FB pixel

Yesterday

Pohodová feel-good komédia z pera Richarda Curtisa a v réžii Dannyho Boylea je ideálnym odpočinkovým filmom. Jej hlavným hrdinom je neúspešný pesničkár Jack (Himesh Patel). Po zvláštnej nehode sa však Jack ocitne v nemocnici a po prebudení zisťuje šialenú vec: prebudil sa do sveta, v ktorom nikdy neexistovala kapela Beatles! Ich piesne si pamätá len Jack a začne ich vydávať za svoje. Snímka bodovala sympatickými hercami, príjemným humorom, ako aj slušnou dávkou romantiky a emócií. Stojí za skúšku.

Spider-Man: Ďaleko od domova

Ani ďalší kúsok z marvelovského univerza nesklamal a Spider-Man: Ďaleko od domova divákom doručil presne tú zábavu, pre ktorú si Marvel zamilovali. Peter Parker (Tom Holland) sa so svojimi priateľmi vydal na cestu po Európe (okrem iného zavítali aj do Českej republiky), Keď sa však na obzore objaví nová hrozba, bude musieť vytiahnuť svoj superhdinský oblek a vrhnúť sa do akcie. Režisér Jon Watts opäť natočil svižný, vtipný aj milo romantický film, ktorý výrazne ťahali aj herci, ako Jake Gyllenhaal, Zendaya či Samuel L. Jackson.

Stará láska nehrdzavie

Príjemná romantická komédia Stará láska nehrdzavie rozpráva príbeh krásnej a ambicióznej političky Charlotte (Charlize Theron), ktorá sa uchádza o post prezidentky Spojených štátov. Na jednom večierku narazí na smoliarskeho novinára Freda Flarskeho (Seth Rogen), s ktorým sa prvýkrát stretla v detstve. A potom si ho najme, aby jej písal prejavy. Film režiséra Jonathana Levina stojí hlavne na skvelých výkonoch dua Theron-Rogen a ich perfektnej chémii. Dobre padnú aj funkčné vtipy a celková pohodová atmosféra.

Leví kráľ

Remake klasického animáku od Disneyho pozbieral trochu rozpačité reakcie. Kritici Leviemu kráľovi vyčítali, že ide o dokonalý technologický počin, ktorému ale chýba duša. Diváci sa však do kín hrnuli jedna radosť a ich odozva bola mimoriadne pozitívna. V zásade sa dá povedať asi toľko, že pokiaľ milujete originálny animák, rozhodne by ste nemali minúť ani tento remake, o ktorý sa postaral Jon Favreau. Minimálne pre tú úchvatnú vizuálnu stránku.

Free Solo

Z veľkej produkcie skočíme do skromnejších vôd. Dokument Free Solo si ale rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Predstaví nám horolezca Alexa Honnolda, ktorý si kladie stále vyššie a náročnejšie ciele. Zároveň sa chce stať prvým človekom, ktorý dokáže zdolať obrovskú skalu El Capitan. Pre to ale bude musieť veľa obetovať. Snímka Jimmyho China a Elizabeth Chai Vasarhelyi si odniesla mnoho cien, vrátane Oscara za najlepší dokument.

Slnovrat

Milovníci náročnejších a kvalitných hororov mali toto leto sviatok v podobe výborného hororu Slnovrat. Režisér Ari Aster sa len rok po famóznom Prekliatom dedičstve vrátil a opäť to bola výborná a originálna jazda. Príbeh niekoľkých Američanov, ktorí sa vydávajú do izolovanej švédskej komunity, žijúcej podľa podivných tradícií, zaujal perfektnými hereckými výkonmi, emóciami, mrazivou atmosférou, ale aj svojským čiernym humorom. Žiadne lacné ľakačky, ani nadbiehanie mainstreamovému divákovi, ale originálna a odvážna vízia. Skvelé.

Toy Story 4

Mnohí diváci si možno mysleli, že Toy Story svojím tretím dielom už povedalo všetko, čo sa dalo. Trilógia mala jasný príbehový oblúk, ktorý sa nádherne a emocionálne uzavrel. Preto viacerí iste prijímali skutočnosť, že nás čaká štvrtý diel s istou pachuťou v ústach. Ale napokon režisér Josh Cooley všetkým vytrel zrak. Návrat Woodyho a Buzza a ďalších starých (a niekoľkých nových) hrdinov stále za to a my sme sa v kinách dočkali fantastickej, vtipnej a emotívnej pecky.

