FB pixel

Mafiáni

„Čo si pamätám, vždy som chcel byť gangster,“ touto vetou štartuje jeden z najlepších mafiánskych filmov všetkých čias, a síce Mafiáni od Martina Scorseseho. Ešte predtým vidíme hlavného hrdinu Henryho Hilla (Ray Liotta), ako šoféruje auto uprostred noci. Sú s ním aj jeho dvaja kumpáni Jimmy Conway (Robert De Niro) a Tommy DeVito (Joe Pesci). Zároveň počujeme, že z kufra auta sa ozývajú akési zvuky. Auto zaparkuje na odľahlej ceste a my zisťujeme, že v kufri je zviazaný, zakrvavený muž. Ten následne dostane niekoľko bodnutí nožom a napokon ho zastrelia. Voice over Henryho Hilla vysloví vyššie spomínanú vetu. Majstrovské. Divák je okamžite vhodený do príbehu a úvodná scéna mu dáva na známosť, že tento film bude skutočne veľká jazda.

Gauneri

Ďalšou v poradí je gangsterka Gauneri, debutová kultovka Quentina Tarantina. Fanúšikovia vedia, že úvodná scéna sa odohráva v bistre, kde skupina hlavných hrdinov nenútene rozoberá pesničku Like a Virgin od Madonny, ale aj o populárnej hudbe všeobecne a slovo stratia aj na adresu servírok a ich ťažkej práce. Kamera v jednom zábere krúži okolo ich stola a my dostávame hneď v úvode niečo, čo je pre Tarantinovu tvorbu charakteristické. Výborne napísané dialógy, pointovanie scén a schopnosť zaujať diváka, a to aj keď o postavách nič nevie.

Pulp Fiction: Historky z podsvetia

A keď sme už pri Tarantinovi, rozhodne nesmieme zabudnúť na jeho najslávnejší kúsok Pulp Fiction. V ňom v úvode sledujeme Pumpkina (Tim Roth) a jeho priateľku Honey Bunny (Amanda Palmer). Rozoberajú svoj plán a dohadujú sa, ktoré miesto by bolo najvhodnejšie na lúpež. Napokon sa rozhodnú, že ideálnym je práve reštaurácia, v ktorej sedia. Pobozkajú sa, vytiahnu zbrane a zákazníkom oznámia, že ak sa pohnú, zomrú. Nasledujú úvodné titulky. Úderný úvod, čo poviete?

Trainspotting

Výbornou úvodnou scénou sa blyskla aj ďalšia kultovka 90. rokov, a síce Trainspotting od Dannyho Boylea. Vidíme v nej hlavného hrdinu Rentona ( Ewan McGregor) na úteku pred mužmi zákona. Zároveň počujeme jeho voice-over, v ktorom vyjadrí kritiku prázdnoty bežného konzumného života, ale aj užívateľa drog. Zároveň vidíme ďalších hlavných hrdinov pri hraní futbalu, pričom sa zoznamujeme s ich rôznymi povahami. Renton sa tiež zamýšľa nad tým, či si niekedy bude schopný vybrať život pred heroínom. Celá scéna má v sebe dynamiku, čierny humor, ale aj nespochybniteľný myšlienkový podtext.

Matrix

Nemôžeme vynechať ani jeden z najlepších akčných sci-fi filmov. Matrix od súrodencov Wachowských začína v ošarpanej budove, do ktorej sa vydáva policajné komando. Dozvedáme sa, že ich cieľom je mladá hackerka Trinity (Carrie-Anne Moss). Lenže, ako nám oznámi podivný agent v podaní Huga Weavinga, polícia si tým podpísala rozsudok smrti. Hackerka totiž nie je žiadna bábovka a v konfrontácii s policajtmi predvedie kung-fu. V scéne nájdeme aj ikonický moment zastavenia postavy v pohybe a následný oblet kamerou okolo nej. Výborné!

Klub bitkárov

Solídne tempo nasadí hneď od začiatku aj skvelých čierno-humorný thriller Klub bitkárov od Davida Finchera. Úvodná scéna sa začína v ľudskom mozgu. Ako naskakujú úvodné titulky sledujeme neurónovú sieť, pričom kamera sa stále pohybuje, postupne vychádza z lebky, a následne prejde po akomsi kovovom predmete. Keď titulky dobehnú, zisťujeme, že onen predmet je pištoľ, ktorú má náš hlavný hrdina (Edward Norton) vrazenú priamo do úst. Za pozornosť stojí aj nasledovný dialóg, ktorý najprv na diváka pôsobí zmätočne, ale rozhodne zaujme a to je pri filme to hlavné.

