FB pixel

Favoritka

Majster podivností Yorgos Lanthimos sa vo svojej novinke vybral do trochu mainstreamovejších vôd, ale vôbec to nevadilo. Aj tak si totiž ponechal svoj špecifický zmysel pre humor a absurditu. Jeho Favoritka, rozprávajúca príbeh z 18. storočia, kedy Veľkej Británii vládne kráľovná Anna, sa mohla pochváliť famóznymi hereckými výkonmi a scenáristickou nápaditosťou. Napokon si snímka odniesla 10 nominácií na Oscara. Sošku napokon získala Olivia Colman ako najlepšia hlavná herečka.

Green Book

Ďalšia osvedčená oscarovka. Peter Farrelly si dal pohov od svojich bežných buranských komédií a natočil feel good road movie o jednom obyčajnom, ale pritom nevšednom priateľstve. Snímke suverénne dominovali herecké výkony Vigga Mortensena a Mahershalu Aliho (obaja si odniesli nomináciu na Oscara), nenútený humor a celkovo príjemná a pohodová atmosféra. Farrellyho film si odniesol 5 nominácií na Oscara, pričom premenil tri sošky, vrátane Oscara za najlepší film roku.

My

Svojím druhým filmom nás poctil aj novodobý hororový mág Jordan Peele. Ten mal po výbornom Uteč postavenú latku naozaj vysoko. Musíme ale povedať, že s My si rozhodne hanbu neurobil. Opäť divákom doručil žánrovku, ktorá majstrovsky miešala mrazenie a humor, satiru a niekoľko ostrých poukázaní na nešváry súčasnej spoločnosti. V hlavnej úlohe navyše excelovala absolútne dokonalá Lupita Nyong'o. Sme veľmi zvedaví, s čím Peele príde nabudúce.

Šprtky to chcú tiež

Coming-of-age komédia Šprtky to chcú tiež si po premiére odniesla od kritikov nálepku najlepšieho filmu o dospievajúcich posledných rokov. S tým nemáme problém súhlasiť. Režisérsky debut herečky Olivie Wilde o dvoch kamarátkach, ktoré sa rozhodnú si poslednú noc na strednej poriadne užiť, dokázal pobaviť, dojať a zaujať scenáristickými nápadmi a kvalitnými hereckými výkonmi. Prirovnanie k známej komédii Superbad tak rozhodne nie je prestrelené.

John Wick 3

V kinách sme sa dočkali aj tretej kapitola príbehu Johna Wicka. A treba povedať, že séria si stále drží fantastickú úroveň. Opäť sme sa dočkali odhalenia nových zákonitostí tieňového sveta profesionálnych zabijakov, skvelých akčných scén a výborného Keanua Reevesa v hlavnej úlohe. Je pravdou, že oproti takej dvojke už trojka neponúkla toľko noviniek, ale stále išlo o skvelú zábavu.

Deväťdesiate

Deväťdesiate je ďalšou skvelou coming-of-age dramédiou, ktorú si však užijú skôr milovníci nezávislejších snímok. Režijne sa pod snímku podpísal herec Jonah Hill a jeho debut sa mu naozaj podaril. Príbeh mladého Stevieho, ktorý sa uprostred 90. rokov spriatelí so skupinou starších skejterov a prežíva prvé skúsenosti s dievčatami či alkoholom, mal najmä famóznu atmosféru. Dobová nálada 90. rokov bola zachytená naozaj dokonale. Výborní boli tiež herci (Sunny Suljic, Katherine Waterston, Lucas Hedges) a nenútený humor.

Slnovrat

Na svoje si tento rok prišli aj fanúšikovia kvalitných hororov. Slnovrat je druhým filmom talentovaného Ariho Astera, ktorý nám minulý rok už predstavil brilantný horor Prekliate dedičstvo. Aj v prípade Slnovratu nám Aster doručil mimoriadne silnú drámu, ktorá sa na tému rozpadu vzťahu hlavných hrdinov Dani a Christiana, pozerá optikou folk hororu. Milovníci lacných ľakačiek si na svoje asi neprišli, ale kto má rád náročnejšie kúsky, musel vrnieť blahom.

