FB pixel

Walk the Line

Životný príbeh kultového Johnnyho Casha nám vyrozprával talentovaný James Mangold. Hlavnú rolu zveril bez preháňania fantastickému Joaquinovi Phoenixovi. Reese Witherspoon si zase zahrala jeho veľkú lásku a speváčku June Carter. Phoenix si za svoj výkon odniesol aj nomináciu na Oscara a Reese Witherspoon svoju nomináciu aj premenila. Snímke sa celkovo podarilo ukoristiť päť nominácií a získala aj viaceré iné ceny.

Ray

Životopisný film o jazzovom spevákovi Rayovi Charlesovi natočil režisér Taylor Hackford a išlo o výrazný titul, ktorý získal viacero ocenení. Niet sa čomu čudovať. Životný príbeh Charlesa bol vyrozprávaný veľmi zručne a jeho predstaviteľ Jamie Foxx si právom odniesol sošku Oscara. Snímke bola ocenená aj v kategórii mix zvuku a celkovo mala na konte šesť nominácií.

Bohemian Rhapsody

Obrovský hit minulého roka. Bohemian Rhapsody o Freddiem Mercurym a kapele Queen síce vznikal pomerne komplikovane, keďže režisér Bryan Singer bol v samotnom závere produkcie nahradený Dexterom Fletcherom. Kritikov snímka úplne nepresvedčila, ale divácky záujem bol obrovský. Bohemian Rhapsody bol skutočne intenzívny zážitok a každý, kto film videl na veľkom plátne, to určite potvrdí. Rami Malek v titulnej úlohe si za svoj výkon odniesol Oscara. Päť nominácií Bohemian Rhapsody premenil na štyri víťazstvá.

Amadeus

Absolútna klasika a povinná jazda pre každého milovníka vážnej hudby. Strhujúci príbeh rivality Mozarta a Salieriho v réžii Miloša Formana je dodnes famóznym a dych vyrážajúcim zážitkom. Snímka si odniesla jedenásť nominácií na Oscara a dokázala vybojovať osem sošiek, vrátane tých za najlepšiu réžiu, najlepší film či najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe (pre F. Murraya Abrahama).

The Doors

Sfilmovať príbeh Jima Morrisona a jeho skupiny The Doors sa podujal kultový Oliver Stone a vznikol z toho jeden z najlepších hudobných filmov vôbec. V čase premiéry si síce snímka vo svojej domovine zlízla skôr chladné recenzie, ale fanúšikovia The Doors na ňu nedajú dopustiť. Val Kilmer v hlavnej úlohe navyše zrejme zahral jeden z najlepších hereckých výkonov vo svojej kariére.

I'm Not There

Experimentálny projekt Todda Haynesa, ktorý rozpráva o živote a diele kultového Boba Dylana, rozhodne nepatrí k filmom, ktoré ocení každý. Pokiaľ sa vám však trafí do vkusu, ľutovať rozhodne nebudete. Samotného Dylana si zahralo až šesť rôznych hercov, menovite Christian Bale, Cate Blanchett, Marcus Carl Franklin, Richard Gere, Heath Ledger a Ben Whishaw. Pokiaľ ste unavení z konvenčných oscarových biografií a hľadáte nekonvenčný zážitok, ste na správnej adrese.

Control

Uznávaný fotograf a režisér Anton Corbijn nám v roku 2007 doručil vynikajúci film Control, ktorý bol o spevákovi a skladateľovi Ianovi Curtisovi, frontmanovi legendárnej skupiny Joy Division. Film mal fantastickú atmosféru, scenár a hlavny parádny výkon Sama Rileyho, ktorý skutočnému Curtisovi akoby z oka vypadol. Výsledkom tak bola mimoriadne silná dráma a kritici ju právom označili za jeden z najlepších filmov roku 2007.


