FB pixel

Vykúpenie z väznice Shawshank

Adaptácia Kingovej novely je dnes už právom kultová. Možno dokonca patrí k tomu zriedkavému typu adaptácií, kedy je film lepší než predloha. Snímka totiž pôvodnú novelu rozšírila a dodala jej na príbehovej sile. Samozrejmosťou sú fantastickí herci, najmä Morgan Freeman a Tim Robbins. Shawshank si odniesol 7 nominácií na Oscara, nepremenil však ani jednu, čo je ohromná škoda. Aj tak však právom ide o jeden z najlepších filmov všetkých čias a medzi Kingovými adaptáciami mu patrí čestné miesto.

Zelená míľa

Režisér Frank Darabont sa po geniálnom Shawshanku vrhol na ďalší príbeh z väzenského prostredia a tentokrát si vybral román Zelená míľa. V ňom citlivo zmiešal realistické rozprávanie s mystikou a výsledkom bol famózny film, pri ktorom nezostane jedno oko suché. Parádnu prácu odviedli všetci herci na čele s Tomom Hanksom a Michaelom Clarkom Duncanom. Viacero scén z hlavy len tak nedostanete a poriadne vás zasiahnu. Snímka si odniesla 4 nominácie na Oscara.

Nadaný žiak

V domovskej Amerike bol Nadaný žiak prijatý viac-menej negatívne, čomu príliš nerozumieme. Ide totiž o poriadne mrazivý psychologický thriller s absolútne démonickým Ianom McKellenom. Ten si nezabudnuteľne strihol bývalého esesáka, ktorý sa skrýva v Amerike a ktorého identitu odhalí mladík zo susedstva. Režisér Bryan Singer predlohu uchopil veľmi zručne a dodal jej na sakramentsky znepokojivej atmosfére.

To

Sme radi, že aj v súčasnosti sa adaptácie diel Stephena Kinga preberajú k životu. Najlepším príkladom je práve horor To od Andyho Muschiettiho. Rovnomenný román tvorcovia rozdelili na dve časti, pričom tá druhá do našich kín dorazí už tento rok. Prvý diel ponúkol výborného Billa Skarsgarda v úlohe démonického klauna a absolútne brilantne zahratých detských hrdinov. Sme mimoriadne zvedaví, či sa podarí udržať nastavenú kvalitu aj v ďalšej časti.

Pri mne stoj!

Nenápadná novela Telo patrí k tým najlepším dielam Stephena Kinga. Na filmové plátna ju v roku 1986 dostal Rob Reiner pod názvom Stand by Me (Pri mne stoj!). A zrodila sa jedna z vôbec najlepších kingovských adaptácií. Čarovne nostalgický príbeh skupiny kamarátov, ktorí sa vydávajú na zdanlivo prostý výlet, je plný skvelých hercov, skvelej letnej atmosféry, ale aj dramatických okamihov, emócií a inteligentných dialógov. Tentokrát síce nejde o horor, ale o to je výsledok lepší.

Carrie

Na filmové plátna sa dostal aj Kingov debutový román Carrie, a to hneď niekoľkokrát. My sa však zameriame na tú najvydarenejšiu verziu, ktorou bola verzia Briana De Palmu z roku 1976. Príbeh o introvertnej študentke, ktorá po ponižovaní svojimi spolužiakmi, rozpúta krvavé peklo. Mrazivo dokonalé herecké výkony predviedli najmä Sissy Spacek ako Carrie a Piper Laurie v úlohe jej fanatickej psychicky narušenej matky. Ani po rokoch táto adaptácia nestráca svoje veľká kvality, takže by ste ju rozhodne nemali minúť.

Misery nechce zomrieť

Ďalšia veľká pecka od Roba Reinera. Tentokrát si vybral Kingov brilantný psychologický thriller Misery nechce zomrieť. Úspešný spisovateľ sa v ňom po nehode dostáva do opatery jeho najväčšej fanúšičky. Tá je však možno až príliš fanatickou fanúšičkou. Výborne zrežírovaná snímka plná napätia a hlavne hereckého koncertu Kathy Bates a Jamesa Caana. Bates si právom za svoj maniakálny výkon odniesla Zlatý glóbus aj Oscara.

