FB pixel

Psycho

Písať o Psychu je ako nosiť drevo do lesa. Nezabudnuteľná klasika Alfreda Hitchcocka je dodnes parádnou thrillerovou jazdou, ktorú čas takmer vôbec nenahlodal. Fantastické herecké výkony, precízna réžia a dnes už notoricky známy mrazivý záver. Norman Bates v podaní Anthonyho Perkinsa sa stal už sám o sebe kultovou postavou a vrátil sa k nám ešte vo viacerých pokračovaniach, remaku, ako aj v seriáli Bates Motel, kde si ho zahral Freddie Highmore.

Zodiac

Režisérsky majster na pochmúrne thrillery David Fincher sa podujal natočiť skutočný príbeh o pátraní po sériovom vrahovi, ktorý dodnes nebol odhalený. Oprieť sa mohol o fantastický scenár plný kvalitných dialógov, ako aj výborných hercov (Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo či Robert Downey Jr.). Pokiaľ žeriete seriálového Mindhuntera z Fincherovej dielne, Zodiac musí patriť k vašej povinnej výbave.

Mlčanie jahniat

Ďalšia nestarnúca klasika. Psychologický duel mrazivého Anthonyho Hopkinsa a odhodlanej Jodie Foster dokázal režisér Jonathan Demme pretaviť na jeden z najlepších a najmrazivejších thrillerov histórie. Postava psychiatra Hannibala Lectera sa k nám vrátila v pokračovaní Hannibal, prequeli Červený drak a ďalšom prequeli Hannibal: Zrodenie zla. Nesmieme tiež zabudnúť na skvelý seriál Hannibal s Mads Mikkelsen v hlavnej úlohe.

Sedem

Ďalšia notoricky známa pecka od Davida Finchera, ale Sedem sme jednoducho nemohli vynechať. Poriadne temná, špinavá a drsná kriminálka predstavila skvelú dvojicu detektívov v podaní Morgana Freemana a Brada Pitta, ktorí sú na stope brutálnemu sériovému vrahovi. Toho si s veľkým gustom zahral mrazivo démonický Kevin Spacey. Za zmienku stojí tiež solídne brutálny záver a psychologická tieseň, ktorá sála z každého políčka.

Monštrum

Skutočný príbeh jednej z najhorších sériových vrahýň americkej histórie Aileen Wuornos na plátna kín doviedla Patty Jenkins. Hlavnú rolu chladnokrvnej vrahyne si strihla neskutočná Charlize Theron, ktorá si za svoj výkon odniesla aj Oscara. Monštrum je v prvom rade silná dráma, ktorej nechýba skvelá atmosféra a samotný skutočný príbeh je skrátka pôsobivý a silný sám o sebe. Zmieniť treba aj výbornú Christinu Ricci vo vedľajšej úlohe.

Takí normálni zabijaci

Takí normálni zabijaci sú ďalším mimoriadne kontroverzným kúskom v našom rebríčku. Vražedné besnenie Mickeyho a Mallory, z ktorých sa stanú mediálne hviezdy, je v prvom rade ostrou satirou. Film je natočený špičkovo a Juliette Lewis a Woody Harrelson v hlavných úlohách nemajú chybu. Snímka sa stala kultom, ale bohužiaľ sa ňou inšpirovalo aj niekoľko skutočných vrahov (napríklad strelci na strednej škole Columbine). Mrazivé.

Parfém: Príbeh vraha

Údajne nesfilmovateľný román Patricka Süskinda napokon natočil talentovaný Tom Tykwer. A vyšlo to na jednotku. Snímka síce v čase svojho uvedenie pozbierala skôr zmiešané reakcie, avšak podľa nás ide o výborne natočenú a predlohe vernú adaptáciu. Zaujme už len samotný originálny príbeh a vrahova motivácia. Záver určite nesadne každému, avšak celej snímke dodáva inú dimenziu a myšlienkovú podnetnosť.

Americké psycho

Adaptácia kontroverzného románu Breta Eastona Ellisa dopadla v podstate veľmi dobre. Brutalita predlohy bola síce osekaná, ale inak to snáď ani nešlo. Napriek tomu však vznikol mrazivý, krvavý a vo svojej podstate vtipný film. Áno, Americké psycho je zo všetkého najviac poriadne absurdná čiernohumorná satira na konzumnú spoločnosť a prázdnodu medziľudských vzťahov. Christian Bale v hlavnej úlohe predvádza famóznu kreáciu, rozhodne teda snímke dajte šancu.

10 mrazivých a napínavých thrillerov o sériových vrahoch  |  Tipy na film  |  2019  |  97 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 mrazivých a napínavých thrillerov o sériových vrahoch

Ďalšie články ako 10 mrazivých a napínavých thrillerov o sériových vrahoch

Tipy na film  |  29. 5. 2020

10 filmových a seriálových noviniek, ktoré musíte vidieť cez tento víkend

Koniec mája je tu a s ním aj pestrá ponuka streamovacích služieb. Netflix priniesol očakávaný sitkom Space Force a sci-fi Snowpiercer, zatiaľ čo HBO mu kontruje muzikálom Cats a mnohými ďalšími novinkami. čítaj ďalej

Tipy na film  |  25. 5. 2020

55 najlepších filmov dlhších než tri hodiny

Aký máte vzťah k dlhým filmom? Možno ich vyhľadávate, možno sa im vyhýbate. V tomto článku v každom prípade nájdete tipy na perfektné snímky, pri ktorých ich dlhá stopáž vôbec neprekáža. čítaj ďalej

Tipy na film  |  20. 5. 2020

12 najlepších aprílových seriálov Netflixu a HBO, ktoré by ste mali vidieť

Kvalitných seriálov nikdy nie je dosť. Našťastie tu máme platformy ako Netflix či HBO, ktoré sa výbornými titulmi len hemžia. V nasledovnom článku sme pre vás dali dohromady 12 skvelých seriálov z minulého mesiaca. čítaj ďalej

Tipy na film  |  18. 5. 2020

25 najnovších seriálov na Netflixe s českým dabingom

Asi viete, že okrem originálneho znenia si viaceré seriály z dielne Netflixu môžete pozrieť aj s českým dabingom. V článku sme pre vás vybrali 25 kvalitných titulov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  15. 5. 2020

Harry Potter a ďalšie vynikajúce tituly, ktoré musíte vidieť cez víkend

Ďalší víkend je pred nami a opäť máme z čoho vyberať. Netflix tento víkend trošku stagnuje s novinkami, ktoré však kompenzuje celou ságou Harryho Pottera. HBO mu protirečí seriálovou novinkou s Markom Ruffalom a na iTunes dorazil nedávny kinohit, Bad Boys for Life. čítaj ďalej