCaprio si rolu užil, ale nezaostávali ani jeho kolegovia Jonah Hill (odniesol si nomináciu na Oscara) či Margot Robbie.

Skrytá identita

Pri Skrytej identite spojili Scorsese a DiCaprio sily znovu a tentokrát sa z vytúženej oscarovej sošky tešil režisér. Martin Scorsese čakal na ocenenie dlhé roky, avšak žiadnu nomináciu nedokázal pretaviť v konečný úspech. Napokon sa to v roku 2006 konečne zlomilo a je nutné povedať, že oprávnene. Skrytá identita je výborne napísaná kriminálka so skvelými hercami, kde okrem DiCapria hviezdili aj Jack Nicholson, Matt Damon, Mark Wahlberg či Martin Sheen.

Núdzový východ

Máme tak trochu pocit, že intenzívnej rodinnej dráme Sama Mendesa sa nedostalo až takej silnej pozornosti ako by si zaslúžila. Kritické ohlasy boli síce väčšinou pozitívne a film si odniesol aj niekoľko cien, ale celkovo máme dojem, že film ostáva tak trochu v tieni na prvý pohľad atraktívnejších projektov. A to je ohromná škoda. Leonardo DiCaprio sa tu stretol so svojou kolegyňou Kate Winslet z Titanicu a obaja predviedli absolútne fenomenálny herecký koncert. Oscarovu nomináciu si však napokon odniesol Michael Shannon za brilantné stvárnenie psychicky narušeného vedca.

Prekliaty ostrov

Keď sa Martin Scorsese a Leonardo DiCaprio zídu pri novom projekte, filmoví fanúšikovia by mali okamžite spozornieť. Vždy je to totiž predzvesťou výnimočného zážitku. Inak tomu nebolo ani pri Prekliatom ostrove, temnom mysterióznom thrilleri, v ktorom DiCaprio predviedol ďalší zo svojich bezchybných výkonov. Kritické prijatie síce nebolo také jednoznačné ako v prípade iných DiCapriových, resp. Scorseseho titulov, ale za pozretie tento kúsok rozhodne stojí.

Divoký Django

Keď dostal Leonardo DiCaprio svojho času možnosť spolupracovať s Quentinom Tarantinom, ani na sekundu neváhal. Objavil sa v jeho svojráznom westerne Divoký Django, kde si zahral sadistického plantážnika Calvina Candieho. Medzi skvelými výkonmi Christoph Waltz, ktorý si pripísal ďalšieho Oscara, a Jamieho Foxxa sa určite nestratil. Naopak. Svojho záporáka si Leo dokonale vychutnal a oprávnene si pre seba ukradol väčšinu scén.

Počiatok

V pozoruhodnom sci-fi Počiatok od Christophera Nolana stvárnil Leonardo DiCaprio profesionálneho zlodeja, ktorý svoje obete okradne tak, že sa so svojimi kumpánmi dostane do ich podvedomia počas spánku. Tento originálny nápad poslúžil Nolanovi na rozohranie veľmi komplexného a dômyselného príbehu, ktorý ponúka hneď niekoľko zaujímavých interpretácií. Výborné herecké výkony podali aj Tom Hardy, Ellen Page, Marion Cotillard či Joseph Gordon-Levitt. Snímka si odniesla osem nominácií na Oscara a získala štyri sošky.

Krvavý diamant

Vojnový thriller Edwarda Zwicka Krvavý diamant patrí k ďalším titulom, za ktoré si Leonardo DiCaprio odniesol nomináciu na Oscara. Vo filme si zahral pašeráka diamantov Dannyho Archera, ktorý musí spojiť sily s rybárom Solomonom (Djimon Hounsou) a uprostred občianskej vojny v Sierra Leone sa pokúsiť získať vzácny ružový diamant ohromnej hodnoty. Snímka si celkovo odniesla päť nominácií na Oscara, nomináciu si pripísal aj DiCapriov herecký kolega Djimon Hounsou.

10 najlepších hereckých výkonov Leonarda DiCapria  |  Tipy na film  |  před 8 dny  |  93 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších hereckých výkonov Leonarda DiCapria

Ďalšie články ako 10 najlepších hereckých výkonov Leonarda DiCapria

Tipy na film  |  22. 8. 2019

10 najlepších animákov štúdia Pixar, ktoré vás spoľahlivo dojmú a pobavia

Kiná momentálne valcuje štvrtý diel Toy Story a hovorí sa o ňom ako o jednej z najlepších pixaroviek. Pravdou ale je, že toto štúdio má na konte omnoho viac geniálnych kúskov. Vybrali sme pre vás 10 z nich. čítaj ďalej

Tipy na film  |  19. 8. 2019

10 najlepších seriálových noviniek, ktoré nám tento rok zatiaľ priniesol

V tomto článku sa zameriame na seriály, ktoré sa začali vysielať začiatkom tohto roku. Bližšie si preklepneme hlavne Netflix a HBO. Rok síce ešte ani zďaleka nie je za nami, ale už jeho prvá polovica nám priniesla mnoho kvalitných seriálov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  14. 8. 2019

7 faktov, ktoré ste nevedeli o filmovej tvorbe Quentin Tarantina

Aj keď Tarantinova tvorba sa radí medzi tie viac kontroverzné, nejeden z jeho filmov získal titul kultu. Keďže momentálne slovenské kiná obsadzuje jeho novinka Once Upon a Time in Hollywood, pripravili sme si pre vás sedmičku faktov, približujúcich vám jeho fantastickú tvorbu. čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 8. 2019

10 mrazivých sektárskych drám a hororov, ktoré vám zabrnkajú na nervy

V kinách máme od 1. augusta novinku Ariho Astera, sektársky horor s názvom Slnovrat. Pri tejto príležitosti vám prinášame ďalších 10 pozoruhodných filmov, ktoré sa odohrávajú v sektárskom prostredí. čítaj ďalej

Tipy na film  |  8. 8. 2019

10 filmov, ktoré si najlepšie užijete, ak o nich viete čo najmenej

Pri viacerých filmoch platí, že čím menej o nich viete, tým viac si ich užijete. Rozprávajú totiž také skvelé príbehy, že by bola škoda pripraviť sa o prekvapenie. Vybrali sme pre vás 10 z nich. čítaj ďalej