Vtedy v Hollywoode

Do kín poslal svoju novinku aj legendárny Quentin Tarantino. Parádna dramédia Vtedy v Hollywoode nás zaviedla do Los Angeles roku 1969. Viac ako o nejaký premyslený príbeh išlo Quentinovi o zachytenie ducha doby a vzdanie pocty filmom a seriálom, ktoré miloval. Vtedy v Hollywoode sa mohlo pýšiť fantastickými hereckými výkonmi (najmä Brad Pitt, Leonardo DiCaprio a Margot Robbie), typicky tarantinovským humorom a dokonalým záverom.

Ad Astra

Brad Pitt mal skutočne dobrý rok. Okrem výborného Vtedy v Hollywoode si totiž zahral aj hlavnú úlohu v pozoruhodnom sci-fi Ad Astra od Jamesa Graya. V ňom sa divákom predstavil ako astronaut Roy McBride, ktorý musí odvrátiť nebezpečenstvo hroziace Zemi. Gray do kín poslal skôr meditatívnejšie ladný a myšlienkovo podnetný film, ktorý popcornových divákov zrejme príliš nezaujal. Ide však o kvalitnú drámu, ktorá by vám rozhodne nemala ujsť.

Joker

Jokera samozrejme vynechať nemôžeme. Pohľad na zrod legendárneho Batmanovho protivníka je dnes už najúspešnejším R-kovým filmom histórie. Režisér Todd Phillips natočil snímku, ktorá si inšpiráciu vzala z diel Martina Scorseseho (ako Kráľ komédie či Taxikár) a rozpovedal nám príbeh skrachovaného komika Arhuta Flecka. Jeho psychika sa vplyvom negatívnych životných skúseností prepadá stále viac a signalizuje zrod kultového psychopata. Joaquin Phoenix v hlavnej úlohe bol dokonalý, film si odniesol Zlatého leva z Benátok, kontroverzné kritické reakcie a solídny oscarový buzz. Joker ešte určite nepovedal posledné slovo.

10 najlepších filmov, ktoré sme v roku 2019 videli v kinách  |  Tipy na film  |  před 17 dny  |  288 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších filmov, ktoré sme v roku 2019 videli v kinách

Ďalšie články ako 10 najlepších filmov, ktoré sme v roku 2019 videli v kinách

Tipy na film  |  13. 12. 2019

6 Underground, Tarantino a ďalšie novinky, ktoré odporúčame tento víkend

Milovníci akčných filmov sa konečne dočkali. Na Netflix dorazila novinka Michaela Baya 6 Underground. Na svoje si však neprídu len fanúšikovia explózií. Online konečne nájdete aj poslednú tarantinovku Once Upon a Time in Hollywood a mnoho ďalších vynikajúcich filmov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 12. 2019

10 najlepších online filmov roku 2019

V ďalšom bilančnom článku sa spoločne pozrieme na tie najlepšie filmy, ktorých sme sa dočkali na streamovacích službách. Rozhodne bolo z čoho vyberať, tak poďme rovno na to. čítaj ďalej

Tipy na film  |  9. 12. 2019

10 najlepších nenápadných filmov, ktoré sme videli v roku 2019

Už sme si v jednom článku predstavili tie najlepšie kinohity roku, takže teraz prichádzajú na radu menej známe a nápadné snímky. Veľa z nich neprávom zapadlo, takže ich pripomenieme aspoň v tomto článku. čítaj ďalej

Tipy na film  |  7. 12. 2019

10 noviniek, ktoré musíte vidieť druhý adventný víkend

Vianoce sú stále bližšie a bližšie. Spestriť svoju ponuku sa tak snažia aj streamovacie služby, ktoré do svojho repertoáru zahŕňajú stále väčšie a väčšie pecky. Toto je 10 vynikajúcich noviniek v rámci streamovania, ktoré ti zaručene spríjemnia tento víkend. čítaj ďalej

Tipy na film  |  5. 12. 2019

TOP 10 najsledovanejších HBO seriálov v novembri

December je v plnom prúde, a ty máš teda posledných pár dní dohnať tohtoročné seriálové resty. K tomu by ti mohol pomôcť zoznam toho, čo v novembri fičalo napríklad na takom HBO Go. Schválne, ku sledovanosti čoho si minulý mesiac prispel aj ty? čítaj ďalej