FB pixel

Memento

Fantastická dráma od vtedy ešte len začínajúceho Christophera Nolana rozpráva príbeh Leonarda Shelbyho. Ten trpí závažnou poruchou krátkodobej pamäti a nemôže získať nové spomienky. Aj napriek tomu však pátra po vrahovi svojej manželky. Memento je originálny, zamotaný a mrazivý príbeh so skvelými hercami, nad ktorým budete ešte dlho premýšľať. Christopher Nolan nám už doručil mnoho geniálnych filmov, ale Memento zaslúžene patrí medzi jeho najlepšie kúsky.

Zvyčajní podozriví

Kultová kriminálka Bryana Singera sa točí okolo skupiny zlodejov a krádeže diamantov. Všetko sa však zamotá, a to je zhruba všetko, čo potrebujete vedieť. Zvyčajní podozriví dnes už patria ku klasike žánru a stali sa predmetom mnohých odkazov či paródií. Aj vzhľadom na to je už príbeh filmu pomerne známy. Ak ste ho však doteraz nevideli a máte o ňom len málo informácií, tak si nič viac nezisťujte a okamžite si túto pecku pustite. Ľutovať nebudete.

Šiesty zmysel

Ďalší pomerne prefláknutý film od M. Night Shyamalana. Mysteriózny horor o chlapcovi, ktorý údajne vidí mŕtvych ľudí, videl už snáď každý. Film si získal slávu aj kvôli prekvapivej pointe a treba uznať, že svojho času nám naozaj vyrazila dych. Nestojí to však len na samotnom zvrate. Film má skvelú mrazivú atmosféru a fantastické herecké výkony Brucea Willisa, Haleyho Joela Osmenta či Toni Collette.

Uteč

Hororová senzácia, pod ktorú sa podpísal Jordan Peele, to dotiahla až na udeľovanie Oscarov (odniesla si sošku za najlepší originálny scenár). Uteč naozaj patrí k filmom o ktorých sa oplatí poznať len základnú dejovú kostru. Film totiž nešetrí zaujímavými prekvapeniami a poriadne paranoidnou atmosférou. Tej pomáhajú aj famózne herecké výkony Daniela Kaluuyu a Allison Williams.

Stratené dievča

Poriadne výživná a zamotaná kriminálka Stratené dievča je parádnym filmovým dielom. Stačí vám o ňom vedieť len to, že manželka hlavného hrdinu Nicka je nezvestná, pričom on sám je podozrivý, že s jej zmiznutím má niečo spoločné. Perfektne napísaný scenár, prepracované postavy a skvelé herecké výkony Bena Afflecka a Rosamund Pike sú zárukou strhujúceho zážitku.

Donnie Darko

Donnie Darko je skutočne originálnym dielom a rozhodne nesadne každému. Režisér Richard Kelly čaruje s poriadne hustou mysterióznou a surreálnou atmosférou a rôznymi znepokojivými náznakmi. Výsledok vás buď nadchne alebo si budete zmätene klopkať na čelo. V každom prípade ide o viac než kvalitný mix žánrov (horor, tínedžerská dráma, mysteriózny thriller či sci-fi), ktorý by takým fanúšikom Davida Lyncha rozhodne nemal uniknúť.

Dokonalý trik

Ďalšia majstrovská práca Christophera Nolana. Príbeh vystavaný na vzájomnom súboji dvoch kúzelníkov v podaní Hugha Jackmana a Christiana Balea vás dostane prepracovaným scenárom a niektorými poriadne šokujúcimi twistami. Dokonalý trik patrí k tým filmom, nad ktorými sa dá premýšľať ešte veľmi dlho po skončení titulkov, a to sa jednoducho musí oceniť.

Chata v horách

Originálna hororová satira Drew Goddard začína ako klasický horor. Partia kamarátov vyráža na chatu do zlovestných lesov, avšak tento výlet nebude tak úplne bežný. To je asi všetko, čo k filmu prezradíme. Chata v horách sa totiž vyberá naozaj neobvyklými cestičkami a vyústi v solídnu zábavnú reflexiu hororového žánru, ktorú by od nej mnoho divákov nečakalo. Pecka.