Vtedy v Hollywoode

Do kín nás v horúcich letných mesiacoch prišiel potešiť aj kultový Quentin Tarantino. Jeho snímka Vtedy v Hollywoode je holdom Hollywoodu konca 60. rokov. Hlavným hrdinom je herec Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) a jeho kaskadér Cliff Booth (Brad Pitt). Obaja sa snažia presadiť, hoci ich sláva pomaly odchádza. Snímka sa skladá z menších príbehových etud a spolieha sa skôr na evokáciu špecifickej atmosféry danej doby. Tarantino vo Vtedy v Hollywoode doručil možno svoju najdospelejšiu snímku a bolo skutočnou slasťou vychutnať si ju v kinách.

Nevesta na zabitie

Tak trochu nenápadná hororová komédia Nevesta na zabitie od režisérskeho dua Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett určite dobre pobavila návštevníkov kín. Hlavnou hrdinkou bola mladá Grace (Samara Weaving), ktorý sa vydala za Alexa Le Domasa (Mark O'Brien). Aby však bola prijatá do rodiny, musí si s zahrať jednu nevinnú hru na schovávačku. Ako iste tušíte, až taká nevinná hra to ale nebude. Snímka ponúkla solídnu oddychovú hororovú zábavu so sympatickou Weaving v hlavnej úlohe a dobrým nápadom.

Deväťdesiate

Do slovenských kín si to namieril aj vynikajúci debut herca Jonaha Hilla Deväťdesiate. Chlapec Stevie (Sunny Suljic) sa cíti v rodine osamelý a zo všetkého najviac sa túži pridať k skupine starších skejterov. Spolu s nimi zároveň získava prvé skúsenosti s dievčatami či alkoholom. To všetko počas horúceho leta 90. rokov. Filmu dominuje najmä dokonalá atmosféra, ktorá dostane každého, kto dospieval počas 90. rokov. Sympatickí herci a s ľahkosťou napísané dialógy vás tiež dostanú. Príjemná, nostalgická a dojemná pecka, ktorou sa Jonah Hill skutočne vytiahol.

10 najlepších filmov uplynulého leta  |  Tipy na film  |  před 1 měsíci

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších filmov uplynulého leta

Ďalšie články ako 10 najlepších filmov uplynulého leta

Tipy na film  |  21. 11. 2019

10 filmovych hitov, ktoré v decembri uvidíš na obrazovkách HBO

Čoskoro je tu posledný mesiac v roku a okrem Vianoc budú mať filmoví fanúšikovia ďalší sviatok. Na HBO sa totiž dočkajú celej rady fantastických snímok. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich. čítaj ďalej

Tipy na film  |  20. 11. 2019

30 filmov, ktoré z teba urobia zaručeného hipstera

Vybrali sme pre vás týchto 30 filmov, ktoré či už svojou premisou, zasadením alebo rokom vydania zchádzajú zo zabehnutého chodníka filmového priemyslu. Presne tak ako všetci hipsteri sťažujúci sa na všetko moderné, zub času bál dotknúť väčšiny filmov z tejto tridsiatky. čítaj ďalej

Tipy na film  |  18. 11. 2019

10 najlepších filmov uplynulej dekády

Vyberať tie najlepšie filmy z najlepších je vždy ošemetné. Obzvlášť, keď za jeden rok musíte vybrať len jeden film. Berte však tento rebríček skôr, ako naše odporúčanie toho, čo si z rokov 2010-2019 pozrieť. Ste s výberom spokojní? čítaj ďalej

Tipy na film  |  16. 11. 2019

10 noviniek, ktoré by ste mali stihnúť cez víkend

Ďalší víkend je opäť tu a to znamená znovu kopu času na doháňanie restov. Siahnete po legendárnej českej Kolji alebo modernejších superhrdinských záležitostiach? Ak patríš medzi ľudí vykonávajúcich kompromisy všade kde sa dá, tak Jack Ryan od Amazonu bude pre teba to pravé. čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 11. 2019

10 filmových a seriálových dôvodov, prečo si v novembri predplatiť Netflix

Aj v novembri má pre nás streamovací gigant pripravenú štedrú zásobu lákavých seriálov a filmov. Pozrite sa spoločne s nami na tie najlákavejšie tituly. čítaj ďalej