Leví kráľ

Ak by sme mali vybrať jeden animák s absolútne ikonickou úvodnou scénou, bol by to určite Leví kráľ od štúdia Disney. Za tónov kultovej piesne sledujeme východ slnka na africkej savane a zvieratá, ktoré sa zhromažďujú k nejakému cieľu. Tým je Levia skala, na ktorej následne múdry Rafiki ukáže celej faune nového následníka trónu – Simbu.

Vreskot

Výbornou úvodnou scénou sa môže pochváliť aj kultová hororová satira Vreskot od Wesa Cravena. V nej sledujeme prvú obeť Casey v podaní Drew Barrymore. Tej zavolá neznámy človek, ktorý sa s ňou baví zdanlivo o banálnych veciach (napríklad, či má rada horory). Casey si myslí, že je to len nejaký vtip jej kamaráta, lenže potom hlas povie, že sa priamo na Casey pozerá. Mladá žena začne pociťovať strach a rozhodne sa z domu utiecť. Na dvore ju ale dostane maskovaný zabijak.

Základný inštinkt

Neo-noirový thriller so štedrou porciou erotickej atmosféry Základný inštinkt od Paula Verhoevena začína dnes už kultovou sexuálnou scénou. V nej vidíme krásnu blondínu (ktorej ale nevidno do tváre), ako si v posteli užíva s mužom. Priviaže mu ruky, aby sa nemohol brániť a vo chvíli, kedy sa obaja priblížia k orgazmu, žena muža dobodá sekáčikom na ľad, ktorý vytiahne spod periny. Ideálnejšiu scénu si erotický thriller ani nemôže želať.

Batman sa vracia

Batman sa vracia od Tima Burtona patrí k najlepším komiksovkám histórie. Ocitáme sa v gotickom Gothame, v ktorom sa manželom Cobblepotovcom narodí dieťa. Ako však zistíme, niečo s ním nie je v poriadku. Kvôli svojej agresivite musí byť držaný v klietke a dokonca sa mu podarí zabiť aj domáceho maznáčika. Malého netvora napokon rodičia v kolíske hodia do rieky. Pri brehu sa dieťaťa ujme skupina tučniakov. Komiksoví fanúšikovia tak dostali hneď v úvodnej scéne pozoruhodný a funkčný origin jedného z najkultovejších Batmanových záporákov: Penguina. Mrazivé, vizuálne pôsobivé a poriadne atmosférické!

10 filmov z 90. rokov s absolútne geniálnymi úvodnými scénami  |  Tipy na film  |  před 1 měsíci  |  79 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 filmov z 90. rokov s absolútne geniálnymi úvodnými scénami

Ďalšie články ako 10 filmov z 90. rokov s absolútne geniálnymi úvodnými scénami

Tipy na film  |  29. 10. 2020

10 skvelých filmov na Netflixe, ktoré si môžete vychutnať počas karantény

Okrem seriálov je Netflix plný aj pozoruhodných filmov. Či už z jeho vlastnej produkcie, alebo z produkcie iných štúdií, ktoré Netflixu predali práva. V tomto článku vám prinášame tipy na 10 výborných snímok, ktoré v ponuke streamovacieho giganta nájdete. čítaj ďalej

Tipy na film  |  28. 10. 2020

10 skvelých seriálov Netflixu, ktoré si môžete konečne pozrieť v karanténe

Kvôli koronavírusu sa opäť zavádzajú karanténne opatrenia, čo znamená, že máme viac času aj na streamovanie. V tomto článku sme pre vás vybrali 10 skvelých seriálov z dielne Netflixu z poslednej doby, ktoré by vám rozhodne nemali ujsť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  27. 10. 2020

10 najlepších seriálových noviniek na HBO, ktoré by ste nemali prehliadnuť

Ani HBO nezaháľa a v posledných týždňoch a mesiacoch do nás hustí jednu kvalitnú novinku za druhou. V tomto článku vám predstavíme 10 titulov, ktorým by ste rozhodne mali venovať pozornosť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  23. 10. 2020

10 filmov a seriálov (nielen) na Netflixe, ktoré musíte cez víkend vidieť

Aj pred týmto víkendom sme pre vás pripravili niekoľko lákavých filmových a seriálových noviniek z Netflixu a iných streamovacích služieb. Na svoje si prídu milovníci drám, hororov aj komiksoviek. čítaj ďalej

Tipy na film  |  20. 10. 2020

9 očakávaných seriálov, ktoré sa do konca októbra objavia na Netflixe

Netflix aj v druhej polovici októbra výrazne dopĺňa svoju ponuku. V najbližších dňoch sa tak môžeme tešiť na výdatnú porciu kvalitných seriálov. čítaj ďalej