FB pixel

Zúriaci býk

Tvorcovia od začiatku otvorene priznávali, že Joker sa bude niesť v duchu viacerých známych filmov Martina Scorseseho. Jedným z cenných inšpiračných zdrojov bola aj Scorseseho kultová športová dráma Zúriaci býk. Robert De Niro si v nej zahral boxerského šampióna Jakea La Mottu. Ten prežil skutočne silný životný príbeh a Scorsesemu sa ho podarilo fascinujúco sfilmovať. Fantastický De Niro v hlavnej úlohe (odniesol si aj Oscara) si vás získa, rovnako ako Cathy Moriarty či Joe Pesci v hlavných úlohách.

Kráľ komédie

Ďalším výrazným zdrojom inšpirácie bola Scorseseho satira Kráľ komédie. Tá nám predstavila stand-up komika Roberta Pupkina (Robert De Niro), ktorý rozhodne o svojom talente nepochybuje a verí, že je predurčený stať sa hviezdou. Jeho idol Jerry Langford (Jerry Lewis) však robí všetko pre to, aby sa otravného začínajúceho komika zbavil. Pupkin teda siahne po radikálnom kroku. Kráľ komédie je výborná satira, ktorá pobaví, ale ktorej nie je cudzie ani napätie. Výborná práca.

Taxikár

Taxikár je ďalšou nesmrteľnou kultovkou zo Scorseseho dielne. Aj v tomto prípade spojil sily s Robertom De Nirom. Ten si tu zahral Travisa Bickleho, vojenského veterána z Vietnamu, ktorý má problém zaradiť sa do bežnej spoločnosti. Ako taxikár vidí na vlastné oči odvrátenú stránku New Yorku, čo len posilňuje jeho frustráciu. Rozhodne sa preto k veľmi radikálnemu kroku, ktorým chce zúčtovať s okolitým zlom. Film vyniká hlavne De Nirovým hereckým koncertom a dôsledným psychologickým prekreslením jeho postavy. Výborná je tiež pochmúrna a špinavá atmosféra, ako aj mladučká Jodie Foster v jednej zo svojich prvých veľkých úloh.

Serpico

Parádny kriminálny thriller od Sidneyho Lumeta s Al Pacinom v hlavnej úlohe rozpráva o policajtovi Frankovi Serpicovi. Ten v roku 1971 svedčil v procese proti svojim kolegom v trestnom čine korupcie. Tým však na seba privolá ich pomstu. Dokonalý Pacino si za svoj výkon odniesol nomináciu na Oscara, film získal aj nomináciu za najlepší adaptovaný scenár. Skvelý príbeh, suverénna réžia a prvotriedni herci. Rozhodne odporúčame.

The Man Who Laughs

Klasický horor z roku 1928 podľa rovnomenného románu Victora Huga je všeobecne akceptovaný ako výrazný inšpiračný zdroj už pre komiksových autorov Bill Finger, Bob Kane a Jerry Robinson, ktorí Jokera vytvorili. Herec Conrad Veidt si v snímke zahral Gwynplainea, syna lorda Clancharlieho, ktorý má v dôsledku operácie na tvári permanentný úsmev. Film je kombináciou romantiky, drámy a expresionistických postupov a hoci vznikol už poriadne dávno, ani dnes nestráca nič zo svojej pôsobivosti.

Prelet nad kukučím hniezdom

Túto slávnu drámu podľa románu Kena Keseyho, ktorú natočil Miloš Forman, iste nemusíme siahodlho predstavovať. Dnes je to už notoricky známy príbeh jedinca, ktorý sa postaví proti systému. Tým jedincom je Randle McMurphy (Jack Nicholson), ktorý skončí v psychiatrickej liečebni. Jeho zmysel pre slobodu však v uniformnom a prísnom svete rýchlo narazí. McMurphy sa však nechystá vzdať. Silný príbeh si odniesol päť Oscarov (vrátane sošky za najlepší film, réžiu a herca v hlavnej aj vedľajšej úlohe) z deviatich nominácií. Ak ste Prelet nad kukučím hniezdom nevideli, je načase tento dlh splatiť.

Majster

Psychologická dráma Majster síce zrejme neslúžila ako jeden z inšpiračných zdrojov pri natáčaní Jokera, avšak aj tak by ste ju mali vidieť. Hlavnú rolu si v nej totiž nezahral nikto iný ako Joaquin Phoenix a vystrihol pravdepodobne doteraz svoj najlepší výkon. Príbeh nás zavedie do 50. rokov, kedy sa veterán z druhej svetovej vojny Freddie Quell snaží opäť zaradiť do života. To sa mu však v dôsledku jeho agresívnej povahy a alkoholizmu nedarí. Náhodné stretnutie s charizmatickým Lancasterom Doddom ( Philip Seymour Hoffman), ktorý sa chystá svetu predstaviť nové náboženské učenie, ale kompletne zmení jeho život. Majster je strhujúca dráma, ktorá si odniesla tri nominácie na Oscara (pre Phoenixa, Hoffmana a Amy Adams) a Joaquin Phoenix aj touto rolou potvrdil, že tvorcovia nemohli pre rolu Jokera vybrať nikoho lepšieho.

