FB pixel

Breakfast Club

V domovskej Amerike ide o nesmrteľnú kultovku, ale u nás zase Breakfast Club taký známy nie je. A je to sakramentská škoda. Majster tínedžerských filmov John Hughes aj v tomto prípade doručil milú, zábavnú a dojemnú komédiu. Filmu pomáhajú prirodzené dialógy, príjemná dobová atmosféra a presne obsadení herci (Judd Nelson či Molly Ringwald). Výborná záležitosť.

Pri mne stoj!

Je trochu iróniou osudu, že medzi najlepšie adaptácie majstra hororu Stephena Kinga často patria jeho nehororové diela. Inak to nie je ani v prípade filmu Pri mne stoj!, ktorý je adaptáciou Kingovej novely Telo. Štvorica kamarátov sa jedného letného dňa vydáva na nezvyčajný výlet do lesov v okolí mestečka Castle Rock. Ešte však nevedia, že toto dobrodružstvo zmení každého z nich. Pri mne stoj! je nádherná, emotívna a atmosférická pecka plná nenútenej nostalgie a melanchólie, ale aj humoru. Nemal by si ju nechať ujsť žiadny milovník coming-of-age filmov.

Juno

Dnes už kultová dramédia o 16-ročnej Juno, ktorá sa ocitla v nezávideniahodnej situácii, a síce neželanom tehotenstve. Snímka Jasona Reitmana túto vďačnú situáciu využíva na rozohranie milého a citlivého príbehu o láske, dospievaní a zodpovednosti. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara, pričom sošku za najlepší originálny scenár si aj odniesla.

Edge of Seventeen

Perfektná komédia Kelly Fremon Craig nám predstaví 17-ročnú outsiderku Nadine. Tá sa momentálne cíti príšerne, keďže jej najlepšia kamarátka Krista začala chodiť s Nadiným bratom. Cíti sa osamelá a jediného priateľa nachádza vo svojom sarkastickom ućiteľovi angličtiny pánovi Brunerovi. Fantastický scenár a perfektné herecké výkony Hailee Steinfeld (nominácia na Zlatý glóbus) a Woodyho Harrelsona sú hlavnými pozitívami tejto snímky. Vydarený je aj príjemne nenútený humor. Oplatí sa vyskúšať.

Čaro prítomného okamihu

Čaro prítomného okamihu patrí zrejme k najlepším coming-of-age filmom posledných rokov. Natočil ho talentovaný James Ponsoldt a jeho hlavným hrdinom je Sutter Keeley, hviezda strednej školy. Jeho bezstarostný a nezodpovedný život však zmení stretnutie s nenápadnou Aimee. Čaru prítomného okamihu nechýbajú silné emócie, výborní herci (Miles Teller a Shailene Woodley, ale aj Brie Larson či Jennifer Jason Leigh) a príjemný humor. Kvalitka.

Lady Bird

Režisérsky debut herečky Grety Gerwig, ktorá si k nemu napísala aj scenár, vyvolal hotovú senzáciu. Písalo sa o ňom výhradne v superlatívoch a odniesol si aj päť nominácií na Oscara. Niet divu. Ide totiž o mimoriadne vyzretý a sústredený film o rebelujúcej tínedžerke Christine, ktorá sa snaží prežiť divoké obdobie dospievania a prvých lások. Gerwig do istej miery čerpala z vlastných spomienok a jej filmu nechýba humor, skvelé postavy a herci (Saoirse Ronan, Laurie Metcalf či Timothée Chalamet). Lady Bird je tak zaslúžený úspech.

Eighth Grade

Nenápadný filmík Eighth Grade zrejme patrí medzi najrealistickejšie príbehy o dospievaní vôbec. Hlavnou hrdinkou je introvertná Kayla, ktorá čoskoro nastupuje na strednú školu. Snímka Bo Burnhama je citlivým a veľmi empatickým nahliadnutím na dospievanie v dobe sociálnych sietí, nechýba jej humor, ale aj silné emócie. Navyše Elsie Fisher v hlavnej úlohe podáva priam geniálny výkon. Niet divu, že si zaň odniesla mnoho cien, ako aj nomináciu na Zlatý glóbus.

