FB pixel

Sociálna sieť

Výborná biografická dráma Sociálna sieť nám v réžii Davida Finchera rozpovedala príbeh vzniku najväčšej sociálnej siete, a síce Facebooku. O scenár sa postaral majstrovský Aaron Sorkin, ktorý Sociálnu sieť vystaval najmä na kvalitných a výborne napísaných dialógoch. Jesse Eisenberg potom v hlavnej úlohe Marka Zuckerberga predviedol pravdepodobne zatiaľ svoj najlepší výkon vôbec. Sociálna sieť si odniesla osem nominácií na Oscara, pričom premenila tri sošky: za najlepší adaptovaný scenár, najlepší strih a najlepšiu hudbu.

Melancholia

Filmy dánskeho provokatéra Larsa von Triera často vbudzujú silné emócie a kontroverzie. V čase uvedenia jeho artového sci-fi Melancholia však viac rezonovali režisérove nešťastné slová o nacizme a Hitlerovi, ktoré preniesol na tlačovke v Cannes. Snímka ako taká svojho tvorcu nezaprie. Rozpráva príbeh dvoch sestier, z ktorých jedna sa potýka so silnou depresiou. Na nebi sa navyše objaví záhadná planéta Melancholia a objavujú sa hlasy, že do Zeme narazí. Snímka má podmanivú atmosféru, mrazivé scény, ale aj špecifický čierny humor (najmä v prvej polovici), ako aj fantastických hercov. Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland, John Hurt či Charlotte Rampling zo seba dávajú maximum. Prvá menovaná si dokonca odniesla aj Zlatú palmu z Cannes za najlepší ženský herecký výkon.

Majster

Aj tvorba Paula Thomasa Andersona patrí k tomu druhu filmov, ktoré si vychutnajú skôr náročnejší diváci. Inak tomu nebolo ani v prípade geniálnej drámy Majster. Tá rozprávala o problematickom vojnovom veteránovi Freddiem Quellovi, ktorý sa pripojí k charizmatickému Lancesterovi Doddovi, vodcovi nového náboženského učenia. Majster je mimoriadne komplexný film, ktorý skúma hneď niekoľko pozoruhodných tém. Výsledku napomáha tiež premyslený scenár a bez preháňania bezchybné herecké výkony. Najmä Joaquin Phoenix, Philip Seymour Hoffman a Amy Adams predvádzajú hotový herecký koncert. Všetci traja si odniesli aj nomináciu na Oscara.

Ona

Originálna sci-fi dráma od Spika Jonzeho nás zavedie do Los Angeles v blízkej budúcnosti. Citlivý introvert Theodore si zadováži nový, super inteligentný počítačový operačný systém Samantha s podmanivým hlasom. So Samanthou trávi stále viac a viac času a uvedomuje si, že sa do nej možno zamiloval. Jonze natočil citlivú, milú a veľmi zaujímavú romancu, v ktorej exceluje Joaquin Phoenix, Amy Adams a hlas Scarlett Johansson. Spike Jonze si odniesol aj sošku Oscara za najlepší scenár, celkovo sa jeho film dočkal piatich nominácií. Pokiaľ hľadáte v romantickom žánri niečo originálne, tento film by ste nemali minúť.

Whiplash

Whiplash sme do nášho rebríčka jednoducho zaradiť museli. Na prvý pohľad nenápadná hudobná dráma o talentovanom študentovi na bicie Andrewovi a jeho sadistického učiteľa Fletchera si odniesla ovácie z festivalov a je nutné povedať, že zaslúžene. Suverénne natočená snímka berie dych dokonalými hercami (Miles Teller a J.K. Simmons, ktorý si odniesol aj Oscara), parádnou jazzovou hudbou, neustálym ťahom na bránku, ako aj emocionálnou intenzitou. Whiplash si odniesol päť nominácií na Oscara, pričom okrem Simmonsa film zvíťazil aj v kategóriách mix zvuku a strih.

Saulov syn

Sugestívne peklo maďarského režiséra Lászla Nemesa dokázalo zasiahnuť divákov aj porotcov na svetových festivaloch. Niet sa čomu čudovať. Intenzívna dráma, ktorá sa odohráva v koncentračnom tábore Osvienčim, rozpráva príbeh maďarského Žida Saula. Ten je členom takzvaného Sonderkommanda a musí sa tak nechtiac podieľať na nacistickej mašinérii. Keď však medzi mŕtvymi objaví telo neznámeho mladíka, rozhodne sa ho dôstojne pochovať. Nemesova dráma si odniesla z Cannes veľkú cenu poroty, okrem toho zvíťazila aj v udeľovaní cien BAFTA, Zlatých glóbusov a Oscarov v kategórií zahraničného filmu. Je isté, že takto blízko vojnovému peklu sme sa ešte na plátnach nikdy neocitli.

