FB pixel

Memento

Fantastická dráma od vtedy ešte len začínajúceho Christophera Nolana rozpráva príbeh Leonarda Shelbyho. Ten trpí závažnou poruchou krátkodobej pamäti a nemôže získať nové spomienky. Aj napriek tomu však pátra po vrahovi svojej manželky. Memento je originálny, zamotaný a mrazivý príbeh so skvelými hercami, nad ktorým budete ešte dlho premýšľať. Christopher Nolan nám už doručil mnoho geniálnych filmov, ale Memento zaslúžene patrí medzi jeho najlepšie kúsky.

Zvyčajní podozriví

Kultová kriminálka Bryana Singera sa točí okolo skupiny zlodejov a krádeže diamantov. Všetko sa však zamotá, a to je zhruba všetko, čo potrebujete vedieť. Zvyčajní podozriví dnes už patria ku klasike žánru a stali sa predmetom mnohých odkazov či paródií. Aj vzhľadom na to je už príbeh filmu pomerne známy. Ak ste ho však doteraz nevideli a máte o ňom len málo informácií, tak si nič viac nezisťujte a okamžite si túto pecku pustite. Ľutovať nebudete.

Šiesty zmysel

Ďalší pomerne prefláknutý film od M. Night Shyamalana. Mysteriózny horor o chlapcovi, ktorý údajne vidí mŕtvych ľudí, videl už snáď každý. Film si získal slávu aj kvôli prekvapivej pointe a treba uznať, že svojho času nám naozaj vyrazila dych. Nestojí to však len na samotnom zvrate. Film má skvelú mrazivú atmosféru a fantastické herecké výkony Brucea Willisa, Haleyho Joela Osmenta či Toni Collette.

Uteč

Hororová senzácia, pod ktorú sa podpísal Jordan Peele, to dotiahla až na udeľovanie Oscarov (odniesla si sošku za najlepší originálny scenár). Uteč naozaj patrí k filmom o ktorých sa oplatí poznať len základnú dejovú kostru. Film totiž nešetrí zaujímavými prekvapeniami a poriadne paranoidnou atmosférou. Tej pomáhajú aj famózne herecké výkony Daniela Kaluuyu a Allison Williams.

Stratené dievča

Poriadne výživná a zamotaná kriminálka Stratené dievča je parádnym filmovým dielom. Stačí vám o ňom vedieť len to, že manželka hlavného hrdinu Nicka je nezvestná, pričom on sám je podozrivý, že s jej zmiznutím má niečo spoločné. Perfektne napísaný scenár, prepracované postavy a skvelé herecké výkony Bena Afflecka a Rosamund Pike sú zárukou strhujúceho zážitku.

Donnie Darko

Donnie Darko je skutočne originálnym dielom a rozhodne nesadne každému. Režisér Richard Kelly čaruje s poriadne hustou mysterióznou a surreálnou atmosférou a rôznymi znepokojivými náznakmi. Výsledok vás buď nadchne alebo si budete zmätene klopkať na čelo. V každom prípade ide o viac než kvalitný mix žánrov (horor, tínedžerská dráma, mysteriózny thriller či sci-fi), ktorý by takým fanúšikom Davida Lyncha rozhodne nemal uniknúť.

Dokonalý trik

Ďalšia majstrovská práca Christophera Nolana. Príbeh vystavaný na vzájomnom súboji dvoch kúzelníkov v podaní Hugha Jackmana a Christiana Balea vás dostane prepracovaným scenárom a niektorými poriadne šokujúcimi twistami. Dokonalý trik patrí k tým filmom, nad ktorými sa dá premýšľať ešte veľmi dlho po skončení titulkov, a to sa jednoducho musí oceniť.

Chata v horách

Originálna hororová satira Drew Goddard začína ako klasický horor. Partia kamarátov vyráža na chatu do zlovestných lesov, avšak tento výlet nebude tak úplne bežný. To je asi všetko, čo k filmu prezradíme. Chata v horách sa totiž vyberá naozaj neobvyklými cestičkami a vyústi v solídnu zábavnú reflexiu hororového žánru, ktorú by od nej mnoho divákov nečakalo. Pecka.

