FB pixel

Psycho

Písať o Psychu je ako nosiť drevo do lesa. Nezabudnuteľná klasika Alfreda Hitchcocka je dodnes parádnou thrillerovou jazdou, ktorú čas takmer vôbec nenahlodal. Fantastické herecké výkony, precízna réžia a dnes už notoricky známy mrazivý záver. Norman Bates v podaní Anthonyho Perkinsa sa stal už sám o sebe kultovou postavou a vrátil sa k nám ešte vo viacerých pokračovaniach, remaku, ako aj v seriáli Bates Motel, kde si ho zahral Freddie Highmore.

Zodiac

Režisérsky majster na pochmúrne thrillery David Fincher sa podujal natočiť skutočný príbeh o pátraní po sériovom vrahovi, ktorý dodnes nebol odhalený. Oprieť sa mohol o fantastický scenár plný kvalitných dialógov, ako aj výborných hercov (Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo či Robert Downey Jr.). Pokiaľ žeriete seriálového Mindhuntera z Fincherovej dielne, Zodiac musí patriť k vašej povinnej výbave.

Mlčanie jahniat

Ďalšia nestarnúca klasika. Psychologický duel mrazivého Anthonyho Hopkinsa a odhodlanej Jodie Foster dokázal režisér Jonathan Demme pretaviť na jeden z najlepších a najmrazivejších thrillerov histórie. Postava psychiatra Hannibala Lectera sa k nám vrátila v pokračovaní Hannibal, prequeli Červený drak a ďalšom prequeli Hannibal: Zrodenie zla. Nesmieme tiež zabudnúť na skvelý seriál Hannibal s Mads Mikkelsen v hlavnej úlohe.

Sedem

Ďalšia notoricky známa pecka od Davida Finchera, ale Sedem sme jednoducho nemohli vynechať. Poriadne temná, špinavá a drsná kriminálka predstavila skvelú dvojicu detektívov v podaní Morgana Freemana a Brada Pitta, ktorí sú na stope brutálnemu sériovému vrahovi. Toho si s veľkým gustom zahral mrazivo démonický Kevin Spacey. Za zmienku stojí tiež solídne brutálny záver a psychologická tieseň, ktorá sála z každého políčka.

Monštrum

Skutočný príbeh jednej z najhorších sériových vrahýň americkej histórie Aileen Wuornos na plátna kín doviedla Patty Jenkins. Hlavnú rolu chladnokrvnej vrahyne si strihla neskutočná Charlize Theron, ktorá si za svoj výkon odniesla aj Oscara. Monštrum je v prvom rade silná dráma, ktorej nechýba skvelá atmosféra a samotný skutočný príbeh je skrátka pôsobivý a silný sám o sebe. Zmieniť treba aj výbornú Christinu Ricci vo vedľajšej úlohe.

Takí normálni zabijaci

Takí normálni zabijaci sú ďalším mimoriadne kontroverzným kúskom v našom rebríčku. Vražedné besnenie Mickeyho a Mallory, z ktorých sa stanú mediálne hviezdy, je v prvom rade ostrou satirou. Film je natočený špičkovo a Juliette Lewis a Woody Harrelson v hlavných úlohách nemajú chybu. Snímka sa stala kultom, ale bohužiaľ sa ňou inšpirovalo aj niekoľko skutočných vrahov (napríklad strelci na strednej škole Columbine). Mrazivé.

Parfém: Príbeh vraha

Údajne nesfilmovateľný román Patricka Süskinda napokon natočil talentovaný Tom Tykwer. A vyšlo to na jednotku. Snímka síce v čase svojho uvedenie pozbierala skôr zmiešané reakcie, avšak podľa nás ide o výborne natočenú a predlohe vernú adaptáciu. Zaujme už len samotný originálny príbeh a vrahova motivácia. Záver určite nesadne každému, avšak celej snímke dodáva inú dimenziu a myšlienkovú podnetnosť.

Americké psycho

Adaptácia kontroverzného románu Breta Eastona Ellisa dopadla v podstate veľmi dobre. Brutalita predlohy bola síce osekaná, ale inak to snáď ani nešlo. Napriek tomu však vznikol mrazivý, krvavý a vo svojej podstate vtipný film. Áno, Americké psycho je zo všetkého najviac poriadne absurdná čiernohumorná satira na konzumnú spoločnosť a prázdnodu medziľudských vzťahov. Christian Bale v hlavnej úlohe predvádza famóznu kreáciu, rozhodne teda snímke dajte šancu.

10 mrazivých a napínavých thrillerov o sériových vrahoch  |  Tipy na film  |  před 2 měsíci  |  97 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 mrazivých a napínavých thrillerov o sériových vrahoch

Ďalšie články ako 10 mrazivých a napínavých thrillerov o sériových vrahoch

Tipy na film  |  22. 8. 2019

10 najlepších animákov štúdia Pixar, ktoré vás spoľahlivo dojmú a pobavia

Kiná momentálne valcuje štvrtý diel Toy Story a hovorí sa o ňom ako o jednej z najlepších pixaroviek. Pravdou ale je, že toto štúdio má na konte omnoho viac geniálnych kúskov. Vybrali sme pre vás 10 z nich. čítaj ďalej

Tipy na film  |  19. 8. 2019

10 najlepších seriálových noviniek, ktoré nám tento rok zatiaľ priniesol

V tomto článku sa zameriame na seriály, ktoré sa začali vysielať začiatkom tohto roku. Bližšie si preklepneme hlavne Netflix a HBO. Rok síce ešte ani zďaleka nie je za nami, ale už jeho prvá polovica nám priniesla mnoho kvalitných seriálov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  15. 8. 2019

10 najlepších hereckých výkonov Leonarda DiCapria

Leonardo DiCaprio momentálne hviezdi v očakávanom thrilleri Vtedy v Hollywoode od Quentina Tarantina. Za sebou však má poriadne pestrú hereckú kariéru, takže sme sa rozhodli priniesť vám výber jeho 10 najpozoruhodnejších výkonov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  14. 8. 2019

7 faktov, ktoré ste nevedeli o filmovej tvorbe Quentin Tarantina

Aj keď Tarantinova tvorba sa radí medzi tie viac kontroverzné, nejeden z jeho filmov získal titul kultu. Keďže momentálne slovenské kiná obsadzuje jeho novinka Once Upon a Time in Hollywood, pripravili sme si pre vás sedmičku faktov, približujúcich vám jeho fantastickú tvorbu. čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 8. 2019

10 mrazivých sektárskych drám a hororov, ktoré vám zabrnkajú na nervy

V kinách máme od 1. augusta novinku Ariho Astera, sektársky horor s názvom Slnovrat. Pri tejto príležitosti vám prinášame ďalších 10 pozoruhodných filmov, ktoré sa odohrávajú v sektárskom prostredí. čítaj ďalej