FB pixel

Breakfast Club

V domovskej Amerike ide o nesmrteľnú kultovku, ale u nás zase Breakfast Club taký známy nie je. A je to sakramentská škoda. Majster tínedžerských filmov John Hughes aj v tomto prípade doručil milú, zábavnú a dojemnú komédiu. Filmu pomáhajú prirodzené dialógy, príjemná dobová atmosféra a presne obsadení herci (Judd Nelson či Molly Ringwald). Výborná záležitosť.

Pri mne stoj!

Je trochu iróniou osudu, že medzi najlepšie adaptácie majstra hororu Stephena Kinga často patria jeho nehororové diela. Inak to nie je ani v prípade filmu Pri mne stoj!, ktorý je adaptáciou Kingovej novely Telo. Štvorica kamarátov sa jedného letného dňa vydáva na nezvyčajný výlet do lesov v okolí mestečka Castle Rock. Ešte však nevedia, že toto dobrodružstvo zmení každého z nich. Pri mne stoj! je nádherná, emotívna a atmosférická pecka plná nenútenej nostalgie a melanchólie, ale aj humoru. Nemal by si ju nechať ujsť žiadny milovník coming-of-age filmov.

Juno

Dnes už kultová dramédia o 16-ročnej Juno, ktorá sa ocitla v nezávideniahodnej situácii, a síce neželanom tehotenstve. Snímka Jasona Reitmana túto vďačnú situáciu využíva na rozohranie milého a citlivého príbehu o láske, dospievaní a zodpovednosti. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara, pričom sošku za najlepší originálny scenár si aj odniesla.

Edge of Seventeen

Perfektná komédia Kelly Fremon Craig nám predstaví 17-ročnú outsiderku Nadine. Tá sa momentálne cíti príšerne, keďže jej najlepšia kamarátka Krista začala chodiť s Nadiným bratom. Cíti sa osamelá a jediného priateľa nachádza vo svojom sarkastickom ućiteľovi angličtiny pánovi Brunerovi. Fantastický scenár a perfektné herecké výkony Hailee Steinfeld (nominácia na Zlatý glóbus) a Woodyho Harrelsona sú hlavnými pozitívami tejto snímky. Vydarený je aj príjemne nenútený humor. Oplatí sa vyskúšať.

Čaro prítomného okamihu

Čaro prítomného okamihu patrí zrejme k najlepším coming-of-age filmom posledných rokov. Natočil ho talentovaný James Ponsoldt a jeho hlavným hrdinom je Sutter Keeley, hviezda strednej školy. Jeho bezstarostný a nezodpovedný život však zmení stretnutie s nenápadnou Aimee. Čaru prítomného okamihu nechýbajú silné emócie, výborní herci (Miles Teller a Shailene Woodley, ale aj Brie Larson či Jennifer Jason Leigh) a príjemný humor. Kvalitka.

Lady Bird

Režisérsky debut herečky Grety Gerwig, ktorá si k nemu napísala aj scenár, vyvolal hotovú senzáciu. Písalo sa o ňom výhradne v superlatívoch a odniesol si aj päť nominácií na Oscara. Niet divu. Ide totiž o mimoriadne vyzretý a sústredený film o rebelujúcej tínedžerke Christine, ktorá sa snaží prežiť divoké obdobie dospievania a prvých lások. Gerwig do istej miery čerpala z vlastných spomienok a jej filmu nechýba humor, skvelé postavy a herci (Saoirse Ronan, Laurie Metcalf či Timothée Chalamet). Lady Bird je tak zaslúžený úspech.

Eighth Grade

Nenápadný filmík Eighth Grade zrejme patrí medzi najrealistickejšie príbehy o dospievaní vôbec. Hlavnou hrdinkou je introvertná Kayla, ktorá čoskoro nastupuje na strednú školu. Snímka Bo Burnhama je citlivým a veľmi empatickým nahliadnutím na dospievanie v dobe sociálnych sietí, nechýba jej humor, ale aj silné emócie. Navyše Elsie Fisher v hlavnej úlohe podáva priam geniálny výkon. Niet divu, že si zaň odniesla mnoho cien, ako aj nomináciu na Zlatý glóbus.

