FB pixel

Favoritka

Majster podivností Yorgos Lanthimos sa vo svojej novinke vybral do trochu mainstreamovejších vôd, ale vôbec to nevadilo. Aj tak si totiž ponechal svoj špecifický zmysel pre humor a absurditu. Jeho Favoritka, rozprávajúca príbeh z 18. storočia, kedy Veľkej Británii vládne kráľovná Anna, sa mohla pochváliť famóznymi hereckými výkonmi a scenáristickou nápaditosťou. Napokon si snímka odniesla 10 nominácií na Oscara. Sošku napokon získala Olivia Colman ako najlepšia hlavná herečka.

Green Book

Ďalšia osvedčená oscarovka. Peter Farrelly si dal pohov od svojich bežných buranských komédií a natočil feel good road movie o jednom obyčajnom, ale pritom nevšednom priateľstve. Snímke suverénne dominovali herecké výkony Vigga Mortensena a Mahershalu Aliho (obaja si odniesli nomináciu na Oscara), nenútený humor a celkovo príjemná a pohodová atmosféra. Farrellyho film si odniesol 5 nominácií na Oscara, pričom premenil tri sošky, vrátane Oscara za najlepší film roku.

My

Svojím druhým filmom nás poctil aj novodobý hororový mág Jordan Peele. Ten mal po výbornom Uteč postavenú latku naozaj vysoko. Musíme ale povedať, že s My si rozhodne hanbu neurobil. Opäť divákom doručil žánrovku, ktorá majstrovsky miešala mrazenie a humor, satiru a niekoľko ostrých poukázaní na nešváry súčasnej spoločnosti. V hlavnej úlohe navyše excelovala absolútne dokonalá Lupita Nyong'o. Sme veľmi zvedaví, s čím Peele príde nabudúce.

Šprtky to chcú tiež

Coming-of-age komédia Šprtky to chcú tiež si po premiére odniesla od kritikov nálepku najlepšieho filmu o dospievajúcich posledných rokov. S tým nemáme problém súhlasiť. Režisérsky debut herečky Olivie Wilde o dvoch kamarátkach, ktoré sa rozhodnú si poslednú noc na strednej poriadne užiť, dokázal pobaviť, dojať a zaujať scenáristickými nápadmi a kvalitnými hereckými výkonmi. Prirovnanie k známej komédii Superbad tak rozhodne nie je prestrelené.

John Wick 3

V kinách sme sa dočkali aj tretej kapitola príbehu Johna Wicka. A treba povedať, že séria si stále drží fantastickú úroveň. Opäť sme sa dočkali odhalenia nových zákonitostí tieňového sveta profesionálnych zabijakov, skvelých akčných scén a výborného Keanua Reevesa v hlavnej úlohe. Je pravdou, že oproti takej dvojke už trojka neponúkla toľko noviniek, ale stále išlo o skvelú zábavu.

Deväťdesiate

Deväťdesiate je ďalšou skvelou coming-of-age dramédiou, ktorú si však užijú skôr milovníci nezávislejších snímok. Režijne sa pod snímku podpísal herec Jonah Hill a jeho debut sa mu naozaj podaril. Príbeh mladého Stevieho, ktorý sa uprostred 90. rokov spriatelí so skupinou starších skejterov a prežíva prvé skúsenosti s dievčatami či alkoholom, mal najmä famóznu atmosféru. Dobová nálada 90. rokov bola zachytená naozaj dokonale. Výborní boli tiež herci (Sunny Suljic, Katherine Waterston, Lucas Hedges) a nenútený humor.

Slnovrat

Na svoje si tento rok prišli aj fanúšikovia kvalitných hororov. Slnovrat je druhým filmom talentovaného Ariho Astera, ktorý nám minulý rok už predstavil brilantný horor Prekliate dedičstvo. Aj v prípade Slnovratu nám Aster doručil mimoriadne silnú drámu, ktorá sa na tému rozpadu vzťahu hlavných hrdinov Dani a Christiana, pozerá optikou folk hororu. Milovníci lacných ľakačiek si na svoje asi neprišli, ale kto má rád náročnejšie kúsky, musel vrnieť blahom.

