FB pixel

Toy Story

Hviezdna dráha štúdia Pixar sa začala písať v roku 1995, práve vtedy mal totiž premiéru animák Toy Story. Zdá sa to neuveriteľné, že je to už toľko rokov. Pritom snímka Johna Lassetera dodnes prakticky nezostarla. Výborné postavy, príbeh aj humor sú stále svieže, ale prekvapivo dobre sa drží aj animácia, hoci sa, pravdaže, už pokročilo oveľa ďalej. Skrátka ohromná pecka, ku ktorej neskôr pribudli ešte tri (vzácne vydarené) sequely.

Titanic

Aj kultový veľkofilm Titanic od Jamesa Camerona už má niekoľko rôčkov. Premiéru si totiž odbil v roku 1997 a ak si vtedajšie obdobie zažil, tak vieš, že aj na území Slovenska a Česka išlo o filmovú udalosť číslo jeden. Leonardo DiCaprio bol síce vtedy vnímaný skôr ako pekná tvárička a idol tínedžeriek, ale faktom ostáva, že už v Titanicu svoju rolu zahral výborne. O Kate Winslet sa ani netreba zmieňovať, tá bola fantastická. Titanic je dodnes strhujúcou peckou, ktorá nezostarla ani o deň. Aj na tom sa pozná Cameronove majstrovstvo.

Sám doma

Legendárna vianočná komédia, ktorá nesmie koncom roka chýbať v reprertoáre slovenských a českých televízii. To je Sám doma. Skvelý kúsok Chrisa Columbusa s výborným Macaulayom Culkinom je dodnes prvotriednou zábavou, ktorá má výborný humor, nápaditosť aj trochu toho poučenia. V zásade tak ide o tú najlepšiu možnú komerciu a niet sa čo čudovať, že si vyslúžila status nesmrteľného kultu. A hoci si premiéru odbila v roku 1990, aj dnes sa k nej vracajú stále nové a nové generácie divákov.

Trainspotting

Ďalším zaslúženým kultom v našom zozname je Trainspotting od Dannyho Boylea. Generačná výpoveď na drogách závislých mladíkov, ako aj ostrá satira konzumnej spoločnosti. Vďaka Boyleovej geniálnej réžii, originálnych nápadoch a celkovej dynamike by Trainspotting bez problémov obstál aj keby si premiéru odbil dnes a nie v roku 1996.

Pulp Fiction: Historky z podsvetia

Keď už zmieňujeme tie klasiky, nemali by sme pominúť ani film, ktorý je pre mnohých synonymom kultovej snímky. Pulp Fiction bol v roku 1994 filmom od ešte len nádejného Quentina Tarantina (mal za sebou akurát gangsterku Gauneri) si podmanil divákov aj kritikov na celom svete a dnes by ste asi nenašli na planéte človeka, ktorý by tento film nevidel. Mnoho hlášok priam zľudovelo a dodnes ostáva Pulp Fiction skvelou a poriadne čierno-humornou zábavou, v ktorej sa to len tak hemží originálnymi dialógmi a nezabudnuteľnými scénami.

Forrest Gump

Prosťáčik s dobrým srdcom Forrest Gump je tiež už klasickým dielom. Originálna dramédia Roberta Zemeckisa pozbierala šesť Oscarov a vďaka nevšednému príbehu a pozoruhodnej práci s digitálnymi trikmi ide aj dnes o pecku, ktorá rozosmieva a dojíma. Tiež by sme asi márne hľadali filmového fanúšika, ktorý by Forrestove dobrodružstvá nikdy nevidel. Aj s odstupom času sa na filme len ťažko hľadá nejaká chyba.

Mulholland Drive

Hviezdnu chvíľku zažil v roku 2001 aj ostrieľaný David Lynch. Práve vtedy sa totiž dostal do kín jeho mysteriózny thriller Mulholland Drive. Pôvodne bol zamýšľaný ako pilot k televíznemu seriálu, ale napokon sa stal jedným z najlepších filmov tohto svojrázneho režiséra. Je pravdou, že po premiére v Cannes boli ohlasy zmiešané, ale čas kvality snímky preveril a mnoho filozofov a teoretikov jej venovalo nepreberné množstvo analýz. Aj dnes uchvacuje dômyselnou réžiou, surreálnou atmosférou a tajomnosťou, ktorá nedá vydýchnuť.

