FB pixel

Majster

Ďalšie geniálne dielo Paula Thomasa Andersona, ktoré možno patrí k jeho vôbec najlepším filmom. Majster rozpráva príbeh vojnového veterána Freddieho Quella (Joaquin Phoenix), ktorý sa pripoji k charizmatickému Lancasterovi Doddovi (Philip Seymour Hoffman). Ten sa práve chystá svetu predstaviť svoje nové náboženské učenie. Majster celkom jasne odkazuje na scientológiu a jej zakladateľa L. Rona Hubbarda, avšak bolo by chybou vnímať ho len v tejto rovine. V prvom rade ide o ohromne komplexnú a herecky absolútne dokonalú drámu, ktorá by nemala ujsť žiadnemu milovníkovi náročnejšej kinematografie.

Mandy

Halucinogénny sektársky horor Panosa Cosmatosa rozpráva príbeh Reda (Nicolas Cage) a Mandy (Andrea Riseborough), ktorí si spokojne žijú v dome uprostred lesov. Potom si však Mandy vyhliadne psychopatický vodca pošahanej sekty Jeremiah (Linus Roache) a to neveští nič dobré. Obrazovo strhujúca, atmosférická pecka je radikálnou a nekompromisnou autorskou víziou, ktorá rozhodne nesadne každému. Pokiaľ sa vám však podarí naladiť, budete odmenení naozaj nevšedným zážitkom.

Kukuričné deti

Adaptácia krátkej poviedky Stephena Kinga v réžii Fritza Kierscha rozpráva príbeh zamilovaného páru, ktorý sa na svojej ceste Amerikou zastaví v podivnom mestečku Gatlin. V ňom vládne skupina detí, ktorá vyvraždila všetkých dospelých pod vedením fanatického kazateľa. Snímka patrí k tým lepším adaptáciám Kingových diel, hoci o nejakú veľkú špičku rozhodne nejde. Napriek tomu ju žánrovým fanúšikom možno odporučiť.

Rituál

Brilantný horor Rituál Robina Hardyho z roku 1973 dnes už patrí ku kultovým dielam. Zavedie nás na podivný ostrov, ktorý je obývaný zvláštnou sektárskou komunitou. Policajný seržant Howie, hlboko veriaci kresťan, tak čoskoro zisťuje, že jeho pobyt na ostrove nemusí byť práve najbezpečnejší. Rituál má absolútne fantastickú atmosféru, ktorú sprevádzajú originálne hudobné čísla a perfektní herci (najmä Christopher Lee). Výborná záležitosť, remaku s Nicolasom Cageom sa však oblúkom vyhnite.

Rosemaryino dieťa

Ďalšia nesmrteľná legenda. Adaptácia románu Iru Levina pod režisérskym dohľadom Romana Polanského nám predstavila mladú Rosemary (Mia Farrow), ktorá sa spolu s manželom (John Cassavetes) presťahuje do nového bytu. Sú tu však aj podivní susedia Castevetovci, ktorí zrejme majú nejaké nekalé plány. Alebo je to len paranoja? Táto atmosférická pecka ani dnes nestráca nič zo svojej sily. Právom jeden z najlepších hororov všetkých čias.

Eyes Wide Shut

Posledné dielo geniálneho Stanleyho Kubricka. Adaptácia Snovej novely Arthura Schnitzlera presunutá do modernej doby skúma hneď viacero pozoruhodných tém. Keď sa bohatý lekár William Harford (Tom Cruise) dozvie o šokujúcej erotickej fantázii svojej manželky (Nicole Kidman), nastúpi na cestu zvláštnej odysey, ktorá ho zavedie až na tajomné rituálno-sexuálne stretnutie neznámeho kultu. Komplexná štúdia vzťahov so snovou atmosférou a mysterióznym napätím je dokonalým filmovým dielom. Kubrick sa dokázal rozlúčiť naozaj brilantne.

Martha Macy May Marlene

Nenápadný nezávislý thriller, ktorý by fanúšikovia sektárskych filmov nemali minúť. Mladá Martha (Elizabeth Olsen) po dvoch rokoch utečie zo spárov bizarnej sexuálnej sekty. Jej zaradenie sa do normálneho života však nie je vôbec jednoduché. Režisér Sean Durkin svoj debut naplnil výbornou znervózňujúcou atmosférou a hlbokým ponorom do vnútra hlavnej hrdinky. Elizabeth Olsen predviedla famózny výkon, rovnako ako aj Hugh Dancy, Sarah Paulson či Brady Corbet. Stojí za pozornosť.

