FB pixel

Hrana

Hrana

Mimoriadne silný dokument o hudobnom géniovi Marekovi Brezovskom, ktorý je dnes považovaný za jeden z najväčších muzikantských a skladateľských talentov. Keď zomrel, mal len 20 rokov. Hrana je zostavená z archívnych záznamov a spomienok Brezovského rodiny a priateľov. Pre fanúšikov Brezovského hudby ide o povinnú jazdu, ostatní budú film vnímať ako fascinujúce rozšírenie obzorov. Dokument ponúka komplexný pohľad na komplikovaného umelca a diváci nebudú ukrátení ani o jeho nádhernú hudbu.

Slepé lásky

Slepé lásky rozprávajú štyri príbehy, v ktorých figuruje láska medzi nevidiacimi. Režisér Juraj Lehotský vytvoril veľmi citlivý a ľudský film, kde okrem samotnej nevidomosti poukazuje aj na iné problémy spoločnosti, ako sú predsudky či rasizmus. Snímka sa s úspechom premietala aj v zahraničí, dokonca sa dostala aj na prestížny filmový festival v Cannes.

Richard Müller: Nepoznaný

Dokumentárny film o známom spevákovi Richardovi Müllerovi nepatrí ku klasicky štruktúrovaným životopisným dielam. Skôr nám dáva možnosť nahliadnuť do súčasného života obľúbeného hudobníka, do čoho sa zároveň premietajú archívne zábery z čias jeho mladosti. V minulosti bol Müller bohém, ktorý bojoval s drogovou závislosťou, dnes zase bojuje so zákernou maniodepresiou. Rozhodne ide o silný dokument.

Ako sa varia dejiny

Ako sa varia dejiny od Petra Kerekesa patria k ďalším filmom, ktoré dokázali bodovať aj v zahraničí. Snímka rozpráva o vojenských kuchároch, ktorí mali na chod dejín možno zásadnejší vplyv, než si vôbec myslíme. Kerekes natočil originálny a svojsky spracovaný dokument, ktorý vás zaujímavým spôsobom prevedie najzlomovejšími dejinným okamihmi histórie. Kerekesov film bol na Európskych filmových cenách nominovaný v kategórii najlepší dokument.


Comeback

Comeback

Comeback nám predstavuje dvoch väzňov, ktorí sa po dlhých rokoch odňatia slobody dostávajú opäť do vôd bežného života. Ako sa však opäť postaviť na vlastné nohy a neskĺznuť opäť k trestnej činnosti? Veľmi dobre natočený a hodnotný dokument Mira Rema ponúka hneď niekoľko zaujímavých otázok, nad ktorými sa dá dlho diskutovať. Comeback je síce pomerne depresívnym zážitkom, ale rozhodne stojí za to.

Kauza Cervanová

Brutálna vražda mladej medičky Ľudmily Cervanovej z roku 1976 dodnes nedáva spoločnosti spať. Údajní páchatelia, ktorí si odsedeli vysoké tresti, však svoju vinu vždy popierali. Režisér Robert Kirchhoff sa tak ponára do spletitej pavučiny faktov a manipulácií. Názor si bude musieť vytvoriť asi každý divák sám, avšak dokument ako taký je veľmi silný a intenzívny.


Tajomné Mamberamo

Tajomné Mamberamo

Pavol Barabáš patrí k špičke slovenského dokumentu. Vo svojich dokumentárnych dielach sa vydáva do odľahlých častí sveta, na snehom zasypané štíty či do hĺbky džungle medzi domorodcov. Vo filme Tajomné Mamberamo sa Barabáš vydal na oblasti Iran Jaya v Novej Guinei. Extrémne podmienky a súboj s vlastnými silami vďaka perfektnej režisérskej práci bez problémov doľahnú aj na vás. Zároveň ide o fascinujúce nahliadnutie na život civilizáciou nepoznamenaných kmeňov. Odporúčame.

Mečiar

Mladá herečka a režisérka Tereza Nvotová sa vo svojom filme pozrela na osobu kontroverzného politika Vladimíra Mečiara a temné obdobie, ktoré sa spája s jeho vládou a vyslúžilo si pomenovanie mečiarizmus. Boli to časy, kedy sa Slovensko dostalo do medzinárodnej izolácie, kedy došlo k únosu prezidentovho syna a vražde Róberta Remiáša, to všetko zrejme pod hlavičkou (či priamo na príkaz) štátnej moci. Rozhodne sa oplatí vidieť, najmä mladším ročníkom, ktorým už Mečiar veľa nehovorí.


Dobrá smrť

Dobrá smrť

Emotívny dokument Dobrá smrť sa zaoberá mimoriadne citlivou otázkou eutanázie, teda dôstojného a dobrovoľného odchodu zo sveta pre nevyliečiteľne chorých a trpiacich ľudí. Hlavná hrdinka Janette je chorá a jej prognóza je mizerná. Rozhodne sa preto odcestovať do Švajčiarska, kde môže na špecializovanej klinike legálne a dôstojne zomrieť. Dokument je silný, empatický a ponúkajúci k premýšľaniu.

10 fantastických slovenských dokumentov, ktoré vás zasiahnu  |  Tipy na film  |  před 12 dny

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 fantastických slovenských dokumentov, ktoré vás zasiahnu

Ďalšie články ako 10 fantastických slovenských dokumentov, ktoré vás zasiahnu

Tipy na film  |  20. 4. 2019

10 perfektných duchárskych hororov plných mrazenia a desivej atmosféry

Do našich kín sa dostal nový horor Kliatba kvíliacej ženy (La Llorona) a zdá sa, že tento duchársky horor z produkcie Jamesa Wana bude solídnym úspechom. Ak ste už film videli, možno vás zaujme aj nasledovných 10 kvalitných duchárskych hororov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  17. 4. 2019

10 temných, krvavých a myšlienkovo podnetných komiksoviek pre dospelých

Komiksových filmov sú v poslednom čase plné nielen kiná, ale aj televízie či streamovacie služby. Väčšina týchto filmov cieli na tínedžerov, prípadne ide o pomerne nevinnú rodinnú zábavu. Máme tu však aj niekoľko výnimiek, ktoré docenia skôr dospelí diváci. 10 z nich si predstavíme v tomto článku. čítaj ďalej

Tipy na film  |  13. 4. 2019

Pobavil vás Shazam? Aj týchto 10 komiksoviek vás spoľahlivo rozosmeje

Komiksová komédia Shazam! z dielne DC slávi úspechy všade po svete. Pokiaľ ste si ju aj vy užili a hľadáte nejaké kvalitné komiksové komédie, tak ste na správnej adrese. S touto desiatkou totiž nuda nehrozí. čítaj ďalej

Tipy na film  |  10. 4. 2019

10 najlepších adaptácií desivých aj emotívnych diel Stephena Kinga

Už tento týždeň sa do našich kín dostane nová adaptácia hororu Cintorín zvierat (v slovenskom preklade Cyntoryn zvieratiek) od Stephena Kinga, takže je vhodný čas zrekapitulovať si doterajšie adaptácie tohto hororového majstra. Táto desiatka filmov zaručene Kingovým dielam hanbu nerobí. čítaj ďalej

Tipy na film  |  9. 4. 2019

7 faktov o geniálnom seriáli Rick a Morty

Animáky určené pre dospelé publikum pred pár rokmi prijali do svojho kruhu Rick a Mortyho. Teraz už máme k dispozície tri série, plné ako neslušného, tak aj inteligentného humoru. Ak ste sa k titulu ešte nedostali, snáď vás naladia tieto fakty. čítaj ďalej