Moderná doba

Legendárna romantická komédia Charlieho Chaplina z roku 1936 bola výrazne citovaná už v traileroch na Jokera. Chaplin si tu zahral pracovníka továrne, ktorej však dominujú stroje a ľudia sú skôr neželaným elementom. Vznikla tak ohromne vtipná snímka plná nápaditosti a kreativity. Zároveň ide o zaujímavú satiru na vtedajšiu spoločnosť, ktorá však má čo povedať aj dnes.

Špinavé ulice

Martina Scorseseho sme v tomto článku spomínali často a musíme spomenúť aj prvý film, ktorým sa tomuto režisérovi podarilo preraziť. Boli ním práve Špinavé ulice z roku 1973 s Robertom De Nirom a Harveym Keitelom v hlavných úlohách. Hlavnými hrdinami sú Johnny Civello a jeho bratranca Charlie Cappa, ktorých ich divoká povaha a okolnosti zavedú až za hranice zákona. Snímka v sebe rozhodne nezaprie, že ide o prvé výraznejšie dielo budúceho významného tvorcu, ale stále má v sebe mnoho kladov. Výborní herci, atmosféra, réžia a skvelý scenár a dialógy. Stojí za skúšku.

Mechanický pomaranč

Mechanický pomaranč patrí do zlatého fondu kinematografie a rozhodne by ste ho mali vidieť. Snímka geniálneho Stanleyho Kubricka je adaptáciou rovnomenného románu Anthonyho Burgessa a zavedie nás do dystopickej budúcnosti. Ulice sú plné psychopatických grázlov, ktorí útočia na nevinných ľudí. Jedným z nich je aj Alex deLarge ( Malcolm McDowell). Ten sa však potom stane pokusným králikom v experimente, ktorý má vyliečiť jeho sklony k násiliu. Silný, myšlienkovo podnetný a herecky brilantný film si odniesol štyri nominácie na Oscara, nepremenil však ani jednu sošku. Dnes však patrí k povinnej jazde každého, kto má rád kvalitnú kinematografiu.

10 filmov, ktoré by si mal vidieť predtým než vyrazíš na Jokera  |  Tipy na film  |  před 15 dny  |  109 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 filmov, ktoré by si mal vidieť predtým než vyrazíš na Jokera

Ďalšie články ako 10 filmov, ktoré by si mal vidieť predtým než vyrazíš na Jokera

Tipy na film  |  14. 10. 2019

10 najdrahších filmov Netflixu

Streamovací gigant sa často nebojí riskovať a naliať peniaze do originálnych, hoci možno komerčne nie úplne vďačných projektov. Prinášame vám desať doteraz najdrahších filmov Netflixu. čítaj ďalej

Tipy na film  |  10. 10. 2019

TOP 10 titulov, ktoré v roku 2019 nesplnili naše očakávania

Každý fanúšik filmov alebo seriálov si v hlave pomyselne vytvára zoznam, na ktoré novinky sa v danom roku teší najviac. V takýchto prípadoch však dochádza k chronickým sklamaniam. Toto je Top 10 titulov, z ktorých sme v roku 2019 mali aj my zmiešané pocity. čítaj ďalej

Tipy na film  |  9. 10. 2019

Čiara a ďalších 10 filmov na Netflixe, pochádzajúcich z Česka a Slovenska

Ako sme prisľubovali, Netflix bude svoju ponuku rozšírovať o filmy z naších končím čím ďalej, tým viac. V minulých dňoch na Netflix pristáli nasledujúcich 11 filmov, ktorých pôvod siaha do našich končín, a to konkrétne do Česka a Slovenska. čítaj ďalej

Tipy na film  |  7. 10. 2019

6 hercov, ktorí si zahrali v koži Jokera

Internetové fóra, recenzentov, ale hlavné kiná v posledných dňoch terorizuje najnovší Joker v podaní Joaquina Phoenixa. My si teda pri tejto príležitosti pripomeňme nielen 6 najznámejších záporakov komixového sveta, ale najmä hercov, ktorí si zahrali v koži Jokera. čítaj ďalej

Tipy na film  |  3. 10. 2019

10 úžasných vesmírnych filmov, ktoré si užiješ, ak sa ti páčil Ad Astra

Do našich kín sa nedávno dostala pozoruhodná sci-fi dráma Ad Astra s Bradom Pittom. Pokiaľ si ju videl a páčila sa ti, iste oceníš aj náš rebríček 10 majstrovských vesmírnych filmov. Poďme na to. čítaj ďalej