Osvietenie

Bez debaty jedna z najlepších kingovských adaptácií, o to viac zaráža, že samotný King tento film z duše nenávidí. Stanley Kubrick však rovnomenný hororový román uchopil po svojom, osekal ho o zbytočnosti a doručil čistú, kryštalickú hrôzu. Mrazivá atmosféra, kvílivá hudba, démonické Jack Nicholson a mnoho dnes už kultových scén. Právom jeden z najlepších hororov všetkých čias.

Hmla

Frank Darabont po dvoch väzenských drámach siahol po sci-fi hororovej novele Hmla a vyšlo mu to veľmi dobre. V zásade jednoduchý príbeh ponúkol veľké možnosti s pohrávaním sa so psychikou postáv, ako aj ich postupnú premenu. Hrôzu a des teda nevyvolávajú len obludy z inej dimenzie, ale hlavne ľudia ako takí. Filmu tiež nemožno uprieť slušnú atmosféru a snaživých hercov, ako aj celkom brutálny záver.

Dolores Claiborneová

Možno menej známa adaptácia, ale o to lepšia. Hlavnú rolu si tu opäť strihla neprekonateľná Kathy Bates. Tentokrát stvárnila slúžku Dolores, ktorá sa stane podozrivou z vraždy. Snímka Taylora Hackforda je skôr prepracovanou psychologickou štúdiou vzťahu matky a dcéry, zabalenou vo výbornom príbehu. Rozhodne ide o vyzretú a sebavedomo zvládnutú adaptáciu, ktorá by si rozhodne zaslúžila väčší divácky ohlas.

10 najlepších adaptácií desivých aj emotívnych diel Stephena Kinga  |  Tipy na film  |  před 10 dny  |  3 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 najlepších adaptácií desivých aj emotívnych diel Stephena Kinga

Ďalšie články ako 10 najlepších adaptácií desivých aj emotívnych diel Stephena Kinga

Tipy na film  |  20. 4. 2019

10 perfektných duchárskych hororov plných mrazenia a desivej atmosféry

Do našich kín sa dostal nový horor Kliatba kvíliacej ženy (La Llorona) a zdá sa, že tento duchársky horor z produkcie Jamesa Wana bude solídnym úspechom. Ak ste už film videli, možno vás zaujme aj nasledovných 10 kvalitných duchárskych hororov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  17. 4. 2019

10 temných, krvavých a myšlienkovo podnetných komiksoviek pre dospelých

Komiksových filmov sú v poslednom čase plné nielen kiná, ale aj televízie či streamovacie služby. Väčšina týchto filmov cieli na tínedžerov, prípadne ide o pomerne nevinnú rodinnú zábavu. Máme tu však aj niekoľko výnimiek, ktoré docenia skôr dospelí diváci. 10 z nich si predstavíme v tomto článku. čítaj ďalej

Tipy na film  |  13. 4. 2019

Pobavil vás Shazam? Aj týchto 10 komiksoviek vás spoľahlivo rozosmeje

Komiksová komédia Shazam! z dielne DC slávi úspechy všade po svete. Pokiaľ ste si ju aj vy užili a hľadáte nejaké kvalitné komiksové komédie, tak ste na správnej adrese. S touto desiatkou totiž nuda nehrozí. čítaj ďalej

Tipy na film  |  9. 4. 2019

7 faktov o geniálnom seriáli Rick a Morty

Animáky určené pre dospelé publikum pred pár rokmi prijali do svojho kruhu Rick a Mortyho. Teraz už máme k dispozície tri série, plné ako neslušného, tak aj inteligentného humoru. Ak ste sa k titulu ešte nedostali, snáď vás naladia tieto fakty. čítaj ďalej

Tipy na film  |  8. 4. 2019

10 fantastických slovenských dokumentov, ktoré vás zasiahnu

Nielen hraný film u nás vstáva z popola. Čo sa týka dokumentárnych filmov, tak sa Slovensko rozhodne nemá za čo hanbiť. Vznikalo a vzniká množstvo skvelých titulov. Dali sme pre vás dohromady 10 z tých, ktoré by vám nemali ujsť. čítaj ďalej