Ten, kto stojí v kúte

Ten, kto stojí v kúte natočil Stephen Chbosky podľa vlastného románu. Hlavným hrdinom je 15-ročný Charlie. Tichý, nenápadný a osamelý chlapec, ktorý sa často stáva terčom posmeškov. Náhodou sa spriatelí s dvojicou starších žiakov: nevlastnými súrodencami Patrickom a pôvabnou Sam, do ktorej sa zamiluje. Výborne napísaná dráma s perfektnými hercami (Logan Lerman, Emma Watson či Ezra Miller) vás dostane svojou úprimnosťou, emóciami aj silným záverom.

Dazed and Confused

Richard Linklater v roku 1993 natočil podmanivú dramédiu Dazed and Confused, v ktorej sa zameral na posledný školský deň študentov jednej strednej školy v roku 1976. Režisér sa nesnaží ohúriť nejakým prepracovaným príbehom, prvé husle tu hrá najmä atmosféra, skvelí herci (fanúšikov iste zaujmú vtedy ešte len začínajúci Ben Affleck, Milla Jovovich či Matthew McConaughey), dobre napísané dialógy a celkovo pohodové a nenásilné plynutie celého filmu. Pre milovníkov kvalitných nezávislákov ide o povinnosť.

Šprtky to chcú tiež

Najnovší prírastok do žánru coming-of-age filmov od režisérsky debutujúcej herečky Olivie Wilde sa stretol s ohromným kritickým aj diváckym úspechom. Hlavnými hrdinkami sú najlepšie kamarátky Amy a Molly, ktoré sa celú strednú poctivo venovali štúdiu. Teraz im je však ľúto, že dostatočne nevyužili obdobie divokých párty a zábavy. Takže sa rozhodnú v posledný deň školy poriadne odviazať. Šprtky to chcú tiež sa môžu oprieť o skvelý scenár, mnoho nápaditých a vtipných scén a hlavne skvelými výkonmi ústredného dievčenského dua v podaní Kaitlyn Dever a Beanie Feldstein.

10 famóznych, vtipných a dojemných filmov o dospievaní  |  Tipy na film  |  2019  |  56 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 famóznych, vtipných a dojemných filmov o dospievaní

Ďalšie články ako 10 famóznych, vtipných a dojemných filmov o dospievaní

Tipy na film  |  13. 8. 2020

10 dôvodov, prečo si zaplatiť Netflix aj v auguste

Aj tento mesiac sme pre vás pripravili zoznam lákavých filmov a seriálov, ktoré si môžete od augusta užívať na Netflixe. Zaplatiť si ďalší mesiac sa tak rozhodne oplatí! čítaj ďalej

Tipy na film  |  12. 8. 2020

Toto je 10 najpopulárnejších filmov na Netflixe posledných týždňov

Ktoré filmy sa tešili najväčšej popularite na Netflixe v rámci Slovenska za minulý mesiac? To vám prezradíme práve v našom článku! Jednotlivé filmy sme zoradili od posledného miesta po prvé. Objavil sa v rebríčku aj nejaký váš favorit? čítaj ďalej

Tipy na film  |  11. 8. 2020

Oslavujme! Netflix vracia 20 filmov, ktorým v júli skončila licencia

Netflix síce na prelome júla a augusta stratil na niektoré filmy licenciu, ale len nakrátko. Rozhodol sa ju totiž predĺžiť úspešným filmom, ktoré majú potenciál nalákať ďalších divákov. V tomto článku vám prinesieme hneď 20 snímok, ktoré sa vracajú do portfólia streamovacieho giganta. čítaj ďalej

Tipy na film  |  10. 8. 2020

10 najpopulárnejších seriálov na HBO za mesiac júl

Aké seriály sa tešili najväčšiemu záujmu divákov na Slovensku počas júla? Na to sa pozrieme práve v tomto článku. Vidno, že Slováci majú naozaj rozmanitý vkus, v rebríčku tak nechýbajú overené klasiky, ale aj zaujímavé novinky. Seriály sme zoradili od najmenej sledovaného po najsledovanejší. čítaj ďalej

Tipy na film  |  7. 8. 2020

10 noviniek (nielen) na Netflixe, ktoré vám cez víkend nemôžu ujsť

Neviete, čo si pozrieť na Netflixe cez víkend? V tom prípade iste oceníte náš článok, v ktorom vám prinášame niekoľko tipov. Na svoje si prídu milovníci napätia, ale aj humoru či romanitky. čítaj ďalej