FB pixel

Breakfast Club

V domovskej Amerike ide o nesmrteľnú kultovku, ale u nás zase Breakfast Club taký známy nie je. A je to sakramentská škoda. Majster tínedžerských filmov John Hughes aj v tomto prípade doručil milú, zábavnú a dojemnú komédiu. Filmu pomáhajú prirodzené dialógy, príjemná dobová atmosféra a presne obsadení herci (Judd Nelson či Molly Ringwald). Výborná záležitosť.

Pri mne stoj!

Je trochu iróniou osudu, že medzi najlepšie adaptácie majstra hororu Stephena Kinga často patria jeho nehororové diela. Inak to nie je ani v prípade filmu Pri mne stoj!, ktorý je adaptáciou Kingovej novely Telo. Štvorica kamarátov sa jedného letného dňa vydáva na nezvyčajný výlet do lesov v okolí mestečka Castle Rock. Ešte však nevedia, že toto dobrodružstvo zmení každého z nich. Pri mne stoj! je nádherná, emotívna a atmosférická pecka plná nenútenej nostalgie a melanchólie, ale aj humoru. Nemal by si ju nechať ujsť žiadny milovník coming-of-age filmov.

Juno

Dnes už kultová dramédia o 16-ročnej Juno, ktorá sa ocitla v nezávideniahodnej situácii, a síce neželanom tehotenstve. Snímka Jasona Reitmana túto vďačnú situáciu využíva na rozohranie milého a citlivého príbehu o láske, dospievaní a zodpovednosti. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara, pričom sošku za najlepší originálny scenár si aj odniesla.

Edge of Seventeen

Perfektná komédia Kelly Fremon Craig nám predstaví 17-ročnú outsiderku Nadine. Tá sa momentálne cíti príšerne, keďže jej najlepšia kamarátka Krista začala chodiť s Nadiným bratom. Cíti sa osamelá a jediného priateľa nachádza vo svojom sarkastickom ućiteľovi angličtiny pánovi Brunerovi. Fantastický scenár a perfektné herecké výkony Hailee Steinfeld (nominácia na Zlatý glóbus) a Woodyho Harrelsona sú hlavnými pozitívami tejto snímky. Vydarený je aj príjemne nenútený humor. Oplatí sa vyskúšať.

Čaro prítomného okamihu

Čaro prítomného okamihu patrí zrejme k najlepším coming-of-age filmom posledných rokov. Natočil ho talentovaný James Ponsoldt a jeho hlavným hrdinom je Sutter Keeley, hviezda strednej školy. Jeho bezstarostný a nezodpovedný život však zmení stretnutie s nenápadnou Aimee. Čaru prítomného okamihu nechýbajú silné emócie, výborní herci (Miles Teller a Shailene Woodley, ale aj Brie Larson či Jennifer Jason Leigh) a príjemný humor. Kvalitka.

Lady Bird

Režisérsky debut herečky Grety Gerwig, ktorá si k nemu napísala aj scenár, vyvolal hotovú senzáciu. Písalo sa o ňom výhradne v superlatívoch a odniesol si aj päť nominácií na Oscara. Niet divu. Ide totiž o mimoriadne vyzretý a sústredený film o rebelujúcej tínedžerke Christine, ktorá sa snaží prežiť divoké obdobie dospievania a prvých lások. Gerwig do istej miery čerpala z vlastných spomienok a jej filmu nechýba humor, skvelé postavy a herci (Saoirse Ronan, Laurie Metcalf či Timothée Chalamet). Lady Bird je tak zaslúžený úspech.

Eighth Grade

Nenápadný filmík Eighth Grade zrejme patrí medzi najrealistickejšie príbehy o dospievaní vôbec. Hlavnou hrdinkou je introvertná Kayla, ktorá čoskoro nastupuje na strednú školu. Snímka Bo Burnhama je citlivým a veľmi empatickým nahliadnutím na dospievanie v dobe sociálnych sietí, nechýba jej humor, ale aj silné emócie. Navyše Elsie Fisher v hlavnej úlohe podáva priam geniálny výkon. Niet divu, že si zaň odniesla mnoho cien, ako aj nomináciu na Zlatý glóbus.