Prvý kontakt

Talentovaný režisér Denis Villeneuve má na svojom konte jeden skvelý film vedľa druhého. Thrillermi Unesené či Sicario sa mu podarilo preraziť aj v Hollywoode, a následne divákom ponúkol pozoruhodné sci-fi Prvý kontakt. Na Zemi pristane niekoľko obrovských vesmírnych lodí a odborníčka na lingvistiku Louise sa dostáva do čelá tímu, ktorí má zistiť, ako s mimozemšťanmi komunikovať a odhaliť ich úmysly. Diváci, ktorí by očakávali od Prvého kontaktu sci-fi akčňák typu Dňa nezávislosti, musia ostať sklamaní. Prvý kontakt je pomalá, dôsledne budovaná dráma, ktorá dokáže byť mrazivá, strhujúca, prekvapivá aj silno emotívna. Snímka si odniesla osem nominácií na Oscara, napokon ale premenila len sošku za strih zvuku.

Tri bilbordy kúsok za Ebbingom

Vynikajúci mix ostrej čiernej komédie a kriminálnej drámy od Martin McDonagh rozpráva príbeh Mildred Hayes. Tej pred niekoľkými mesiacmi zavraždili dcéru a vraha sa stále nepodarilo vypátrať. Mildred preto pri vjazde do mesta vyvesí tri billboardy, v ktorých kritizuje miestnu políciu. V mestečku však tento krok spôsobí veľký poprask. Film je výborne napísaný a atmosférou môže pripomenúť snímky bratov Coenovcov (a to nielen prítomnosťou Frances McDormand). Snímka dokázala bodovať aj na Oscaroch. Získala sedem nominácií a sošky si odniesli Frances McDormand (najlepšia herečka v hlavnej úlohe) a Sam Rockwell (najlepší herec vo vedľajšej úlohe)

Roma

Úchvatný návrat Alfonsa Cuaróna do rokov jeho detstva. Niet pochýb o tom, že Roma je zatiaľ jeho najosobnejšou spoveďou. Na zdanlivo obyčajnom príbehu dievčaťa Cleo, ktoré slúži u jednej rodine v Mexiku 70. rokoch, sa riešia ľudské drámy či politické problémy krajiny. Snímka nepochybne osloví najmä milovníkov artovejšie ladených filmov, tí ostatní jej pravdepodobne na chuť neprídu. Roma si odniesla desať nominácií na Oscara, pričom získala tri sošky v kategórií najlepší zahraničný film, najlepšia réžia a najlepšia kamera.

Vtedy v Hollywoode

V tomto prípade je výber možno predčasný, keďže tento rok ešte neskončil, ale napriek tomu si dovolíme ako jeho najlepší film označiť najnovšiu pecku Quentina Tarantina Vtedy v Hollywoode. Sám režisér sa vyjadril, že film je preňho mimoriadne osobným projektom (prirovnal ho k Rome od Cuaróna) a na jeho tvorbe si dával poriadne záležať. Sledujeme skvelé drobné príbehy herca Ricka Daltona, jeho kaskadéra Cliffa Bootha či krásnej herečky Sharon Tate v Hollywoode roku 1969. Prvé husle hrá jedinečná dobová atmosféra, vrcholiaca vlna hippies, ale aj nebezpečná hrozba v podobne istej sekty, ktorá sa skrýva na opustenom filmovom ranči. Nechýbajú výborné dialógy, skvelí herci ( Leonardo DiCaprio, Brad Pitt či Margot Robbie), čierny humor a parádne finále. Čo viac si želať?

10 najlepších filmov uplynulej dekády  |  Tipy na film  |  2019  |  331 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších filmov uplynulej dekády

Ďalšie články ako 10 najlepších filmov uplynulej dekády

Tipy na film  |  10. 7. 2020

10 vynikajúcich titulov, ktoré vám cez víkend nemôžu ujsť

Ďalší víkend je pred nami a streamovacie služby si pre nás pripravili hneď niekoľko trhákov, ktoré rozhodne stoja za vašu pozornosť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  9. 7. 2020

TOP 10 filmov na HBO GO, ktoré Slováci posledné dni pozerali najviac

Hľadáte inšpiráciu na nasledujúce večery? Toto sledovali Slováci v minulých dňoch, takže predsa len musí ísť o kvalitný obsah, nemyslíte? čítaj ďalej

Tipy na film  |  8. 7. 2020

11 dôvodov, prečo si predplatiť Netflix aj v júli

Aj tento mesiac vám prinášame niekoľko pozoruhodných seriálových a filmových noviniek, ktoré si budete môcť od júla užiť na Netflixe. Na svoje si prídu milovníci tajomna, horor, dokumentov, ale aj humoru a romantiky. čítaj ďalej

Tipy na film  |  7. 7. 2020

20 vynikajúcich filmov na HBO GO, ktoré ste možno nevideli, a to je chyba

Kedy ste poslednýkrát uprednostnili HBO GO pred Netflixom? Možno práve nasledujúce dni sú tie pravé pre doháňanie dávnych restov, keďže služba v sebe skrýva aj niekoľko starších legiend, ktoré ste mohli v dobe ich vzniku prehliadnuť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  6. 7. 2020

10 romantických komédií, ktoré musíte vidieť

Romantika a humor odjakživa idú ruka v ruke. V nasledovnom článku vám predstavíme desiatku skvelých filmov, v ktorých okrem romantiky a emócií funguje na jednotku aj humor. Zaručene sa pri nich teda dobre pobavíš. čítaj ďalej