FB pixel

Pán prsteňov

Trilógiu Pán prsteňov podľa rovnomennej knižnej ságy J. R. R. Tolkiena môžeme smelo pasovať za kráľa fantasy žánru. Režisér Peter Jackson sa na údajne nesfilmovateľnú predlohu vrhol s plným nasadením a divákom v kinách od úžasu padali sánky. Epické, strhujúce, emotívne, s famóznymi efektami a skvelými hercami. Pán prsteňov je právom považovaný za jednu z najlepších trilógií všetkých čias, okrem iného aj preto, lebo kvalita všetkých troch filmov je veľmi vysoká.

Návrat do budúcnosti

Výborná sci-fi komédia od Roberta Zemeckisa s nezabudnuteľným Michaelom J. Foxom a Christopherom Lloydom tiež patrí medzi trilógie, ktoré sú vysoko cenené. Právom. Zemeckis totiž v každej časti hýri neuveriteľnými nápadmi, funkčnými gagmi a vďaka tomu po celú stopáž spoľahlivo baví. Aby sme ale boli spravodliví, musíme uznať, že tretí diel už trochu strácal dych. Napriek tomu ide o komediálnu špičku, ktorá sa zaslúžene teší kultovému statusu.

Bláznivá strela

Patálie policajta Franka Drebina v podaní neprekonateľného Leslie Nielsen tiež patria do zlatého komediálneho fondu. Prvé dve časti zrežíroval David Zucker, na tretiu dohliadol Peter Segal. Aj napriek tomu však ide o mimoriadne kvalitatívne vyrovnanú sériu, ktorá svojím absurdným humorom dostane takmer každého. Mnohé hlášky sa nezmazateľne vryjú do pamäti a niektoré scény už samé o sebe získali kultový status (napr. udeľovanie Oscarov v tretej časti).

Spider-Man

Ešte predtým než si všetkých v úlohe Petera Parkera podmanil Tom Holland tu bol Tobey Maguire. Spolu so Samom Raimim doručili filmy, ktoré boli vo svojej dobe považované za vôbec najlepšie komiksovky. Pravdaže, časy sa už zmenili, ale to neznamená, že by bol Raimiho Spider-Man na odpis. Prvé dve časti sú stále vysoko nadpriemernou zábavou. Pri tretej už žiaľ bolo cítiť určitú preplácanosť, ako celok však ide o sympatickú sériu, ku ktorej sa vždy radi vrátime.

Hviezdne vojny

Pôvodná trilógia Star Wars sa vždy tak trochu brala ako samostatná séria filmov. Nadviazali na ňu síce prequely a následne aj nová trilógia, ale asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že práve pôvodné filmy sú z celej série najkvalitnejšie. George Lucas vytvoril podmanivý svet, v ktorom zmiešal sci-fi s fantasy či westernom a dal vzniknúť obrovskému popkultúrnemu fenoménu s miliardami fanúšikov po celom svete.

Tri farby

Výborná voľná trilógia jedného z najvýznamnejších poľských režisérov Krzysztofa Kieślowského. Prvým dielom bola melancholická dráma (1993) s Juliette Binoche v hlavnej úlohe. Nasledovala tragikomicky ladená Biela (1994) so Zbigniewom Zamachowskim a v ten istý rok dorazil aj finálny diel Červená s Irene Jacob. Pre milovníkov kvalitných umeleckých filmov ide o povinnosť.

Evil Dead

Skvelá komiediálno-hororová séria, ktorá režisérovi Samovi Raimimu otvorila dvere do sveta filmu. Prvý diel z roku 1981 je ešte ladený ako viac-menej vážny horor, ale nasledujúce dva diely sa poriadne odtrhli z reťaze a pridali na absurdnom humore a prepálenej brutalite. Z celkového pohľadu pôsobí práve prvý diel asi najamatérskejšie (bolo vidieť, že Raimi ešte nemal veľa skúseností), avšak nasledujúce pokračovania už boli na filmársky vyššej úrovni. Trilógia sa stala kultom, dočkala sa aj remaku a televízneho seriálu.