Bird

Bird

Hollywoodsky herecký a režisérsky veterán Clint Eastwood sa v roku 1988 pozrel na zúbok legende jazzu Charliemu Parkerovi (prezývaného aj Bird). Parker je dodnes považovaný za absolútneho hudobného génia a tento film názorne ukazuje prečo. Forest Whitaker v hlavnej úlohe nemá chybu, rovnako ako sústredená Eastwoodova réžia. Snímka si odniesla Oscara za mix zvuku, samotný Eastwood obdržal aj Zlatý glóbus za réžiu.

The Runaways

Dievčenská rocková kapela The Runaways mala síce len krátke trvanie, ale film o jej zložení a pôsobení by ste minúť nemali. Floria Sigismondi natočila pôsobivú hudobnú drámu s výbornou ústrednou dvojicou Dakota Fanning a Kristen Stewart. Film špeciálne odporúčame tým, ktorí si myslia, že Stewart nie je talentovaná herečka. Za pozornosť však stojí aj excentrický Michael Shannon. Vydarená záležitosť.

Straight Outta Compton

Úspešná biografická dráma z roku 2015 sa bližšie pozrela na vznik, pôsobenie a zánik gangsta rapovej kapely N.W.A, do ktorej patrili také esá ako Eazy-E, Ice Cube a Dr. Dre. Na režisérske kreslo sa posadil F. Gary Gray a s prehľadom do kín poslal jeden z najlepších filmov daného roku. Snímka si odniesla oscarovú nomináciu za najlepší pôvodný scenár a bola mimoriadne úspešná aj finančne. Priaznivci rapu by ju rozhodne nemali minúť.

10 hudobných drám, ktoré by ste mali vidieť, ak sa vám páčil Rocketman  |  Tipy na film  |  před 2 měsíci  |  59 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 hudobných drám, ktoré by ste mali vidieť, ak sa vám páčil Rocketman

Ďalšie články ako 10 hudobných drám, ktoré by ste mali vidieť, ak sa vám páčil Rocketman

Tipy na film  |  22. 8. 2019

10 najlepších animákov štúdia Pixar, ktoré vás spoľahlivo dojmú a pobavia

Kiná momentálne valcuje štvrtý diel Toy Story a hovorí sa o ňom ako o jednej z najlepších pixaroviek. Pravdou ale je, že toto štúdio má na konte omnoho viac geniálnych kúskov. Vybrali sme pre vás 10 z nich. čítaj ďalej

Tipy na film  |  19. 8. 2019

10 najlepších seriálových noviniek, ktoré nám tento rok zatiaľ priniesol

V tomto článku sa zameriame na seriály, ktoré sa začali vysielať začiatkom tohto roku. Bližšie si preklepneme hlavne Netflix a HBO. Rok síce ešte ani zďaleka nie je za nami, ale už jeho prvá polovica nám priniesla mnoho kvalitných seriálov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  15. 8. 2019

10 najlepších hereckých výkonov Leonarda DiCapria

Leonardo DiCaprio momentálne hviezdi v očakávanom thrilleri Vtedy v Hollywoode od Quentina Tarantina. Za sebou však má poriadne pestrú hereckú kariéru, takže sme sa rozhodli priniesť vám výber jeho 10 najpozoruhodnejších výkonov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  14. 8. 2019

7 faktov, ktoré ste nevedeli o filmovej tvorbe Quentin Tarantina

Aj keď Tarantinova tvorba sa radí medzi tie viac kontroverzné, nejeden z jeho filmov získal titul kultu. Keďže momentálne slovenské kiná obsadzuje jeho novinka Once Upon a Time in Hollywood, pripravili sme si pre vás sedmičku faktov, približujúcich vám jeho fantastickú tvorbu. čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 8. 2019

10 mrazivých sektárskych drám a hororov, ktoré vám zabrnkajú na nervy

V kinách máme od 1. augusta novinku Ariho Astera, sektársky horor s názvom Slnovrat. Pri tejto príležitosti vám prinášame ďalších 10 pozoruhodných filmov, ktoré sa odohrávajú v sektárskom prostredí. čítaj ďalej