FB pixel

Choď a pozeraj sa

Choď a pozeraj sa

Práve k dráme Choď a pozeraj sa od Elema Klimova viacerí kritici prirovnávali aj Nabarvené ptáče. Hlavným hrdinom je 14-ročný Fljora, ktorý sa v roku 1943 pridá k partizánom. Neľudskosť vojny a šialené výjavy brutality menia obyčajného chlapca na chodiacu trosku. Choď a pozeraj sa je extrémne depresívny, temný a nekompromisný film, ktorý vám nezabudnuteľne ukáže peklo vojny a šialenstva.

Pianista

Životný príbeh nadaného pianistu Wladyslawa Szpilmana, ktorý spolu so svojou rodinou zažíva peklo nastupujúceho fašizmu a zúfalej snahy o záchranu života. Fantastická a nesmierne silná dráma Romana Polanského vás pohltí a nepustí. Zmieniť treba aj geniálnych hercov na čele s dokonalým Adrienom Brodym, ktorý si za svoj výkon právom odniesol Oscara.

Schindlerov zoznam

Dnes už kultová záležitosť od Stevena Spielberga, ktorá patrí k jedným z najmrazivejších zobrazení holocaustu. Hlavným hrdinom je nemecký priemyselník Oskar Schindler, ktorému sa počas vojny podarilo zachrániť viac ako tisíc židov pred smrťou. Snímka si odniesla 12 nominácií na Oscara, pričom premenila sedem sošiek (vrátane tej za najlepší film a réžiu).

Saulov syn

Brutálny pohľad na každodenný život v koncentračnom tábore Osvienčim. Hlavnou postavou je maďarský žid Saul, člen Sonderkommanda. Členovia tejto skupiny boli nútení odpratávať mŕtvoly z plynových komôr, čistiť steny od krvi či zbierať šaty a cennosti obetí. Uprostred šialenstva sa Saul nečakane rozhodne pochovať neznámeho mladíka. Vďaka výnimočnej režisérskej práci Lászlóa Nemesa budete mať pocit, akoby ste boli sami v dotyčnom koncentráku. Desivé, mrazivé, smutné. Film si odniesol mnoho cien, napríklad Zlatú palmu z Cannes a Oscara za najlepší zahraničný film.

Pád tretej ríše

Vojnová dráma Olivera Hirschbiegela rozpráva o posledných dňoch nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Berlín sa otriasa pod nápormi postupujúcej sovietskej armády a všetci (okrem Hitlera) vedia, že vojna je stratená. Snímka je v prvom rade brilantne napísaná, herecky bezchybná (Bruno Ganz, Thomas Kretschmann, Alexandra Maria Lara) a historicky verná. Pád tretej ríše si zaslúžene odniesol chválu kritikov, ako aj nomináciu na Oscara za najlepší zahraničný film.

Sophiina voľba

Slávna dráma Alana J. Pakulu podľa nemenej slávneho románu Williama Styrona rozpráva príbeh poľskej emigrantky Sophie, ktorá prežila peklo holocaustu, ale stále si v sebe nesie démonov minulosti a veľkú traumu. Snímka sa môže pochváliť skvelým scenárom a výborne napísanými a zahratými postavami. Meryl Streep si za rolu Sophie odniesla Oscara, celkovo film získal päť nominácií.

Anthropoid

Britský režisér Sean Ellis sa rozhodol sfilmovať jednu z najväčších udalostí česko-slovenských dejín, a síce atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Operáciu s krycím názvom Anthropoid musí vykonať Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš. Hlavné úlohy si v tejto snímke strihli Cillian Murphy a Jamie Dornan a doplnili ich aj Toby Jones, Charlotte Le Bon, Anna Geislerová či Harry Lloyd. Výsledkom je výborne zrežírovaný a napínavý thriller, ktorý vás určite nenechá chladnými.

