FB pixel

Psycho

Písať o Psychu je ako nosiť drevo do lesa. Nezabudnuteľná klasika Alfreda Hitchcocka je dodnes parádnou thrillerovou jazdou, ktorú čas takmer vôbec nenahlodal. Fantastické herecké výkony, precízna réžia a dnes už notoricky známy mrazivý záver. Norman Bates v podaní Anthonyho Perkinsa sa stal už sám o sebe kultovou postavou a vrátil sa k nám ešte vo viacerých pokračovaniach, remaku, ako aj v seriáli Bates Motel, kde si ho zahral Freddie Highmore.

Zodiac

Režisérsky majster na pochmúrne thrillery David Fincher sa podujal natočiť skutočný príbeh o pátraní po sériovom vrahovi, ktorý dodnes nebol odhalený. Oprieť sa mohol o fantastický scenár plný kvalitných dialógov, ako aj výborných hercov (Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo či Robert Downey Jr.). Pokiaľ žeriete seriálového Mindhuntera z Fincherovej dielne, Zodiac musí patriť k vašej povinnej výbave.

Mlčanie jahniat

Ďalšia nestarnúca klasika. Psychologický duel mrazivého Anthonyho Hopkinsa a odhodlanej Jodie Foster dokázal režisér Jonathan Demme pretaviť na jeden z najlepších a najmrazivejších thrillerov histórie. Postava psychiatra Hannibala Lectera sa k nám vrátila v pokračovaní Hannibal, prequeli Červený drak a ďalšom prequeli Hannibal: Zrodenie zla. Nesmieme tiež zabudnúť na skvelý seriál Hannibal s Mads Mikkelsen v hlavnej úlohe.

Sedem

Ďalšia notoricky známa pecka od Davida Finchera, ale Sedem sme jednoducho nemohli vynechať. Poriadne temná, špinavá a drsná kriminálka predstavila skvelú dvojicu detektívov v podaní Morgana Freemana a Brada Pitta, ktorí sú na stope brutálnemu sériovému vrahovi. Toho si s veľkým gustom zahral mrazivo démonický Kevin Spacey. Za zmienku stojí tiež solídne brutálny záver a psychologická tieseň, ktorá sála z každého políčka.

Monštrum

Skutočný príbeh jednej z najhorších sériových vrahýň americkej histórie Aileen Wuornos na plátna kín doviedla Patty Jenkins. Hlavnú rolu chladnokrvnej vrahyne si strihla neskutočná Charlize Theron, ktorá si za svoj výkon odniesla aj Oscara. Monštrum je v prvom rade silná dráma, ktorej nechýba skvelá atmosféra a samotný skutočný príbeh je skrátka pôsobivý a silný sám o sebe. Zmieniť treba aj výbornú Christinu Ricci vo vedľajšej úlohe.

Takí normálni zabijaci

Takí normálni zabijaci sú ďalším mimoriadne kontroverzným kúskom v našom rebríčku. Vražedné besnenie Mickeyho a Mallory, z ktorých sa stanú mediálne hviezdy, je v prvom rade ostrou satirou. Film je natočený špičkovo a Juliette Lewis a Woody Harrelson v hlavných úlohách nemajú chybu. Snímka sa stala kultom, ale bohužiaľ sa ňou inšpirovalo aj niekoľko skutočných vrahov (napríklad strelci na strednej škole Columbine). Mrazivé.

Parfém: Príbeh vraha

Údajne nesfilmovateľný román Patricka Süskinda napokon natočil talentovaný Tom Tykwer. A vyšlo to na jednotku. Snímka síce v čase svojho uvedenie pozbierala skôr zmiešané reakcie, avšak podľa nás ide o výborne natočenú a predlohe vernú adaptáciu. Zaujme už len samotný originálny príbeh a vrahova motivácia. Záver určite nesadne každému, avšak celej snímke dodáva inú dimenziu a myšlienkovú podnetnosť.

Americké psycho

Adaptácia kontroverzného románu Breta Eastona Ellisa dopadla v podstate veľmi dobre. Brutalita predlohy bola síce osekaná, ale inak to snáď ani nešlo. Napriek tomu však vznikol mrazivý, krvavý a vo svojej podstate vtipný film. Áno, Americké psycho je zo všetkého najviac poriadne absurdná čiernohumorná satira na konzumnú spoločnosť a prázdnodu medziľudských vzťahov. Christian Bale v hlavnej úlohe predvádza famóznu kreáciu, rozhodne teda snímke dajte šancu.

10 mrazivých a napínavých thrillerov o sériových vrahoch  |  Tipy na film  |  před 8 dny  |  84 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 mrazivých a napínavých thrillerov o sériových vrahoch

Ďalšie články ako 10 mrazivých a napínavých thrillerov o sériových vrahoch

Tipy na film  |  17. 6. 2019

10 najlepších filmových trilógií, ktoré sa zapísali do filmovej histórie

Filmové série či trilógie sú často ošemetná vec. Nie často sa tvorcom podarí udržať nastavenú latku kvality. Niekedy to však vyjde a práve na tie filmy vás chceme upozorniť v tomto článku. čítaj ďalej

Tipy na film  |  13. 6. 2019

10 hudobných drám, ktoré by ste mali vidieť, ak sa vám páčil Rocketman

Rocketman, ktorý rozpráva životný a profesijný život Eltona Johna, je už v našich kinách. Pokiaľ sa vám páčil a máte chuť na ďalšie podobne ladené filmy, prinášame vám 10 tipov na biografické hudobné drámy, ktoré by ste nemali minúť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  5. 6. 2019

10 skvelých monster filmov, ktoré si užijete ak sa vám páčila nová Godzilla

Do našich kín opäť dorazila slávna Godzilla. Pri tejto príležitosti vám prinášame 10 fantastických monster filmov, ktoré priaznivcov tohto sub-žánru rozhodne nesklamú. čítaj ďalej

Tipy na film  |  31. 5. 2019

10 hraných verzií disneyovských animákov, na ktoré sa najviac tešíme

Minulý týždeň sa do našich kín vrútila hraná verzia animovanej disneyovky Aladin v režisérskom podaní Guya Ritchieho. V štúdiu sa však už chystá viacero ďalších hraných remakov, takže sme pre vás dali dokopy tie, ktoré nás oslovujú najviac. čítaj ďalej

Tipy na film  |  27. 5. 2019

9 dôvodov, prečo GoT nie je až tak skvelý seriál, ako si všetci myslia

Rozrušenie okolo ukončenia seriálu opadá a my si poďme pripomenúť, čo sa nám na ňom až tak nepáčilo. Naservírovali sme si teda 9 dôvodov, prečo si myslíme, že Game of Thrones nie je to najlepšie, čo z dielne HBO vyšlo. čítaj ďalej