Pred úsvitom/Pred súmrakom/Pred polnocou

Táto trilógia od Richarda Linklatera pravdepodobne patrí k vôbec najlepším romantickým filmom všetkých čias (silné tvrdenie, ale stojíme si za ním). Ide totiž o úžasne bezprostrednú, citlivú, vtipnú a emocionálnu jazdu s absolútne dokonalými dialógmi. Príbeh mladého Američana Jesseho a Francúzsky Céline, ktorí sa náhodou stretli vo vlaku, sledujeme na ploche niekoľkých desaťročí a ide o nádherný zážitok. Veľkou mierou za to môžu bezchybní Ethan Hawke a Julie Delpy v hlavných úlohách.

Krstný otec

Medzi gangsterskými a mafiánskymi filmami patrí Krstný otec medzi absolútnu špičku a povinnú jazdu pre každého milovníka tohto žánru. Legendárny román Maria Puza sfilmoval Francis Ford Coppolaa divákom doručil kvalitatívne veľmi vyrovnanú sériu. V prvej časti si samozrejme všetku pozornosť ukradol fenomenálny Marlon Brando, ale aj Al Pacino, ktorý po ňom prevzal štafetu, bol absolútne fantastický.

Temný rytier

Christopher Nolan uchopil Batmana skutočne nezvyčajne. Komiksového hrdinu zbavil prehnanej štylizácie, ale čo najviac ho ukotvil v realite. Výsledkom boli tri skvelé krimi thrillery, ktoré boli sympaticky civilné, ale zároveň im nechýbala ani strhujúca akcia. Výbornú prácu odviedol Christian Bale ako Bruce Wayne, rovnako ako jeho filmoví protihráči Joker v podaní geniálneho Heatha Ledgera či mrazivý Bane, ktorého si strihol Tom Hardy.

10 najlepších filmových trilógií, ktoré sa zapísali do filmovej histórie  |  Tipy na film  |  před 1 měsíci  |  136 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších filmových trilógií, ktoré sa zapísali do filmovej histórie

Ďalšie články ako 10 najlepších filmových trilógií, ktoré sa zapísali do filmovej histórie

Tipy na film  |  18. 7. 2019

10 vynikajúcich novších zombie filmov, ktoré by vám nemali ujsť

V kinách už máme novinku Mŕtvi neumierajú od Jima Jarmuscha. Pri tejto príležitosti sme sa vám rozhodli predstaviť desiatku zaujímavých zombie filmov z posledných rokov. Nech sa páči. čítaj ďalej

Tipy na film  |  15. 7. 2019

10 menej známych, ale skvelých filmov od Netflixu

O týchto nenápadných snímkach ste možno ani nepočuli. Ide pritom o filmy, ktoré sa oplatí vidieť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  10. 7. 2019

Máte radi Stranger Things? Potom si nesmiete nechať ujsť týchto 10 filmov

Ďalšia séria Stranger Things je za nami. Pokiaľ však hľadáte niečo podobné vo filmovom svete, prinášame vám 10 snímok, ktoré vás zaručene dostanú. Koniec-koncov, niektoré z nich slúžili bratom Dufferovcom ako inšpirácia. čítaj ďalej

Tipy na film  |  7. 7. 2019

7 faktov o filmových Spider-Manoch

V kinách práve premiéruje európsky Spider-Man: Ďaleko od domova a my sme si pri tejto príležitosti pripravili týchto sedem faktov, ktoré ste možno o filmových spajďákoch netušili. Pozrieme sa na trilógiu s Maguirom, na menej zaujímavého Garfielda a nezabudneme ani na obľúbenca Hollanda. čítaj ďalej

Tipy na film  |  4. 7. 2019

10 hudobných komédií, ktoré si užijete, ak sa vám páčilo Yesterday

Hudobná komédia Yesterday je už v našich kinách. Pokiaľ sa vám páčila, tak rozhodne vyskúšajte aj filmy z nášho zoznamu. čítaj ďalej