Mexická jazda

Mexická jazda znamenala pre režiséra Alfonsa Cuaróna vytúžený prelom a on sa etabloval ako jeden z najpozoruhodnejších režisérov vôbec. Pre mnoho mladých ľudí sa jeho film stal testamentom a zároveň univerzálnou výpoveďou o dospievaní, priateľstve a sexe. Esenciálny coming-of-age film, ktorý dodnes bude mladým hovoriť z duše. Aj keď od jeho premiéry uplynulo už 19 rokov.

Stratené v preklade

Majstrovská tragikomédia Stratené v preklade mala premiéru v roku 2003 a pre Sofiu Coppola znamenal posun medzi režisérsku smotánku. Nádherne melancholická sonda do duší dvoch osamelých ľudí uprostred pulzujúceho Tokia pohltila atmosférou, subtílnymi, ale silnými emóciami a dokonalými hercami. Sofia Coppola si zaslúžene odniesla Oscara za najlepší originálny scenár.

Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

A na záver musíme spomenúť aj film, ktorý dokázal, že aj dovtedy odpisovaný fantasy žáner znesie tie najprísnejšie kritériá. Hovoríme pravdaže o kultovej fantasy Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa, ktorá prakticky redefinovala moderný fantasy blockbuster a spôsobila celosvetové šialenstvo. Divákom sa v kinách tajil dych nad epickými scénami, úchvatnými efektami, emóciami a strhujúcim príbehom. Spolu s ďalšími časťami trilógie – Dvoma vežami a Návratom kráľa – ide bezpochyby o jednu z najlepších fantasy sérií strieborného plátna. Dodnes nestráca nič zo svojej sily.

10 kultových filmov, ktoré sú staršie, než si myslíte  |  Tipy na film  |  před 16 dny  |  44 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 kultových filmov, ktoré sú staršie, než si myslíte

Ďalšie články ako 10 kultových filmov, ktoré sú staršie, než si myslíte

Tipy na film  |  8. 7. 2020

11 dôvodov, prečo si predplatiť Netflix aj v júli

Aj tento mesiac vám prinášame niekoľko pozoruhodných seriálových a filmových noviniek, ktoré si budete môcť od júla užiť na Netflixe. Na svoje si prídu milovníci tajomna, horor, dokumentov, ale aj humoru a romantiky. čítaj ďalej

Tipy na film  |  7. 7. 2020

20 vynikajúcich filmov na HBO GO, ktoré ste možno nevideli, a to je chyba

Kedy ste poslednýkrát uprednostnili HBO GO pred Netflixom? Možno práve nasledujúce dni sú tie pravé pre doháňanie dávnych restov, keďže služba v sebe skrýva aj niekoľko starších legiend, ktoré ste mohli v dobe ich vzniku prehliadnuť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  6. 7. 2020

10 romantických komédií, ktoré musíte vidieť

Romantika a humor odjakživa idú ruka v ruke. V nasledovnom článku vám predstavíme desiatku skvelých filmov, v ktorých okrem romantiky a emócií funguje na jednotku aj humor. Zaručene sa pri nich teda dobre pobavíš. čítaj ďalej

Tipy na film  |  3. 7. 2020

Toto je 10 noviniek nielen Netflixu, s ktorými sa ukryjete pred horúčavami

V streamovacom segmente pribudla ďalšia nálož kvalitného obsahu. Zvážte teda posledného Terminátora, očakávanú Hannu alebo ďalších 8 titulov, ktoré vás rozhodne prenesú ďalším víkendom. čítaj ďalej

Tipy na film  |  2. 7. 2020

30 najlepších filmov, ktoré sa v júni objavili na Netflixe

Netflix priebežne dopĺňa svoju ponuku filmov, za poslednú dobu pridal viac ako 120 filmov, takže rozhodne je z čoho vyberať. Nižšie vám prinášame 30 pozoruhodných tipov, ktoré streamovací gigant pridal minulý mesiac, teda v júni. Na svoje si prídu milovníci humor, akcie aj sci-fi. čítaj ďalej