Apostle

Solídny hororový thriller Garetha Evansa rozpráva o bývalom kresťanskom misionárovi Thomasovi (Dan Stevens), ktorý sa vydáva na izolovaný ostrov, aby dostal svoju sestru zo spáru nebezpečnej sekty. Jeho misia však vôbec nebude jednoduchá. Filmu by sa dalo vytknúť, že je hádam až príliš zdĺhavý (pritom paradoxne občas pôsobí skratkovito) a má nedotiahnutý scenár. Inak je to ale solídne atmosférické sústo, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť.

The Ritual

Kvalitná hororová záležitosť od Netflixu, bohužiaľ sa jej nedostalo úplne adekvátnej pozornosti. Príbeh sa točí okolo partie štyroch kamarátov, ktorá sa vydáva na výlet do nádhernej švédskej prírody. Čoskoro sa však stratia v strašidelnom lese a zdá sa, že tu nie sú sami. Atmosférické, záhadné, miestami poriadne mrazivé a v druhej polovici aj celkom príbehovo prekvapivé. Celkové vyústenie možno nesadne každému, napriek tomu by však The Ritual mal byť pre hororových fanúšikov príjemnou jednohubkou

matka!

Alegorický horor matka! od Darrena Aronofskeho patrí k vôbec najkontroverznejším filmom posledných rokov. Snímka pozbierala brutálne polarizujúce reakcie od kritikov a divákov, avšak ide o veľmi odvážnu a originálnu víziu, ktorá by vám nemala ujsť. Pokojný život manželského páru (Jennifer Lawrence a Javier Bardem) sa začne meniť na nočnú moru, keď ich dom navštívi neznáma dvojica (Ed Harris a Michelle Pfeiffer). Príbeh sa následne uberá poriadne divokými a nečakanými cestami. Možno vás matka! nahnevá, ale je tu aj šance, že si ju okamžite zamilujete. Za skúšku v každom prípade stojí.

10 mrazivých sektárskych drám a hororov, ktoré vám zabrnkajú na nervy  |  Tipy na film  |  před 11 dny  |  96 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 mrazivých sektárskych drám a hororov, ktoré vám zabrnkajú na nervy

Ďalšie články ako 10 mrazivých sektárskych drám a hororov, ktoré vám zabrnkajú na nervy

Tipy na film  |  22. 8. 2019

10 najlepších animákov štúdia Pixar, ktoré vás spoľahlivo dojmú a pobavia

Kiná momentálne valcuje štvrtý diel Toy Story a hovorí sa o ňom ako o jednej z najlepších pixaroviek. Pravdou ale je, že toto štúdio má na konte omnoho viac geniálnych kúskov. Vybrali sme pre vás 10 z nich. čítaj ďalej

Tipy na film  |  19. 8. 2019

10 najlepších seriálových noviniek, ktoré nám tento rok zatiaľ priniesol

V tomto článku sa zameriame na seriály, ktoré sa začali vysielať začiatkom tohto roku. Bližšie si preklepneme hlavne Netflix a HBO. Rok síce ešte ani zďaleka nie je za nami, ale už jeho prvá polovica nám priniesla mnoho kvalitných seriálov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  15. 8. 2019

10 najlepších hereckých výkonov Leonarda DiCapria

Leonardo DiCaprio momentálne hviezdi v očakávanom thrilleri Vtedy v Hollywoode od Quentina Tarantina. Za sebou však má poriadne pestrú hereckú kariéru, takže sme sa rozhodli priniesť vám výber jeho 10 najpozoruhodnejších výkonov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  14. 8. 2019

7 faktov, ktoré ste nevedeli o filmovej tvorbe Quentin Tarantina

Aj keď Tarantinova tvorba sa radí medzi tie viac kontroverzné, nejeden z jeho filmov získal titul kultu. Keďže momentálne slovenské kiná obsadzuje jeho novinka Once Upon a Time in Hollywood, pripravili sme si pre vás sedmičku faktov, približujúcich vám jeho fantastickú tvorbu. čítaj ďalej

Tipy na film  |  8. 8. 2019

10 filmov, ktoré si najlepšie užijete, ak o nich viete čo najmenej

Pri viacerých filmoch platí, že čím menej o nich viete, tým viac si ich užijete. Rozprávajú totiž také skvelé príbehy, že by bola škoda pripraviť sa o prekvapenie. Vybrali sme pre vás 10 z nich. čítaj ďalej