Ten, kto stojí v kúte

Ten, kto stojí v kúte natočil Stephen Chbosky podľa vlastného románu. Hlavným hrdinom je 15-ročný Charlie. Tichý, nenápadný a osamelý chlapec, ktorý sa často stáva terčom posmeškov. Náhodou sa spriatelí s dvojicou starších žiakov: nevlastnými súrodencami Patrickom a pôvabnou Sam, do ktorej sa zamiluje. Výborne napísaná dráma s perfektnými hercami (Logan Lerman, Emma Watson či Ezra Miller) vás dostane svojou úprimnosťou, emóciami aj silným záverom.

Dazed and Confused

Richard Linklater v roku 1993 natočil podmanivú dramédiu Dazed and Confused, v ktorej sa zameral na posledný školský deň študentov jednej strednej školy v roku 1976. Režisér sa nesnaží ohúriť nejakým prepracovaným príbehom, prvé husle tu hrá najmä atmosféra, skvelí herci (fanúšikov iste zaujmú vtedy ešte len začínajúci Ben Affleck, Milla Jovovich či Matthew McConaughey), dobre napísané dialógy a celkovo pohodové a nenásilné plynutie celého filmu. Pre milovníkov kvalitných nezávislákov ide o povinnosť.

Šprtky to chcú tiež

Najnovší prírastok do žánru coming-of-age filmov od režisérsky debutujúcej herečky Olivie Wilde sa stretol s ohromným kritickým aj diváckym úspechom. Hlavnými hrdinkami sú najlepšie kamarátky Amy a Molly, ktoré sa celú strednú poctivo venovali štúdiu. Teraz im je však ľúto, že dostatočne nevyužili obdobie divokých párty a zábavy. Takže sa rozhodnú v posledný deň školy poriadne odviazať. Šprtky to chcú tiež sa môžu oprieť o skvelý scenár, mnoho nápaditých a vtipných scén a hlavne skvelými výkonmi ústredného dievčenského dua v podaní Kaitlyn Dever a Beanie Feldstein.

10 famóznych, vtipných a dojemných filmov o dospievaní  |  Tipy na film  |  před 6 dny  |  41 přečtení

Dušan Šutarík

Komentáre k článku 10 famóznych, vtipných a dojemných filmov o dospievaní

Ďalšie články ako 10 famóznych, vtipných a dojemných filmov o dospievaní

Tipy na film  |  18. 9. 2019

10 mrazivých a silných drám z obdobia druhej svetovej vojny

V našich kinách si už môžete zájsť na očakávanú drámu z druhej svetovej vojny Pomaľované vtáča od Václava Marhoula. Tá dokonca súťažila na festivale v Benátkach v hlavnej kategórii. Pokiaľ však hľadáte tipy na podobne silné a emotívne filmy z obdobia druhej svetovej vojny, tak rozhodne čítajte ďalej. Týchto 10 filmov by vám nemalo ujsť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  16. 9. 2019

Netflix a slovenské titulky - kompletný zoznam lokalizovaných titulov

Konečné číslo vás možno prekvapí, ale áno. Netflix z tej neuveriteľnej ponuky 5000 titulov ponúka u niektorých aj slovenské titulky. Toto je kompletný zoznam všetkých titulov, ktorým by sme mali aspoň čiastočne rozumieť. čítaj ďalej

Tipy na film  |  5. 9. 2019

Top 10 animovaných rozprávok, nevytvorených spoločnosťou Pixar

V kinách vedľa Once Upon a Time in Hollywood boduje aj takmer dekádu očakávané pokračovanie pixarovského Toy Story. Keďže rebríček s najlepšími filmami z tejto dielne sme si už prešli, pozrime sa aj na ostatné štúdia venujúce sa animákom, z pravidla orientovaným na najmladšie publikum. čítaj ďalej

Tipy na film  |  2. 9. 2019

10 krimi seriálov, ktoré si užijete, ak sa vám páčil Mindhunter

Druhá séria Mindhuntera už je nejaký čas dostupná na Netflixe. Pokiaľ ste ju už videli a stále nemáte dosť, možno práve vám sa bude hodiť tento rebríček desiatich podobných kúskov. čítaj ďalej

Tipy na film  |  29. 8. 2019

Netflix to v septembri nebude mať ľahké, HBO predstavilo svoju ponuku

HBO to v konkurenčnom súboji nevzdáva a v súboji s konkurenciou vyťahuje opäť raz dobre osvedčené kalibre. September prinesie pokračovanie vynikajúceho seriálu Ballers, v ktorom hlavnú úlohu má The Rock alebo tretiu sériu seriálu Malý Sheldon. Samozrejme, to nie je všetko. čítaj ďalej