Klub bitkárov

Klub bitkárov je tiež už pomerne sprofanovaným dielom, ktoré videl snáď každý. Kultovka Davida Finchera podľa románu Chucka Palahniuka je plná skvelých nápadov, ostrých satirických momentov, drsných scén, ale aj čierneho humoru. Pokiaľ ste film z nejakého záhadného dôvodu stále nevideli, rozhodne by ste to mali napraviť.

Pátranie po Sugar Manovi

Oscarový dokument Pátranie po Sugar Manovi rozpráva neuveriteľný skutočný príbeh záhadného speváka menom Rodriguez. Ten v 60. rokoch vydal dva albumy, ktoré v Amerike prepadli. Tieto diela sa ale nejakým spôsobom dostali do Južnej Afriky, kde zúril apartheid a stali sa mimoriadne populárnymi. Rodriguez bol v Južnej Afrike hviezdou prvej veľkosti. Jeho fanúšikovia však o ňom vôbec nič nevedeli, ani to, či vôbec žije. Rozhodli sa ho vypátrať. Skvelý, napínavý a hlavne ľudský a dojemný zážitok, ktorý vás absolútne pohltí. Oscar a iné ocenenia sú v tomto prípade v správnych rukách.

10 filmov, ktoré si najlepšie užijete, ak o nich viete čo najmenej  |  Tipy na film  |  2019  |  187 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 filmov, ktoré si najlepšie užijete, ak o nich viete čo najmenej

Ďalšie články ako 10 filmov, ktoré si najlepšie užijete, ak o nich viete čo najmenej

Tipy na film  |  6. 8. 2020

50 najväčších akčných peciek 90. rokov, ktoré proste musíte vidieť

90. roky akčným filmom mimoriadne priali. V tomto období vzniklo veľké množstvo snímok, ktoré sú dnes už právom považované za klasiky. V tomto článku vám prinášame 50 tých najväčších akčných peciek 90. rokov, ktoré by mal každý milovník filmov vidieť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  4. 8. 2020

10 najväčších seriálových hitov HBO prvej polovice roku 2020

Ktoré seriály boli na HBO najsledovanejšími počas prvých šiestich mesiacov roku 2020? To zistíte práve z tohto článku. HBO totiž zverejnilo zoznam svojich najobľúbenejších seriálových titulov za prvú polovicu tohto roka. čítaj ďalej

Tipy na film  |  3. 8. 2020

20 filmov a seriálov, ktoré sú od augusta dostupné na Netflixe

Polovica prázdnin, ktoré my pracujúci aj tak nemáme, je za nami. Nový mesiac so sebou prináša aj nové filmy a seriály na Netflixe, ktoré by ste rozhodne nemali minúť. Čo z ponuky vám nedáva spávať a konečne vďaka pohodliu služby si tieto resty doženiete? čítaj ďalej

Tipy na film  |  31. 7. 2020

10 filmov a seriálov nielen na Netflixe, ktoré vám spríjemnia víkend

Pokiaľ nemáte plány na víkend, slnko vás neláka a radšej sa skryjete v pohodlí streamovacích služieb, máme tu hneď niekoľko nekompromisných tipov, pozostávajúcich ako zo zažitých klasík, tak aj očakávaných noviniek. čítaj ďalej

Tipy na film  |  29. 7. 2020

Rýchlo než to zmažú! Netflix opustí koncom júla až 40 filmov

V prípade Netflixu rozhodne neplatí pravidlo, že filmy budú len pribúdať. Mnohým titulom totiž konči licencia, čo znamená, že na portále streamovacieho giganta ich už nenájdeme. Pripravili sme pre vás rebríček 40 filmov, ktoré si môžete pozrieť už len do konca tohto mesiaca. čítaj ďalej