Ten, kto stojí v kúte

Ten, kto stojí v kúte natočil Stephen Chbosky podľa vlastného románu. Hlavným hrdinom je 15-ročný Charlie. Tichý, nenápadný a osamelý chlapec, ktorý sa často stáva terčom posmeškov. Náhodou sa spriatelí s dvojicou starších žiakov: nevlastnými súrodencami Patrickom a pôvabnou Sam, do ktorej sa zamiluje. Výborne napísaná dráma s perfektnými hercami (Logan Lerman, Emma Watson či Ezra Miller) vás dostane svojou úprimnosťou, emóciami aj silným záverom.

Dazed and Confused

Richard Linklater v roku 1993 natočil podmanivú dramédiu Dazed and Confused, v ktorej sa zameral na posledný školský deň študentov jednej strednej školy v roku 1976. Režisér sa nesnaží ohúriť nejakým prepracovaným príbehom, prvé husle tu hrá najmä atmosféra, skvelí herci (fanúšikov iste zaujmú vtedy ešte len začínajúci Ben Affleck, Milla Jovovich či Matthew McConaughey), dobre napísané dialógy a celkovo pohodové a nenásilné plynutie celého filmu. Pre milovníkov kvalitných nezávislákov ide o povinnosť.

Šprtky to chcú tiež

Najnovší prírastok do žánru coming-of-age filmov od režisérsky debutujúcej herečky Olivie Wilde sa stretol s ohromným kritickým aj diváckym úspechom. Hlavnými hrdinkami sú najlepšie kamarátky Amy a Molly, ktoré sa celú strednú poctivo venovali štúdiu. Teraz im je však ľúto, že dostatočne nevyužili obdobie divokých párty a zábavy. Takže sa rozhodnú v posledný deň školy poriadne odviazať. Šprtky to chcú tiež sa môžu oprieť o skvelý scenár, mnoho nápaditých a vtipných scén a hlavne skvelými výkonmi ústredného dievčenského dua v podaní Kaitlyn Dever a Beanie Feldstein.

10 famóznych, vtipných a dojemných filmov o dospievaní  |  Tipy na film  |  před 2 měsíci  |  56 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 famóznych, vtipných a dojemných filmov o dospievaní

Ďalšie články ako 10 famóznych, vtipných a dojemných filmov o dospievaní

Tipy na film  |  20. 11. 2019

30 filmov, ktoré z teba urobia zaručeného hipstera

Vybrali sme pre vás týchto 30 filmov, ktoré či už svojou premisou, zasadením alebo rokom vydania zchádzajú zo zabehnutého chodníka filmového priemyslu. Presne tak ako všetci hipsteri sťažujúci sa na všetko moderné, zub času bál dotknúť väčšiny filmov z tejto tridsiatky. čítaj ďalej

Tipy na film  |  18. 11. 2019

10 najlepších filmov uplynulej dekády

Vyberať tie najlepšie filmy z najlepších je vždy ošemetné. Obzvlášť, keď za jeden rok musíte vybrať len jeden film. Berte však tento rebríček skôr, ako naše odporúčanie toho, čo si z rokov 2010-2019 pozrieť. Ste s výberom spokojní? čítaj ďalej

Tipy na film  |  16. 11. 2019

10 noviniek, ktoré by ste mali stihnúť cez víkend

Ďalší víkend je opäť tu a to znamená znovu kopu času na doháňanie restov. Siahnete po legendárnej českej Kolji alebo modernejších superhrdinských záležitostiach? Ak patríš medzi ľudí vykonávajúcich kompromisy všade kde sa dá, tak Jack Ryan od Amazonu bude pre teba to pravé. čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 11. 2019

10 filmových a seriálových dôvodov, prečo si v novembri predplatiť Netflix

Aj v novembri má pre nás streamovací gigant pripravenú štedrú zásobu lákavých seriálov a filmov. Pozrite sa spoločne s nami na tie najlákavejšie tituly. čítaj ďalej

Tipy na film  |  11. 11. 2019

10 výborných slovenských filmov, ktoré dokázali uspieť v zahraničí

Slovenská kinematografia je v najlepšej forme za posledné roky a všimli si to aj v zahraničí. V tomto článku sme pre vás vybrali 10 výborných filmov z domácej produkcie, ktorým sa podarilo preraziť za našimi hranicami. čítaj ďalej