Vtedy v Hollywoode

Do kín poslal svoju novinku aj legendárny Quentin Tarantino. Parádna dramédia Vtedy v Hollywoode nás zaviedla do Los Angeles roku 1969. Viac ako o nejaký premyslený príbeh išlo Quentinovi o zachytenie ducha doby a vzdanie pocty filmom a seriálom, ktoré miloval. Vtedy v Hollywoode sa mohlo pýšiť fantastickými hereckými výkonmi (najmä Brad Pitt, Leonardo DiCaprio a Margot Robbie), typicky tarantinovským humorom a dokonalým záverom.

Ad Astra

Brad Pitt mal skutočne dobrý rok. Okrem výborného Vtedy v Hollywoode si totiž zahral aj hlavnú úlohu v pozoruhodnom sci-fi Ad Astra od Jamesa Graya. V ňom sa divákom predstavil ako astronaut Roy McBride, ktorý musí odvrátiť nebezpečenstvo hroziace Zemi. Gray do kín poslal skôr meditatívnejšie ladný a myšlienkovo podnetný film, ktorý popcornových divákov zrejme príliš nezaujal. Ide však o kvalitnú drámu, ktorá by vám rozhodne nemala ujsť.

Joker

Jokera samozrejme vynechať nemôžeme. Pohľad na zrod legendárneho Batmanovho protivníka je dnes už najúspešnejším R-kovým filmom histórie. Režisér Todd Phillips natočil snímku, ktorá si inšpiráciu vzala z diel Martina Scorseseho (ako Kráľ komédie či Taxikár) a rozpovedal nám príbeh skrachovaného komika Arhuta Flecka. Jeho psychika sa vplyvom negatívnych životných skúseností prepadá stále viac a signalizuje zrod kultového psychopata. Joaquin Phoenix v hlavnej úlohe bol dokonalý, film si odniesol Zlatého leva z Benátok, kontroverzné kritické reakcie a solídny oscarový buzz. Joker ešte určite nepovedal posledné slovo.

10 najlepších filmov, ktoré sme v roku 2019 videli v kinách  |  Tipy na film  |  před 2 měsíci  |  288 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších filmov, ktoré sme v roku 2019 videli v kinách

Ďalšie články ako 10 najlepších filmov, ktoré sme v roku 2019 videli v kinách

Tipy na film  |  20. 1. 2020

10 najsledovanejších filmov na HBO Go v decembri

Niet pochýb, že HBO sa v decembri nieslo v duchu Harryho Pottera, čím to služba vyhrala na plnej čiare. Predsa len, Harry a jeho kamoši k Vianociam rozhodne patria, no v decembri ste pozerali aj niečo iné. Ak neviete nájsť inšpiráciu, čo si dnes večer na HBO GO pustiť, tu ju rozhodne nájdete. čítaj ďalej

Tipy na film  |  17. 1. 2020

Outsider, Sex Education a ďalšie novinky, ktoré musíš vidieť tento víkend

Po kľudnejšom minulom víkende sa streamovacie služby opäť solídne rozbehli. HBO predstavilo začiatkom týždňa kingovskú novinku Outsider a za zmienku stoja aj nové epizódy The New Pope. Nezabudlo sa dokonca ani na fanúšikov Downton Abbey. čítaj ďalej

Tipy na film  |  16. 1. 2020

TOP 10 seriálov, ktoré ste sledovali na HBO GO v decembri

Mnohí z vás v decembri vybrali posledné dovolenky v roku alebo mali prázdniny. Tak či tak, tento čas ste strávili aj pred obrazovkami v kruhu vašich obľúbených streamovacích služieb. Toto je Top 10 seriálov, ktoré ste sledovali na HBO GO posledný mesiac v roku. čítaj ďalej

Tipy na film  |  15. 1. 2020

10 skvelých detektívok a kriminálnych thrillerov, ktoré musíte vidieť

Keďže sa do našich kín dostáva mimoriadne chválená detektívka Na nože od Riana Johnsona, pripravili sme pre vás výber ďalších skvelých 10 kriminálok. Pokiaľ sa teda chcete naladiť, s týmito filmami sa vám to určite podarí. čítaj ďalej

Tipy na film  |  13. 1. 2020

10 dôvodov, prečo si predplatiť Netflix aj v novom roku

Nový rok začne na Netflixe bohatou nádielkou lákavých filmov a seriálov. V tomto článku vám prinášame desať najpozoruhodnejších titulov, kvôli ktorým sa rozhodne oplatí si Netflix predplatiť aj v roku 2020. čítaj ďalej