Klub bitkárov

Klub bitkárov je tiež už pomerne sprofanovaným dielom, ktoré videl snáď každý. Kultovka Davida Finchera podľa románu Chucka Palahniuka je plná skvelých nápadov, ostrých satirických momentov, drsných scén, ale aj čierneho humoru. Pokiaľ ste film z nejakého záhadného dôvodu stále nevideli, rozhodne by ste to mali napraviť.

Pátranie po Sugar Manovi

Oscarový dokument Pátranie po Sugar Manovi rozpráva neuveriteľný skutočný príbeh záhadného speváka menom Rodriguez. Ten v 60. rokoch vydal dva albumy, ktoré v Amerike prepadli. Tieto diela sa ale nejakým spôsobom dostali do Južnej Afriky, kde zúril apartheid a stali sa mimoriadne populárnymi. Rodriguez bol v Južnej Afrike hviezdou prvej veľkosti. Jeho fanúšikovia však o ňom vôbec nič nevedeli, ani to, či vôbec žije. Rozhodli sa ho vypátrať. Skvelý, napínavý a hlavne ľudský a dojemný zážitok, ktorý vás absolútne pohltí. Oscar a iné ocenenia sú v tomto prípade v správnych rukách.

10 filmov, ktoré si najlepšie užijete, ak o nich viete čo najmenej  |  Tipy na film  |  před 5 měsíci  |  187 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 filmov, ktoré si najlepšie užijete, ak o nich viete čo najmenej

Ďalšie články ako 10 filmov, ktoré si najlepšie užijete, ak o nich viete čo najmenej

Tipy na film  |  27. 1. 2020

10 akčných komédií, ktoré si užiješ, ak ťa nadchlo Bad Boys navždy

Január sa pre fanúšikov akčných komédií nesie najmä v návrate kultovej akčnej série Bad Boys. Pokiaľ sa vám film páčil a máte chuť na niečo podobné, tak práve pre vás je určený tento článok. Nájdete v ňom 10 ďalších výborných akčných komédií. čítaj ďalej

Tipy na film  |  24. 1. 2020

Aladin, Picard, satanistická Sabrina a ďalšie novinky, ktoré musíte vidieť

Máme pred sebou ďalší novinkami nabitý víkend. Tentokrát to platí hlavne pre seriály, pretože sa vracia Chilling Adventures of Sabrina, ale čaká nás aj hneď niekoľko nový titulov. Od startrekovského Picarda až po fantasy drámu October Faction. čítaj ďalej

Tipy na film  |  22. 1. 2020

20 vynikajúcich filmov, ktoré ste na Netflixe prehliadli, a to je chyba

Je nám úplne jasné, že Netflix si mnohí z vás predplácajú najmä kvôli kvalitnej originálnej produkcii. Služba však disponuje veľkým množstvom rovnako kvalitných titulov, ktoré nevyšli priamo pod krídlami streamovacej služby. Toto je 20 filmov, ktoré si prešli skúškou a času a rozhodne v nej uspeli. čítaj ďalej

Tipy na film  |  21. 1. 2020

15 najlepších komiksoviek poslednej dekády

Iste budeš súhlasiť s tým, že komiksovky vládli poslednej dekáde viac než ktorékoľvek iné filmy. Vybrali sme pre teba 15 tých najvydarenejších. čítaj ďalej

Tipy na film  |  20. 1. 2020

10 najsledovanejších filmov na HBO Go v decembri

Niet pochýb, že HBO sa v decembri nieslo v duchu Harryho Pottera, čím to služba vyhrala na plnej čiare. Predsa len, Harry a jeho kamoši k Vianociam rozhodne patria, no v decembri ste pozerali aj niečo iné. Ak neviete nájsť inšpiráciu, čo si dnes večer na HBO GO pustiť, tu ju rozhodne nájdete. čítaj ďalej