FB pixel

Hrana

Hrana

Mimoriadne silný dokument o hudobnom géniovi Marekovi Brezovskom, ktorý je dnes považovaný za jeden z najväčších muzikantských a skladateľských talentov. Keď zomrel, mal len 20 rokov. Hrana je zostavená z archívnych záznamov a spomienok Brezovského rodiny a priateľov. Pre fanúšikov Brezovského hudby ide o povinnú jazdu, ostatní budú film vnímať ako fascinujúce rozšírenie obzorov. Dokument ponúka komplexný pohľad na komplikovaného umelca a diváci nebudú ukrátení ani o jeho nádhernú hudbu.

Slepé lásky

Slepé lásky rozprávajú štyri príbehy, v ktorých figuruje láska medzi nevidiacimi. Režisér Juraj Lehotský vytvoril veľmi citlivý a ľudský film, kde okrem samotnej nevidomosti poukazuje aj na iné problémy spoločnosti, ako sú predsudky či rasizmus. Snímka sa s úspechom premietala aj v zahraničí, dokonca sa dostala aj na prestížny filmový festival v Cannes.

Richard Müller: Nepoznaný

Dokumentárny film o známom spevákovi Richardovi Müllerovi nepatrí ku klasicky štruktúrovaným životopisným dielam. Skôr nám dáva možnosť nahliadnuť do súčasného života obľúbeného hudobníka, do čoho sa zároveň premietajú archívne zábery z čias jeho mladosti. V minulosti bol Müller bohém, ktorý bojoval s drogovou závislosťou, dnes zase bojuje so zákernou maniodepresiou. Rozhodne ide o silný dokument.

Ako sa varia dejiny

Ako sa varia dejiny od Petra Kerekesa patria k ďalším filmom, ktoré dokázali bodovať aj v zahraničí. Snímka rozpráva o vojenských kuchároch, ktorí mali na chod dejín možno zásadnejší vplyv, než si vôbec myslíme. Kerekes natočil originálny a svojsky spracovaný dokument, ktorý vás zaujímavým spôsobom prevedie najzlomovejšími dejinným okamihmi histórie. Kerekesov film bol na Európskych filmových cenách nominovaný v kategórii najlepší dokument.


Comeback

Comeback

Comeback nám predstavuje dvoch väzňov, ktorí sa po dlhých rokoch odňatia slobody dostávajú opäť do vôd bežného života. Ako sa však opäť postaviť na vlastné nohy a neskĺznuť opäť k trestnej činnosti? Veľmi dobre natočený a hodnotný dokument Mira Rema ponúka hneď niekoľko zaujímavých otázok, nad ktorými sa dá dlho diskutovať. Comeback je síce pomerne depresívnym zážitkom, ale rozhodne stojí za to.

Kauza Cervanová

Brutálna vražda mladej medičky Ľudmily Cervanovej z roku 1976 dodnes nedáva spoločnosti spať. Údajní páchatelia, ktorí si odsedeli vysoké tresti, však svoju vinu vždy popierali. Režisér Robert Kirchhoff sa tak ponára do spletitej pavučiny faktov a manipulácií. Názor si bude musieť vytvoriť asi každý divák sám, avšak dokument ako taký je veľmi silný a intenzívny.


Tajomné Mamberamo

Tajomné Mamberamo

Pavol Barabáš patrí k špičke slovenského dokumentu. Vo svojich dokumentárnych dielach sa vydáva do odľahlých častí sveta, na snehom zasypané štíty či do hĺbky džungle medzi domorodcov. Vo filme Tajomné Mamberamo sa Barabáš vydal na oblasti Iran Jaya v Novej Guinei. Extrémne podmienky a súboj s vlastnými silami vďaka perfektnej režisérskej práci bez problémov doľahnú aj na vás. Zároveň ide o fascinujúce nahliadnutie na život civilizáciou nepoznamenaných kmeňov. Odporúčame.

Mečiar

Mladá herečka a režisérka Tereza Nvotová sa vo svojom filme pozrela na osobu kontroverzného politika Vladimíra Mečiara a temné obdobie, ktoré sa spája s jeho vládou a vyslúžilo si pomenovanie mečiarizmus. Boli to časy, kedy sa Slovensko dostalo do medzinárodnej izolácie, kedy došlo k únosu prezidentovho syna a vražde Róberta Remiáša, to všetko zrejme pod hlavičkou (či priamo na príkaz) štátnej moci. Rozhodne sa oplatí vidieť, najmä mladším ročníkom, ktorým už Mečiar veľa nehovorí.


Dobrá smrť

Dobrá smrť

Emotívny dokument Dobrá smrť sa zaoberá mimoriadne citlivou otázkou eutanázie, teda dôstojného a dobrovoľného odchodu zo sveta pre nevyliečiteľne chorých a trpiacich ľudí. Hlavná hrdinka Janette je chorá a jej prognóza je mizerná. Rozhodne sa preto odcestovať do Švajčiarska, kde môže na špecializovanej klinike legálne a dôstojne zomrieť. Dokument je silný, empatický a ponúkajúci k premýšľaniu.

10 fantastických slovenských dokumentov, ktoré vás zasiahnu  |  Tipy na film  |  před 2 měsíci  |  47 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 fantastických slovenských dokumentov, ktoré vás zasiahnu

Ďalšie články ako 10 fantastických slovenských dokumentov, ktoré vás zasiahnu

Tipy na film  |  17. 6. 2019

10 najlepších filmových trilógií, ktoré sa zapísali do filmovej histórie

Filmové série či trilógie sú často ošemetná vec. Nie často sa tvorcom podarí udržať nastavenú latku kvality. Niekedy to však vyjde a práve na tie filmy vás chceme upozorniť v tomto článku. čítaj ďalej

Tipy na film  |  13. 6. 2019

10 hudobných drám, ktoré by ste mali vidieť, ak sa vám páčil Rocketman

Rocketman, ktorý rozpráva životný a profesijný život Eltona Johna, je už v našich kinách. Pokiaľ sa vám páčil a máte chuť na ďalšie podobne ladené filmy, prinášame vám 10 tipov na biografické hudobné drámy, ktoré by ste nemali minúť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  10. 6. 2019

10 mrazivých a napínavých thrillerov o sériových vrahoch

V Amerike je na Netflixe už dostupná novinka Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile, ktorá sa v júni dostala aj do našich kín. Zac Efron si v nej zahral vraha Teda Bundyho. Pri tejto príležitosti vám prinášame desiatku ďalších mrazivých filmov, kde o sériových vrahov nie je núdza. čítaj ďalej

Tipy na film  |  5. 6. 2019

10 skvelých monster filmov, ktoré si užijete ak sa vám páčila nová Godzilla

Do našich kín opäť dorazila slávna Godzilla. Pri tejto príležitosti vám prinášame 10 fantastických monster filmov, ktoré priaznivcov tohto sub-žánru rozhodne nesklamú. čítaj ďalej

Tipy na film  |  31. 5. 2019

10 hraných verzií disneyovských animákov, na ktoré sa najviac tešíme

Minulý týždeň sa do našich kín vrútila hraná verzia animovanej disneyovky Aladin v režisérskom podaní Guya Ritchieho. V štúdiu sa však už chystá viacero ďalších hraných remakov, takže sme pre vás dali dokopy tie, ktoré nás oslovujú najviac. čítaj ďalej