Valkýra

Valkýra je z podobného súdku ako vyššie zmienený Anthropoid. V tomto skutočnom príbehu sa pozrieme na pokus skupiny vysoko postavených nacistických dôstojníkov o atentát na samotného Adolfa Hitlera. Tento silný príbeh sa podujal sfilmovať Bryan Singer. Hlavných úloh sa zhostili Tom Cruise, Kenneth Branagh, Bill Nighy, Tom Wilkinson, Carice van Houten či Thomas Kretschmann. Valkýra je výborne zrežírovanou a herecky bezchybnou kapitolou dejín, ktorá by vám určite namala ujsť.

Život je krásny

Nemáme mnoho komédií, ktoré by sa odohrávali v období druhej svetovej vojny. Ak by sme spomedzi nich mali vybrať najdôstojnejšieho a najkvalitnejšieho zástupcu, bol by ním bezpochyby film Život je krásny od Roberta Benigniho. Príbeh židovského čašníka Guida, ktorý pred svojím synom tají šialenú mašinériu koncentračného tábora, dokáže chytiť za srdce aj rozosmiať. Snímka si odniesla sedem nominácií na Oscara, pričom tri sošky aj premenila.

Obchod na korze

Na záver si dáme kúsok z domácej produkcie. Notoricky známa dráma Jána Kadára a Elmara Klosa rozpráva príbeh slovenského arizátora Tona Brtka, ktorý pod nátlakom prijme arizačný dekrét na obchodík starej pani Lautmannovej. Tá však Tona omylom považuje za svojho pomocníka. Fantastický klenot našej domácej tvorby boduje hodnoverným vykreslením dobovej atmosféry a prvotriednymi hereckými výkonmi. Obchod na korze si odniesol dve nominácie na Oscara a premeniť dokázala sošku za najlepší zahraničný film.

10 mrazivých a silných drám z obdobia druhej svetovej vojny  |  Tipy na film  |  před 5 měsíci  |  113 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 mrazivých a silných drám z obdobia druhej svetovej vojny

Ďalšie články ako 10 mrazivých a silných drám z obdobia druhej svetovej vojny

Tipy na film  |  21. 2. 2020

Posledný Terminátor (vážne!) a ďalšie novinky, ktoré musíte vidieť

Netflix nám po Valentíne trošku vydychuje a chystá sa na príval nových titulov pre nadchádzajúci týždeň. Aj tak si ale pripravil návraty známych seriálov ako Cudzinka či Narcos. Slabší týždeň na Netflixe pre zmenu balansuje príval noviniek na iných kanáloch. čítaj ďalej

Tipy na film  |  20. 2. 2020

Netflix predstavil 5 trailerov na svoje najočakávanejšie seriály

Netflix nestráca dych a uverejňuje novinky ako na bežiacom páse. K ním však patria aj pokračovania zabehnutých seriálov a hneď niekoľko z nich dostalo uplynulé dni aj trailer. Ak si náhodou niektorý z nich zmeškal, my ti ich ponúkame na jednom mieste. čítaj ďalej

Tipy na film  |  19. 2. 2020

10 filmov, ktoré v januári najviac bodovali na HBO GO

Prvý mesiac roku 2020 je úspešne za nami. Aké filmy sa tešili najväčšej priazni divákov na HBO GO? To vám prezradíme práve v tomto článku. Zároveň tieto tituly berte ako naše odporúčanie, ak váhate, čo si najbližšie pustiť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  18. 2. 2020

IT-Crowd, Prison Break a ďalšie klenoty, ktoré sa skrývajú na Netflixe

Nie pochýb, že väčšina z nás si Netflix predpláca kvôli exkluzívnym seriálom, vytvoreným práve pod krídlami tejto streamovacej služby. Netflix však schováva mnoho klenotov, na ktorých priamo nepracoval a ponúka im iba teplo svojho domova. čítaj ďalej

Tipy na film  |  17. 2. 2020

20 výborných filmov, ktoré si od januára môžete pozrieť na Netflixe

Netflix opäť rozšíril svoju filmovú ponuku. Pozrieť si tak môžete skvelé kultové snímky, vojnové drámy, sci-fi či legendárne animáky. V tomto článku vám prinášame prehľad 20 výborných snímok, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. čítaj ďalej